banner536

banner526

banner513

Sarp Sınır kapısı açılmadan yine kapandı! İhracatçılar şokta

Türkiye'nin Gürcistan'a açılan kapısı Sap Sınır Kapısı açılmadan kapandı.

Bayburt 26.06.2020, 11:02
Sarp Sınır kapısı açılmadan yine kapandı! İhracatçılar şokta

Haber61/Haber Servisi

Türkiye kapısını Gürcistan’a kontrollü bir şekilde tamamen açmasına karşın Gürcistan kapılarını önce Haziran 26 ardından da son olarak Ağustos ayına ertelediğini duyurdu. 

Gürcistan makamlarınca yapılan açıklamada ülkeye yapılacak hava uçuşlarının açılma tarihini 1 Ağustos 2020 tarihine ertelediklerini ifade ettiler. Ayrıca karayolu içinde bu durumun söz konusu olacağı belirtiliyor. 

Gürcistan’ın bu tutumu kapıların tamamen açılmasını bekleyen  Gürcistan'da iş yapan işyeri olan ihracatçılarda iş adamlarında  şok etkisi yarattı.
İhracatçılar Türk Dış İşleri Bakanlığı ile görüşerek elçilik kanalıyla mağduriyet yaşanmaması işlerinin başına gidebilmek, üstlendikleri inşaat taahhüt işleri ve projelerini yürütebilmek için girişimde bulundu.

Gürcistan’a Türkiye’den en fazla ihracat yapan 30 firma yetkilisinin girişine izin verilmesi talep edildi. Lakin bu talebe Gürcü yetlililer tarafından şartlı olarak kabul edildi. 

30 firma yetkilisi eskort eşliğinde kapıdan alındıktan sonra 14 gün belirlenen otelde  karantina da kalacak olmaları şartı ile Gürcistan'a girebilmeleri Türk tarafında tepkiyle karşılandı. 

Ülkeler arası ‘Mütekabiliyet’ kurallarına aykırı olduğunu ifade eden ihracatçılar, Türk dış işlerinden girişimde bulunmalarını istedi.

Türk sınır kapısında son teknolojiyle donatılmış sistemlerle sağlık taraması yapılmasını öne süren Türk yetkililer, Gürcistan’ın bu şekildeki uygulamasına  şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Gürcü tarafındada Gürcistan Devleti’nin bu kararına tepkiler artmaya başladı. Türk tarafında sağlık hizmeti görmek isteyen, ürün almak isteyenler alınan kararı ‘saçma’ bulduklarını duyurdular.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Yılmaz DURMUŞ 2 hafta önce
Gürcistan hükümeti nin, Türkiye tarafından yapılan açılış işlemlerini bir ay sonraya atmış olması Türk Ekonomisinden çok kendi ekonomilerini daha fazla olumsuz etkiler.
Mahmut Can 2 hafta önce
Bence devletimizin bunlarla iş yapmayı kesmesi lazım o zaman anlarlar saçma birşey yaptıklarını
Güllü 2 hafta önce
InşAllah hic acilmaz zaten bugune kadar benim dualarım tuttu valla milletin yuvası yıkılıyor adamlar orda sevgili yapiyo burda karıları evde koca bekliyor inşAllah hiç acilmaz
eeesss 1 gün önce
adam karısını aldatmaya meyilliyse gürcistana gitmesine gerek yok. kadınlar biraz da karşı tarafı suçlamak yerine kendi kocalarına dönüp baksalar keşke.
Güllü 2 hafta önce
Insallaaaahhhhhhh acilmazzzz
Memet 2 hafta önce
Gurci lerin büyle yapması bizlerden kaynaklanıyor bizler hop hop etik atlarını zaten biz Türk halkı olarak orda bir sinek kadar deyerimiz yok
Ahmet 2 hafta önce
InsAllah hic acilmaz turkiye kemiren bi ulke gerek kadin gerek kumar ile yuvalar yikiliyir. Orada ne ticaret olabilir yani
halil 2 hafta önce
Bu gurculerin ekonomisinin tamamı turizm. Markete gitseniz urunlerin yarisi Türk malı diğer yarısı Rus mali, böylesine dışarıya bağımlıyken neye güvenerek almıyorlar kapıları anlamak zor, gurculer türkiyeye rahat rahat girebiliyor şu an ama türkler gurcistana giremiyor. Böyle giderse Gürcistanin ekonomisi çok daha kötüye gider net
Fakir 4 gün önce
Keşke hiç açılmasa da gurcüler sefalet cekse
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@