19.10.2020, 10:42

Avrasya Üniversitesi yönetim anlayışını değiştirmelidir

Avrasya Üniversitesi’nin daha da gelişip güçlenebilmesi ve yeni atılımlar yapabilmesi için kuruluşundan bu yana devam eden Mütevelli Heyet Başkanının ‘Mutlak Yönetim Anlayışı’nın değişmesi; etkin ve yetkin akademik kurul kararlarının öne çıkması gerekir.

Bu da ancak 2547 sayılı YÖK yasa ve yönetmeliklerini tam olarak uygulama erkine sahip, profesyonel bir akademik bir kadro ile gerçekleştirebilir.

Bu bağlamda KTÜ’ nün en başarılı ve deneyimli rektörlerinden biri olan Sn. İbrahim Özen’in oluşturacağı yeni çağdaş yönetim anlayışı Avrasya Üniversitesini çok daha ilerilere taşıyabilir.

Avrasya üniversitesinin yeni atılımlar yapabilmesi için arka sırada duran, 2547 sayılı YÖK yasa ve yönetmeliklerini tam olarak uygulama erkine sahip olabilecek deneyimli akademik kadronun öne geçmesi şarttır.

Ömer Yıldız,

İçimizden birisi,

Trabzonlu,

Sanayici, müteahhit ve eğitimci olarak tanıyoruz kendisini.

Olmaz… Yapamaz denileni yaptı.

Trabzon’da ilk vakıf üniversitesini, Avrasya’yı, çeşitli zorluklara rağmen kurmayı başardı.

2004 yılından bu yana da aktif olarak Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürütüyor.

Kuruluşundan bu yana Avrasya Üniversitesinin en büyük akademik destekçileri Karadeniz Teknik Üniversitesi ve onun emekli öğretim elamanları olmuştur.

Önemli ölçüde siyasi desteği de arkasına alan Avrasya Üniversitesi bu güne dek çeşitli yerleşkeler kazanarak genişlemiş ve akademik kadrosunu güçlendirmeye çalışmıştır.

Ancak nereye kadar?

Şu anda Avrasya üniversitesinin yaşadığı en önemli iki sorundan birisi Pandemi ve YÖK kriterlerine uyum; diğeri ise, Yomra Belediyesi ile olan ihtilaflı yerleşke sorunudur.

Bize göre yaşanan temel sorunların çözülebilmesi, Avrasya üniversitesinin daha da gelişip güçlenebilmesi ve yeni atılımlar yapabilmesi için kuruluşundan bu yana devam eden Mütevelli Heyet Başkanının ‘Mutlak Yönetim Anlayışı’nın değişmesi gerekmektedir.

Avrasya Üniversitesi’ni kuran ve bu günlere taşıyan Sn. Ömer yıldız profesyonel bir yönetim anlayışıyla yine Mütevelli Heyeti Başkanlığını korumuş olsa da, üniversite yönetimini, yetki ve sorumluluklarını büyük ölçüde KTÜ’den kazanılan öğretim elamanlarına, başka deyişle profesyonellere bırakmalıdır.

Yani, yetki ve sorumluluklar sadece kâğıt üzerindeki formalitede değil; icraatta da akademisyenlerde ve onların oluşturacağı kurul kararlarında olmalıdır.

Belki de Sn. Yıldız bu gerçeği görmüş olacak ki, KTÜ’ nün en başarılı eski Rektörü olan Sn Prof. Dr. İbrahim Özen’i kadrosuna dâhil ederek bu yoldaki ilk adımını atmıştır.

Çünkü 21. yüzyılda çağdaş kurumsallaşmada ve yönetim anlayışında profesyonellerle oluşturulan profesyonelleşme, rekabetçiliğin ve başarının vazgeçilmez temel unsurlarını oluşturur.

Sayın Yıldızın büyük emeklerle kurup geliştirdiği Avrasya Üniversitesinin yeni atılımlar yapması onun en büyük hayali olmalıdır.

Bu da ancak 2547 sayılı YÖK yasa ve yönetmeliklerini tam olarak uygulama erkine sahip, deneyimli profesyonel bir akademik bir kadro ile gerçekleşebilir.

YAZAR NOTU

Öncelikle şunu belirteyim ki bir bilim insanı olarak her hangi bir akademisyeni küçümsemek bilimsel üslubuma ve etik değerlerime aykırıdır. Bunu Prof. olan öğrencilerim çok iyi bilir.

Amacım kişileri veya kurumu yıpratmak değil; aksine 10 yıldan daha fazla olan gözlemlerimi Avrasya Üniversitesi'nin daha iyi bir yerlere gelebilmesi açısından ilgili kişilerle paylaşmaktı.

Şurası bir gerçek ki yazımda değindiğim konular herkes tarafından görünüyor ve biliniyor olmasına rağmen kral çıplak diyebilen bilim insanı sadece ben oldum.

Bu bağlamda bazı kişileri ve hatta kurumu zor durumda bıraktıysam özür dilerim.

Prof. Dr. Osman Bektaş

Yorumlar (20)
BAHAR 2 ay önce
KANUNLARI TANIMAYAN KURUM ÖĞRENCİLERİNE HAN Gİ ADALETTEN BAHSEDECEK KDV İNDİRİM UYGULAMASINI BİLE KABUL ETMEYEN BİR ÜNV DÜŞÜNÜN HOCALARDA EGO TAVAN YAPMIŞ VASIFSIZ ÇALIŞANLAR BAKALIM DAHA NELER DUYACAĞIZ
Eurasia 2 ay önce
Merhaba, kanun tanımamak ve vasıfsız çalışan derken ne demek istediniz biraz açıklayabilir misiniz ??
Fanatik 2 ay önce
Gidinde birde öğrencilere sorun eğitim kalitesini
Trabzonlu 2 ay önce
Trabzonumuza bence değer katıyorlar ama bizim insanımız destek olacağına köstek olmayı başarı görüyorlar yazık
Lütfullah Selami 2 ay önce
Hocam kaleminize sağlık birde ticaret hane olmakdan çıkıp eğitim kurumu gibi olması gerekmezmi?
Dr.Öğr.Üyesi Ferudun KESKİN 2 ay önce
Ah sayın hocam nasıl yapalım da sizi kırmadan doğruları anlatalım.
Söylediğiniz gibi biz Avrasya Üniversitesi akademisyenlerinin çoğunun bir şekilde yolu KTÜ den geçmiştir. Şu an Avrasya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekle birlikte 30 yıl kadar önceleri, KTÜ Fizik bölümünde öğrencilik yıllarımı hatırlıyorum da gerçekten mükemmel bir kampüste ve huzur dolu KTÜ de olmaktan hep gurur duydum.
Belki bu güzel ortamda o kadar yalıtılmış bir yaşan sürüyorsunuz ki bir müddet sonra kendinizi gördüğünüz o yüksek dağlardan her yer size çok küçük görünüyor. Haddinizi arşın arşın aşarak Avrasya Üniversitesi üst yöneticilerine, Senatosuna, Fakülte Kurullarındaki yöneticilerine karşınızda bir çocuk varmış gibi (iyi niyetinizden kuşkumuz yok ama) öğütler yağdırıyorsunuz.
Mütevelli Heyet Başkanının ‘Mutlak Yönetim Anlayışı’nın değişmesi; etkin ve yetkin akademik kurul kararlarının öne çıkması gerekir… diyorsunuz ve bunun ancak 2547 sayılı YÖK yasa ve yönetmeliğini uygulayabilecek profesyonel bir akademik kadroyla gerçekleşeceğini dile getiriyorsunuz.
İlgili yönetmelikte 14. Maddeye bir bakalım. “Senato, rektörün başkanlığında, rektör yardımcıları, dekanlar ve her fakülteden fakülte kurullarınca üç yıl için seçilecek birer öğretim üyesi ile rektörlüğe bağlı enstitü ve yüksekokul müdürlerinden teşekkül eder.”
Sizin de belli ki işaret ettiğiniz gibi burada Mütevelli Heyet Başkanı değil de Rektör başkanlığında toplanan bir heyet olmalı diyor. Siz Avrasya da böyle bir heyetin etkin olmadığını iddia ederek bu makamlarda görev alan üst düzey akademisyenlerimizin hepsini töhmet altında bırakıyorsunuz. Çelişki ise belki de hepsinin sizin öneri de bulunduğunuz üniversiteden gelen, yıllarca birlikte çalıştığınız arkadaşlarınız olması.
Ah sevgili hocam üç yıldır yürüttüğüm Bölüm Başkanlığı görevimde demek, nasıl diyorsunuz… “Mutlak Yönetim Anlayışı” olduğundan etkin olamıyoruz öylemi?
Düşünüyorum, acaba benim tanımadığım bir emekli akademisyen bana ve üniversitemdeki yüzlerce akademisyene hakaret etme haddini nereden almış olabilir? Sizin de yazınızda belirtiğiniz gibi “Yomra Belediyesi ile olan ihtilaflı yerleşke” sorunundan olabilir. Ancak bu da garip olurdu çünkü öğüt almamızı önerdiğiniz üniversitenin hemen üstündeki TEKNOKENT’e tıp fakültesine gelen hastaların zorunlu kullanmak zorunda kaldıkları otoparktan geçilerek gidiliyor! Komik değil mi? Ama en azından TEKNOKENT e geçiyorsanız otopark parası ödemiyorsunuz! Cumhuriyetin kurulan ilk 4 üniversitesi içinde olan KTÜ de. Tabi sayın hocamız gücünün bize yeteceğini düşündüğünden bu ve buna benzer sorunların da bizim “Mutlak Yönetim Anlayışımızdan” kaynaklandığını düşünüyordur belki de!
Her neyse tabi siz bizlerin Ömer Yıldız nedeniyle “etkin” çalışamadığımızı ve KTÜ den yararlanmamızı söyleyince ben de öyle yaptım. Bilgisayar bölümünde verilen derslerinizden yararlanmak için https://ue2.ktu.edu.tr/login/index.php adresinize girmek istedim. KTÜ dışına yani biz aciz halka kapalı olduğundan yararlanamadık. Ama biliyor musunuz benim bölümümün derslerine (https://ogretimsistemi.avrasya.edu.tr/course/view.php?id=374) siz de dahil isteyen herkes erişebilir. Üstelik sorulara ve yanıtlarına da, yani her şey şeffaf! KTÜ köklü ve hepimizin gurur duyduğu bir üniversitedir. Kaynaklarını benim bölümümdeki gibi tam erişime açarsa tüm ülkeye büyük yarar sağlayacaktır.
KTÜ büyük üniversite ÜNİ-DOKAP üniversiteler birliğinin ilk başkanlığını yaptı. 10 üniversite ortak projeler geliştirecekti. KTÜ nün başkanlığında alınan projeleri bir inceleyin KTÜ dışında neden diğer üniversiteler yok? Bakınız https://www.ktu.edu.tr/ktu-duyuru20184
Yazınızın sonunda kusura bakmayın ama sayın hocam büyük bir pişkinlikle öğütlerinizi dinlersek “deneyimli profesyonel bir akademik kadro ile” doğru yolu yapabilirmişiz. Sanırım buradaki deneyimliler arasında görüyorsunuz kendinizi. Ne diyelim umun da hayalleriniz gerçek olsun. Sayın hocam,
Siz hiç Avrasya Üniversitesinde isme açılmış kadro haberi gördünüz mü? Sayım hocam,
Siz hiç Avrasya Üniversitesinde dayısına danasına, yandaşına kardaşına bal kaymak kadro haberi okudunuz mu? Sayın hocam,
Siz hiç Avrasya Üniversitesinde terör örgütü üyeliğinden ihraç edilmiş akademisyen haberi duydunuz mu? Sayın hocam,
Siz hiç ayna denen eşyayı duydunuz mu? Sayın hocam.
Mehmet fazlıoğlu 2 ay önce
Üniversite Akçaabat tarafına açılmalı yomra işi fırsattır Akçaabat ,vakfıkebir de öğrenci tanıtım fırsatı olur belediyeler bina da ayarlar....vizyon böyle bir şey...
SÜRMENELİ 2 ay önce
Avrasyada Hakemlik derside verilmeli bence
Recaizade Ahmet hoca 2 ay önce
Mezun olan bir öğrenci olarak bir aydır belge alamıyorum. Öğrenci sistemi mezun olan öğrenci için kapalı. Online yardımcı olmuyor nerede olursan ol okula hel diyorlar teknoloji çağında olacak şey mi çalışan herkes işimi kaybederim diye yardımcı olamıyor böyle eğitim kurumu mu olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@