Koruma altında olan kırmızı benekli alabalıkların dikkaT çeken ölümleri

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Karaçam Deresi’nde koruma altına alınan kırmızı benekli alabalıklarda ölümler yaşanıyor. 

Koruma altında olan kırmızı benekli alabalıkların dikkaT çeken ölümleri

Advertisement Advertisement

Her yıl binlerce üretilerek yavru olarak derelere bırakılan kırmızı benekli alabalığın Trabzon’da şüpheli ölümleri yaşanıyor. Çaykara ilçesindeki Karaçam Deresi’nde geçtiğimiz günlerde kıyıya vuran kırmızı benekli alabalıklar bölgede endişeye neden oldu. Henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı alabalık ölümleri meydana gelirken, koruma altında bulunan kırmızı benekli alabalık için yetkililer harekete geçti. Bölgede çalışma başlatılarak toplu balık ölümlerini nedeninin araştırılacağı belirtildi. 

Konuyla ilgili bilgiler veren KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, kırmızı benekli alabalıkların ilk Solaklı Suyu'ndan temin edildiğini belirterek şimdi ise Solaklı’nın kollarında teker teker öldüklerini söyledi. Erüz, “Koruma altındaki kırmızı benekli alabalıklar Trabzon’un en doğal ve bozulmamış akarsularından önce Solaklı suyundan bulundu. Şimdi ise Solaklı’nın kolları da teker teker kırılıyor galiba. Karaçamın 2 bin 500 metre suyunu alan, Derebaşı virajlarının yanından geçen hırçın Karaçam deresi de balıklarını yaşatamayıp öldürüyor” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 11:08

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oflu
Oflu - 8 ay Önce

80 ve 90'lı yıllar çocukluğum bu derede yüzerek ve bitmek bilmeyen alabalıkları tutarak geçti. Akp sayesinde 12 senedir Of ile Çaykara arasındaki Solaklı deresine 30'un üzerinde termik santral yapıldı dereyi mahvettiler. Karşı çıktık, protesto ettik komonistsiniz dediler. HES firmaları köylere beton mikserlerini gönderip yollara beton döktüler halkımız bunu kıyak gördü derelerinin mahvolmasına sesini çıkarmadı. Allah diyorum başka birşey demiyorum!

Serdar
Serdar - 8 ay Önce

Kim harekete gecti? Kim arastiracak? Birileri sorumlu olarak hissetmemeli kendini. Gorevi bu durumu kontrol etmek olan etmeli. Guvenmiyor millet artik kimseye

banner426

banner204