7m

7m

hyundai

Karadeniz'de yetişiyor kilosu altınla yarışıyor

Artvin'de Çam sakızının kilosu 600 liradan satılıyor, balla karıştığı zaman şifa oluyor

Artvin 09.01.2020, 09:49
Karadeniz'de yetişiyor kilosu altınla yarışıyor

Artvin’de köknar ağacından tek tek toplanan çam sakızının kilosu 600 liradan satılıyor. Başta mide ağrısı olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen çam sakızı, toz haline getirilerek balla karıştırıldığında kanser hastalarının tedavilerinde kullanılıyor.
Artvin’in ormanlarında bulunan köknar ağaçlarının kabukları arasından çıkan çam sakızın kilosu altınla yarışıyor. Aktarlar ve şarküterilerde satılan ve faydaları saymakla bitmeyen çamsakızını toplaması da ustalık istiyor. Genelde köylüler ve çobanlar tarafından, 10 katlı bina yüksekliğinde bulunan ağaçlara çıkılarak sadece bir çakı yardımıyla tek tek toplanılıyor. Bir kilo çam sakızı toplamak için en az 10 köknar ağacına çıkmanız gerekiyor. Ağacın kabuğundan çıkan çam sakızı, şarküteri ve aktarların en pahalı ürünü.

"Müşterilerimiz genelde mide ağrısı ve kanser hastalıkları için alıyorlar"
Ailecek 20 yıldır şarküteri işletmeciliği yapan Serkan Büyük çam sakızının birçok hastalığa iyi geldiğini ifade ederek “Artvin’in yöresel ürünlerini satıyoruz. İnsanların doğal ve organik ürünlere ilgisi yoğun. Bunun yanı sıra şifalı ürünleri de kullanarak doğal yollardan hastalıklarla mücadele ediliyor. Bu anlamda bal ve çam sakızı işletmemizin en faydalı ürünleri arasında. Müşterilerimiz genlikle çam sakızını toz haine getirip balla karıştırıyor. Bunu ilaç olarak mide ağıları ve kanser hastalı tedavilerinde kullanıyor” dedi.


"İşletmemizin en pahalı ürünü çamsakızı"
"Çam sakızının kilosunu 600 liradan satıyoruz" diyen Büyük, ”Bunun sebebi ağaçtan tek tek toplanması. 10 katlı bir bina yüksekliğindeki ağaçların tepelerine çıkıp sadece bir çakı yardımıyla tek tek toplanıyor. Müşterilerimiz genelde il dışında yaşayan Artvinliler, paket paket, kilo kilo İstanbul, Ankara, Bursa’ya kargolarla gönderiyoruz” diye konuştu.

Aktar işletmecisi Selahattin Arslan ise yaptığı açıklamada "Çam sakızı tam bir mide dostudur. Dişleri temizler, ağız kokusunu, mide gazını alır faydaları saymakla bitmez. Gelende Artvinli bildiği için daha çok Artvinli ve il dışında bulunan Artvinliler alıyor. Çiğnendiği zaman suyunu yutarsanız mide ağrısına büyük faydası var. Balla karıştırıldı zaman birçok farklı hastalığa iyi geldiği söylenir” şeklinde konuştu.


Yorumlar (4)
Mmt 2 yıl önce
Hem adı çam sakızı hem köknar ağacından toplaniyor. İlginç. Resimdekiler cam sakızı değil zift cam sakızı o kdr büyük olmaz madem o kdr bol herkes para kazanır bu işten. Artvin'de kandırıyorlar milleti
Altan 2 yıl önce
Ne koknari bildiğimiz çam sakızı bende çok topladım zamanında milleti kandırmayın köknar sakızı diye
Ali 2 yıl önce
MMT hayatında hiç çam sakızı topladın mı... Bide ağaçtan akan reçine ye zift diyosun sen hangi ağaçta zift gördün ayrıca bol filan da değil herkesin de yapabileceği bir iş değil. Altan köknar sakızı diye bi sakız yoktur çam ağacında sakız olmaz Çam sakızı Ladin ve Göknar ağaçlarının güneş aldıkları tarafların da olur bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayın
Sait DEMİR 2 yıl önce
Buradaki ağaç Ladin ağacıdır. Yöremizde bütün ibreli yapraklı ağaçlara Çam ağacı denildiğinde Ladinden elde edilen sakıza da Çam sakızı denilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@