banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Hırsızlığa Karadeniz usulü çözüm

70 metrelik asma köprüye demir kapı yapıldı

Artvin 14.04.2017, 14:51
Hırsızlığa Karadeniz usulü çözüm
Artvin'in Yusufeli ilçesi Zeytincik köyündeki vatandaşlar, evlerine ulaşabilmeleri için DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilen 70 metrelik asma köprünün ortasına, güvenlik nedeniyle asma kilitli demir kapı yaptırdı. 

Zeytincik köyü arazileri ile yolunun bir bölümünün Deriner Barajı'nın  suları altında kalması üzerine, mahalleye ulaşımı sağlamak için DSİ 26. Bölge  Müdürlüğü tarafından, yüksekliği 100 metre, genişliği 1 metre 60 santimetre olan  70 metrelik asma köprü inşa edildi. İlçe merkezine yaklaşık 40 kilometre uzakta bulunan Zeytincik köyü  Ahalşen Mahallesi sakinleri, buraya ulaşımı sağlayan köprünün ortasına geçen yıl  kendi imkanlarıyla asma kilitli demir kapı yaptırdı. Kışın Bursa'da, yazın Zeytincik köyünde yaşayan Necati Çelik (60), baraj inşasının ardından devletin evlerine ulaşımlarını sağlamaları  amacıyla asma köprü yaptırdığını söyledi.

Çelik, "Baraj yapıldıktan sonra istimlak parasını alan bazı köy  sakinleri maalesef başka illere göç etti. Bizim mahallede baraj öncesinde  yaklaşık 25 hane vardı." dedi. Kış mevsiminde köylerinde kimsenin kalmadığını anlatan Çelik, şöyle  devam etti: "Evlerimiz ve mahalle boş kalıyor. Ben de Bursa’da oturuyorum.  İlkbaharla birlikte köyüme gelerek zeytin ağaçlarımın bakımını yapıyorum. Şu anda  mahallede ben ve bir komşum olmak üzere, sadece iki kişi yaşıyoruz. Köyde kimse  kalmadığı için hırsızlar zaman zaman evlerimize giriyor. Başta canımız olmak  üzere mal varlığımızı korumak amacıyla demir kapı yaptık. Köyde kimse olmadığı  için gündüzleri bile korkuyoruz. Kendimizi bu demir kapı sayesinde güvende  hissediyoruz."


 "Necati Çelik" köprüsünden izinsiz hiç kimse geçemiyor
Köy halkından 70 yaşındaki İsmail Beyaz ise evlerine ve bahçelerine bu  köprüden ulaştıklarını belirterek, "Yaşanan hırsızlıklardan dolayı köylüler  olarak aramızda 2 bin lira topladık ve köprüye demir kapı taktık." ifadelerini  kullandı. Böylece kendilerini daha güvende ve huzurlu hissettiklerini belirten  Beyaz, köprüye, demir kapı takma fikrini ortaya atan Necati Çelik'in ismini  verdiklerini bildirdi. Beyaz, demir kapının 24 saat kilitli olduğunu anlatarak, "Köprüden  geçmek isteyen olursa Necati Çelik'i telefonla arıyor veya bağırarak yardım  istiyor. Böylece kapı tek elden açılıp kapanıyor. Bu da bize göre Karadeniz usulü  bir çözüm. Çok işe yaradı. Ayrıca bazı misafirlerimiz demir kapıyı görünce  şaşkınlıklarını gizleyemiyor.” diye konuştu.  

Deriner Barajı
Çoruh Nehri'nde yapımına 1988'de başlanan ve 249 metre gövde  yüksekliğiyle Türkiye'de birinci, dünyada altıncı sırada yer alan Deriner Barajı  ve HES'te, Şubat 2012'de su tutulmaya başlandı.Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Aralık 2012'de  hizmete açılan barajda su tutulmasıyla, Yusufeli ilçesine bağlı bazı köy ve  yerleşim yerleri su altında kaldı.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@