7m


7m

hyundai

Doğu Karadeniz'de ekmek parası uğruna tehlikeli yolculuk

Artvin’de usta tomruk kamyonu şoförleri zorlu yollarda ekmek parası için direksiyon sallıyor.

Artvin 03.06.2021, 09:03
Doğu Karadeniz'de ekmek parası uğruna tehlikeli yolculuk

Artvin’de tomruk işiyle uğraşan kamyon şoförleri tomrukları, kamyonlara yükleyerek 2 bin rakımdan 32 km boyunca uçurumun kenarındaki dağ ve köy yollarında direksiyon sallıyorlar.

Artvin’in Merkeze Hızarlı Köyünde araç işiyle uğraşan orman işçileri, evlerine ekmek parası götüre bilmek için büyük zorluklar yaşıyor. 2 bin rakımda çalışan, orman işçileri, tomruk haline getirdiği ağaçları, kamyon kasasına yükleyerek zorlu yolları kat ediyor.

Usta şoförler 32 km boyunca çamurlu, dar ve uçuruma sıfır yollardan geçerek karayoluna iniyor. Kamyonlar, bu zor yollardan ormana boş haliyle 3 saate çıkarken tomruk yükledikten sonra aynı yolu 5 saate iniyorlar. Tehlikeli olan köy yolları, usta kamyon şoförleri için adeta günlük normal iş haline gelmiş. Onlar için eğlenceli olan uçuruma sıfır köy yollarından, tonluk yüklerini karayoluna indiren şoförler, daha sonra depolara götürüleri tomruklar, buradan tırlara yüklenerek ağaç sanayisinde kullanılmak için ülkenin dört bir yanına transfer ediliyor.

14 yıldır bu meslekte olduğunu ifade eden kamyon şoförü Selçuk Usta, yollar her ne kadar korkunçta olsa 14 yıllık tecrübeyle zorlanmadan kamyonu ana yolu indirdiklerini söyleyerek yeni nesilden geleceklerin iyi şoför olması temennisinde bulundu.

Sıkıntılı coğrafya da ekmek parası kazanmaya çalıştıklarını belirten 32 yaşındaki Şinasi Okal ise, “meslekte 9 yıllık tecrübeyle işlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Zor yollarda direksiyon sallıyoruz, fakat hiçbir iş kolay değil. Şükür bir mesleğimiz var, geçinip gidiyoruz” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (3)
Hasan Usta 1 yıl önce
evet memlekette ağaç bırakmadınız ekmek parası kamyon şoförleri için geçerli kamyonun üstündeki kime gidiyor onu araştırmak lazım !!
onur 1 yıl önce
Odun yenilenebilir dogal kaynaktir. Ormanciligini duzgun yaparsan petrole ihtiyaciniz olmaz
yakun 1 yıl önce
Ekmek aslanın ağzında diye bir söz vardı, sağ olsunlar akp geldikten sonra bu atasözümüzde değişti. Şimdi ekmek aslanın midesinden bağırsaklarına doğru gidiyor. Tabii ki padişah ve çevresi hariç.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@