Dev projenin gövde yüksekliği yarılandı

Yusufeli Barajı'nda gövde yüksekli 139 metreye ulaştı.

Artvin 17.10.2019, 12:56 17.10.2019, 13:00
Dev projenin gövde yüksekliği yarılandı

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) Projesi gövde yüksekli 139 metreye ulaştı.

Yusufeli Barajı'nda geçen yıl başlayan gövde beton döküm işleri devam ediyor. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor. Baraj tamamlandığında, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3'üncü yüksek barajı olacak.

Dev projenin gövde yüksekliği yarılandı

Gövde için 1 Milyon 840 bin metre küp beton döküldü

16 Ekim itibarıyla baraj için dökülen gövde beton miktarı 1.840.000 metreküp seviyesine ulaşmıştı. Tamamlandığında Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi'nin kurulu gücü 558 megavat ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ederken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.

Dev projenin gövde yüksekliği yarılandı

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Dev projenin gövde yüksekliği yarılandıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Hakan 2 yıl önce
Güzel ülkemiz Türkiye'nin 4 bir yanında devasa projeler inşa ediliyor, ülke kalkındırılıyor. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler
Turgay 2 yıl önce
İyi şaka olmuş.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@