Cerattepe'de ÇED protestosu

Cerattepe'de ÇED olumlu kararının iptali için alınan alınan davasının onanması protesto edildi.

Artvin 19.07.2017, 23:13
Cerattepe'de ÇED protestosu

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılması planlanan madencilik faaliyetleri kapsamında "ÇED olumlu" kararının iptaline ilişkin açılan davanın onanması protesto edildi.


Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Halitpaşa Meydanı'nda toplanan grup, Rize İdare Mahkemesinin verdiği "ÇED olumlu" kararının iptaline ilişkin açılan davanın Danıştay 14'üncü Dairesince onanmasına tepki gösterdi.

Güvenlik önlemlerinin alındığı alanda toplanan grup, maden karşıtı sloganlar attı.

Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Çanakkale'de eş zamanlı basın açıklamaları yapıldığını söyledi.

Cerattepe'de ÇED protestosu

Karahan, "ÇED olumlu" raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye'nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesinin "Madencilik yapılabilir" yönündeki kararının Danıştay tarafından onanmasının, hukuk ve adalet açısından içler acısı bir karar olduğunu savundu.

Cerattepe'de ÇED protestosu

Toplam 25 sayfalık kararın hiçbir yerinde temyiz taleplerinin reddine ilişkin bir bölüm veya hiçbir gerekçe bulunmadığını öne süren Nur Neşe Karahan, "Cerattepe mücadelesi 25 yıldır süren bir mücadeledir. Bugün başlayan ve biten bir mücadele olmamıştır. 25 yıllık şanlı bir sivil direniş öyküsünü, bir mahkemenin gerekçesiz ve şaibeli kararına bağlayacak değiliz." dedi.

"Artvin halkının vicdanında yer etmeyen ve adaletin zerresi bulunmayan bir kararı kabul etmediğimizi bütün dünyaya ilan ediyoruz." diyen Karahan, "Yaşamı yok eden bu gözü dönmüş doğa katliamına karşı Artvin halkının mücadelesi artarak sürecektir. Bu şanlı direnişe bütün Artvinlileri, çevre dostlarını, ülkenin gerçek yurttaşlarını bekliyoruz." diye konuştu.

Gruptakiler basın açıklamasının ardından dağıldı.

Cerattepe'de ÇED protestosu

Cerattepe'de ÇED protestosu
Yorumlar (6)
türker 3 yıl önce
bizim çarşı, artvin herşeye karşı.
Süleyman Özmen 3 yıl önce
Mal sürüsü bunlar
chemmu 3 yıl önce
suyuna toprağına ağacına sahip çıkmak mallık mi oluyor!? bunu yapmak yerine sizin gibi elinde kalmış son şey olan kıçındaki donun da çekilip alınmasını mı beklemek lazım
Doğan avcı 3 yıl önce
Küresel sermayenin yeni kaos planı için içerdeki kullanılabilir bazı birimleri ıstedikleri kadar harekete gecirilsin inşAllah başaramayacaklar. Ajan ve provokatörlere dikkat!!!
halim 3 yıl önce
ADALETIN . HAKCA PAYLASIMIN OLMADIGI YERDE HAK ARAMAK ZORDUR . YANDASIN CEBINE GIRECEK KAZANCSA , NIYE CEVRE VE ORADAKI HALK YASAMAYA DEVAM ETSIN . YANDASA PARA LAZIM .YOKSA YANDAS NASIL SECIMLERDE KOLTUK CIKACAK AKP YE .
türker 3 yıl önce
siz herşeyi AKP ye bağliyorsunuz amma yanlışınız var, geçen protestoda oraya arabalar ulaşamasın diye yola devirdikleri asırlık çama ne diyeceksiniz bakın türkiye' nin çıkarttığı bakır madeni türkiye' nin ihtiyacını karşılamiyor, nereden alacağız almanya-amerika her ne ise bize bakır vs satmak için misyonerler kol gezmekte hepsi oralarda bunları halkın önüne geçip yürümeleri haklıyı haksız duruma geçirmektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@