alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Burada kurbalığın almadan önce tadına bakıyorlar

Artvin'de kurbanlık almak isteyenler önce kurbalığın tadına bakıyor.

Artvin 28.08.2017, 13:43
Burada kurbalığın almadan önce tadına bakıyorlar

Artvin-Erzurum karayolunun kenarında kurulan hayvan pazarında Kurban Bayramı’na günler kala hareketlilik başladı. Henüz bayram havasının yeni yeni başladığı pazarda, satıcılar kurban satışında ilginç yöntemlere başvurdu. Bir satıcı kurduğu döner tezgahı ile gelen müşterilere önce hayvanının tadına baktırıyor, sonra satıyor.

Çocukluk yıllarından bu yana hayvancılık ile geçimini sağlayan Hüseyin Yılmaz, bu yıl Artvin-Erzurum karayolunun kenarında kurulan hayvan pazarına 70 civarında küçükbaş hayvan getirdi. Satmak için getirdiği 70 küçükbaş hayvanın içerisinde ise 1 tanesi ilgi odağı oldu. 90 kilogram olan ‘Aslan’ ismindeki koç herkesin ilgi odağı oldu. Diğer cinslerinin yanında bir hayli büyük görünen Aslan, pazara indiği ilk günlerde hemen sahibini de buldu.
Aslan’ı bin 750 TL’ye sattığını dile getiren besici Yılmaz “Salkımlı köyünün hayvanı Bilbilan Yaylası’nda otlamış, 3 bin rakımda otladı tamamen organik. Tarttık 90 kilogram geldi, bin 750 TL’ye sattım. İsmi de Aslan. Satışlarımız güzel ama fiyatlar uçuk bu yıl. Samanın bir balyasını aldık 25 TL’ye, otun kilosu şu anda bin 250 TL, onu da satmıyorlar, saman olmuş 600 lira, mercimek samanına az önce pazarlık ettik bin 100 lira. Fiyatların uçuk olmasına rağmen yaklaşık 50 tane falan satıldı. 4 gün daha var bayrama. Benim elimde mal kalmayacak gibime geliyor. Herkes için hayırlısı diyelim” ifadelerini kullandı.

Hayvan sattığı reyona yatak kurdu

Hayvanlarını sattığı reyonun içerisine yatak kurarak geceleri hayvanları ile birlikte bu reyonda kalan Artvin’in Yanıklı köyünden Ekrem Aydın, “Hayvanlara daha yakın olmak için burada kalıyorum. Hayvan ipini koparıp dışarıya çıkmasın diye bekliyoruz burada. Günü yorgunluğunu ancak bu şekilde geçirebiliyoruz. Yatağımızı hayvanların yanına koyduk böyle devam ediyoruz. Şimdilik iyi ama birde bunun kışı var. Kışın da çadırın yan taraflarını üstten indiriyoruz aşağıya doğru, yatağımızı yine kuruyoruz, vatandaşa hizmet ediyoruz” dedi.


Müşteriye özel 1 tonluk büyükbaş

Her yıl standart müşterileri olduğunu ve onlar için Artvin’in Ardanuç ilçesinden özel hayvanlar getirdiğini dile getiren Muhammet Akdemir isimli besici, 15 bin TL’ye sattığı 1 ton 180 kilogramlık büyük baş hayvanının da müşteriye özel yetiştirildiğini dile getirdi. Akdemir, “1 ton 180 kilogram geldi 16 bin istedim pazarlık sonucu 15 bin TL’ye verdim. Kendi ellerimle büyüttüm. Çok uysal bir hayvandır, hiç besi yok. Her zaman halkın yanındayız. Standart müşterilerimiz var, bizde müşterimize hitap etmek amaçlı böyle bir hayvan getirdik” diye konuştu.

Kesmece kurbanlık

Ardanuç’tan Artvin Merkez’e beslediği hayvanları satmak için gelen Murat Demir isimli besici ise kurduğu döner tezgahıyla hayvanlarının önce tadına baktırıyor, sonra satıyor. Demir, “Pazara toplam 8 tane tosun 40 tane küçükbaş hayvan getirdim. Ben burada önce tattırıyorum, daha sonra beğenmeyen almasın” şeklinde konuştu.


Yorumlar (1)
AHMET 4 yıl önce
DİNİ GÖREMİZİ YERİNE GETİRMEK İÇİNMİ YOKSA damak zevkimiz için mi kurban kesiyoruz çok düşündürücü bir durum Allah affetsin bizleri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@