banner491

Tabuttaki Rus general Kafkasya Fatihi çıktı!

Geçtiğimiz gün Ardahan'da tabutta bulunan Rus general çok konuşulmuştu.

Tabuttaki Rus general Kafkasya Fatihi çıktı!
banner492
banner432

Apartman kazısı yapılırken bulunan tabutun tarih kitaplarında 'Kafkasya Fatihi' olaran anılan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'a (1823-1878) ait olabileceği düşünülüyor.


Sputnik'in Rus tarihi kaynaklardan yaptığı araştırmasına göre, Geyman'ın 13 Nisan'da 1878 yılında Kars'ta veba hastalığında dolayı hayatını kaybetti. O dönem Rus askeri tarihi bilgilerde Ardahan'ın Kars'a ait bir eyalet olarak görüldüğü biliniyor.

Tümgeneral Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya'da askeri operasyonlara katıldı. Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan bir general. 1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalyalarla ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan'da Kars'ta hayatını kaybetti.

Rus tarihi bilgilerde nerde toprağa verdiği konusunda bilgi yok. Sadece bir Rus sitesinde Geyman ailesi hakkında yazılan bilgilerde Tümgeneral Vasiliy Geyman'ın Kars'ta 1878 yılında toprağa verildiği yazılıyor.

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde generalin adına bir köy ve bir dağ var: Geymanovskaya Kozak köyü (Kuban bölgesi) ve Geyman dağı (Tuapse bölgesinde). Geyman'ın yeğeni Aleksandr Geyman'ın da Rus ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı biliniyor. Torunu Vasili Geyman da, Sovyet tarihçi akademisyen olarak tanınan bir isim.

Tabut, Kars Müzesi'ne getirilerek koruma altına alındı.

Tabuttaki Rus general Kafkasya Fatihi çıktı!
Tabuttaki Rus general Kafkasya Fatihi çıktı! 2
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 13:13

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Özmen
Süleyman Özmen - 3 yıl Önce

Cesedini bir kör kuyuya atın gitsin kim bilir kaç müslümanın canına kıymıştır

banner441

banner472