7m

7m

hyundai

08.05.2019, 12:35

Antik Karadeniz medeniyet varlıklarımızı nasıl yok ettik?

Antik Karadeniz medeniyet varlıklarımızı nasıl yok ettik?

Günümüzden 28000 yıl önce yaşayan Neandertal ilk insan türünün izleri Doğu Karadeniz bölgesinde Gürcistan’ın tahrip edilmemiş sahillerinde bulunmuştur.

Doğu Karadeniz’in doğal sahillerini otoyol ve dolgu ile tahrip ettiğimizden dolayı deniz ve kıyı arkeolojisi çalışmaları yapmanın ve antik çağa ışık tutmanın imkânı yoktur.

Jeolojik, jeofizik ve Arkeolojik verilere göre Doğu Karadeniz kıyıları 28000 yıldan beri insanların yerleşim ve yaşam yerleri olmuştur.

Bu dönem içerisinde Küresel iklim değişimine bağlı olarak Karadeniz’in su seviyesinin azalarak geri çekilmesi ve artarak karalara doğru ilerlemesi kıyı kenarlarında yeni yerleşim alanlarının kurulması veya geçmiş medeniyetlerin sular altında kalmasına neden olmuştur.

Bu bağlamda sualtı ve sahil arkeolojik çalışmaları Karadeniz’in sığ sularında gömülü kalmış veya derelerin denize kavuştuğu deltalardaki antik medeniyetlerin izlerini ortaya çıkaran yöntemler olarak bilinir. 

Özellikle bakir, korunmuş Karadeniz kıyıları binlerce yıl önceki medeniyet izlerinin kalıntılarını günümüze dek koruyabilmiştir. Ancak sahil morfolojisi çeşitli nedenlerle bozulmuş kıyılarda ise antik kalıntılar yok olmuşlardır.

Gürcistan’ın tahrip edilmemiş Karadeniz sahillerinde 1960’lı yıllarda başlatılan deniz ve kıyı arkeolojik çalışmaları Avrasya’da ilk insan ( Neanderthal ) ve Homosapiens, akıllı insan türlerinin varlığını kanıtlamıştır.

Ayrıca Taş Devri ve Bronz çağlarına ait yaşam kalıntıları Karadeniz sahili boyunca bulunan mağara ve oyuklarda tespit edilmiştir.

Bu nedenle Avrupa insanın Karadeniz kıyılarından göç ettiği iddialar arasındadır.

Karadeniz sığ sularından ve kıyılarından elde edilen Antik Çağa ait bütün bulgular Gürcistan’da ünlü Batum müzesinde sergilenmektedir.

Oysa Doğu Karadeniz Sahil Yolu Projesi ve diğer çeşitli amaçlı deniz dolgularıyla kıyılarımızda olması mümkün eski medeniyetlere ait arkeolojik kayıtları dolgu ile birlikte yok ettik.

Kronolojik olarak tarihi belgelere ve arkeolojik bulgulara dayandırılmadıkça ve geçmiş medeniyetlerin bulguları bir müzede sergilenmedikçe  ‘Trabzon 4000 yıllık medeniyete sahip bir şehirdir’ gibi söylemlerin bir anlamı olamaz.

Öte yandan elimizde kalabilen yakın zamana ait medeniyetin kalıntılarını da ya yok ediyor veya dönüştürmeye çalışıyoruz.

Son olarak Trabzon-Pazarkapı yöresinde Ortahisar Belediye Binası için yapılan kazıda çıkan antik eserlerin yeterince dikkate alınmaması ve arkeolojik çalışmalara imkân sağlanmaması geçmiş tarih ve kültürümüze verdiğimiz değerin bir ölçüsüdür. 

Bu tür bir düşünce anlayışı Trabzon turizmine vurulan en büyük darbedir.

Sahildeki dar tarım alanları beton yığını haline gelmiş, sanayileşememiş Trabzon ümidini turizme bağlamıştır.

Ancak imar barışı ile yağmalanan yaylalar, camiye dönüştürülen Ayasofya Müzesi, etkin bir şekilde kullanılamayan Sümela manastırı ve tarihi kültürel miraslar yanında arkeolojik çalışmalara önem verilmemesi Trabzon turizminin gelişmesinin önündeki en önemli olumsuz etkenlerdir.

Yorumlar (5)
Musa 3 yıl önce
Hocam milletimizin seviyesi bu hak edildiğimiz şekilde yönetiliyoruz
Sedat 3 yıl önce
Tüm ilahi dinlere göre ki Musa milattan önce 700 ler de, insanlık 1000 yaşında diyordu.
Şimdi insanlık 30 bine dayandı.. Allah 27500 yıl insanlık yanlış yapsın diye mi bekledi acaba, yoksa bundan 3000 yıl öncesi erken kalkan kendini peygamber ilan ettiği için mi var bu kadar peygamber..komik değil mi din
Cengiz dikbaş 3 yıl önce
Bırakın antik çağı meydandaki sanat eseri olan tarihi opera binasını bir gecede yıktığımızda bu halk ne yaptı. Kimse kimseyi kandırmasın eğitim ve kültür düzeyimiz bu
yakun 3 yıl önce
Sözde bilim adamısın: "Doğu Karadeniz’in doğal sahillerini otoyol ve dolgu ile tahrip ettiğimizden dolayı deniz ve kıyı arkeolojisi çalışmaları yapmanın ve antik çağa ışık tutmanın imkânı yoktur." cümleni zamanında söyleyip, sahilin yok edilmesine neden karşı çıkmadın.
eyçpi 3 yıl önce
Tahminlere dayanırım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@