YSK Başkanından yeni mühürsüz pusula açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven'den yeni mühürsüz pusula açıklaması!

YSK Başkanı Sadi Güven referandumda tartışma konusu olan mühürsüz pusulaların geçerli sayılması ile igili olarak yeni bir açıklama yaptı.


Güven şu ifadeleri kullandı;

"Vatandaşa verilen zarf ve oy pusulaları filigranlı, YSK tarafından özel olarak üretilen evraklardır. Paralardaki gibi YSK’nın filigramını görebilirsiniz. Yani dün akşamdan beri tartışmaya neden olan oy pusulaları YSK tarafından üretilen ve geçerli olan oy pusulası ve zarflardır. Yasa koyucu bu filigranlı oy pusulası ve zarfların yanı sıra ikinci bir tedbir almış ve orada bulunan sandık başkanı ve üyelerinin oy basmak suretiyle ikinci bir tedbir almasını öngörmüştür. Onların yaptıkları bir hata nedeniyle vatandaşın anayasal hakkını kullanması, iradesinin sandığa yansımasına karar verdik. Olay budur. Vatandaş kendisine verilen geçerli oy pusulasını geçerli bir şekilde sandığa atmıştır. Sadece orada sandık başında çalışan görevlilerin bizim eğitim vermemize, o sabah mesajla bilgi vermemize rağmen hatalı yapmasıdır. Bu bizim ilk kez yaptığımız bir işlem değildir. Oyların sahte olduğu ispat edilmedikçe oylar bu şekilde kullanıldığında geçerli olduğuna dair birçok kararımız vardır. Biz bu kararı sonuçlar sisteme girmeden, kimsenin kafasına bir şey takılmadan verdik. Sonrasında verseydik belki tartışma olurdu ama sandıklar açılmaya başladığı anda vatandaşın hakkını zayii etmeme adına aldık."

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 11:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Demokrat
Demokrat - 3 yıl Önce

Anlat anlat,oooh iyi anlatiyorsun Buldunuz enayileri anlaaaaat.Tam Demokratik bir secim yaptiniz Bravo dünyaya örnek olduk.REZALET.

EVET
EVET - 3 yıl Önce

Atı alan Üsküdar'ı geçti. Yalan makinalarının motoru yandı. Güçlü Türkiye, güçlü Millet, tabiki EVET.

SIRADAKİ HABER

banner513