Ankara'da Trabzon Günleri Başladı - Canlı Yayın

Ankara'da her yıl düzenlenen Trabzon Günleri bu yılda yapılıyor.

Ankara 25.05.2017, 10:55 25.05.2017, 16:44
Ankara'da Trabzon Günleri Başladı - Canlı Yayın

Ankara'da 25-28 Mayıs tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Trabzon Günleri başladı.

 
Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve bugün başlayan etkinliklerin açılış programına; TBMM Başkanı İsmail Karaman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Salih Cora, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, kamu kurumları ve STK’ların yetkilileri ile binlerce vatandaş katıldı. 

Trabzon Günlerini Haber61 TV'den canlı olarak izleyebilirsiniz.

HABER61 TV'Yİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Etkinliklerin açılış programında katılımcılara seslenen TBMM Başkanı İsmail Karaman, 15 Temmuz gecesi yaşananlara dikkat çekti. “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile silah arkadaşıyız” diyerek sözlerine başlayan Kahraman, “15 Temmuz gecesinin yiğit insanlarındandır ve ilk harekatın olduğu andan itibaren vaziyet eden insanlarındandır. 249 tane şehidimiz oldu. Bir badire atlattık. Gelişmemizi engellemek isteyen dünya teşvik etti. Uzun süren hazırlık dönemi oldu ve bir zavallı meczubu, bir yüz karası insanı alet etti ama 20 saat içinde Türkiye büyük badireyi atlattı. Sadece Türkiye için değil bölge için de karanlık bir girişim engellenmiş oldu. Türkiye bir daha darbeler ile karşılaşmayacak. Çünkü kendisini halka kabul ettirmeyen hiçbir hareket muvaffak olamaz” dedi.

Trabzon’un Türk-İslam dünyası için önemini vurgulayan Kahraman, “Fatih Sultan Mehmet, Trabzon’u 28 Ağustos 1461’de fetih etti. Şehirlerin fetihleri törenlerle kutlanır, kurtuluşları kutlanmaz. ‘Ben esirdim, kurtuldum’ diye kutlama olmaz. Osmanlı padişahları bu şehirde yetişti. Yavuz Sultan Selim Trabzon’da yetişti. Trabzon’da öyle bir yetişti ki ağabeylerinin önüne geçip Osmanlı padişahı oldu. Sadece 8 yıl padişahlık yaptı, Osmanlı topraklarını 2,5 kat arttırdı. Mısır seferinde halifeliği aldıktan sonra manevi emanetleri Topkapı Sarayı'na getirdi. ‘Burada kıyamete kadar 24 saat boyunca Kur’an okunacak’ dedi, halen okunuyor. Kanuni Sultan Süleyman Trabzon’da yetişti. Yaptığı tüm işleri kanuna nizama göre yaptı. Fetvasız hiçbir iş yapmadı. İşte bu topraklarda bu vardır, adalet vardır, asalet vardır” ifadelerini kullandı.

“FAZLA SÖZE GEREK YOK, SÖZ SERGİLENENLERİNDİR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Trabzon Günlerine teşrif eden hemşehrileri ve Türkiye’nin 81 ilinden gelen misafirlere teşekkür etti. Bakan Soylu, “Trabzon; Fatih’in, Kanuni’nin, Yavuz’un şehridir. Sümela’nın, Uzungöl’ün, Kadiralak’ın, tüm güzelliklerin, çayın, fındığın, asil insanların şehridir. Buraya gelen tüm misafirlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Burada Akçaabat’ın köftesini, kuymağın nasıl yapıldığını, Araklılı kadınların el emeği göz nuru eserlerini, Ortahisar’ı, Zağnos’u, Ortamahalle’yi göreceksiniz, Trabzon’u yaşayacaksınız. Çok fazla söze gerek yok çünkü burada artık söz sergilenenlerindir” diye konuştu.

“TRABZON’UN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ”

Karadenizli birisi olarak bu coğrafyanın üyesi olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şunları söyledi:

“Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya bizleri bu büyük şölene davet ettiği için teşekkür ediyoruz. Şehirlerin dinamiklerini ortaya koyması çok önemlidir. Trabzon’un Türkiye için önemi tartışılmaz. Karadeniz’in bir vatandaşı olarak bu coğrafyanın üyesi olmaktan gurur duyuyorum.”

“BİZ BAYBURTLULARA DA HER YER TRABZON”

Maliye Bakanı Naci Ağbal da Trabzon Günleri’nin açılışında katılımcılara seslendi. Bakan Ağbal, “Trabzonluların dediği gibi biz Bayburtlulara da her yer Trabzon. Bu şöleni tertip edenlere teşekkür ediyorum, Trabzonlulara saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“TRABZON’DAN SELAM VE SAYGILARIMIZI GETİRDİK”

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, yaptığı açılış konuşmasında, “Trabzon’dan selam ve saygılarımızı getirdik. Teşrifleriniz ile onur duyduk. Trabzon halkı adına sizlere teşekkür ediyorum, Trabzon’a beklediğimizi ifade ediyorum” dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: “DESTEKLERİNİZİN DEVAMINI TALEP VE ARZ EDİYORUZ”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da, Trabzon Günlerinin açılışında Trabzon halkı adına katılımcılarla birebir ilgilendi. Trabzon Günlerinde ev sahipliği yapan Gümrükçüğoğlu, etkinliklerin açılışındaki konuşmasında, “Trabzon halkı adına bizlere şeref verdiniz, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Trabzon halkının şükranlarını devletimizin büyüklerine arz ediyorum. Trabzon’a desteklerinizin devamını da talep ve arz ediyoruz” diyerek devlet erkanı ve katılımlara seslendi.

“Tatillerinizde, boş zamanlarınızda sizleri Trabzon’a bekliyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Gümrükçüoğlu, “Trabzon bu ülkenin taşıdır, toprağıdır, çimentosudur. Trabzon insanı gözünü kırpmadan vatanı ve milleti için canını feda etmeye hazırdır, 15 Temmuz gecesi bunu bir kez daha göstermiştir. Trabzonlu ‘tek devleti, tek vatanı, tek milleti, tek bayrağı’ bu şekilde ilelebet yaşatacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından Trabzon Günleri’nin açılış kurdelesi; TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Bakanlar ve protokol mensupları tarafından kesildi. TBMM Başkanı Kahraman, İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ve katılımcılar, açılışın ardından AKM’deki stantları tek tek gezdi.

Akçaabat Belediyesi ekiplerinin horon gösterileri ile başlayan açılış programında, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı da küçük bir konser verdi. 

Trabzon günlerinin programı şöyle;
 
25 MAYIS 2017 PERŞEMBE

AKM Dış Sahne
11.00 açılış
Horon ekibiyle etkinlik alanına yürüyüş
Akçaabat Horon Ekibi gösterisi
Trabzon Tanıtım Filmleri Sunumu
Açılış konuşmaları
AKM Müze Salonu
Trabzon Mimarisini yansıtan defile -  Olgunlaşma Enstitüsü
Halk Oyunları Gösterisi - Kuzeyin Uşakları
Akçaabat Halk Oyunları
Söyleşi - Trabzonspor’un efsaneleşmiş futbolcuları
Konser - Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi
AKM Dış Sahne (Akşam programı ) 
18.00 Konser - İsmail Cumhur
Konser -  Serkan Aydın, Buğrahan Denizoğlu
Konser - Sinan Yılmaz

26 MAYIS 2017 CUMA

AKM Müze Salonu
Halk oyunları - Sürmene Belediyesi
Konser- Akçaabat Güzel Sanatlar
Halk Oyunları - Kuzeyin Uşakları
Halk Oyunları - Akçaabat Belediyesi
Panel - Murat Taşkın, Yusuf Turgut, Serdar Bali, Servet Özkara
Trabzon Futbol 
Konser - Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi
AKM Dış Sahne
Konser - Onay Şahin
Konser - Ekin Uzunlar 
Konser - Merve Yavuz

27 MAYIS 2017 CUMARTESİ

AKM Dış Sahne
Ramazan etkinlikleri
Ramazan etkinlikleri iftardan sonra programı
Naci Bülbül - İlahi dinletisi 
Kuran-ı Kerim 
Toplu iftar
Grup Esselam ve Sema Gösterisi


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@