Trabzon kulislerinden yansıyanlar.

Anahtar Deliği 07.09.2022 Anahtar Deliği 07.09.2022

ERTUĞRUL DOĞAN’A EVET!
Dün sosyal medyada yapılan Ertuğrul Doğan paylaşımı, bir anda Trabzonsporluların gündemine oturdu. Ertuğrul Doğan’ın siyasi parti liderleriyle aynı seçim pusulası üzerine koyulduğu ve EVET oyu basıldığı paylaşım sosyal medyayı salladı. Trabzonspor’un şampiyonluk sürecinde ekonomik anlamda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ve sıkıntılı dönemleri büyük bir sağduyu ile yöneten Doğan, taraftarların gözdesi olmuş durumda. Trabzonspor’un yükünü çeken başaktör olmasına rağmen ön plana çıkmamaya özen gösteren Doğan, şampiyonluğun en büyük mimarı olarak görülüyor. Taraftarlar da Doğan’a duydukları sevgiyi seçim pusulası argümanını kullanarak sergiliyor. Doğan’a “Ne yaparsan yap arkandayız“ mesajı veriyor. Ertuğrul Doğan’ın bu mesaja yanıtı nasıl olacak, merakla bekleniyor!

TRABZON ÜNİVERSİTESİNDE YENİ REKTÖR ADAYI
Haziran ayında haber61 kulis kösemizde bir sendika başkanının Trabzon Üniversitesi rektör adaylığı için başkanlık görevinden istifa ettiğini belirtmiştik. Bu isim KTÜ öğretim üyesi, Eğitim Birsen Başkanı Prof. Dr. Aykut Çanakçı idi.  O dönem kendisinden böyle bir açıklama duymamıştık ama üniversite camiasında aday olabileceği konuşuluyordu. Her ne kadar TRÜ yönetimi şehirde tartışılsa da mevcut yönetimin Ankara ile iyi ilişkiler içersinde olduğu bilindiği için adaylık başvurusu yapanlar çok ortalarda gözükmüyordu. Ama Prof. Dr. Aykut Çanakçı bu çizginin dışına çıktı ve adaylığını açıkladı. Hocanın Akçaabatlı olması da ilçede sempati ile karşılandı. Çünkü Akçaabatlıların üniversitenin gelişiminden memnun olmadığı ve Akçaabatlı bir rektörün bu seyri değiştirebileceği beklentisi hakim. Trabzon Üniversitesi koridorlarında ise yönetim değişikliği olabileceği beklentisi çok düşük. Kampüsteki kanaat Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu'nun 1 dönem daha görevini sürdürüp İstanbul’a döneceği yönünde. Üniversitede görev yapan ve rektör adaylığını düşünüp son anda vazgeçen muhafazakar görüşlü bir profesöre neden vazgeçtiğini sorduk. Aldığımız cevap çok ilginçti. "İktidar partisinin yönetici pozisyonunda etkili isimlerden kime sormuşsam mevcut Trabzon Üniversitesi yönetimden hiç memnun olmadıklarını söylediler. Ama bu durumu gerekli yerlere bildirdiler mi emin olamadım.  
Ancak beni adaylıktan vazgeçiren kanaatlerden en önemlisi muhalefet partilerinin TRÜ yönetimine hiçbir eleştirisi olmamasıdır. Şehirde her konuyu eleştiren muhalefet, mevcut rektörden memnunsa benim aday olmamın bir anlamı yok diye düşündüm" dedi. Gerçekten öyle Trabzon’da bir üniversiteye rektör atanacak ve şehirde muhalefet partilerinden hiçbir değerlendirme duyamadık.

CÜNEYT ZORLU SORULARINA CEVAP ARIYOR
Trabzon Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, sosyal medya hesaplarından Büyükşehir Belediyesine dokuz adet soru sordu. Bu soruların cevaplarını bizler de merak ediyoruz. İşte Zorlu’nun cevap aradığı sorular;
Bazı iddialar bize ulaştı. Sorular cevap bekliyor.
1-N...S  firmasına Yomra ilçesi beton yol işleri pazarlık usulü ile verilmiş midir?
2-Bu firmaya Büyükşehir Belediyesi genel sekreterinin abisinin Özdil’deki evine giden yol ve harmanı  döktürülmüş müdür?
3- Yol sadece genel sekreterin abisinin evine mi gitmektedir?
4- Burası ve Özdil mahallesindeki diğer yollar ihale yapılmadan N..S firmasına döktürülmüşümüdür?
5-Bu yollar Büyükşehir yol ağında mıdır?
6-Özel kapıya giden ve çıkmaz olan yolun parasını kim ödemiştir?  
7- Eğer bahsi geçen kişiler yolun parasını ödemişse bile davetiyeli ihale ile yol döken firmaya bu işi  yaptırmak şaibe yaratmaz mı?
8-Yol ihalelerinin tamamına yakını davetiye ve pazarlık usulü ile verildiğinden kurum içi ayaklanma yaşandığı doğru mudur?
9-Memur arkadaşların ihalelere imza atmak istemedikleri bu yüzden sadece imza atanların görevlendirildiği doğru mudur? Soruyorum ve cevap bekliyorum. Kamuoyuna net ve şeffaf açıklama yapılmasını beklemek hakkımız. 
Belki biz yanlış duyum aldık. Yine sessizliğe gömülmeyin.
Not: Firma ismi bilerek gizlenmiştir

ASANSÖR ÇİLESİ BİTMİYOR
Trabzon’da karşıdan karşıya geçişlerdeki üst geçitlere yapılan asansörlerin çoğu ya bozuk ya da hizmet dışı. Vatandaşlardan bu konuda zaman zaman şikâyet alıyorduk. Dün Trabzonspor’un yeni transferleri için gittiğimiz havalimanında bizler de bu olaya tanıklık ettik. KTÜ ile Trabzon Havalimanı arasında yer alan üst geçidin asansörü yeni yapılmış olmasına rağmen hizmet dışı. Özellikle bu aylarda olağanüstü yolcu sirkülasyonu yaşanan Trabzon Havalimanına geçişte asansörün çalışmaması akıllara durgunluk verdi. Birçok engelli ve yaşlı vatandaşımız bu konuda ciddi mağduriyetler yaşarken yetkililerin bu konuda duyarsız kalması en hafif tabirle vicdansızlıktır. Asansörü yaptınız neden hizmete sunup vatandaşı bu çileden kurtarmıyorsunuz. Bu nasıl vurdumduymazlık bu nasıl bir sorumsuzluktur!

NAZIM ÖZCAN’DAN GÜNDEMİ SARSACAK SORULAR!
Anavatan Partisi eski Trabzon İl Başkanı Nazım Özcan, gündemi sarsacak sorularla nokta atışı yaptı. Trabzon’daki turizmin kanaat önderlerine kamuoyunu son dönemde rahatsız eden konulara ilişkin sorular sordu. Bakalım Nazım Özcan hangi konularda züfikare dokunmuş;
“Birkaç gündür şehrimizin turizm hayatı ile ilgili gözlemler yapmaya çalışıyorum. 
Alışveriş merkezinin içinde paspas yaparken turistleri kaldırıp içtima alan temizlik işçisinden, turistin kullandığı arabaya çarpıp kendi yaptığı küçük bir hasara 2400 $ alanı, fahiş paralara taşıma yapan şöför esnafından yerli müşteriye işim var diyen karaktersizlere kadar birçok olaya tanık oldum, gördüm, dinledim. 
Otel, yiyecek ve eğlence sektörümüz Hilton, Sheraton fiyat tarifelerinin üzerinde tarifelerde. Söylenecek daha onlarca eksik, hata, kusur hatta suç sayabilirim. Peki bunlara karşılık turizmi ülkemizin ve özellikle şehrimizin ciddi gelir kaynağı olarak gören yöneticilerimiz ne yapar?
Bence hiç! Şimdi soruyorum;
1- Turizm polisi var mıdır, nerededir, ne iş yapar?
2- Turizm zabıtası var mıdır, nerededir, ne iş yapar?
3- Maliyenin turizm müfettişleri var mıdır, nerededir, ne iş yapar?
4- Turizm Müdürlüğü ve personeli var mıdır, nerededir, ne iş yapar?
5- Trabzon Ticaret Odası ve Esnaf Odaları Birliğinin turizmle ilgili eğitim, denetim ve düzenleme ile ilgili bir gayreti çabası var mıdır, olmuş mudur?
6- Karayolları ve Belediyeler sezon öncesi bir hazırlık yapmış mıdır?
7- Birkaç aylığına Trabzon’a gelerek oto kiralamadan al da emlak işine varıncaya kadar birçok sektörde para kazanan kayıt dışı hatta kanun dışı kişilere yerli esnafı korumak için kim dur diyecek. Vs vs vs
Netice bu kafa ile seneye çok turist yolu gözler havada uçak var mı diye kulak kesiliriz.”

AHMET KAYA HIZLI GİRİŞ YAPTI
CHP Trabzon Miiletvekili Ahmet Kaya, şehir dışındaki programlarını noktalarak, seçim bölgesi Trabzon’a geldi. Ayağının tozuyla, Ortahisar Merkez İlçe Başkanı Suat Oyman’ı yanına alarak Trabzon’un mahallelerini gezmeye başladı. Ayağının tozuyla ilk önce Kemerkaya Mahallesi’nde esnafları ziyaret eden Kaya, ardından da sırasıyla Bengisu, Karlık, Kireçhane, Akçaabat’ta temaslarda bulundu. Kaya’nın gün geçtikçe tempoyu arttırması bekleniyor.