Akçaabat Kent Konseyinden açıklama - Sahil yoluna çözümü böyle buldular

Akçaabat Sahil yolu projesine tepki göstererek trafik sorununa çözümü böyle buldular...

Akçaabat Kent Konseyinden açıklama - Sahil yoluna çözümü böyle buldular

Haber61 – Haber Servisi – Trabzon ile Akçaabat ilçesi arasındaki trafik sorununa çözüm olması anlamında yapılması planlanan sahilden geçirilecek yol projesine tepkiler sürüyor.

Konu ile ilgili olarak Akçaabat Kent Konseyi Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı yaparak buldukları çözümü kamuoyu ile paylaştı.

Akçaabat Kent Konseyi Başkanı Mehmet Salih Köse yaptığı açıklamada “Kent Konseyi olarak bizim çözüm olarak gördüğümüz Trabzon ve Akçaabat'ı güneyden geçmektir. Yani mini bir güney çevre yolu. Böyle bir proje Trabzon ve Akçaabat'ı güneye açacak ve deniz, sahilleri doğal liman Akçaabat, sit alanları korunacaktır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Salih Köse yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“ÇÖZÜM TRABZON VE AKÇAABAT'I GÜNEYDEN GEÇMEKTİR”

Akçaabat Kent Konseyi olarak ilk defa Trabzon'da basın karşısına çıkıyoruz. Mazimiz çok yeni 10 Aralık 2018'de kent konseyimiz kuruldu. Şu ana kadar çeşitli kentsel sorunları belirledi. Kadın Meclisimiz, Gençlik Meclisimiz, Kültür ve Sanat Meclisimiz, Spor Meclisimiz ile çalışmalara devam ediyoruz. Bundan böyle Akçaabat'la ilgili her türlü sorunu ve çözüm önerilerimizi bu binada her aybaşı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kamuyu aydınlatmaya sizlerin haberleriyle ulaşmak istiyoruz.

Akçaabat Kent Konseyinden açıklama - Sahil yoluna çözümü böyle buldular

Önümüze gelen sorunları yönetim kurulumuzda tartışıp aldığımız ortak kararlar siz basın mensuplarına sunmak istiyoruz.

Bugün iki konuda bilgilendirme yapacağız.

Birinci sorun sahillerimizden geçirilmesi tasarlanan yol sorunu. Bu konuda basınımız gereken haberleri yaptı ve tavrımızı ortaya koydu. Tüm basın emekçilerine konseyimiz adına teşekkür ediyoruz.

Son söz olarak diyoruz ki; evet Trabzon- Akçaabat arasında trafik sorunu var. Bu konu ivedilikle çözülmeli. Bunun için Akçaabat'ta altı, yedi yıl önce ihalesi yapılan Pulathane Bulvarı tamamlanmalı. Bu bulvar Kavaklı Mahallemizden başlayarak ve Yıldızlı'dan çıkacaktır. Ama nedense yıllarca tamamlanmamış bir proje. Hatta bu proje ile yapılan yerler, yıkılan yerler var. Mesela Tarihi Orta Mahallede bu yolun tamamlanmaması, ulaşım ve turizm açısından bir sorundur. Bu bulvar tamamlandığı, Düzköy Yol Kavşağı ile Trabzon Üniversitesi Kavşağında düzenlenmeler yapılması halinde yoğun trafik hafifleyecektir. Başlanan bu işler neden bugüne kadar bekletilmiştir. Bu işler tamamlandığı zaman trafiğin yeni durumu gözlemlenir ve sonra büyük çözüm düşünülür. Kent Konseyi olarak bizim çözüm olarak gördüğümüz Trabzon ve Akçaabat'ı güneyden geçmektir. Yani mini bir güney çevre yolu. Böyle bir proje Trabzon ve Akçaabat'ı güneye açacak ve deniz, sahilleri doğal liman Akçaabat, sit alanları korunacaktır.

“TAŞINMASINI UYGUN GÖRMÜYORUZ”

İkinci bir konumuz Akçaabat Darıca'da bulunan Trabzon Diyanet Yüksek İhtisas Merkezi'nin başka yere taşınması meselesidir. Gerekçe olarak gösterilen fiziki yetersizlik ve lojman yapılacak Salacık'ta hazine arazisi vardır. Bu merkezin bir başka amaçla yapılan bir binaya taşınmasını uygun görmüyoruz.

Gerek sahilden yapılması düşünülen yol projesinin, gerekse taşınılması düşünülen Darıca Mahallesinde Diyanet Yüksek İhtisas Merkezinin taşınmasının Akçaabat için doğru olmayacağını siz değerli basın mensupları önünde yineliyoruz.

Diyoruz ki: önce Pulathane Bulvarı Yol kavşakları yapılmalı. Uzun vadedeki çözüm olarak da Trabzon- Akçaabat güneyden geçilmeli. Ünye gibi, Ordu gibi Tirebolu gibi. Akçaabat Darıca'da bulunan Trabzon Diyanet Yüksek İhtisas Merkezi yerinde kalmalı.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 15:23
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
SÖĞÜTLÜ lü
SÖĞÜTLÜ lü - 12 ay Önce

Sahili çok mu korumak istiyorsunuz sayın çok çevreci arkadaşlar gelinde şu SÖĞÜTLÜ sahilinde bulunan bok tesisini kaldırmak içinde bir basın toplantısı yapında samimiyetinizi anlayalım çok sahil varmış gibi açıklamalar yapıyorsunuz o sahil köftecilerin dışında kimin işine yarıyor acaba şimdiye kadar aklınız neredeydi samimiyetsizler

SÖĞÜTLÜ lü
SÖĞÜTLÜ lü @SÖĞÜTLÜ lü - 12 ay Önce

Yazımı beğenmeyen arkadaşlar neden beğenmediniz acaba bok tesisi çok mu hoşunuza gidiyor SÖĞÜTLÜ nün tam ortasında eğer çok beğeniyorsanız gelin tesiste ağarlayım sizi havuzlar bile var içinde yüzersin güzel güzel esansıda var hemde Kemal sunal ın dediği gibi ne dersiniz...

Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

Bunlar gecici çözumler. Doğu karadenizde tüm yerleşimlerin denizle bağlantisi kesildi. Kumsallar yok edildi. Tüm doğu Karadenizi kapsayan bir poroje gelistirilmeli. Başka Karadeniz yok. Deniz yoksa Karadenizde yoktur.

Söğütlü memleketim
Söğütlü memleketim - 12 ay Önce

Evet Akçaabat ta sahilmi var koftecilerden başka, Söğütlü sahilini temizleyin sahil görsün millet ama millet rantci köfteciler değil.

SÖĞÜTLÜ lü
SÖĞÜTLÜ lü @Söğütlü memleketim - 12 ay Önce

Millet rantçı köfteciler değil derken milletin rantla ne işi var anlatta bilelim...

Söğütlü sakini
Söğütlü sakini - 12 ay Önce

Söğütlüde sahildeki deniz kumu üzerine kurulan 6_7 katlı binaları kimse görmüyor u. Allah kumu yolluyor sahil genişliyor rantcılar hemen kumsala apartmanı dikiyor. Yerim sizin çevreciliğinizi. Bir yeşil alanınız veya yürüme yolunuz bile yok.birkaç zenginin evi ve villasınin deniz manzarası için artistlik yapıyorsunuz.

MUsa
MUsa - 12 ay Önce

Bunlar gecici çözumler. Doğu karadenizde tüm yerleşimlerin denizle bağlantisi kesildi. Kumsallar yok edildi. Tüm doğu Karadenizi kapsayan bir poroje gelistirilmeli. Başka Karadeniz yok. Deniz yoksa Karadenizde yoktur.

Sefa Tekin
Sefa Tekin - 12 ay Önce

Kent konseyinin sorunlara sahip çıkması olumlu bir durum. Diğer sivil toplum kuruluşları ve belediyenin desteğiyle bu sorunlar aşılacak diye temenni ediyoruz. Mucadeleye devam.

Aslan
Aslan - 12 ay Önce

Güney çevre yolu ne oldu rafa mı kalktı yapılsa trabzon Avrupai bir şehir olur her gelen vekil nedense kış uykusuna yatıyor hep uyutuluyoruz

Şarapc ı mekanları
Şarapc ı mekanları - 12 ay Önce

Sahil mi nerede. Ailenle bir akşam yürüyüşüne çiksanıza. Şu an sahil içki ilerin mekanı. Yol yapılsın herkesin mekanı olsun.


SIRADAKİ HABER

banner513