kebir

Akçaabat Haber

Akçaabat Haber


Akçaabat Haber
Karadeniz bölgesinin içinde yer alan ve Akçaabat bölgesinin haber kaynağı olarak bilinen Akçaabat haber bölge ve yöre hakkında bütün gelişme ve olayları bize aktarmak için çok önemli bir haber kaynağı olmaktadır. Sadece Akçaabat yöresinin haberinin yapmayan ve genel olarak Karadeniz bölgesinin tümünde haber alarak yayım yapan Akçaabat haber yöre ile ilgili tüm detayları hem yöre halkına hem de bir ülkenin diğer vatandaşlarına sunarak bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Karadeniz yöresi yöre olarak oldukça zengin bir yapıya sahip olmakla birlikte insanı da oldukça hoşgörülü olmaktadır. Ayrıca ülke olarak çok geniş milli gelir kaynaklarımız yine bu bölgeden sağlanmaktadır. Bu sebep ile ülke için bu kadar önemli olan bu bölge için söylenen bütün sözcükler kifayetsiz kalacaktır.

Karadeniz bölgesi konum ve coğrafyası ile ılıman bir iklimi olmaktadır. Bu sayede birçok bitki ve gıda ürünü yetiştirmek için oldukça elverişli bir alan olmaktadır. Ayrıca bol yağış alması sayesinde birçok akarsu ve nehirler yine bu bölgede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra toprak altı ve toprak üstü zenginliği olarak en çok verimli ve zengin topraklara sahip olan Karadeniz bölgesi tam bir doğa harikası olarak bilinir. Bölge olarak yapay göl ve barajları da oldukça fazla olmaktadır. Bu kadar sulak bir yer olmasının tek sebebi yaz kış yağış almasından dolayı olmasıdır. Karadeniz de birçok önemli şehir ve ilçe bulunmaktadır bu yerlerin başında Rize ve Trabzon gelse de Akçaabat da oldukça önemli bir yer olmaktadır. Birçok tarım alanına sahip olan bu yerde en büyük haber kaynağı olarak bilinene Akçaabat haber sürekli yöre ile ilgili haber yaparak bilgi akışı sağlamaktadır.

Karadeniz bölgesi gelişmiş olması ile sanayi ve fabrika olarak da oldukça çok fazla sayıda bulunması bu alanda iş imkanının artmasını sağlamaktadır. Sanayi ile ilgili yine birçok haberi Akçaabat haber kaynaklarından rahatlıkla elde edebiliyoruz. Ayrıca bölge olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile çok fazla tarihi eser ve müzeler bulunmaktadır. Bu sayede turiste çeken bu bölge her anlamı ile ülkeye katkısı büyüktür. Bölgede birçok tarım ürününün yapılması ve üretim sahasının çok geniş olması bu bölgede işsizlik oranını da düşmesine ve iş imkanlarının daha geniş bir sahada olmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra kendini geliştirmeyi seven bir toplum oldukları için her alanda kendilerini geliştirmiş ve oldukça yüksek kültür seviyesi olan bir bölge olmaktadır. Yöre halkı her daim kendine has tarzı ve duruşu ile benliğini kaybetmemiş bir halk olmakta ve sadelikleri ile ön planda olmaktadırlar.
Candanlık ve içtenliğin en çok hakim olduğu Karadeniz bölgesi halkı her daim öz verili ve kendilerine olan güvenleri ile bilinmektedirler. Bunun yanı sıra yöresel adetleri ve tarzları ile asime olmamış bir toplum olması Karadeniz bölgesine olan sempatiyi arttırmaktadır. Yöre halkı hala çoğu kesim yöresel kıyafetler giyerek ve adetlerini sürdürerek ve gelecek nesillere aktararak yaşamaktadırlar. Bu durumda onların özentiden uzak ve naif bir yaşantılarının olduğunun kanıtı olmaktadır. Her yörenin kendine has olguları olduğu gibi bu yörenin de kendine has olguları ve tabuları bulunmaktadır. Köy yaşantısının ön planda olduğu ve köy saflığı ile yaşamlarını sürdüren Karadeniz bölgesi için yapılan bütün övgüler az kalacaktır. Yöre kendini geliştirdiği ve bilinçli bir toplum olduğu için her daim yenilikçi fakat özünü kaybetmeyen bir halk olarak bilinir. Yöresel haberler içinde kendini geliştirmiş bir haber kaynağı olan Akçaabat haber her daim yöre tanıtımları yaparak yöreye olan merakı arttırmayı başarmaktadır.

Karadeniz Bölgesi Gelir Kaynakları Ve Yetiştirilen Ürünler
Karadeniz bölgesi yaz kış yağış alan geniş yapraklı ormanlara sahip bir bitki örtüsüne sahip olmaktadır. Çok fazla yağış alması ile toprak verimliliği çok olan ve sulama ihtiyacının en az ihtiyaç duyulduğu bölge olmaktadır. Bu sebep ile bölgede akarsu derinliği ve yüksekliği olarak Kızılırmak dünyada en derin ve en uzun akarsu olmaktadır. Yağış sayesinde verimli topraklarda ve ılıman iklimde yetişecek olan bütün ürünler yetişebilmektedir. Bu ürünlerin başında ise; mısır, fındık, çay, patates, soğan, ay çekirdeği gibi ürünler gelmektedir. Ülkenin birçok ihtiyacı bu bölgede karşılanmasının yanı sıra ihracatta yapılarak ülke gelirine katkı sağlanmaktadır. Ayrıca üretim alanlarının yanı sıra sanayi bakımından da en gelişmiş bölge yine Karadeniz bölgesi olmaktadır. Karadeniz bölgesi için birçok ithalat ve ihracat haberini Akçaabat haber internet sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Ilıman bir ilkim olan ve her mevsim yağış alması ile bilinen Karadeniz bölgesinde şehir yerleşimi olsa da esas olan kırsal alanlarda tarımsal faaliyetler için kurulmuş olan yerleşim yerleri olmaktadır. Genellikle tarım ile uğraşan kesim köylerde dağınık halde yaşamlarını sürdürmektedir. Çok fazla yeşil alan sayesinde Karadeniz insanı uzun ömürlü bir yaşam şekline de sahip olmaktadır. Bunun sebebi ise hem kirli şehir havasından uzak bir hayatlarının olması hem de toprak ile uğraşılmasından geldiği bilinmektedir. Benliğini kaybetmeyen ve modern yaşamdan uzak sade bir hayat tercih eden Karadeniz insanı eğitim konusuna da çok fazla önem vermektedir. Eğitim için her daim kollarını sıvayan ve eğitimde asla özverisi olmayan Karadeniz insanı bilgi birikimi ile de ön plana çıkar. Sağlıklı yaşamın sırrının temiz hava olduğunu düşünen Karadeniz halkı doğal beslenme yöntemine de çok fazla önem vermektedir. Benlik ve kültürlerini kaybetmeden fakat ileri görüşlü bir toplum olan Karadeniz bölge insanı her daim kendini geliştirmeye devam etmektedir. Karadeniz insanı ve daha fazlası için sürekli haber yapan Akçaabat haber yöreyi her daim anlatmaktadır.
Karadeniz Bölgesi Üretim Sahası Ve Üretim Ürünleri
Bilinene bitki örtüsü sayesinde birçok tarım üretimi yapılmaktadır. Bunların en başında bilinene mısır, fındık ve çay üretimi hem ülkenin ihtiyacını karşılayacak kadar çok hem de ihraç edilebilinecek kadar çok olmaktadır. Bunun yanı sıra fındık için en verimli toprak yine Karadeniz bölesi tercih edilirken ılıman iklim içinde en uygun yetiştirme yine bu bölgede yapılmaktadır. Fındık üretimi ülkemizin dışında birçok ülkede yapılmasına rağmen en iyi ve kaliteli fındık üretimi Karadeniz bölgesinin fındığı olarak kabul edilir. Fındık kendi arasında birçok çeşide ayrılır. Çeşidi ile birlikte kalitesinde de faklılık gösterir. Her türlü fındık üretiminin rahatlık ile yapıldığı bir bölge olan Karadeniz bölgesi üretim alanı olarak geniş toprakları sadece fındık üretimi için bulunduruyor olmaktadır. Ayrıca fındık için ekim ve hasat zamanları çok önemlidir. Yöre tarım ile uğraştığı için ekim ve hasat zamanlarını çok iyi bilmekte ve her daim ekim alanlarında kontrollerini yapmaktadır. Ağustos sonları gibi Karadeniz bölgesinde fındık ekimi yapılmış alanlarda tam bir curcuna söz konusu olmaktadır. Hasat zamanı hasat haberlerini yapmak için iş başında olan Akçaabat haberhasat zamanını öğrenebileceğiniz gibi hasat zamanı yaşanan eğlenceli olayları da izleyebilirsiniz.

Fındığın yanı sıra ılıman iklimi seven ve bol yağış ile beslenen bir diğer ürün ise çay olmaktadır. Çay nemli bölgelerde yetişen ve ülkemizde milli içecek olarak bilinen ve her mevsim tüketilen çay yine en çok Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Birçok ürün gibi yetişme alanının olması ve ihracatı ile çay hem ülke ekonomisine katkıda bulunmakta hem de bu ülkenin çay ihtiyacını başka ülkelere ihtiyaç duyulmadan sağlayan bir bölge olmaktadır. Çay hasat edildiği zaman yeşil yapraklı olarak hasat edilir ve hasat edildikten sonra kalitesine göre ayrılır ve fabrikada işlenerek evlerimize siyah ve pul halinde ulaşır. Eğlenmeyi ve eğlenceyi seven Karadeniz insanı çay hasat zamanı da hem hasat yapar hem de eğlenerek kendilerini coşturmayı başarırlar.
Fındık ve çay dışında neredeyse yöresel yemeklerin ana maddesi olan mısır üretimi de yine en çok Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır. Karadeniz bölgesi mısır üretiminde nerede ise dünyada ilk beşe giren bir bölge olmaktadır. Mısır üretiminde bu kadar öncü olan Karadeniz bölgesi ülkenin mısır ihtiyacını da yine karşılayabilmektedir. Ayrıca mısıra sadece mısır olarak bırakmayan Karadeniz değirmenlerde mısırı öğüterek mısır unu yapmakta ve mısır unu ile birçok yemek lezzetleri oluşturmaktadır. Mısırı nerede ise bütün yemeklerinde kullanan Karadeniz yöre insanı ekmek olarak da en çok mısır unu ile yapılmış olan ekmeği tüketmektedir. Herkes tarafından bilinir ki mısır ılıman iklim koşullarında yetişen bir bitki ve gıda maddesi olmaktadır ve oldukça vitamin değeri yüksek olan mısırı her yemeğinde kullanan Karadeniz yöre insanı sağlıklı yaşamın bir diğer sırrını da yine mısıra borçlu olduklarını düşünmektedirler. Karadeniz yöresi ile ilgili her hasat ve sonrasında yaşananları konu alan Akçaabat haber bu konuda geniş bir haber yaparak halkı bilgilendirmeye çalışmaktadır.
Karadeniz İnsanı Adetleri Ve Yöre Halkı
Karadeniz bölgesi çok fazla medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış bir bölge olmaktadır. Bu sebep ile ülke genelinde çok dikkat çeken adetleri bulunmakta ve adetlerini asla ihmal etmeden hayatlarını idame ettirmektedirler. Karadeniz yöresinde birçok öfr ve adet bulunmaktadır. Bu adetlerin başında gelen evlenme esnasında yapılanlar olmaktadır. Eğer Karadeniz yöresinde biri evleniyor ise; genellikle akraba evliliği yapılır veya yakın çevrenin kızları istenir. Evlenmeden önce her iki tarafında fikri alınır ve kabul görülür ise kız istemek için daha önce belirlenmiş olunan kız evine istemeye gidilir. Kız istemeye gidildiği zaman Türk adetlerine uygun olan bir isteme ile kız istenir ve kabul görülür. İsteme zamanın yörenin kendine has tatlıları ile sunum yapılır ve isteme merasiminden sonra ikramlar bol bol dağıtılır. Tatlı yenilsin tatlı konuşulsun misali birçok yöresel tatlı kız isteme merasiminde yerini alır. Eğer isteme olumlu olmuş ise o gece genç çiftin yüzükleri parmaklarına takılır ve düğünü uzatmayı sevmeyen sabırsız Karadeniz insanı hemen o gece düğün tarihi alır. Tüm ülkenizin adeti olan kız istemeden sonra düğün alışverişleri kısa zamanda yapılır ve gençler için gereken her şey her iki tarafında katkıları ile hazır hale getirilir. Takı konusunda oldukça cömert olan Karadeniz halkı gelinleri için her türlü altını alarak gelinlerine verdikleri değeri yansıtmaya çalışırlar. Çeyiz ve kına merasimlerinden sonra düğün için hiçbir sorun olmadan düğün yapılması hazırlıklarına geçilmektedir. Düğün olarak genellikle üç gün üç gece düğün olarak yapılır çok eski adetlerde düğüde silahlı kutlamalarda yapılmaktaydı. Fakat şimdilerde birçok düğünde bu durum söz konusu olmamaktadır. Düğünde genellikle yöresel kıyafet giyilir. Özellikle kına gecesi için birçok gelin kına kıyafeti olarak yöresel giyinmeyi tercih eder. Gece boyu türküler söylenir horon tepilir. Horon Karadeniz bölgesine Kafkaslardan kalan bir oyun olmaktadır.

Düğün kadar doğumda da kendi adetleri ile kendilerini ve öz benliklerini ortaya koyan Karadeniz insanı doğum yapan gelin içinde yöresel hazırlıklar yaparlar. Bu hazırlıklar erkenden başlar ve eve gelecek olan yeni üye için eksiksiz bir çeyiz hazırlanır. Genellikle gelin kaynananın yanında kalarak loğusa dönemini atlatır ve doğum sonrası gelin için gerekli her şeyi kaynana gidermektedir. Yine aceleci olan Karadeniz insanı gelini eğer erken hamile kalmadığı zaman hemen önlem almak için doktora başvurur ve erkenden gelin ve oğullarının kucağında çocuk isterler.
Doğum ve düğün kadar ölüm zamanı da duyarlılığını gösteren Karadeniz halkı ölü evi için tanıyan tanımayan bir araya toplanır. Taziye evi zengin fakir fark etmez eve girildiği zaman eli boş gidilmez mantığı ile hoşgörüsünü ortaya koyar ve tam adetlerini yerine getirerek ölüye saygı gösterilir. Taziye evinde günlerce hoca tarafından dualar ve süreler okunur el birliği ile misafirler ağırlanır ve taziye evine yardımlar yapılır. Genellikle Karadeniz yöresinde cenaze ayın gün kaldırılmaz bir gün boyunca evinde bekletilir. Evde bekletilen cenazenin ağzı pamuk ile bağlanır üzerine de şişmemesi için metal bir bıçak konur.
En başta da dediğimiz gibi her daim adetlerini unutmayan ve koruyan Karadeniz insanı benliklerinden asla ödün vermeyen yöre halkı olarak kendilerini kanıtlamayı başarmışlardır. Karadeniz ile ilgili birçok yöre haberi yapan Akçaabat haber adetleri ile ilgili her detayı anlatarak tüm toplumların merakını gidemeye çalışmaktadır.
Yazımızın başından beri vurguladığımız üzere yöre halkı her daim adetlerini yaşamakta ve gelecek nesillere aktarmaktadır. Bu sebep ile halk her daim kendi halinde sakin bir yaşamı tercih etmekte ve bu doğrultuda yaşamaktadır. Naif ve sade yaşamı tercih eden yöre halkı genellikle geçim kaynakların yakın yerlerde oturmayı tercih ederler. Her daim çalışkanlıkları ile bilinene Karadeniz insanı işten korkmaz ve kadın erkek beraber çalışarak geçimlerini kimseye muhtaç olmadan yaparlar. Özellikle çalışkanlık konusunda en çok kadınları övgü toplamaktadır. Karadeniz kadını kendini asla ezdirmez ve çalışkanlığı ile hem evinde hem de işinde oldukça başarılı olan bir toplum olmaktadır. Fakat asla kültüründen ödün vermeyen kadınları sertlikleri ve dik başlılıkları ile de tanınırlar.
Karadeniz Ve Yöresi Hakkında Genel Bakış Açısı
Karadeniz bölgesi ve yöreleri hakkında genel bir bakış açısı sunmak gerekir ise toplum kültürü olarak özellikle köy kesiminde hala eski sistem ile yaşanmaktadır. Fakat kendini geliştirmeyi seven Karadeniz insanı kültür ve bilinç konusunda da oldukça bilinçli bir toplum olmaktadır. Ayrıca toplum genel olarak yöresel yaşamayı sever ve yöre yaşamına oldukça önem verir.
Dizilerde ve filmlerde görüldüğü kadar yeşil alana sahip olan Karadeniz bölgesi gezilmek için en çok tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir. Ayrıca yöre insanının misafirperverliği oldukça çok olmakta gelen yabancılar ile çok yakından ilgilenilmektedir. Bunun dışında yörede hala köy evler ver olmakta evler genellikle ahşap evler olmaktadır. Tıpkı bir masal diyarını yansıtan bu evlerde yaşayan ve hayatını idame ettiren birçok aile bulunmaktadır.
Yöre genlikle tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamakta ve geri kalan ise fabrika ve sanayi kollarından faydalanmaktadır. Şehir yaşamını da çok olduğu Karadeniz bölgesi her daim gelişime açık bir bölge olarak kendini kanıtlamış bulunuyor. Kültür seviyesi yüksek ve ülke geneli olumsuz olaylar olarak en az olumsuz olayı yaşandığı bir bölge olmaktadır.
Tarihi açıdan çok geniş ve eski bir tarihi olan Karadeniz bölgesinde birçok şehzade ve padişahta yetişmiştir. Her alanında özellik ve değer olan Karadeniz bölgesi ekonomi açısından da ülkemize büyük katkısı bulunmaktadır. İklim şartlarının ürün yetiştirmeye elverişli olması ile birçok ürün yetiştirme ve dağıtımı yine Karadeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz bölgesi ülke geneli olarak en kalabalık yirmi dokuzuncu şehir olarak Trabzon belirlenmiş ve en az işsizlik oranı yine en düşük bölge Karadeniz bölgesi olmaktadır. Karadeniz ile ilgili güncel haberler için hem yöre halkı hem de ülke geneli Akçaabat haber kaynağını tercih etmektedir. Ayrıca Karadeniz bölgesinin kendine has konuşması olarak bilinen Lazca birçok kişi ve bireyin ilgisini çekmektedir. Sadece bu dili duymak için bile bu bölgeye giden ve bu bölgede okumayı tercih eden birçok öğrenci bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Karadeniz insanı insancıl bir yapıya sahip olduğu için yabancı olan öğrencilere çok fazla değer verir ve öğrenci için ellerinden gelen yardımı asla esirgemezler. Yabancı olduklarını anladıkları zaman onlara ellerinden gelen desteğin fazlasını yaparak yeri gelir anne ve baba olmaya çalışır ve öğrencinin eksik hissetmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Her yönü ile kendilerine has olan yapı ve anlayışları ile farklarını ortaya koyarlar.