kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

CHP’DE DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY!   AK Parti 2.Olağanüstü Kongresini yaptı. MHP’de muhalefet olağanüstü kurultay yapabilmek için tüm gücünü göstermeye devam ediyor.   CHP’de ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu olağanüstü kurultay resti çekmeye hazırlanıyor. Üslubu

Haber61.net Ajandası...

banner197
CHP’DE DE OLAĞANÜSTÜ KURULTAY!
 
AK Parti 2.Olağanüstü Kongresini yaptı. MHP’de muhalefet olağanüstü kurultay yapabilmek için tüm gücünü göstermeye devam ediyor.
 
CHP’de ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu olağanüstü kurultay resti çekmeye hazırlanıyor. Üslubunu sertleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya kampında milletvekilleri ve PM üyelerinden gelen yoğun eleştirilere de sert karşılık verdi. Kılıçdaroğlu’nun hodri meydan diyerek, kurultayı toplayabileceği ve genel başkanlık yarışına giren isimlerle hesaplaşabileceği belirtiliyor.
 
Genel başkanlık tartışmalarına karşı şimdiye kadar “toplayın imzayı gelin” diyen Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da karşılaştığı tutum üzerine “sinirlendiği” belirtiliyor.  Muhalefet şimdilik imza toplama eğilimi göstermese de Kılıçdaroğlu'nun “hodri meydan” diyerek genel başkanlık yarışına girebileceği belirtiliyor.
 
CHP'de sonbahar aylarında yapılması planlanan tüzük kurultayı, siyasi iklim nedeniyle askıya alınmıştı. Ancak parti içi iklim rüzgarın yönünü değiştirdi. Kılıçdaroğlu’nun Antalya kampına damgasını vuran uyarısı, “Çok sesli bir yapının oy alması mümkün değil. Herkes söylediklerine dikkat etmeli. Parti disiplinine uymayan gider” oldu. Kılıçdaroğlu'nun, disiplini sağlamak için kurultayı toplama kararı alabileceği ve rakipleri ile hesaplaşmaya gidebileceği belirtiliyor.
 
 
 
“GİZLİ OY AÇIK YALAN!” 2. SAYFADA
[PAGE]
GİZLİ OY AÇIK YALAN!
 
Dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri ve oylamalarında bir garip süreç yaşandı. Kimin eli-kimin cebinde belli değil misali. Dokunulmazlık noktasında verilen sözlerle yapılan eylem arasında ciddi bir fark var. Gizli oy kullanılıyor ama açık yalan söyleniyor!
 
Vatandaş elbet de bu süreci dikkate alacak. Siyasetin bu kadar seviye kaybetmesi ve güvensiz bir ortam oluşturmasında işte böylesi faktörler çok önemli. Siyasetçiler sanmasın ki vatandaş bunları yutacak, unutacak, sessiz kalacak! Muhalefet partileri açısından ise durum son derece vahim! Neden her seçimde dibe vurduklarının hesabını iyi yapmamalılar. Hala bir inatlaşma, hala olayın farkına varamama ve hala inkar politikası devam ediyor.
 
Önümüzdeki ilk seçimde bunun bedeli daha ağır olur benden söylemesi! Kaçamak güreşmeye devam edilirse, koltuk uğruna her yol mubah denirse, vatandaşın verdiği mesajı iyi okunmazsa binlerce insanın emeği boşa gidecek!
 
 
 
“TRABZON VALİSİ NEREYE GİDER?” 3. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON VALİSİ NEREYE GİDER?
 
Yeni kabine bugün açıklanıyor. Gözler artık 65.hükümette olacak. Binali Yıldırım başbakanlığındaki yeni kabineni önüne gelecek en önemli dosya valiler ve emniyet müdürleri kararnamesi olacak.
 
Ramazan başlamadan Türkiye’nin birçok ilinde valiler ve emniyet müdürleri değişecek. Bu süreçte merkeze alınanlar, daha büyük görevlere gelenler, hayal kırıklığı yaşayanlar ve umutlarını başka bahara taşıyacak olanlar elbette. Trabzon’da bu değişimin yaşanacağı illerin başını çekiyor.
 
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ile İl Emniyet Müdürü Murat Köksal’ın bu süreçte yerlerinin değişip değişmeyeceği merak konusu. Kulislere sızan bilgiye göre Öz ve Köksal’ın Trabzon’da devam etmeyeceği yönünde görüş ağırlık kazanıyor.
 
“BAĞ-KUR’DA İSTEYEYE BORÇLANMA HAKKI!” 4. SAYFADA
[PAGE]
BAĞ-KUR’DA İSTEYEYE BORÇLANMA HAKKI!
 
Esnaf-serbest meslek erbabı veya kendi başına bağımsız çalışan kişilerden geçmişteki vergi veya oda kayıtları nedeniyle zorunlu olmasına rağmen Bağ-Kur kaydı yapılmayanlar,prim günlerini satın almak istiyor. Geçmişte vergi mükellefi olup ancak Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce kişi var.
 
Bazı istisnalarla bu durumdaki vatandaşlar Bağ-Kur’unu başlatabilir,hatta vergi kayıtları olduğu dönemi borçlanabilir. 4 Ekim 2000’den önce bir gün dahi Bağ-Kur tescilli olan bir kişi 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye götürebilir. Yeter ki vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. Aynı şekilde oda kaydı olanlarda sigortasını 22 Mart 1985’e kadar çekebilir.
 
4 Ekim 2000’den sonra Bağ-Kur tescili olanlarda 2000 öncesi işletilemiyor. Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkar 1 Ekim 2008’den başlamak kaydıyla sigortalı olabilir. Bir başka deyişle bugün itibarıyla 8 yıl kazanması mümkün. Örneğin 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı devam eden Trabzonlu Mehmet bey,bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalı oluyor.
 
 
“RAPOR PARANIZI ALMAYI SAKIN UNUTMAYIN!” 5. SAYFADA
[PAGE]
RAPOR PARANIZI ALMAYI SAKIN UNUTMAYIN!
 
Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan kadınlar, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna rapor parası deniyor. Doğum yapan kadınların birçok hakkı bulunuyor.
 
Çocuk başına bir seferlik alman yardımdan tutun da emzirme ödeneğine kadar çeşitli ödemeler mevcut. Ancak bunlardan bir tanesi aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor. Bu ödemeye, 'rapor parası', 'iş göremezlik ödeneği' veya 'doğum parası' da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil.
 
Farkında olanlar da paranın nereden ne zaman alınacağından habersiz. Biz de sizin için bu önemli konunun detaylarını derledik ve kimin ne kadar para alabileceğini hesapladık. Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor. Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz. Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir.  Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır.
 
Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) için doğumdan önceki bir yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olmalı. Bu şartı karşılayan kadınlar ödeme alabilir. Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın 4099 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödeme son üç ayda alman 'brüt ücret'e göre yapılıyor. Tabloda bordroda yazan brüt ücrete göre alınabilecek rapor paralarına yer verilmiştir. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla 'turkiye.gov.tr'ye girerek SSK doğum parası sorgulaması yapabilir. 
 
 
 
“İLAÇ DERDİ SONA ERİYOR!”6. SAYFADA
[PAGE]
İLAÇ DERDİ SONA ERİYOR!
 
Hastaların, bürokratik zorluklar nedeniyle erişemediği ilaç sıkıntısı sona eriyor. Bakanlık ve SGK arasındaki anlaşma ile bulunamayan ilaç kalmayacak. Dünyada ilaç harcamalarına en yüksek ödeme yapan ülke olmamıza rağmen bürokratik zorluklar nedeniyle hastaların erişemediği ilaç sıkıntısı artık bitiyor.
 
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaştı. Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı tüm ilaçların, geri ödeme listesinde olup olmadığına bakılmaksızın, SGK tarafından ödemesi yapılacak. Erişilemeyen, bulunamayan ya da geri ödenmeyen ilaç derdi son bulacak. Hastaların, 'O ilaç geri ödeme kapsamında değil', 'O endikasyon ile o ilacı bu hastaya veremeyiz' ya da 'hasta ilacı kendi bulsun' gibi ifadelerle zor günlerinde ilaç bulma sıkıntısına sokulmaması gerektiğini söyleyen Nacar, "Bundan sonra Sağlık Bakanlığı'nın olur dediği tüm ilaçları SGK geri ödeme listesinde olup olmadığına bakmaksızın ödeyecek" dedi.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.