kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

ERKEN SEÇİM ARTIK KAÇINILMAZ!   Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı’nca onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yürürlük tarihinden itibaren 15 gün içinde dosyalar geldikleri yolla savcılıklara gönderilecek.   Yani TBMM Başkanlı

Haber61.net Ajandası...

banner197
ERKEN SEÇİM ARTIK KAÇINILMAZ!
 
Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı’nca onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yürürlük tarihinden itibaren 15 gün içinde dosyalar geldikleri yolla savcılıklara gönderilecek.
 
Yani TBMM Başkanlığı dosyaları Başbakanlığa, Başbakanlık Adalet Bakanlığı’na, bakanlık da savcılıklara dosyaları iletecek. Savcılar da suçlanan milletvekillerini ifadeye çağıracak. Delillerin savcılarca yeterli görülmesi halinde haklarında dava açılacak. Savcıların talebine göre milletvekillerinin tutuklu yargılanıp yargılanamayacakları da önümüzdeki süreçte en çok tartışılacak konular arasında yer alacak.
 
Anayasa’nın ara seçimleri düzenleyen 78. maddesi “Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir. Genel seçimlere bir yıl kala, ara seçim yapılamaz” hükümlerini içeriyor.
 
Buna göre 1 yıl ve üzeri ceza almaları kesinleşenlerden, milletvekilliği düşürülenlerin sayısının 28’i bulması durumunda, ya da milletvekilliklerinin düşmesi nedeniyle bir ilin veya seçim çevresinin TBMM’de temsil edilemez hale gelmesi durumunda 3 ay içinde Türkiye ara seçime gitmek durumunda kalabilecek. 
 
 
 
“GENEL BAŞKANLAR BİLE CEZA ALACAK!” 2. SAYFADA
[PAGE]
GENEL BAŞKANLAR BİLE CEZA ALACAK!
 
Haklarında dava açılan vekillerden 1 yıl ve üzeri sürede hapis cezası alanların milletvekilliklerinin düşmesi gündeme gelecek. Bu durumda olanlar cezalarının infazının üzerinden 5 yıl geçmeden yeniden aday da olamayacak.
 
Anayasa’nın milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen 76. maddesine göre “taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapisle ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar” milletvekili seçilemiyor. Ayrıca “basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma” suçlarından birinden mahkumiyet alanlar da affa uğramış olsalar da bir daha milletvekili olamıyor.
 
Hüküm giymiş vekillerin TBMM üyelikleri ise kesin mahkeme kararının Genel Kurul’da okunmasıyla düşüyor. Buna göre dokunulmazlığı kaldırılan vekillerden 1 yıl ve üzeri ceza alanların vekilliğinin düşüp düşmemesi TBMM Başkanlığı’nın tutumuna bağlı olacak. Meclis Başkanlığı geçmişte bazı vekiller hakkındaki kesinleşen hüküm kararlarını Genel Kurul’da okutmamış bekletmişti.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 42, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında 10, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş hakkında 77, Figen Yüksekdağ hakkında da 21 fezleke bulunuyor. Haklarındaki suçlamalar bakımından 4 liderin de kesiştiği tek madde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu düzenleyen TCK 299. madde. Yasa uyarınca bu suça 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Madde hükmü uyarınca, suçun alenen işlenmesi halinde ceza altıda bir oranında artırılıyor.
 
Buna göre, sadece TCK 299’dan en alt sınırdan ceza almak bile liderlerin hem bu dönem hem gelecek seçimler açısından milletvekilliklerine malolacak.
 
“MAAŞI ELDEN ALANLAR DİKKAT!” 3. SAYFADA
[PAGE]
MAAŞI ELDEN ALANLAR DİKKAT!
 
Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik ile ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde 10 olan işçi sayısı alt sınırı 5'e çekildi.
 
Değişiklik ile daha önce 5953 sayılı kanuna tabi olarak en az 10 gazeteci çalıştıran işverenin, personel ücretlerini bankalar aracılığıyla ödemesini öngören hüküm, en az 5 gazeteci çalıştıran işverenleri kapsayacak şekilde düzenlendi.İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler de, çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücretleri bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü tutuldu.
Yönetmelikte yapılan değişiklikler, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek.
 
 
 
“TRABZON’UN AYŞE’Sİ MKYK’DA!” 4. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON’UN AYŞE’Sİ MKYK’DA!
 
AK Parti yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte önemli isimler yer almadı.
 
Yeni MKYK’da Yalçın Akdoğan, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Süleyman Soylu, Mehmet Şimşek, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Bülent Gedikli, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Özhaseki, Naci Ağbal, Ayhan Sefer Üstün ve Selçuk Öztürk yer almadı. Bir önceki MKYK'da yer alan 20 isim yeni MKYK'da yok.Ancak listede Bekir Bozdağ, Burhan Kuzu, Efkan Ala, Hayati Yazıcı, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Markar Esayan, Mehmet Müezzinoğlu, Mustafa Şentop, Nurettin Canikli ve Yasin Aktay bulunuyor.
 
Yeni MKYK’da Trabzon’dan iki isim var.AK Parti Trabzon Milletvekili Av.Ayşe Sula Köseoğlu 50 kişilik  Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda yer alırken AK Parti Trabzon Milletvekili Av.Salih Cora’da Merkez Disiplin Kurulunda yedek üye oldu.Haber61.net siyaset ajandasına değerlendirmelerde bulunan Köseoğlu AK Parti’nin ülkenin istikrarı-güveni ve huzuru için bu kutlu yolda yürümeye devam edeceğini dile getirdi.
 
“OKULLAR ERKEN AÇILACAK!” 5. SAYFADA
[PAGE]
OKULLAR ERKEN AÇILACAK!
 
Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini illere gönderdi. MEB'e bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Buna göre, 2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek.
 
Yarı yıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak. Öte yandan, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı 17 Haziran'da sona erecek.
 
 
“GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA KÖKLÜ DEĞİŞİM!” 6. SAYFADA
[PAGE]
GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA KÖKLÜ DEĞİŞİM!
 
Genel Sağlık Sigortası'nda sistem değişiyor. 3 prim ortadan kalkacak herkes ayda 50 lira ödeyecek. Yeni sisteme göre, asgari ücrete göre ve kişinin gelirine göre değişen ödemeler böylece tek bir rakama indirilecek.
 
Geliri olmamasına rağmen anne babasıyla yaşayan gençler için çok yüksek çıkan primler böylece düşürülmüş olacak. Bu rakamın 50 lira olması planlanıyor. Takvim'deki habere göre, şu anki uygulamaya göre, gelir testine girdikten sonra evdeki kişi başına aylık geliri 549 TL'den az olanlar prim ödemiyor.
 
Geliri 549 TL'den bin 647 TL'ye kadar olanların aylık prim miktarları 65 TL. Aylık geliri bin 647 TL'den 3 bin 294 TL'ye kadar olanların GSS primleri 197 TL oluyor.Aylık geliri 3 bin 294 TL'den fazla olanlar ise ayda 395 TL ödemek zorunda kalıyor. Hiç gelir testine gitmeyenlere en yüksek miktarda borçlar çıkartılmıştı. Hükümet, 25 yaşına kadar olan borçların tamamını sildi. 3.3 milyon gencin 3.6 milyar liralık borcu bitmiş oldu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.