banner192

Haber61.net Ajandası...

CUMUR'U UNUTMAK MÜMKÜN MÜ?   4 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası aramızdan ayrılan AK Parti Trabzon eski Milletvekili rahmetli Mustafa Cumur ölüm yıldönümünde mezarı başında anılacak.   Anma etkinliği 13 Mayıs Cuma günü cuma namazına müteakip Çal k

Haber61.net Ajandası...

CUMUR'U UNUTMAK MÜMKÜN MÜ?
 
4 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası aramızdan ayrılan AK Parti Trabzon eski Milletvekili rahmetli Mustafa Cumur ölüm yıldönümünde mezarı başında anılacak.
 
Anma etkinliği 13 Mayıs Cuma günü cuma namazına müteakip Çal köyünde mezarı başında gerçekleşecek. Siyasette-iş ve spor camiasında görev aldığı her alanda başarılı hizmetleri olan Mustafa Cumur'un yeri kolay kolay dolacak gibi değil.
 
Onu sevenler özlemlerini her geçen yıl daha da arttığını ifade ediyorlar. Paylaşımcı kişiliği ile tanınan Cumur kapısını her kesime açık tuttu alçakgönüllü ile ise herkesimin sevgisini kazandı. Bizlerde Mustafa Cumur'u özlemle rahmetle anıyoruz.
 
 
“MARAŞ CADDESİ TRAFİĞE KAPANSA NE OLUR?” 2. SAYFADA
[PAGE]
MARAŞ CADDESİ TRAFİĞE KAPANSA NE OLUR?
 
Fransa’nın başkenti Paris’ün ünlü alışveriş bulvarı Champ Elysees her ayın ilk pazartesi trafiğe kapatılacak.
 
Paris İlkim Anlaşmasının ardından belediye meclisin kararıyla yürürlüğe konulan “Paris Soluklanıyor” adlı uygulamayla şehirde hava kirliliğin azaltılması planlanıyor. Arabasız bulvarda Parisliler kimi selfie çekmiş kimi de gönlünce koşmuş.
 
Valla bizim Maraş Caddesi de en azından 15 günde bir trafiğe kapansa ne güzel olur! Şöyle hepimizi geniş geniş gezsek. Bunun keyfini çıkarsak. Düşünsenize sağlı-sollu araçlar park yapmamış, korna sesi yok, rastgele bağıran çağıran yok. Herkes caddenin ortasından yürümenin keyfini çıkarıyor. Güzel olmaz mı?
 
Paris’ten bahsetmişken burada yaşayan gurbetçilerimizi en güzel şekilde temsil eden Paris Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumur’u unutmamak gerek. Cumur başkan her yıl farklı etkinlikler düzenleyerek gurbette yaşayan hemşerilerimizin dayanışmasına katkı sağlıyor. Bununla kalmıyor Trabzon’un Fransa’da tanınması noktasında adeta gönüllü kültür elçisi gibi çalışıyor.
 
Bülent Cumur başkan 28 Mayıs’ta Paris’te yine sesimizi duyuracak güzel bir organizasyon hazırlığı içinde. Paris’te yine Trabzon rüzgarı esecek anlayacağınız. Trabzon’dan da katılımın olacağı etkinlikte  bir-birinden değerli sanatçılar sahne alacak farklı sürprizler ise  bu anlamlı güne damgasını vuracak. Başkan Cumur ve ekibini yürekten kutlamak gerek
 
“YENİ BAŞKAN KİM OLSUN!” 3. SAYFADA
[PAGE]
YENİ BAŞKAN KİM OLSUN!
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 22 Mayıs’ta genel başkanlığı, ardından da Başbakanlığı bırakacağını açıklaması, “Yeni başbakan kim olacak?” sorusunu Ankara gündeminin birinci maddesi yaptı.
 
Başkent kulislerinde yanıtı aranan bu soruya, sanal dünya da kayıtsız kalmadı. Yeni genel başkan ve Başbakan’ın gelecek hafta açıklanması beklenirken, www.basbakankimolsun.com alan adlı bir internet sitesi kuruldu. Sitede, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın isimleri ve siyah beyaz fotoğrafları yer alıyor.
 
Siteye giren internet kullanıcıları, “Oy ver” yazılı bölüme tıklayarak, 5 adaydan biri lehine tercihini kullanıyor. Sanal anketteki kıyasıya yarışta dün itibarıyla kullanılan oy sayısı 150 bine yaklaştı. Anket de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin önde gidiyor.
 
 
 
“MİLYONLARCA MEMURUN KADERİ DEĞİŞECEK?” 4. SAYFADA
[PAGE]
MİLYONLARCA MEMURUN KADERİ DEĞİŞECEK?
 
Türkiye'deki milyonlarca memuru yakından ilgilendiren yönetmelik değişikliğinin yılsonuna kadar yetişmesi bekleniyor. Yeni yılla birlikte memurlar uzun saç ve top sakalla işe gidebilecek, kravat takmak zorunda kalmayacak.
 
Kadın memurlar ise kumaş pantolon mecburiyetinden kurtuluyor. Kıyafet yönetmeliğini değiştirecek düzenleme ile saç, sakal ve bıyık kuralları esnetilecek. Erkek çalışanlar saçlarını aşırı olmamak kaydıyla uzatabilecek.
 
Ayrıca normal sakal ve top sakal da bırakabilecek, yine aşırıya kaçmama şartı var. Bir diğer değişiklik, kravat takma zorunluluğu kaldırılıyor. 34 yıldır diz üstü etek ve kot pantolon yasaktı. Kadın memurlar için en büyük değişiklik kot pantolonla olacak. Kadınlar kumaşın yanında kot pantolon da giyebilecek..
 
“GENÇ ÇİFTÇİLER İÇİN BUGÜN SON GÜN!” 5. SAYFADA
[PAGE]
GENÇ ÇİFTÇİLER İÇİN BUGÜN SON GÜN!
 
Bu yıl 450 milyon lira bütçe ayrılan program kapsamında 13 Nisan'da  başlayan başvurular bugün bitecek. Başvurular, "gencciftci.tarim.gov.tr" programından yapılacak.
 
Söz konusu destekten yararlanabilmek için belirlenen proje konuları şöyle: "Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık  projeleri, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projeleri, kanatlı ve ipek böceği  yetiştiriciliği projeleri, bitkisel üretime yönelik, kapama meyve bahçesi tesisi  projeleri, fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri, kültür mantarı üretimi projeleri,  yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve  paketlenmesine yönelik tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve  paketlenmesi konulu projeler, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını  kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu  projeler, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projeler."
 
“15 MAYIS'TA OLAĞANÜSTÜ KONGREYİ YAPACAĞIZ!” 6. SAYFADA
[PAGE]
15 MAYIS'TA OLAĞANÜSTÜ KONGREYİ YAPACAĞIZ!
 
Herkes Yargıtay'ın MHP ile ilgili kararını beklerken Yargıtay 18. Dairesi'nin kapısına konuyla ilgili asılan duyuru kafaları karıştırdı. Daire kararının Mayıs ayı içinde vereceğini duyurdu. Ama kongrenin 15 Mayıs'ta yapılması planlanıyor.
 
Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin kararının temyiz incelemesini Mayıs ayı içerisinde tamamlayacağı duyuruldu. Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemelerinin MHP’nin 15 Mayıs’ta olağanüstü kurultay yapması yolunu açan Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararını durdurması büyük bir tartışma yaratırken, temyiz kararı beklenen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanlığı süpriz bir açıklama yaptı.
 
Kararı Haber61.net siyaset ajandasına değerlendiren MHP Trabzon eski milletvekili ve MHP Genel Başkan adayı Koray Aydın "15 Mayıs'ta olağanüstü kongreyi yapacağız aleyte gelişen bir durum yok. MHP değişim istiyor, milyonlarca insan MHP'yi iktidarda görmek istiyor.Türkiye'yi içinde olduğu karanlıktan aydınlığa çıkaracağız" dedi.
 
Hukuksal olarak nihai karar mercisi Yargıtay’dır. Yargıtay 15 Mayıs’a kadar herhangi bir karar almazsa, MHP olağanüstü kongresini yapar. Ancak Yargıtay’ın bu tarihten sonra alıp açıklayacağı kararı da, kongre sonuçlarını etkiler.
 
Eğer 15 Mayıs’ta MHP olağanüstü kongre yapar, Yargıtay da bu tarihten sonra aldığı bir kararla Ankara 12. Sulh Hukuk mahkemesinin kongre kararını onadığını açıklarsa, MHP kongresinin tüm kararları “geçerli” hale gelir. Eğer MHP Kongresi’ni yaptıktan sonra Yargıtay’ın açıklayacağı karar, kongre sürecini başlatan Ankara 12. Sulh Hukuk mahkemesinin kararını “bozma” yönünde olursa, 15 Mayıs’ta yapılan kongrenin tüm sonuçları “yok hükmünde” yani “geçersiz” sayılır.
 
 
“EKONOMİDE VAHİM TABLO!” 7. SAYFADA
[PAGE]
EKONOMİDE VAHİM TABLO!
 
Hazine Müsteşarlığı'nın verilerine göre, Türkiye'nin kamu ve özel sektör dahil toplam brüt dış borcu 398 milyar 38 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.
 
Borcun 295.3 milyar dolarının uzun, 102.7 milyar dolarının kısa vadede ödenmesi gerekiyor. Kavgadan bir gün önce Türkiye'nin toplam dış borcunun TL karşılığı 1 trilyon 110 milyar lira seviyesindeyken, bugünkü karşılığı 1 trilyon 166 milyar liraya çıktı. Aradaki 56 milyar liralık fark, kurdaki sadece 14 kuruşluk artıştan kaynaklandı.398 milyar doları aşkın borcun 283 milyar 756 milyon doları özel sektöre, 1.3 milyar doları Merkez Bankası'na ve yaklaşık 113 milyar doları ise devlete ait. Kurlardaki ani artış nedeniyle özel sektörün kur farkı zararı 40 milyar liraya ulaştı. Kamunun zararı da 16 milyar dolar olarak yazıldı.
 
Devlet, borçlarını vatandaştan topladığı vergilerle ödediği için, 16 milyar liralık artış, vatandaştan bu tutarda ilave vergi toplanması ya da yatırımların ve zorunlu olanlar dahil tüm harcamaların kısılması anlamına geliyor. Özel sektörün kısa vadeli borcunun 88 milyar 23 milyon dolar gibi oldukça yüksek seviyede bulunması, kur zararının şirketlerde ciddi zararlara yol açmasından endişe ediliyor. Kur artışından kaynaklanan 56 milyar liralık ilave borç yükü, Türkiye ekonomisinde oldukça yüksek rakamı ifade ediyor.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her TOBB üyesinin 1 işçi alarak 1.5 milyon işsize iş sağlanması yönündeki iş dünyasında karşılık bulmayan çağrısı bir yana, Türkiye'de 1 kişiye istihdam sağlayabilmek için 400 bin liralık yatırım yapılması gerekiyor. TÜİK'e göre resmi işsiz sayımız 3 milyon 290 bin. 56 milyar lira darbeyle kaybedilmeyip bu işsizlere maaş ödenseydi 3 milyon 290 bin değil, resmi rakamlara yansımayan 3 milyon 590 bin işsize bir yıl boyunca 1300 liralık asgari ücret düzeyinde maaş verilebilecekti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.