kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

DOKUNULMAZLIKTA ARTIK SON NOKTA!   Meclis verdiği aranın ardından, yoğun bir mesai geçirecek. Milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili iktidar ve muhalefet arasında başlayan trafiğin devam etmesi bekleniyor. Bugün muhalefet partileri, AK Parti’den gelen

Haber61.net Ajandası...

banner197
DOKUNULMAZLIKTA ARTIK SON NOKTA!
 
Meclis verdiği aranın ardından, yoğun bir mesai geçirecek. Milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili iktidar ve muhalefet arasında başlayan trafiğin devam etmesi bekleniyor. Bugün muhalefet partileri, AK Parti’den gelen “dokunulmazlık” teklifine yanıt verecek. Muhalefetin yanıtının ardından Meclis’te dokunulmazlık dosyaları ile ilgili takvim de başlamış olacak. Meclis Genel Kurulu’nda ise, muhalefet partilerinin karşı çıktığı, “kişisel verilerin korunması” ile ilgili tasarının görüşmelerine kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.
 
Meclis’te dokunulmazlık trafiği bu haftanın siyasi gündemini belirleyecek. AK Parti’nin muhalefet partilerine götürdüğü dokunulmazlık teklifine hafta başında yanıt gelmesi beklenirken, verilen yanıtlara göre Meclis’te dokunulmazlık takvimi de başlamış olacak.
 
AK Parti'nin teklifi, anayasaya geçici madde eklenmesini öngörüyor. Buna göre, kanun yürürlüğe girdiği tarihte Başbakanlık tarafından TBMM Başkanlığına havale edilen ve esas numarası olan yasama dokunulmazlığı tezkereleri ile Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyonda bulunan milletvekillerine ait yasama dokunulmazlığı dosyalarına dair, ilgili milletvekilleri hakkında Anayasa'nın 83. Maddesi'nin 2. fıkrasındaki "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak. Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren TBMM Başkanlığı ve Karma Komisyon Başkanlığında bulunan yasama dokunulmazlığı tezkereleri ve eki dosyalar 15 gün içinde ilgili yargı mercilerine gönderilmek üzere Başbakanlığa iade edilecek.
 
 
“TAŞERON İŞÇİLERİNE KADRO ŞOKU!” 2. SAYFADA
[PAGE]
TAŞERON İŞÇİLERİNE KADRO ŞOKU! 
 
Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili süreç bugün TBMM’de başlıyor. Kadroya alınacak kurumlar arasında belediye işçileri yok gözüküyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde kadro bekleyen 900 Trabel işçisi  dahil binlerce işçi umutla tasarıda değişiklik bekliyor.
 
Devlette çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili kanun tasarısının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Tasarıda hangi kurumlarda çalışan işçilerin kadroya alınacağı ve aranacak şartlar yer alıyor. Hazırlanan taslağa göre kamu-kurum ve kuruluşlardan özellikle devlet bütçesi  içerisinde yer alan, genel bütçeli, özel bütçeli, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar kadroya alınacak.Taşeron işçilere kadro düzenlemesinde belediyelerde çalışan işçilerin kadroya alınması gündemde ama bir çelişki var. Taslakta belediyelere ait şirketlerde ihale yoluyla çalışan taşeron işçilere kadro verilmeyeceği ile ilgili detaylar da göze çarpıyor. Tasarı eğer mecliste görüşülürken değişiklik yapılmazsa belediyede çalışan taşeron işçilerin kadro alması mümkün olmayacak gözüküyor. Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesinde çalışan taşeron işçilerinin kadro umudu hüzne mi yoksa sevince mi çevrileceği ise 3 ay içinde netlik kazanacak
 
 
“MEMURUN MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR!” 3. SAYFADA
[PAGE]
MEMURUN MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİYOR!
 
Türkiye gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla birçok dünya ülkesiyle birlikte yaz saati uygulamasına geçecek. Mart ayının son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler gece 03.00'ı gösterdiğinde bir saat ileri alınacak.
 
Yaz saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında başlayacak.
 
Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.
 
 
“CUMURBAŞKANI’NIN TRABZON ZİYARETİ!” 4. SAYFADA
[PAGE]
CUMURBAŞKANI’NIN TRABZON ZİYARETİ!
 
Paris Trabzonlular Derneği Başkanı Bülent Cumur gurbette adeta gönüllü kültür elçimiz. Trabzon ve Trabzonspor sevdasını her fırsatta ortaya koyuyor. Hem dernek çalışmaları hem de yaptıkları çeşitli etkinliklerle hem ülkemizi hemde Trabzon'u Fransa'da hakkıyla temsil ediyor.
 
Bülent başkan kısa bir süreliğine Trabzon'a geldi .Şu sıralar dostlarıyla hasret gideriyor çeşitli ziyaretlerde bulunuyor. Başkana ilgi büyük. Bülent Cumur başkanın Trabzonspor hassasiyeti ise bir başka. Paris'te yaşayan Fransızları bile bordo-mavi renklere bağlamış. Dernek binasının olduğu ve kendisinin de yaşadığı Epinay kentinde Türk olsun-olmasın herkes Trabzonspor'u öyle veya böyle tanıyor. İşte bu sevda işte bunun adı yaşadığın şehre bağlılık. Anlatmakla olmuyor, gidip yaşamak gerek. Helal olsun Bülent başkana ve ekibine..!
 
 
“SARP SINIR KAPISINDA YENİ DÖNEM!” 5. SAYFADA
[PAGE]
SARP SINIR KAPISINDA YENİ DÖNEM!
 
Sınır ticaretinde yeni dönem başlıyor. : Artvin Sarp Gürcistan, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınır illerinde yapılacak sınır ticaretine ilişkin kurallar yeniden belirlendi.
 
Karar uyarınca, sayılan illerde en az bir yıldır yerleşik olarak faaliyette bulunan esnafın sınır ticareti kapsamında ithalat ve ihracat yapabilmesi için sınır ticaret belgesine sahip olması gerekiyor. Belge, üç yıllık süreyle geçerli olacak ve devredilemeyecek.
 
İthalat değer limitleri, her bir komşu ülke için; 75 milyon dolar kadar tarım, 75 milyon dolar kadar sanayi ürünleri olmak üzere yıllık toplam 150 milyon doları kadar olacak. Her bir komşu ülke için ithalat değer limiti 150 milyon dolardan daha az olarak da belirlenebilecek.
 
Komşu ülkelerden bu karar kapsamındaki illere yapılacak ithalata ilişkin sektörel ve toplam ithalat değer limitlerinin tahsisi, komşu ülke için belirlenen ithalat değer limitinin ilgili sınır illerine nüfusları oranında paylaştırılması suretiyle yapılacak. İthalat uygunluk belgeleri aracılığıyla ticaret sıkı biçimde denetlenecek. Buna göre suçlular sınır ticareti yapamayacak .Esnaf, tacir ya da mağaza kiralayan tarafından ilgili gümrük kapısı veya Sınır Ticaret Merkezi'nden 30 gün içerisinde en fazla 75 bin dolar karşılığı Türk Lirası'na kadar değerde eşya ithal edilebilecek.
 
İthalatta tek ve maktu vergi uygulanacak. İthalat işlemlerinde, eşyanın ilgili sınır ülkesinde üretildiğine veya imal edildiğine ilişkin ithalatın yapılacağı ülkenin yetkili makamlarınca düzenlenen menşe şahadetnamesi ilgili gümrüklerce aranacak. Üçüncü ülke menşeli ürünlerin bu karar kapsamında ithalatına izin verilmeyecek.
Ayrıca amonyum nitrat ve benzeri içerikli patlayıcı yapımında kullanılabilecek maddeler sınır ticaretine konu edilemeyecek.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.