kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

MAĞDUR OLANLARIN ZARARI KARŞILANACAK!   KOSGEB desteği kullandıktan sonra deprem, heyelan, sel veya terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle işletmeleri zarar görenler, bunu ilgili kamu idaresinden alacakları resmi yazı ile belgeleyecekler.   Bakanlar K

Haber61.net Ajandası...

banner197
MAĞDUR OLANLARIN ZARARI KARŞILANACAK!
 
KOSGEB desteği kullandıktan sonra deprem, heyelan, sel veya terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle işletmeleri zarar görenler, bunu ilgili kamu idaresinden alacakları resmi yazı ile belgeleyecekler.
 
Bakanlar Kurulu, KOSGEB desteği alanların Halkbank kredilerinden yararlanamayacağına ilişkin kararda değişiklik yaptı. İşyeri terör nedeniyle zarar gören esnaf, bu durumu belgelerse, KOSGEB desteği de almış olsa yeniden kredi desteğinden faydalanabilecek. KOSGEB desteği kullandıktan sonra deprem, heyelan, sel veya terör olaylarına maruz kalmaları nedeniyle işletmeleri zarar görenler, bunu ilgili kamu idaresinden alacakları resmi yazı ile belgeleyecekler. Bu belgeyle 30 bin liraya kadar sıfır faizli kredi kullanabilecekler.
 
 
“BAKAN SOYLU ÇAREYİ BREZİLYA'DA BULDU!” 2. SAYFADA
[PAGE]
BAKAN SOYLU ÇAREYİ BREZİLYA'DA BULDU!
 
Kıdem tazminatı sistemini değiştirmek için başlatılan çalışmalarda, dünya örnekleri masaya yatırılmaya başlandı. Başka ülkelerdeki kıdem tazminatı uygulamaları için uzmanlar ülke seyahatlarına başlarken; akademisyenlerle de toplantılar yapılıyor.
 
Yurtdışı örneklerinde ise Brezilya ile Avusturma modeli başı çekiyor. Brezilya’da işverenler çalıştırdıkları her işçi için aylık ücretin yüzde 8’ini işçi adına açılan hesaba yatırırken, Avusturya’da ise işverenler işçiye ödedikleri aylık brüt ücretin yüzde 1.53’ünü kendi seçtikleri kıdem tazminatı hesabına yatırıyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da kıdem tazminatıyla ilgili bir soruya yanıt verirken; hem akademisyenlerle görüş alışverişlerinin, hem de yurtdışında konuyla ilgili incelemelerin yapıldığını söylemişti. Akademisyenlerle ilki şubat ayı içinde yapılan kıdem tazminatı değerlendirme toplantısının, ikincisinin mart ayı içinde yapılabileceği belirtiliyor.
 
 
“TRABZON BELEDİYE MECLİSİNDE KADIN ORANI ÇOK DÜŞÜK!” 3. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON BELEDİYE MECLİSİNDE KADIN ORANI ÇOK DÜŞÜK!
 
Kadınların yönetilmeye değil yönetmeye aday olması noktasında yapılan çağrılar her seferinde fos çıkıyor.. Kadınların bu anlamdaki karnesi zayıf!
 
Yıllardır TBMM’de kadınların azlığı tartışılıyor değişen bir şey yok.. Belediyelerde ise durum daha vahim.. Türkiye’nin 81 ilinde görev yapan 20 bin 498 belediye meclisi ile ilgili çarpıcı tespitler var. Türkiye kıyaslanan Avrupa ülkesi arasında en fazla erkek belediye meclis üyesine sahip ülke. Pek çok şehirde belediye meclislerinde kadınlar yok denecek kadar az..
 
Doğu illerindeki belediye meclislerinde kadınların varlığı batıdakilerden daha fazla.. Eğitimli belediye meclis oranında ise ibre terse batıya dönüyor.. Tüm büyükşehir belediye meclis oranındaki erkek oranı yüzde 88 iken kadın oranı sadece yüzde 12.. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi tamamen erkeklerden oluşuyor, hiç kadın üye yok.. Belediye meclisinde en fazla kadın üye olan şehir ise yüzde 36 ile Mardin.. Trabzon ise ülke sıralamasında son beş arasında yerini alıyor. Trabzon’da kadın belediye meclis oranı yüzde 2.9..
 
 
“TAPUDA DÜŞÜK BEDEL GÖSTERENLER YANDI!” 4. SAYFADA
[PAGE]
TAPUDA DÜŞÜK BEDEL GÖSTERENLER YANDI!
 
Maliye, tapuda düşük konut bedeli gösterenlere ve konut kredisindeki düşük ekspertiz tespiti yaptıranlara ceza kesiyor. Tapuda eksik konut bedeli ödeyenler, aradaki farkın yanı sıra tapu harcının 4'te 1'i kadar ceza ödüyor.
 
Maliye'nin yenilenen bilgi-işlem sistemiyle, tapu harcını gerçek alım satım bedeli üzerinden ödemeyenler, anında sisteme düşüyor. Bir tür alarm sistemiyle mükellefler hakkında uyarılan yetkililer, anında işlem başlatıyor. Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç hem gayrimenkulü devredenden, hem de devir alandan tahsil ediliyor.
 
Ayrıca, tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası kesiliyor. Evini banka kredisiyle alan için de tapu harcının gerçek devir bedeli üzerinden ödemesi şart. Maliye, kredi alırken ekspertiz raporuyla evin değerini düşük göstererek konut peşinatını düşük çıkarmaya alışanlara ceza kesiyor. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekiyor.
 
Gerçek alım-satım bedelinin belirlenmesi için müteahhitlerden, inşaat şirketlerinden ve emlakçı gibi komisyonculardan fatura istenmesi de önem taşıyor. Müteahhitlerin konut ile ilgili eksik fatura düzenlenmesi halinde en yakın vergi dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezi'ne ihbarda bulunulması, yetkililerin uyarıda bulunduğu konular arasında.
 
 
“TRABZON EMNİYETİNİN İHBAR MEKTUBU!” 5. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON EMNİYETİNİN İHBAR MEKTUBU!
 
Hrant Dink ’in öldürülmesine ilişkin 26 kamu görevlisi hakkında açılan davanın sanıklarından olan eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı (İDB) Sabri Uzun ’un talimatla ifadesi alındı. Uzun, Dink’in ölümünden önce Trabzon Emniyeti'nin ihbar notunun, o dönemin C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer tarafından kendisinden saklandığını ve bu nedenle koruma işleminin başlatılmadığını iddia etti.
 
Bunun üzerine diğer sanık polislerin avukatları, Uzun’a, Yılmazer başta olmak üzere, cemaatçi olmakla suçladığı müvekkillerinin onun döneminde işe alındığını hatırlattı. Uzun, “Yargılamayla konunun alakası yok” demekle yetindi.Geçmişte, aralarında Necdet Menzir’in de bulunduğu üç bakan için suikast ihbarı geldiğini, üç bakanının koruma amaçlı yurt dışına çıkarıldığını anlatan Sabri Uzun çok çarpıcı şu ifadeyi verdi: “O bakana söylendi, ‘Sen öldürüleceksin’ dendi, o bakan yurtdışına çıkarıldı. Yine, Necdet Menzir öldürülecekti. Biz Necdet beyi yurtdışına çıkarttık o tarihte.
 
Yazı yazmadık, karar almadık ama yurtdışına çıkardık. Bizim böyle pratik uygulamalarımız da oldu. Başka bir bakan daha var, ismini yıpratmak istemiyorum, kullanmak istemiyorum.” Bunun üzerinde avukatlar, “O zaman programa kimseyi kaydetmediyseniz, koruma kuruluna yazı yazmadıysanız, neden başkalarının bu şekilde davranması gerektiği yönünde suçluyorsunuz?” diye sordu. Uzun, “Yapsaydı canım, o niye yapmadı, niye yazdı, itham etmede bir şey yok, burda rica ederim” diye karşılık verdi.
 
 
“DOĞALGAZ MÜJDESİ LAFTA KALMASIN!”6. SAYFADA
[PAGE]
DOĞALGAZ MÜJDESİ LAFTA KALMASIN!
 
Petrol fiyatlarındaki düşüş, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve Enerji Bakanı Albayrak'ın açıklamaları ile piyasalarda oluşan 'doğalgazda indirim' beklentisinde sona gelindi.
 
Uzmanlara göre doğalgazda indirim için İran ile devam eden tahkim sürecinin sonlanması beklenmeyecek ve yakın zaman içinde indirim müjdesi gelecek. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye'nin gelecek dönemlerde enerji alanında elinin daha da rahatlayabileceğine dikkati çekti. Prof. Dr. Kumbaroğlu, ABD'nin de kısa bir süre sonra başta Avrupa olmak üzere çeşitli bölgelere sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihraç edeceğini vurgulayarak, “Avrupa'nın enerji piyasalarını rekabet dolu bir gelecek bekliyor.
 
Rusya, İran ve diğer ülkelerin bu rekabet ortamına uygun fiyatlandırma yapması kaçınılmaz. Petroldeki tarihi düşüş ve dövizdeki dalgalanmalar bu dönemde Türkiye için büyük şans oldu. Tüm bunlara İran ile devam eden tahkim sonucunun olumlu sonuçlanması ihtimalini de eklersek enerjide tüm dengeler Türkiye lehine değişiyor diyebiliriz" ifadesini kullandı
 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.