kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON’DA TRABEL İŞÇİSİ NE OLACAK?   21 Mart’a kadar TBMM’ye sevk edilecek düzenleme ile taşeronda çalışan işçilerin bir bölümü kadroya alınacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Bakanlar Kurulu’na brifing verdi. Hükümet, asıl işlerde çalışan taşeron

Haber61.net Ajandası...

banner197
TRABZON’DA TRABEL İŞÇİSİ NE OLACAK?
 
21 Mart’a kadar TBMM’ye sevk edilecek düzenleme ile taşeronda çalışan işçilerin bir bölümü kadroya alınacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün Bakanlar Kurulu’na brifing verdi. Hükümet, asıl işlerde çalışan taşeronların kadroya alınmasını hedefliyor.
 
Yaklaşık 100-150 bine yakın taşeron işçinin bu düzenlemeden yararlanacağı tahmin ediliyor. Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. 
 
Ancak hükümetin son dakika sürpriziyle asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapmadan 600-650 bini bulan taşeron işçilerini kadroya alabileceği de konuşuluyor. Maliye bürokratlarının böyle bir tasarrufta bulunma ihtimalinin düşük olduğu kaydedilse de birçok yetkili, “Bu kişiler zaten kamuda çalışıyor” görüşünü ifade ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde çalışan yaklaşık 900 işçinin kadroya dahil edilip-edilmeyeceği ise henüz netleşmedi. İşçiler bir umutla kadro bekliyor.
 
 
“MECLİS O PARTİ DIŞINDA TEK YÜREK!” 2. SAYFADA
[PAGE]
MECLİS O PARTİ DIŞINDA TEK YÜREK! 
 
AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, teröre karşı ortak tepki gösterilmesi konusunda dün temaslarda bulundu. Bostancı, önce CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile ardından da MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile görüştü. Üç parti ortak bir metin üzerinde mutabakat sağladı. HDP'nin ise metne imza atmadığı belirtildi.
 
Üç Partinin üzerine mutabakata vardığı bildiri şöyle: "13 Mart günü Ankara’da doğrudan milletimize yönelmiş vahşi terör saldırısı bir kez daha milletimizi ve onun iradesinin temsilcisi olan bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Millet iradesinin tecelligahı olan TBMM bu konuda üstüne düşen milli sorumluluğun farkında ve şuurundadır. Milli iradeyi temsil etmekten onur duyan bizler, ortak kaderimize ve geleceğimize duyduğumuz derin inançla, teröre karşı sergilenen kararlılığa tercüman olmanın ve müşterek acıyı paylaşmanın her türlü siyasi ve ideolojik aidiyetten daha önemli olduğunu ifade ediyoruz. Karmaşık ve sorunlu bir coğrafyanın parçası olan ülkemizde barışın ve huzurun tesis edilmesi bakımından herkese her kuruma sorumluluk düştüğünü, olaylar karşısında soğukkanlı tavrın, dikkatli bir dil ve üslubun önemini bu vesile ile vurgulamak isteriz. Milletimizin başı sağ olsun."
 
 
“AVRUPAYI GEZMEYE PASAPORT YETECEK” 3. SAYFADA
[PAGE]
AVRUPAYI GEZMEYE PASAPORT YETECEK
 
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizenin kalkmasıyla tüm Schengen bölgesindeki ülkelerin tamamına sadece pasaportlarını göstererek girebilecek. Bunun yanında düzenlemeye başladığımız biyometrik kimlikle pasaporta bile gerek duymadan ilgili ülkelere gitme imkanı bulacaklar" dedi. AB imkanlarının oldukça fazla olduğunu anlatan Bozkır, Türkiye'nin bugüne kadar 4,7 milyar avroluk kaynak kullandığını, 2020 yılına kadar da 4,5 milyar avronun kullanılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.
 
 
“NEREDE BU KAYIP ARAÇLAR?” 4. SAYFADA
[PAGE]
NEREDE BU KAYIP ARAÇLAR?
 
Başkent'te son 5 ayda gerçekleşen 3 terör saldırısı, kayıp ve çalıntı araçlar ile şahısları yeniden gündeme taşıdı. Bir yandan saldırıları önlemek ve aydınlatmak için çaba harcayan Emniyet, diğer yandan da, bu tür saldırılarda yoğun olarak kullanılan kayıp araç ve plakaların peşine düştü.
 
İçişleri Bakanlığı'nın verileri ise problemin boyutlarını ortaya koydu. İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama (KİHBİ) Daire Başkanlığı'nın 2015 raporuna göre, sadece bir yılda 227 bin 368 kayıp araç bildirimi yapıldı. Atatürk Bulvarı'ndaki olay öncesinde, 17 Şubat'ta Merasim Sokağı kana bulayan saldırıda, aranan bir arabanın kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Polisin, kayıp bildirimi yapılan araçlardan büyük kısmını bulduğu, bulunamayanlarla ilgili de yurt genelinde arama yapıldığı belirtiliyor.
 
Araçların yanı sıra, 2015 yılı içinde 703 bin 749 kayıp ve çalıntı plaka bildirimi de KİHBİ kayıtlarına girdi. Çeşitli suç olaylarında, çalıntı ve sahte plakalar yoğun olarak kullanılıyor. Kayıtlara göre, kayıp silah sayısı 91 bin 120'yi buluyor. Silah ruhsatından araç tesciline, sürücü belgesinden kurum kimliğine kadar bir yılda bildirimi yapılan kayıp kimlik belgelerinin sayısı 1.5 milyonu geçti. Konunun bir başka dikkat çeken boyutu da "kayıp şahıslar"la ilgili. 2015 yılında polis kayıtlarına göre araması yapılan 18 bin 706 kişiden 10 bin 689 kişi bulundu. Jandarma kayıtlarına göre de aranan 2 bin 233 kişiden 835'ine ulaşıldı. 2016 başı itibarıyla polis kayıtlarında 8 bin 017, jandarma kayıtlarında da bin 398 kişi "kayıp" görünüyor. 398 kişi "kayıp" görünüyor.
 
 
“ŞİKAYET  ET PARANI GERİ AL!” 5. SAYFADA
[PAGE]
ŞİKAYET  ET PARANI GERİ AL!
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, 2012 yılında 446 bin 54 olan tüketici hakem heyetlerine yapılan toplam tüketici şikayeti başvuru sayısının 2015 yılında başvuru sayısı 3 milyon 118 bin 842'ye ulaştığını söyleyerek, "2015 yılında yapılan başvuruların yüzde 94'ü tüketicilerin lehine, yüzde 6'sı ise tüketicilerin aleyhine olacak şekilde sonuçlandı" dedi.
 
Bakan Tüfenkci, ayrıca Bakanlığının bünyesinde faaliyet gösteren  Reklam Kurulu aracılığıyla televizyon, gazete, dergi, internet sitesi, afiş, açık  hava gibi tüm yazılı ve görsel mecralarda yayınlanan Reklamları denetlemek  suretiyle tüketicilerin aldatılmasının önlendiğini belirtti. Tüketici bilincinin geliştirilmesi ve bu yönde hak arama alışkanlıklarının yaygınlaştırılması,  tüketici haklarına saygılı kişi, kurum ve kuruluşların teşviki için bu yıl 19’uncusu düzenlenen Geleneksel Tüketici Ödülleri'nin yarın sahiplerini  bulacağını da bildiren Tüfenkci, şunları kaydetti:
 
"(Güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans) prensibi ve (bilinçli tüketici,  basiretli tacir) anlayışı içinde devam eden tüm bu çalışmalarımız neticesinde tüketicinin korunması alanında bir farkındalık oluşturarak tüketicilerimizin bilinçlenmesini ve haklarını kolayca aramasını hedeflemekteyiz. Bu hedef  doğrultusunda çalışmalarımızın artarak devam edeceğini belirterek, bütün  tüketicilerimizin 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma  Haftası'nı kutluyorum."
 
 
“TRABZON ESNAFI AVRUPA’DA!”6. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON ESNAFI AVRUPA’DA!
 
24-28 Şubat 2016 tarihleri arasında Dortmund’da düzenlenen “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri”ne İlimiz esnafımızın tanıtım standı ile katılım sağlayan Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(TESOB) heyeti Alman Muadil Kuruluşu Dortmund HWK (Zanaatkarlar Odası) ile bir araya gelerek ve işbirliği imkanlarını değerlendirmişti. İki kurum arasında özellikle mesleki eğitim başta olmak üzere, işbirliği yapılması ve iki şehrin esnaf ve sanatkarlarını buluşturalarak kültürel, ekonomik ve sosyali ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılması hususunda mutabakata varıldı.
 
HWK’dan, Ekonomi Politik bölümü Müdürü Bay Hans-Jürgen Isselmann, Danışmanlık Bölümü Müdürü Bayan Kathrin Engel ve Ekonomik Gelişim bölümü Müdürü Bayan Olesja Mouelhi_Ort tarafından ev sahipliği yaptığı görüşmeye TESOB Başkanı Metin Kara ve beraberindeki heyet katılmış heyetlerin bir biriyle olan tanışmasından ise işbirliği anlaşması çıkmıştı. Trabzon ile Dortmund’un kardeş şehir olduğunu hatırlatan TESOB Başkanı Kara iki şehrin esnaf ve sanatkarının ekonomik ve ticari kültürel ilişkilerin genişlemesinde önemli kararlar aldıklarını belirterek “Kapımızda, gönlümüzde Alman dostlarımıza ve oradaki esnafımıza her zaman açıktır. Trabzon Günlerinde kurduğumuz bu sevgi köprüsünü daha ileriye taşımak için gayret göstereceğiz” dedi.
 
Alman sistemi ile Türk sisteminin benzerliğine dikkat çeken, Ekonomik Gelişim bölümü Müdürü  Olesja Mouelhi Ort ise  Dortmund’da yaşayan pek-çok Türk’ün özellikle zanaatkarlık mesleklerinde faaliyet gösterdiklerini söyledi. Trabzon esnafını temsilen Dortmund’a gelen TESOB Başkanı Metin Kara ve yönetim kurulu üyeleri ile güzel bir ilişki yakaladıklarını belirten Ort karşılıklı ilişkilerin sürmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yiğit Mert - 2 yıl önce
SEVGİLİ HABER 61 TRABELİN PEŞİNDE KOŞACAĞINIZA BİRAZDA AYNI PARTİ'YE AİT İKİ BELEDİYE OLAN VE AYNI ŞEHRE HİZMET VEREN ORBEL HABERLERİ NEDEN YAPMIYORSUNUZ TRABEL İŞÇİLERİ BU ŞEHRE HİZMET EDİYORDA ORBEL ÇALIŞANLARI RUSYADAKİ BİR ŞEHİRE Mİ HİZMET VERİYOR. BİRKERE ARADAKİ MAAŞ FARKINDAN HABERİNİZ VARMI AYNI STATÜDE ÇALIŞAN İKİ İŞÇİ ARASINDA 700 TL FARK VAR İLK ÖNCE BU ADALETSİZLİĞİN PEŞİNE DÜŞÜN HABERCİ ARKADAŞLAR.
Avatar
Yiğit Mert - 2 yıl önce
AYNI İKİ PARTİNİN BELEDİYELERİNDE NEDEN HUZURSUZLUK VE AYRIMCILIK VAR BUNUN TARAFINIZCA ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ ADALET İÇİN BAŞARILAR HABER61.