kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!   Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü!  8 Mart 1857 tarihinde ABD`nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.    Ancak polisin işçilere saldırması ve işçi

Haber61.net Ajandası...

banner197
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!
 
Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü!  8 Mart 1857 tarihinde ABD`nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. 
 
Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart`ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanmasını kabul etti.Bugün çeşitli kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum, dernek, vakıf ve siyasi partiler kadın hakları üzerine çeşitli açıklamalar yapacak elbet de. Fakat geldiğimiz süreç itibarıyla bakarsak kadın hakları ve kadınların sorunların çözümü noktasında iyi bir yerde değiliz. Kadınlar hala ne yazık ki ötekileştiriliyor, şiddete maruz kalıyor, cinsel obje olarak algılanılıyor ve cinayetlere kurban ediliyor.
 
 
“HERŞEY KADINLA BAŞLAR KADINLA BİTER!” 2. SAYFADA
 
[PAGE]
HERŞEY KADINLA BAŞLAR KADINLA BİTER!
 
8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir açıklama yapan AK Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Mimar Hatice Özütük kadınların iş ve sosyal yaşamda daha aktif olması gerçeğine dikkat çekerek şunları dile getirdi:
 
“Türkiye’de kadının toplumdaki hak ettiği yerini alabilmesi, ancak siyasi partilerin ve hükümetin kararlılıkla siyasi iradelerini sergilemeleri ve bu yönde yıllardır çalışan sivil toplum örgütlerinin çabalarını devam ettirmesiyle mümkün olacaktır. Ama kadınlara da önemli sorumluluklar düşmektedir. AK Parti hükümeti; kadına şiddet meselesi başta olmak üzere, kadınlarımızın mevcut sorunlarıyla kararlı biçimde mücadeleye devam etmekte ve hayat şartlarını daha fazla iyileştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Kadınların, ekonomik alanda olduğu kadar siyasi alanda da varlık göstermeleri konusunda destek olmaktadır.Kadınlar bulundukları toplumda geleceğin belirleyicisidir, ailenin yapıtaşıdır. Herşey kadınla başlar, kadınla biter. Çocuklarımız kadınlarımızın eseridir ve geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir yere sahiptir. Her zaman ve her yerde kadınlarımıza hak ettiği değeri verip, haklarına sahip çıkalım. Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım.Senede bir-gün değil her-gün kadınlarımıza hak ettikleri değerin verilmesini dilerim.”
 
 
“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DAMADI TRABZONLU!” 3. SAYFADA
 
[PAGE]
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DAMADI TRABZONLU!
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile İnsansız Hava Aracıimal eden Baykar Makina’nın sahibi Trabzonlu hemşerimiz Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar’ın sözlendikleri öğrenildi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) doktora yapan 36 yaşındaki Selçuk Bayraktar, yerli İnsansız Hava Aracı Bayraktar’ın tasarımını yapan ekibin başında yer alıyor.  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müstakbel damadı Selçuk Bayraktar, İTÜ Elektronik Mühendisliği’ni bitirdi. Daha sonra ABD’ye giderek University of Pennsylvania’da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı.
 
11 yıldır kendi şirketinde çalışan Selçuk Bayraktar, birçok sistemin milli olarak geliştirilmesi projesinde görev aldı. Taktik İnsansız Hava Aracı olan Bayraktar, geçtiğimiz yıl 17 Aralık’ta Roketsan şirketinin geliştirdiği füzeyi atmış ve hedefini yüzde 100 vurma başarısı göstermişti.
 
“EMEKLİYE MÜJDE!” 4. SAYFADA
 
[PAGE]
EMEKLİYE MÜJDE!
 
Hükümet, çıkardığı yasa ile çalışan emeklilere ekstra zam imkanı sağladı. Emekli olup halen Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı. Emeklilerin gelirini artıran imkan, maaşlara yansımaya da başladı.
 
Halen Bağ-Kur kapsamında çalışan memur emeklileri, zammı bu ay aldı. SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olup halen Bağ-Kur kapsamında çalışanlar da bu zammı önümüzdeki ay maaşlarında görecek. Ocak'ta SSK ve Bağ- Kur emeklileri yüzde 3.86 + 100 lira zam almıştı. Memur emeklilerine de Ocak'ta yüzde 6 + 0.90 zam yansıtılmıştı.
 
Bu emeklilerden halen Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenler, destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla yılın üçüncü zammını elde etmiş oldu. Yüzde 10'luk kesintinin kaldırılması, çalışan emeklilerin gelirini en az 87 lira artıracak. Halen en düşük emekli aylığı (Bağ-Kur tarım) 874 lira 19 kuruş.
 
Bu maaşı alan emeklilerden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin eline yüzde 10 kesinti nedeniyle 786 lira 77 kuruş geçiyor. Kesintinin kalkması ile bu emeklinin eline maaşı tam olarak geçecek yani 874 lira 19 kuruş alacak. Böylece emekli 87 lira gelir artışı elde edecek. 
 
 
“MİLYONLARCA İNSANIN YÜZÜ GÜLECEK!” 6. SAYFADA
 
[PAGE]
MİLYONLARCA İNSANIN YÜZÜ GÜLECEK!
 
Asgari ücretliden emekliye, polisten muhtara, gençlerden çalışan annelere kadar pek çok kesimin yüzünü güldüren düzenlemeleri hayata geçiren Hükümet, 6 müjde için de düğmeye bastı. Önümüzdeki dönemde 6 müjde hayata geçirilecek. Emeklilere, Genel Sağlık Sigortası primi ödeyenlere, taşeron işçilere, çalışanlara ve tüketicilere yönelik müjdeler için ilgili bakanlıklar tam gaz çalışıyor. Hemen hepsinde çalışmalarda sona yaklaşıldı.
 
İşte kısa süre içerisinde hayata geçirilecek düzenlemeler:
 
EMEKLİLERE PROMOSYON: Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emekliler muradına eriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, promosyon için bankalarla sıkı pazarlıklar yürütüyor. Pazarlıklarda sona yaklaşıldı. Yaza kadar emeklilere promosyon uygulamasının hayata geçmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre; bankalar tekliflerini 3 yıllık dönem için 500-600 liraya çıkardı. Pazarlıklarla bu rakamın daha da artırılması için çalışılıyor.
 
PRİMLER 60 LİRAYA İNİYOR: Genel Sağlık Sigortası'nda yeni dönemin startı verildi. 65, 197 ve 395 lira şeklindeki 3 farklı prim sistemi son bulacak. Tek bir prim tutarı belirlenecek. Edinilen bilgiye göre; evdeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'i kadar ve üstünde olan herkes tek bir tutardan prim ödeyecek. Primin tutarı da netleşmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yürütülen çalışma kapsamında 60 liraya yakın sabit bir ücret önerisi sunulacak. Yani 4.2 milyon kişinin prim tutarı inmiş olacak. Gelir testi yaptırmadığı için tavandan prim borcu çıkarılan kişiler de yeni sistemle rahat nefes alacak. Kesin prim tutarı önümüzdeki günlerde açıklanacak.
 
150 BİN TAŞERON İŞÇİYE KADRO: Kamuda asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki çalışmalar sona yaklaştı. Tasarı, 21 Mart'a kadar Meclis'e sevk edilecek. Yasanın çıkmasıyla 150 bin civarında taşeron işçi kadroya geçecek.
 
PAHALI GIDAYA FREN: Kırmızı ette tavan fiyattan sonra KDV indirimi gündemde. Üretici ve market fiyatı arasında 5-6 kata varan fark olan sebzemeyve de mercek altında. Ürünün tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyetini oluşturan kalemlerin aşağıya çekilmesi üzerinde çalışılıyor. Marketlerin kâr marjına sınırlama da gündemde.
 
HERKESE TAZMİNAT: Her çalışanın kıdem tazminatı alması için düzenleme yapılacak. Edinilen bilgiye göre; yeni sistem şöyle olacak: "Kıdem tazminatında, işsizlik sigortasına benzer bir fon düşünülüyor. Mevcut durumda; tazminat alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olmak, kişinin kendi kusurunun dışında işten çıkartılması şartı bulunuyor. Yeni sistemde, istifa eden de kıdem tazminatı alabilecek. İşçi çalıştığının tam karşılığını alacak. Kişi 1 gün çalışıyorsa, 1 günlük kıdemi ödenecek. Çalışanlar kıdem tazminatı birikimlerini şeffaf olarak görebilecek. Yeni sisteme girmek isteyen çalışan fona geçecek, istemeyen geçmeyecek. Mevcut durumda, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu sistem devam edecek.
 
İŞSİZLER İÇİN 3 KOLAYLIK: İşsizlik maaşı almak kolaylaştırılacak, ödeme süresi ve verilen tutar artırılacak. Edinilen bilgiye göre; işsizlik maaşı almak için, işten ayrılmadan önce son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülecek. İşsizlik maaşı süresi de 10 aydan 15 aya çıkacak. Ayrıca işsizlik maaşı da yükseltilecek. Yeni sistemle örneğin; 3 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70'i işsizlik maaşı olarak ödenecek. Normalde bu kişinin alabileceği tutar bin 307 lira iken, yeni düzenleme ile 2 bin 100 liraya çıkabilecek. Daha yüksek maaş alana bağlanacak işsizlik maaşı da o oranda artacak. En düşük işsizlik maaşının da bin 300 lira olan asgari ücret seviyesine çıkarılması düşünülüyor.
 
“MEDYANIN GENÇLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ” 7. SAYFADA
 
[PAGE]
MEDYANIN GENÇLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
 
Yaşamımızın olmazsa-olmaz bir parçası haline gelen medya konusunda olumlu-olumsuz çok şeyler söylenir-yazılır-çizilir.Medyanın toplumun bütün kesiminde olduğu gibi gençler üzerinde de etkisi var. Medyanın Gençler Üzerindeki Etkisi konusunda 11 Mart Cuma günü saat 09.30’da Trabzon İncirlik Mahallesi Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi - Çok Amaçlı Salonunda bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye Haber61.net köşe yazarlarımız Turgay Beşyıldız ve Ahmet Külekçi ile birlikte Altuğ Atalay’da konuşmacı olarak katılacak.
 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hsmnsylm - 2 yıl önce
Emekli olduktan sonra bir yüksek okulu bitirenlerin yeniden intibahları niçin yapılmaz sayın hükumet yetkililerine duyuralım....