kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

SEÇİM VE SİYASİ PARTİ YASALARI DEĞİŞİYOR!   AK Parti hükümetinin 2014’de tartışmaya açtığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları, yeniden ele alınıyor. Adalet Bakanlığı’nın raftan indirdiği paket, bu kez yasaların tamamen değiştirilmesini öngörüyor. Seçim bar

Haber61.net Ajandası...

banner197
SEÇİM VE SİYASİ PARTİ YASALARI DEĞİŞİYOR!
 
AK Parti hükümetinin 2014’de tartışmaya açtığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları, yeniden ele alınıyor. Adalet Bakanlığı’nın raftan indirdiği paket, bu kez yasaların tamamen değiştirilmesini öngörüyor. Seçim barajının düşürülmesi, dar bölge sistemine geçilmesi gibi düzenlemelerin yanı sıra siyasi partilere üyelik kolaylığı ve sandık güvenliği düzenlemeleri içeriyor. Değişiklik kapsamında, Türkiye uzun yıllardır tartıştığı seçim barajının düşürülmesi önemli unsur olacak.
 
Taslak kapsamında yüzde 10’luk barajın aşağı indirilmesi planlanıyor. AK Parti yüzde 7-8’lik bir baraj üzerinde duruyor. Ancak, bu konuda net karar, taslak kamuoyunda tartışma aşamasında verilecek. Seçim sisteminde değişikliğe gidilecek. Parti, daraltılmış bölge modeli üzerinde duruyor. Bu kapsamda bir bölge en fazla 5 milletvekilinden oluşacak. Düzenlemeye göre, 5’in üzerinde milletvekili çıkartan illerin birden fazla seçim çevresi olacak. Örneğin İstanbul’da seçim bölgesi sayısı 20 civarında olacak. Seçim sandıklarının güvenliğinin arttırılması konusunda yasaya net hükümler konulacak.
 
Seçimlerde yaşanan aynı zarfın içinden muhtar ve belediye başkanlık seçimi oylarının birlikte çıkması gibi durumlarda vatandaşların oylarının geçersiz sayılması önlenecek. Çift kullanılan oylarda, oy pusulaları hangi zarfa konulmuşsa o geçerli olacak. Örneğin belediye başkanlığı seçimi zarfına yanlışlıkla muhtar pusulası da konulmuşsa, muhtarlık için atılan oy geçersiz sayılacak. Belediye Başkanlığı seçimi ise geçerli olacak. Siyasi partiler yasasında yapılacak değişikliklere göre birden fazla partiye üye olanlarla ilgili ceza uygulaması ortadan kalkacak. Bir kişi para ödemeden parti üyeliğini düşürebilecek. Eğer bunu yapmamışsa, en son kayıt olunan partinin üyeliği geçerli sayılacak.
 
 
“BURSA’DA ARTVİN-TRABZON DAYANIŞMASI” 2. SAYFADA
[PAGE]
BURSA’DA ARTVİN-TRABZON DAYANIŞMASI
 
Bursa’da 18-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen “Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıl dönümü etkinliklerine” oldukça anlamlı buluşmalarda gerçekleşti. Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen “Trabzon Günlerine “ destek vermek ve sahip çıkmak isteyen Artvinlilerde Trabzonlu hemşerilerini Bursa’da yalnız bırakmadı.
 
Etkinliği gerçekleştiren Trabzon Dernekler Federasyonu (TDF) Başkan Vekili Hüseyin Ayaz’da Artvinlilere teşekkür ederek şunları söyledi: ”Bursa’da yaşayan Artvinli hemşerilerimiz bizi onurlandırdı,etkinliğimize renk kattılar. Dayanışma, paylaşma  ve kaynaşma noktasında hepimiz aynı geminin içindeyiz. Karadenizli olmanın haklı gururunu birlikte yaşıyoruz.Bizim etkinliklerimiz aynı zamanda Karadeniz buluşmasıdır.İstanbul-Antalya ve Bursa’dan sonra ülkemizin 7 ilinde ve yurt dışında daha bu buluşmaları Allah’ın izniyle gerçekleştireceğiz” dedi.
 
Bursa’daki Trabzon Günleri açılışına Dünya Artvinliler Federasyonu Başkanı Adil Yavuz Arslan, Bursa Artvinliler Derneği Başkanı Mustafa Hallaç, 93 Artvin Göçmenleri Başkanı Halil Aydın, Borçkalılar Dernek Başkanı Mustafa Saraç, Şükriye Köyü Dernek Başkanı Yaşar Subaşı,Artvin Kamu çalışanları Başkanı Ahmet Kılıç ile birlikte Artvin derneklerinin kadın ve gençlik kolları katılım gösterdi.
 
4 gün süren Trabzon Günlerine Artvinliler hep sahip çıktı hem de organizasyonu oldukça başarılı buldu. Bursa’da yaklaşık 600 bin Artvinlinin yaşadığının altını çizelim
 
 
“GÖREVDEN ALMALAR BİZİ YILDIRAMAZ” 3. SAYFADA
[PAGE]
GÖREVDEN ALMALAR BİZİ YILDIRAMAZ
 
MHP’de Genel Merkeze karşı Olağanüstü kongre isteyen teşkilatlara yönelik yaptırımlar devam ediyor. Olağanüstü kongre için aralarında Trabzon’unda olduğu 17 il başkanın verdiği imzalara tepki koyan Genel Başkan Devlet Bahçeli ve Genel Merkez yönetimi bu illeri tek-tek görevden almaya devam ediyor.Genel Merkez görevlerinden alınan il başkanları ve yönetim kurulunun yerine hızlı bir şekilde atama yapacak.
 
MHP’de Genel Başkan adaylarından eski bakan ve milletvekili Koray Aydın teşkilatların kapanmasına sert tepki koyarak haber61.net siyaset ajandasına şu açıklamayı yaptı: “MHP kurultay yoluna girdi,bundan dönüş yok.Yapılan işlem parti içi demokrasiye darbe vurmakta,ülkücü vicdanları yaralamaktadır.Yaşananlar bizi yıldıramaz,ülkenin içinde bulunduğu durum ortada.Kimse kendi geleceğini ülkenin geleceğinin önüne koyamaz,koymamalı” Muhalifler art-arda il teşkilatların kapatılmasını mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.
 
Muhalif kanadın avukatları teşkilatların açılması istemiyle mahkemeye başvurmak için dilekçe hazırladı.Ancak Koray Aydın ve Sinan Oğan cephesinde yapılan bu hazırlık Meral Akşener’in kararından sonra uygulamaya konacak
 
 
“İŞSİZLİK MAAŞINDA MÜJDE!” 4. SAYFADA
[PAGE]
İŞSİZLİK MAAŞINDA MÜJDE!
 
İşsizlik maaşında müjde geliyor. Hükümet, yapacağı düzenleme ile işsizlik maaşı almayı kolaylaştıracak, ödeme süresini ve verilen tutarı artıracak... Mevcut sistemde, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alıyor.
 
Bu şartları taşıyanlar kıdemlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Halen işsizlik maaşı da damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653, en yüksek ise bin 307 lira seviyesinde. Şimdi bu sistem değişiyor. Edinilen bilgiye göre; yeni düzenlemeyle prim ödeme şartı esnetilecek. İşten ayrılmadan öncesi son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülecek.
 
İşsizlik maaşı almak kolaylaştırılırken, ödeme süresi de 10 aydan 15 aya çıkacak. Ayrıca işsizlik maaşı da yükseltilecek. Yeni sistemle örneğin; 3 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70'i işsizlik maaşı olarak ödenecek. Normalde bu kişinin alabileceği en yüksek tutar bin 307 lira iken, düzenleme ile 2 bin 100 liraya çıkabilecek. En düşük işsizlik maaşının da net bin 300 lira olması planlanıyor
 
 
“TRABZON’A DA GELECEK Mİ?” 5. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON’A DA GELECEK Mİ?
 
MHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Meral Akşener, Perşembe günü Denizli, Cuma günü Uşak'ı ziyaret edecek. Akşener, ziyaret kararını twitter adresinden paylaştı.
 
İki il de MHP yönetimi tarafından muhaliflere destek verdiği iddiasıyla görevden alınmıştı. Akşener'in ziyaret kapsamında partililerle ve vatandaşlarla bir araya geleceği öğrenildi. MHP yönetimi tarafından geçtiğimiz günlerde Aksaray, Uşak, Denizli, Kilis il başkanlıklarıyla, İstanbul Fatih ilçe teşkilatı ve Aksaray merkez ilçe teşkilatı kapatılmıştı.
 
Dün de Samsun, Kırklareli, Tekirdağ, Bayburt, Gümüşhane, Çorum, Tokat ve Elazığ il başkanlıkları kapatılmış ve başkanların yerlerine yeni atama yapılmıştı. Meral Akşenir’in bu süreçte parti içi muhalefete destek veren illerin başını çeken MHP Trabzon İl teşkilatını ziyaret edip-etmeyeceği ise merak konusu
 
 
“BAKAN ÇELİK TRABZON’A GELİYOR!” 6. SAYFADA
[PAGE]
BAKAN ÇELİK TRABZON’A GELİYOR!
 
Tarım politika ve uygulamalarının; bakanlık çalışanları ve tarım sektörü paydaşları arasında değerlendirilmesi amacıyla 7 ayrı bölgede düzenlenen bölgesel ortak akıl toplantılarının dördüncüsü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında Trabzon’da gerçekleştirilecek.
 
Daha önce Şanlıurfa, Bursa ve Adana’da gerçekleştirilen bölgesel ortak akıl toplantılarının Karadeniz Bölgesi ayağını teşkil eden toplantı; Trabzon, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Sinop, Çorum, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin olmak üzere bölgedeki toplam 16 ilin katılımıyla 26-27 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek. 2 gün boyunca sürecek toplantı programı çerçevesinde  Artvinli bakan Faruk Çelik’in Trabzon’da yaşayan hemşerileri ile buluşması da bekleniyor. Bakan Çelik’in  Trabzon Artvinliler Derneğini Başkan ve Yönetim kurulu ile bir-araya geleceği ifade edildi.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.