kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

MADENE KARŞI 20 YILDIR DİRENİYORLAR!   ARTVİN’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çıkan Artvin halkının mücadelesi 20 yıldır aralıksız devam ediyor. Önceki gün Akşam saatlerinde Cerattepe bölgesine askerlerle müdahale

Haber61.net Ajandası...

banner197
MADENE KARŞI 20 YILDIR DİRENİYORLAR!
 
ARTVİN’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çıkan Artvin halkının mücadelesi 20 yıldır aralıksız devam ediyor. Önceki gün Akşam saatlerinde Cerattepe bölgesine askerlerle müdahale olacağı duyumunu alan Yeşil Artvin Derneği, sivil toplum örgütleriye bir araya geldi, yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yolunu ulaşıma kapatarak beklemeye başladı.
 
Cerattepe’de madencilik faaliyetinin başlatılması için Erzurum’dan bölgeye askeri birlikler sevk edildiği duyumu üzerine, başta Yeşil Artvin Derneği olmak üzere bölgedeki tüm çevreciler harekete geçti. Aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yaylası yolu üzerindeki Atmaca bölgesinde saat 20.00 sıralarında toplandı.
 
Gelişmeler konusunda açıklamalarda bulunan Yeşil Artvin Derneği üyesi avukatı Bedrettin Kalın, Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyeti başlatılması yönünde müdahale olacağı duyumunu aldıklarını belirterek, "Bu gelişme üzerine sivil toplum kurtuluşları ile bir araya geldik ve yaptığımız temaslarla duyumun doğru olduğunu öğrendik. Erzurum’dan ve Artvin’in bazı ilçelerinden jandarma güçlerinin bölgeye gelmekte olduğunu duyduk. Bunun üzerine tepkimizi göstermek için gerekli çağrılarımız yaptık ve Cerattepe’ye geldik. Şu anda yasal olarak müdahaleyi gerektiren hiçbir durum yok. Mahkeme keşif aşamasına geldi. Çok yakında keşif yapılmasını bekliyoruz. Bu aşamada Keşiften yapılacak müdahalenin hiçbir hukuk dayanağı da yok, mantığı da. Vicdanen de kabul edilecek durum değil. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece Artvin halkı gerekli tepkiyi gösterecektir" dedi. 
 
 
“KENDİMİ CERRATTEPE'YE ZİNCİRLERİM!” 2. SAYFADA
[PAGE]
KENDİMİ CERRATTEPE'YE ZİNCİRLERİM!
 
Artvin’de madene karşı mücadele noktasında CHP Artvin Milletvekili Av.Uğur Bayraktutan önemli bir konuma sahip. Bayraktutan hem hukukçu hem siyasetçi hem de Artvin sevdalısı olarak her süreçte önde oluyor. “Artvinlileri, Artvin’e, yaşam alanlarına, doğdukları coğrafyaya sahip çıkmaya davet ediyorum. Artvin için önemli bir sınavdan geçiyoruz.
 
Burada parti kimliği yok, siyasal düşünce ayrımı yok. Bu süreçte hepimiz Artvin’in evlatlarıyız. Doğduğumuz kente sahip çıkacağız.20 yıla aşkın mücadele veriyoruz,  herkesin bu direnişte emeği var” diyen Bayraktutan “Başta ben olmak üzere bütün Artvin gelir buraya kendini zincirler yine de yeşilimizi-doğamızı ve Kafkasör’ü peş-keş çektirmeyiz. Artvinli asla buna izin vermez, vermeyecek” şeklinde konuştu.
 
Artvin’de yaşananları yerel ve ulusal basın üzerinden kamuoyuna taşıyan soru önergeleri ile ise TBMM’de konunun peşini bırakmayan CHP Artvin Milletvekili aynı zamanda Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Av.Uğur Bayraktutan haber61.net siyaset ajandasına yaptığı açıklamada “Artvin’de insanları göçe zorlayıp, burada yaşayanları çaresiz bırakıp madenlerle ve HES’lerle karşı-karşıya bırakan zihniyet şunu unutmasın ki Artvin Cumhuriyet şehridir. Artvin halkı için toprak-doğa-vatan ve bayrak her şeyin önünde gelir. Bizleri satın almak isteyenler bunu kafalarına iyice kazısınlar”
 
 
“EMEKLİLİK BEKLEYENLERE MÜJDE!” 3. SAYFADA
[PAGE]
EMEKLİLİK BEKLEYENLERE MÜJDE!
 
Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere SGK tarafından avans ödemesi yapılıyor. Avans miktarı 3 ay için 3 bin 900 lirayı buluyor. Emeklilik şartını dolduran kişiler soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) alıyor. Ancak emekli aylıklarının hesaplanması, resmi işlemlerin tamamlanması ve paranın hesaba yatması, bazı durumlarda uzun zaman alabiliyor.
 
Emekli aylığı bağlanması süresinin uzaması halinde sıkıntı yaşanmaması için 'avans' formülü geliştirildi. Avans için 2 şart bulunuyor. Emekli aylığının 90 gün içinde bağlanamamış olması durumunda veriliyor ve avans için yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Kurum'un genelgesine göre; emekli aylığı talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödemesi yapılıyor.
 
Avans, kişinin alacağı maaşlardan daha sonra düşülüyor. Avans miktarı her 3 ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise 2 katını geçmemek üzere belirleniyor. Avans, 1.300 TL x 3 = 3.900 TL'yi, gelirlerde ise 1.300 TL x 2 = 2.600 TL'yi geçmiyor. Emekli olacağı kesinleşen vatandaşlara maaş ödenene kadar avans veriliyor. SGK şimdi hem emeklilik işlemlerini hem de maaş bağlanma süresini azaltmayı planlıyor.
 
 
“İŞÇİ SENDİKALARI AYAKLANDI!” 4. SAYFADA
[PAGE]
İŞÇİ SENDİKALARI AYAKLANDI!
 
Türk-İş, kıdem tazminatı tartışmaları ve kiralık işçilik tasarısıyla ilgili olarak “Geriye gidecek düzenlemelere izin vermeyiz” çıkışında bulundu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili olarak “Cumhurbaşkanımızın sözü var. Uzlaşma olacak diye. O yüzden yapmazlar, yapamazlar. Hak kaybı olan bir düzenleme gelirse köy köy kasaba kasaba dolaşırız” dedi.
 
Meclis’e giden esnek çalışma ve kiralık işçilik tasarısıyla ilgili olarak da Hak-İş ve DİSK’le ortak çalışacaklarını kaydeden Atalay, “Bin kişinin çalıştığı bir işyerine 250 kişiyi kiralık işçi olarak çalıştırma hakkı veriliyor. 10 kişiye kadar olan KOBİ’lerde bu sınır da yok. Taşeronluktan daha fazla ülkenin başına bela olacak. Cenaze izni yok, fazla mesai yok, düğün izni bile yok. Böyle bir sistemden bahsediyorlar. Burada da yapılması gereken neyse onu yapacağız, kimse merak etmesin” ifadelerini kullandı.
 
Tekstil ve bazı sektörlerde asgari ücret artışı sonrası işten çıkarmaların başladığını belirten Atalay, “Sendikalı taşeronlarda ise, yüksek hakem heyeti yüzde bir zam verip geçiştirmeye başladı. Adeta taşeronlarda sendikalılık cezalandırılıyor. Pirince giderken, evdeki bulgurdan da olduk” değerlendirmesini yaptı.
 
 
“HER BEŞ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ!” 5. SAYFADA
[PAGE]
HER BEŞ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ!
 
Aksiyon İşçi Sendikaları Konfederasyonu bünyesindeki Emek Akademi uzmanları tarafından, işgücü ve istihdam raporu hazırlandı. Açıklanan raporda Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplama yöntemi nedeniyle son 4 haftada iş aramayanların işsiz sayılmadığını belirterek, oysa bu kişilerin işsiz kabul edildiğinde işsizlik oranının yüzde 18,8’e, işsiz sayısının da 5 milyon 480 bin kişiye ulaştığı vurgulandı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre işsiz sayısı 2015 yılı Kasım döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 29 bin kişi artarak 3 milyon 125 bin kişi oldu. İşsizlik oranı yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran, genç işsizlerde ise yüzde 19,1 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 802 bin kişi artarak 26 milyon 676 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 26 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 828 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,3’ü tarım, yüzde 20,1’i sanayi, yüzde 7,5’i inşaat, yüzde 53,1’i ise hizmetler sektöründe yer aldı.
 
Raporda, genç nüfus işsizliği ile ilgili olarak da, "Türkiye aynı başarıyı bu kitleye istihdam sağlamakta gösterememektedir. 15-24 yaş grubunu içeren genç nüfusta işsizlik yüzde 19,1’dir. Bu tablo her beş gençten birinin işsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Genç nüfustaki işsizliğin aylara göre artış seyri dikkat çekmekte." ifadeleri kullanıldı.
 
 
“KADIN CİNAYETLERİNDE KARADENİZ GERÇEĞİ!” 6. SAYFADA
[PAGE]
KADIN CİNAYETLERİNDE KARADENİZ GERÇEĞİ!
 
 Türkiye'nin en büyük utancı olan 'kadın cinayetleri' tüm hızıyla sürüyor ve her gün bir kadın daha erkek şiddeti sonrası hayatını kaybediyor. Umut Vakfı'nın hazırladığı Türkiye'de kadın cinayetleri haritasına göre 2015 yılında Türkiye’de 309’u silahlı, toplam 413 kadın cinayeti vakası basına yansıdı. Karadeniz Bölgesi’nde en çok kadın cinayetinin işlendiği il yine Samsun. Samsun’da basına yansıyan 10 kadın cinayetinde 10 kişi öldü, iki kişi yaralandı. Karısını öldüren iki koca da intihar etti.
 
Akdeniz Bölgesi’nde 14 cinayet ile birinci sırada Antalya yer alırken Antalya’yı 13 kadın cinayetiyle Adana ve 11 olayla Mersin izliyor. Ege Bölgesi’nde 19 olayla (ki daha fazla olduğu ileri sürülüyor ve aynı zamanda Türkiye genelinde İstanbul’dan sonra ikinci sırada) İzmir birinci sırada. Bu bölgede Manisa sekiz, Aydın ve Muğla’da altışar olayla dikkat çekiyor.Orta Anadolu Bölgesi’nde 13 olayla Ankara birinci sırada. Seri tecavüzlere mahkemelerce uygulanan ‘iyi hal indirimleri’nin şaşkınlıkla karşılandığı, kadına şiddetin baskılarla intiharlara dönüştüğü Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde önceki yıllarla kıyaslandığında direkt "kadın cinayetleri" yok gibi…
 
Ancak "şaibeli intiharlar"ı eklediğinizde rakamlar bir anda yükseliyor. 2015 yılında 20 ilde kadın cinayeti yaşanmadı. Bunlar; Artvin, Bartın, Batman (üç şaibeli kadın intiharı var), Bayburt, Bingöl, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Hakkari (bir şaibeli intihar var), Isparta, Karabük, Kilis, Muş, Niğde, Ordu, Sinop, Tunceli ve Yozgat.
 
 
“18-21 ŞUBAT’TA BİR ARAYA GELİYORUZ” 7. SAYFADA
[PAGE]
18-21 ŞUBAT’TA BİR ARAYA GELİYORUZ
 
“Trabzon’un Kurtuluşunun 98.Yıldönümü Kutlamaları ve Trabzon Günleri” etkinlikleri kapsamında İstanbul ve Antalya’dan sonra şimdi sıra geldi Bursa’ya. Trabzon Dernekler Federasyonu ve Bursa Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin birlikte organize ettiği Trabzon Günleri 18-21 Şubat tarihleri arasında Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşecek.
 
Resmi açılış ise 19 Şubat’ta saat 15.00’te gerçekleşecek. Trabzon’un tanıtımında ve dayanışmasında  büyük emeği olan  Trabzon Dernekler Federasyonu ‘nun Başkanı Mustafa Demir, "tüm hemşerilerimizi ve Bursa halkını etkinliğimize davet ediyorum. B ursa’da Karadeniz fırtınası esecek” dedi.
 
Bursa Trabzon Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bekir Ayyıldız’da “Bursa’da da Bize Her Yer Trabzon sloganını etkinlikle hayata geçireceğiz” dedi.
 
Trabzon’un her yönüyle tanıtılacağı etkinlikte bir-birinden değerli sanatçıların konser vereceğinin altını çizen Ru-An Fuarcılık adına ise Canan Karavit şu açıklamayı yaptı ”İstanbul ve Antalya’dan sonra Bursa’da bir araya gelecek olmaktan büyük keyif alacağız. Trabzon Günleri organizasyonlarını yaparken doğrusu çok mutlu oluyoruz. Bütün yorgunluğa değiyor, Trabzon’un sıcaklığı çok farklı” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.