kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

BANKALAR O LİSTEYİ AÇIKLADI!   Türkiye Bankalar Birliği (TBB), zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini www.zamanasimi.org/tbb adresinde yayınladığını bildirdi.TBB'den yapılan açıklamaya göre birlik, zaman aşımına uğramış mevduat, em

Haber61.net Ajandası...

banner197
BANKALAR O LİSTEYİ AÇIKLADI!
 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini www.zamanasimi.org/tbb adresinde yayınladığını bildirdi.TBB'den yapılan açıklamaya göre birlik, zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini www.zamanasimi.org/tbb adresinde yayınladı.
 
Bireyler, mayıs 2016 sonuna kadar zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını site üzerinden kontrol edebilecek. Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurabilecek.
 
Vatandaşlar, zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını TBB'nin her yıl şubat ayında aktif hale getirdiği www.zamanasimi.org/tbb internet sitesindeki arama motorunu kullanarak öğrenebiliyor, dilerlerse hesaplarını kapatabiliyor.
 
 
“TRABZONLU HEMŞEHRİMİZ UMUT OLDU” 2. SAYFADA
[PAGE]
TRABZONLU HEMŞEHRİMİZ UMUT OLDU
 
Marmaris Barosu'na bağlı  Trabzonlu hemşerimiz Av. Sevin Çağlayan, elektrik faturalarında tüketiciden "kayıp-kaçak", "dağıtım bedeli", "iletim bedeli", "perakende satış hizmeti" ve "sayaç bedeli" olarak alınan ücretlerin iadesinin doğru dava açılması durumunda yüzde 30'unun geri alınabileceğini belirtti.
 
Elektrikte kayıp kaçak bedeli iadesi konusunda bugüne kadar 300'e yakın dava açan avukat Sevin Çağlayan, eksik ve yanlış  açılan davalarda, tüketicinin aleyhine kararlar çıkabileceği yönünde tüketicileri uyardı. Kamuoyunda yanlış ve eksik bilgilendirmeler bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan, "Söz konusu bedellerin geri ödenmesinde, yüzde 10'luk kayıp kaçak bedelinin geri alınabileceği biliniyor. Ancak, bilinen bu bedelin dışında hukuka aykırı alınan bedeller de mevcut. Yargıtay bu konuda birçok emsal karar verdi, hatta görüş değiştirip, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nda bu dosyalar birleşerek, tek bir karar olarak çıktı. Kayıp kaçak bedeli yüzde 10'a tekamül ediyorsa, bu iade alınacak diğer bedellerle birlikte yüzde 30'lara kadar çıkabiliyor. Bu da, sanki paranızı uzun süre bireysel emekliliğe yatırmış ve sonra yüklü miktarda geri almışsınız gibi bir pozisyon yaratıyor" diye konuştu.
 
Kayıp kaçak bedelinin geri alınması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden yasa tasarısının geçtiğini hatırlatan Çağlayan, ancak, tasarının şu anda ne durumda olduğunu ve ne zaman kanunlaşarak yürürlüğe gireceğini bilmediklerini söyledi. Bugüne kadar Türkiye'nin birçok ilinde elektrik dağıtım şirketi AYDEM'e iade davaları açtıklarını kaydeden Sevin Çağlayan, bunların içinde büyük şirket ve holdinglerin bulunduğunu, davaların lehlerine sonuçlanması durumunda bu firmaların AYDEM'den milyonları bulan alacakları çıkacağını ifade etti.
 
 
“BAKAN SOYLU MÜJDEYİ VERDİ?” 3. SAYFADA
[PAGE]
BAKAN SOYLU MÜJDEYİ VERDİ?
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, genel sağlık sigortası, esnek çalışma ve 1 gün çalışana dahi tazminat verilmesine dair hazırlanan paketin sonuna gelindiğini söyledi.18-29 yaş arası 5 milyon gencin 9 milyar liralık Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcunu silecek tasarı önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek. GSS'deki gelir testi ve benzeri bürokratik tüm işlemler sadeleştirilecek ve kolaylaşacak.
 
Süleyman Soylu, milyonlarca genci ilgilendiren sistemle ilgili çok önemli bir reform hazırlığı içinde olduklarını belirtti. Özellikle üniversiteyi kazanamayan ya da çalışamayan gençlerin ödemesi gereken GSS primleriyle ilgili milyarlarca lirayı bulan borç biriktiğini anlatan Soylu, ilk çıkacak torba yasayla bu borçların silineceğini müjdeledi. Bu konudaki bürokratik aksaklıkların da tamamen ortadan kalkacağını belirten Soylu, özellikle gelir testi konusunda yaşanan sıkıntıların biteceğini ifade etti. 
 
 
“İŞ KURACAKLARA İYİ HABER!” 4. SAYFADA
[PAGE]
İŞ KURACAKLARA İYİ HABER!
 
64’üncü Hükümet’in vaatleri arasında bulunan; genç girişimcilere 50 bin lira geri ödemesiz ve 100 bin lira faizsiz geri ödemeli kredi desteği uygulanmaya başlandı.  
 
KOSGEB merkezleri ile iletişime geçtik, yeni başlayan uygulamayı, konunun püf noktalarını sizler için derledik.
 
Netleşen bilgilere göre, sadece gençler değil başvuru şartlarını sağlayan herkes 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteğine başvuru yapabilecek. Geri ödemesiz destek üst limiti 50 bin TL. İşinizi kurmak için bu miktarın yeterli gelmemesi halinde üst limiti 100 bin TL olan uygun geri ödeme koşullarıyla faizsiz kredi desteğinden de yararlanabileceksiniz.
 
50 bin lira destek aldınız ve bu tutar kuruluşunuz için yetmiyor diyelim. Diğer giderlerin hesaplanması dahilinde 100 bin liralık krediye de müracaat edebilirsiniz. Belirtilen 100 bin liralık kredi desteği tamamen masrafsız ve sıfır faizli.
 
 
“MHP’DE İL BAŞKANLARIDA KAZAN KALDIRDI!” 5. SAYFADA
[PAGE]
MHP’DE İL BAŞKANLARIDA KAZAN KALDIRDI!
 
MHP'de Bahçeli'ye bayrak açan muhalifler harekete geçti. Genel başkan adayları Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'ın avukatları partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açtı. Muhalefetin 14 sayfalık dava dilekçesinde, Bahçeli'nin "kongreye gitmeyeceğim" açıklamalarını delil göstererek ortak hazırladıkları dilekçeyle, Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtı. Dilekçede bir MYK üyesinin de olması dikkat çekti.
 
Muhaliflerin Sulh hukuk Mahkemesi'ne sundukları 14 sayfalık dava dilekçesinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Dava dilekçesinde muhalifler, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "partiyi kongreye götürmeyeceğim" açıklamalarına dayanarak mahkeme heyetinden kongre sürecini başlatmasını istedi. Dava dilekçesinde Trabzon, Denizli, Kilis, Bilecik, Kırıkkale, Ardahan, Bayburt,Elazığ, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Uşak, Çorum ve Gümüşhane il başkanlarının imzası bulunuyor.
 
Muhalefete yakın kaynaklar, MHP Genel Merkezi'nin kongre talebini kabul etmediği, bizzat Bahçeli'nin de bunu tekrar ettiğini belirterek, "kongre için dava dışında herhangi bir yol kalmadı" yorumunda bulundu.Sinan Oğan, Meral Akşener ve Koray Aydın'ın avukatları Sulh Hukuk Mahkemesine dava açtı. Dava dilekçesinde bir dönem MHP'nin YSK üyesi ve parti avukatı olan Kürşat Ergün'ün) de ismi yer alıyor.
 
 
“TRABZON’DA KAÇ ESNAF KEPENK KAPADI?” 6. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON’DA KAÇ ESNAF KEPENK KAPADI?
 
Esnafın sorunlarının hükümetin iyi niyetli girişimlerine rağmen dağ gibi büyüdüğünü belirten Trabzon Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği(TESOB) Başkanı Metin Kara “Artık esnaf bakanlığının kurulması dertlerimizi anlatma ve sorunların çözülmesi noktasında şart haline geldi” dedi.
 
Türkiye genelinde son beş yılda 1 milyon 500 bine yakın esnafın kepenk kapattığını belirten başkan Kara “Bir esnaf en basit hesapla beş kişi demektir.Bir esnaf kepenk kapadığında beş-on kişi aynı anda aç kalıyor demektir.Esnafın çaresiz olduğu bir ortamda kalkınmadan bahsedemezsiniz” dedi
 
Küçük esnafın mutlak suretle desteklenmesi gerektiğini belirten Kara  esnafın sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını,artan dolar karşısında tekstil sanayi başta olmak üzere bir çok meslek dalında çöküş yaşandığını belirterek “Sadece kirasını ödeyemediği için kepenk kapatan çok esnaf var” dedi.Trabzon’da 2015 yılı içinde kepenk kapatan esnaf sayısının bin 419 olmasına rağmen yeni kayıt yaptıran esnaf sayısının 2 bin 726 olduğunu belirten TESOB Başkanı Kara “esnafımız sürekli arayış içinde. Bir köfte dükkanı bakıyorsunuz, bir hafta sonra mağaza oluyor.Hep bir arayış var” şeklinde görüş belirtti.
 
 
“TRABZON’DA TURİZM ZİRVESİ!” 7. SAYFADA
[PAGE]
TRABZON’DA TURİZM ZİRVESİ!
 
Trabzon ve bölgemiz için hayati önem taşıyan turizm konusunda dün  önemli bir zirve gerçekleşti. Trabzon’un ev sahipliği yaptığı zirveye üst düzeyde katılım gerçekleşti.
,
Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında Trabzon’da 2 kez gerçekleştirilen turizm toplantısı bu kez Bakan Soylu'nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılımı ile  geniş kapsamlı yapıldı. Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Rize, Ordu, Samsun, Sinop ve Trabzon İl Valileri, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Turizm İl Müdürleri, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile Trabzon TÜRSAB Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök de toplantıya katılan isimler arasındaydı.
 
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile birlikte AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora’da toplantıda yerlerini aldı. Zirve ile ilgili çarpıcı tespitler, sonuç bildirgesini ve kazanımları zaman zaman haber61.net siyaset ajandasından okuyabileceksiniz.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.