kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

ESNAFIN KREDİ MUSLUĞU TESKOMB! Sıkıntı içindeki çoğu esnaf borcu borçla çevirmeye çalışıyor. Borç ödemelerini geciktiren esnaf ve sanatkar bankalardan kredi dahi çekemez duruma geliyor. Hükümet bu durumdaki esnafın elini rahatlatmak için 60 ay vadeli 30 b

Haber61.net Ajandası...

banner197

ESNAFIN KREDİ MUSLUĞU TESKOMB!

Sıkıntı içindeki çoğu esnaf borcu borçla çevirmeye çalışıyor. Borç ödemelerini geciktiren esnaf ve sanatkar bankalardan kredi dahi çekemez duruma geliyor. Hükümet bu durumdaki esnafın elini rahatlatmak için 60 ay vadeli 30 bin lira kredinin yolunu açtı.

Artık esnaf bankaların kara listesinde yer alsa, borç ödemelerini geciktirdiği için “kredi sicili” bozulsa da sorun yok.30 bin liralık faizsiz kredi “Kredi Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) eliyle veriliyor.

Kooperatifler zor durumdaki esnafa kefil oluyor ve tüm sorunları çözüyor. Şu ana kadar 1.1 milyon esnaf ve sanatkara kredi verdiklerinin altını çizen TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül “Bu kredilerin hepsi geri ödendi yani bankaya yattı. Ödenmeyen kredi yok. Şu ana kadar esnaf ve sanatkarın sicili bozulmadıysa bu kredi ve kefalet kooperatiflerin sayesindedir” dedi.

 

“MHP TRABZON İL BAŞKANI İSYAN ETTİ?” 2. SAYFADA

[PAGE]

MHP TRABZON İL BAŞKANI İSYAN ETTİ?

Yerel ve ülke gündemi haber61.siyaset ajandasına değerlendiren MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli “Yaşananlar üzerine artık diyecek bir şeyimiz de kalmadı. Ülke yangın yerine dönmüş her gün üçer-beşer şehitlerimizi son yolcuklarına uğurluyoruz. Ekonomik kriz almış başını gidiyor. Hükümet kaşıkla verdiğini kepçe ile alıp işçi ve memurla adeta dalga geçiyor.

Kimse hayatından memnun değil. Biz bütün bu olup bitenlerin üzerine ne diyelim ki” şeklinde tepki gösterdi. Demeli AK Parti’nin medyası karşısında muhalefetin sesinin kesilmek istediğinin de altını çizerek “Bize muhalefet bir şey yapmıyor diyorlar. Ya Allah aşkına ne yapalım. Her şey ortada değil mi. Çözüm sürecine destek verenlere tepki koyduğumuzda bize isyan edenler nerede şimdi? İşte çözüm süreci ortada. PKK şehir merkezlerine yuvalanmış nerede devlet. Hainler içimizde barınmış” şeklinde konuştu. MHP’de mutlak suretle değişimin yaşanacağını belirten Demeli “Ok yaydan çıktı, geri dönüş yok” dedi.

 

“ZAMLAR YÜZÜNDEN BALIKÇILIKTA ZORA GİRDİ!” 3. SAYFADA

[PAGE]

ZAMLAR YÜZÜNDEN BALIKÇILIKTA ZORA GİRDİ!

Bu sezon elverişsiz hava şartlarının  yanı sıra denizlerdeki aşırı balık azlığı satıcıyla beraber vatandaşın da keyfini  kaçırdı. Fiyatlarda yüzde 150'lere varan artış, vatandaşın balık tezgahlarını geçmesine neden oluyor. Fiyattaki aşırı yükselme talep azalığı yaratması  nedeniyle balıkçıları da zorluyor.  Kalkan, lüfer, palamut, torik, vanuz,  uskumru, barbunya gibi ürünler bugünlerde altın fiyatlarıyla başa-baş gidiyor.

Bu  nedenle vatandaşlar geçen sezonlara kıyasla yüzde 150'den fazla artış yaşanmasına  rağmen diğerlerine oranla cebine en uygun olan hamsiyle balık ihtiyacını  gideriyor. Hallerde kilosu 12-13 lira civarında seyreden hamsi  fiyatları, tezgahlardan sofraya olan yolculuğunda 15 liranın üzerine çıkıyor. 

 

“KUYUMCU ESNAFIDA İSYANDA!” 4. SAYFADA

[PAGE]

KUYUMCU ESNAFIDA İSYANDA!

Altın fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle işleri durma noktasına gelen kuyumcu esnafı, umudunu 14 Şubat Sevgililer Günü'ne bağladı. Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı yatırım uzmanlarının altının onsunun bin doların altına ineceği beklentisinin gerçekleşmediği, aksine altın fiyatlarının daha da yukarı çıktığını söyledi.

Altın fiyatlarındaki artışı bölge ve dünyada yaşanan siyasi, ekonomik, sosyal ve toplumsal olaylara bağlayan Yazıcı "Ülkemizde döviz fiyatlarının, özellikle doların ciddi yükselişi, altın fiyatlarını tetikleyen en büyük faktör oldu. 108-110-112 liralara kadar çıkan altının gramı şu sıralar 106-107 lira seviyelerinde. Halkımızın, altın fiyatlarının düşeceği beklentisi maalesef gerçekleşmedi. Bu da ticari anlamda ciddi daralmalar yaşamamıza neden oluyor. Hediye sektörü olmamız ve olmasa da olur bir ürün satmamız, sıkıntımızı daha da artırıyor" diye konuştu.

 

“KUTUPLAŞMA ANKETİNDE ŞOK SONUÇ!” 5. SAYFADA

[PAGE]

KUTUPLAŞMA ANKETİNDE ŞOK SONUÇ!

Karadeniz İşbirliği Fonu tarafından desteklenen ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından yürütülen “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması’nın sonuçları 1 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de farklı siyasi parti seçmenlerinin yaşamdan ekonominin gidişatına dair çok sayıda konuda tamamen farklı görüşlere sahip olukları görülmektedir. Seçmenler siyasi gündemdeki birçok konuyu sadece parti aidiyetiyle değerlendirdikleri net olarak ortaya çıkmaktadır.

Araştırma sonuçlarına göre, AK Partili seçmenlerle diğer seçmenlerin hayattan memnuniyet dereceleri bile çok farklı. Kendisini AK Parti’ye yakın hisseden seçmenler arasında kendisini mutlu hissedenlerin oranı yüzde 44’ken, bu oran CHP seçmenlerinde yüzde 21 ve HDP seçmenlerinde yüzde 7’ye kadar düşüyor. Benzer şekilde, ekonominin gidişatı konusunda da parti tabanlarının görüşleri neredeyse taban tabana zıt AK Partili seçmenlerin yüzde 73’ü için ülkenin, yüzde 57’si için de ailelerinin ekonominin durumu son beş yılda iyiye gitmişken; bu görüşlere katılan CHP’lilerin oranı yüzde10’un altında kalıyor. HDP ve MHP seçmenleri de ekonominin son beş yıldaki performansına dair olumsuz görüşlere sahipler.

Aile ve hemşehrilik hemen herkesin benimsediği kimliklerken; AK Parti, CHP ve MHP seçmenleri için önde gelen kimlik olan Türklük ise HDP’lilerin sadece üçte biri tarafından benimseniyor. AK Partili seçmenlerin en fazla öne çıkan kimliği dindarlık (yüzde 66) ve muhafazakârlık (yüzde 45) iken; CHP seçmenleri kendilerini daha fazla Atatürkçüler (yüzde 75) ve eğitimli insanlarla (yüzde 65) özdeşleştiriyorlar. HDP’li seçmenlerin en fazla aidiyet duydukları kimlikse Kürtler.

 

“DİKKAT SCHENGEN ANLAŞMASI ASKIYA ALINACAK!” 6. SAYFADA

[PAGE]

DİKKAT SCHENGEN ANLAŞMASI ASKIYA ALINACAK!


Avrupa Birliği artan terör olayları ve mülteci akınına karşı Schengen anlaşmasını askıya almayı tartışıyor. Fransa hükümetine bağlı France Strategie isimli analiz kurumunun yaptığı bir çalışmaya göre Schengen’in kaldırılması ve sınır kontrollerinin sıkılaşması durumunda Avrupa’nın kaybı 100 milyar Euro olacak. Fransa’nın yıllık büyümesinin anlaşmanın iptalinden dolayı yüzde 0.8 oranında düşeceği ifade ediliyor. Almanya geçen sene en çok mülteci kabul eden ülkelerden biri oldu.

Ülkede 1.1 milyon mülteci bulunuyor. Fakat artan terör olaylarından sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel de ‘açık kapı’ politikasından vazgeçerek ülkedeki sınır güvenliğini artırdı. Ülkeler arasında yeni yüksek güvenlikli sınırların inşa edilmesinin de Schengen’den çıkış sürecinde yüksek bir maliyet getireceği hesaplanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları da ekim ayında AB üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilecek. Vizesiz seyahat için yeni pasaportların basımına mart ayında başlanacak.

Bu pasaportlarda kişinin parmak izi bilgileri de bulunacak. Türkiye’nin AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesi için 72 şartı yerine getirmesi bekleniyor. Türkiye AB’yle imzaladığı geri kabul anlaşması sonucu kıtadaki mültecilerin bir kısmını geri alacak.

 

“BU SAATLERDE ELEKTRİK KULLANIN!” 6. SAYFADA

[PAGE]

BU SAATLERDE ELEKTRİK KULLANIN!

Elektrik faturalarının kabarık gelmesinin ardından zam oranlarına yönelik tartışmalar sürüyor. Zam oranlarıyla ilgili kamuoyunda çok farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Elektrik faturalarının farklı gelme sebebinin tek bir tarife uygulanmamasına dayanıyor. Yani günün farklı saatlerinde elektrik kilowat/saati farklı fiyatlandırılıyor.

Elektriğin kilowat/saati tam olarak 0.3318 lira. Ancak saat saat bu durum farklılık gösteriyor.* Sabah 06.00 ile akşam 17.00'ye kadar kullanılan elektrik kilowat/saatine 0.3318 kuruş değil, 0.3304 kuruş ödeniyor. * Akşam 17.00 ile 22.00 saatleri arasında ise kullandığınız elektrik şu şekilde fiyatlandırılıyor; elektriğin birim fiyatı 0.4960 kuruş. Bu durumda yüzde 50'nin üzerinde ödeme yapılmış oluyor.* Akşam 22.00 ile sabah saat 06.00'ya kadar ise en ucuz tüketim zamanı. O saat dilimi içerisinde elektriğin birim fiyatı 0.2111 kuruşa kadar düşüyor. 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.