kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON’DA SİYASETİN NABZI!   2015 Genel seçimleri sonrası siyasette heyecan ve hareketlilik yerini durgunluğa ve beklemeye bıraktı.   Siyasetin tadı-tuzu olan seçimler ise 2019 yılında yapılacak.Önümüzdeki 4 yıl boyunca sandık yok anlayacağınız.Bu süre z

Haber61.net Ajandası...

banner197
TRABZON’DA SİYASETİN NABZI!
 
2015 Genel seçimleri sonrası siyasette heyecan ve hareketlilik yerini durgunluğa ve beklemeye bıraktı.
 
Siyasetin tadı-tuzu olan seçimler ise 2019 yılında yapılacak.Önümüzdeki 4 yıl boyunca sandık yok anlayacağınız.Bu süre zarfında partiler bir anlamda kampa girip eksiklerini tamamlayıp güçlenecek. Trabzon’da da siyaset rutin gitmeye başladı. AK Parti’de gözler başkanlık sisteminde. İl Başkanı Haydar Revi başkanlık sisteminin halka anlatılması noktasında parti içi eğitim çalışmalarına ağırlık veriyor.Bu sorumluluğu alacak ve paylaşacak partililerle dirsek teması içinde.
 
CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör ise 35.Olağan Genel Kurultay sonrası artık yol haritasını belirledi.Güngör öncelikle parti içinde birlik ve beraberliği sağlayacak adımlar atmak niyetinde.İşi kolay değil ama bunu başaracak birikimine ve sabra sahip kendisi. MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli ve teşkilatları ise şu aşamada beklemede.MHP’de muhaliflerin topladığı imzalar Genel Merkeze verildi. 15 gün içinde imzaların akıbeti belli olacak. Tüzük değişikliği için toplanan imzalara rest çeken Bahçeli Olağanüstü Kongrenin tarihini 18 Mart 2018 olarak açıklamıştı.
 
MHP Trabzon teşkilatları 16 delege ile birlikte muhalif kanadın içinde olan eski MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın yanında.Genel Merkezle bu anlamda ters düşen MHP Trabzon teşkilatlarında tek gündem partinin geleceği noktasında.Bakalım MHP’de ilerleyen süreçte neler yaşanacak.
 
 
“BU UYARIMIZI DİKKATE ALIN, BOŞUNA ÖDEMEYİN!” 2. SAYFADA
[PAGE]
BU UYARIMIZI DİKKATE ALIN, BOŞUNA ÖDEMEYİN!
 
Ocak ayı ile birlikte vergi ayları başlamış oldu. İlk olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile yıla başladık. MTV her yılın ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. 2016 yılı için ilk taksit ise içinde bulunduğumuz ay içerisinde ödenecek. Hangi araç için ne kadar vergi ödeneceği yıl başında yayınlandı.
 
Enflasyona ezilmemesi için geçen yıla göre yeniden değerleme oranında vergiler artırıldı. Ancak MTV’de önemli bir avantaj da bulunuyor. Eğer bazı kriterleri tutturursanız orada yazılan vergi miktarını ödemek zorunda değilsiniz. Genellikle motor hacmi yüksek fiyatı düşük olan araçları kapsayan bu düzenleme bu araç sahiplerine daha az vergi ödettiriyor.Türkiye Sigorta Birliği’nin internet sitesinde araçların tek tek kasko değerleri yayınlanıyor. Oradan girip aracınızın kasko değerine bakabilirsiniz.
 
Bu değerin yüzde 5’i sizin ödeyeceğiniz MTV’den fazlaysa bu durumda aracınız örneğin 1.6 motorların ödeyeceği vergi yerine 1.3 motor büyüklüğünde olan araçların ödeyeceği vergi dilimine girecek. Sizin yerinize tablomuzu da yaptık. Eğer aracınızın kasko değeri bizim tablomuzdaki değerleri aşıyorsa kesinlikle bir alt dereceden vergileneceksiniz.
 
Örneğin aracınız 1.8 motor ve yaşı da 8 ise ve kasko değeri de 25 bin 100 liranın altındaysa bin 255 yerine 810 lira MTV ödeyeceksiniz. Bu hesabı kesinlikle kendinizin yapması gerekiyor çünkü başvuru olmazsa bu durum otomatik olarak dikkate alınmıyor. Üstelik araç sahipleri son 5 yıla ait MTV ödemelerini kontrol ederek, yapılan fazla ödemelerin iadesini talep edebiliyor.
 
 
“BAŞKA SOL BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR MI?” 3. SAYFADA
[PAGE]
BAŞKA SOL BİR PARTİYE İHTİYAÇ VAR MI?
 
ORC Araştırma Şirketi’nin hafta sonu yapılan kurultayın ardından CHP seçmeni üzerinde yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlar ortayı çıktı. 19 Ocak tarihinde, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde CHP’ye oy veren bin 230 kişi ile Bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapılan araştırmada, CHP seçmenin çoğunluğunun Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden başkan seçilmesinden memnun olmadığını ortaya koydu.
 
‘Yeni Parti Meclisi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı’ndaki CHP yapılacak ilk seçimde 1. parti olabilir mi?’ sorusuna katılımcıların yüzde 93.6’sı ‘Hayır’ yanıtını vererek Kılıçdaroğlu ve yeni yönetimden yana bir umutlarının olmadığını ortaya koydu.Araştırmadaki en çarpıcı sonuç ise, CHP’li seçmenin önemli bir kısmının yapılacak yeni bir seçimde CHP’ye oy vermeyi düşünmemesi oldu. “Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna ankete katılan seçmenlerin yüzde 36.1’i ‘CHP’ye oy vermem’ yanıtını verdi.
 
Katılımcıların yüzde 52’si sol seçmeni temsil edecek yeni bir siyasi partiye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.Üstelik kendilerine temsil edecek isimlerin de kurulacak bu yeni partide yer alması durumunda ‘Oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 83.2 oldu. Bu da CHP’li seçmenin yeni bir oluşum halinde partilerini terk etmeye hazır olduklarını ortaya koydu.
 
 
“ENFLASYON SEPETİNDE ARTIK O ÜRÜNLERDE VAR!” 4. SAYFADA
[PAGE]
ENFLASYON SEPETİNDE ARTIK O ÜRÜNLERDE VAR!
 
2016 yılı ekonomik dengelerin sağlanmasında,iş-aş-ekmek sorunun çözümünde hayli sıkıntılı geçecek gözüküyor. Yüzde 10’a çıkan işsizlik noktasında hükümetin alacağı kararlar bakalım ne kadar sağlklı ve faydalı olacak.
 
Bu arada TÜİK Başkanı Birol Aydemir,  düzenlediği bilgilendirme toplantısında, enflasyon sepetinden 13 ürün çıkarılırken, 4 yeni ürünün sepete dahil edildiğini açıkladı.Sepete giren 4 yeni ürün: Tek parça elbise, çiğ köfte, pizza, avukatlık ücreti. Sepetten çıkan ürünlerden bazıları: Bezelye, özel dershane ücreti, elektrikli epilasyon, boş dvd, mektup gönderme ücreti, 2000 cc otomobil.
 
 
“EMEKLİ MAAŞI NASIL ARTACAK?” 5. SAYFADA
[PAGE]
EMEKLİ MAAŞI NASIL ARTACAK?
 
Hükümet, emekli aylığı hesabını, kişilerin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasını teşvik edecek şekilde değiştiriyor. İşte o yeni formül... Hükümet, emeklilikte yüksek maaşın önünü açtı.
 
Bunun için bin 138 maddelik 10'uncu Kalkınma Planı'na "Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler, kişilerinin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasını teşvik edecek şekilde düzenlenecektir" maddesi eklendi. 331'inci maddede "Parametreler, kişilerin daha uzun çalışmasını teşvik edecek" ifadesi yer aldı.
 
Yeni sistem ile çok çalışan çok emekli maaşı alacak.Emekliliği yaş ve süre yönünden dolduran kişilerin emekli olmadan çalışmaya devam etmesi halinde emekliye ayrıldıklarında alacakları maaş yükselecek.Sosyal güvenlik uzmanları; emekli olmayarak çalışan kişilerin sisteme hem prim desteği hem de emekli maaşı almayarak katkı yaptığına dikkat çekerek, "Emeklilik hakkını elde ettiği halde çalışan kişinin parası sistemde tutulmuş oluyor. Ayrıca bu kişi çalıştığı için prim ödemesi de yapıyor. Böylece sisteme çifte katkıda bulunmuş oluyor" yorumu yaptı.
 
 
“O TRABZONLU DA KALP KRİZİ İLE ÖLMÜŞTÜ!” 6. SAYFADA
[PAGE]
O TRABZONLU DA KALP KRİZİ İLE ÖLMÜŞTÜ!
 
Mustafa Koç’un ölümü büyük üzüntü yarattı.İş dünyası yasta. Yakın zamanda Kalp krizi ölümleriyle üzen ünlü isimler arasında Trabzonlu bir sanatçımızda var.
 
Nihat Nikerel27 Eylül 2009: Kurtlar Vadisi başta olmak üzere bir çok dizide rol alan Nihat Nikerel, Balmumcu`daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayıtını kaybetti. Aynalı Tahir, Süper Baba, Sıcak Saatler, İpsiz Recep gibi dizilerde rol alan Nikerel`in ölümü izleyicileri üzmüştü.
 
Trabzonlu Halil Ayan 7 Aralık 2009: Oynadığı sayısız oyunla özellikle tiyatro severlerin yakından tanıdığı Devlet Tiyatrosu sanatçısı 42 yaşındaki Halil Ayan, ‘İstibdat Kumpanyası’ adlı oyun sırasında sahnede fenalaşarak hastaneye kaldırılmış ancak kalp tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.
 
*Azer Bülbül 7 Ocak 2012: Kendine özü tavırları ile bilinen Sanatçı Azer Bülbül de Antalya`da kaldığı otel odasında kalp krizi geçirerek hayatını yitiren isimler arasında.
 
*Ediz Bahtiyaroğlu 5 Eylül 2012 yılında Eskişehirsporun başarılı futbolcusu Ediz Bahtiyaroğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 26 yaşındaki genç futbolcunun ölümü camiayı hüzne boğdu.
 
*sümer Tilmaç 14 Haziran 2015: Ünlü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Sümer Tilmaç (67), Sedat Peker`in Esma Sultan Yalısı`ndaki düğünü sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.