Haber61.net Ajandası...

ASGARİ ÜCRET TRABZON’DA NE KADAR OLACAK?   Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM), bölgesel işgücü piyasalarına bakıldığında ücret şokunun ortalama ücretleri kimi bölgelerde (yüksek ücretli bölgeler) sınırlı kimi bölgelerde ise güçlü şekilde ar

Haber61.net Ajandası...

ASGARİ ÜCRET TRABZON’DA NE KADAR OLACAK?
 
Bahçeşehir Üniversitesi Araştırma Merkezi (BETAM), bölgesel işgücü piyasalarına bakıldığında ücret şokunun ortalama ücretleri kimi bölgelerde (yüksek ücretli bölgeler) sınırlı kimi bölgelerde ise güçlü şekilde artıracağını bekliyor.
 
Araştırmada asgari ücretin 1300 TL’ye çıkmasıyla birlikte İstanbul ve Ankara dışındaki tüm bölgelerde ortanca ücretin 1300 TL’ye çıkmasının olası olduğu vurgulandı. Diğer bir deyişle, hem ücretlerde azımsanamayacak büyüklükte bir artış olması bekleniyor hem de bu artış özel sektörde tam zamanlı, kayıtlı ve ücretli çalışanların yarısından fazlasını etkileyeceği ifade ediliyor.
 
Trabzon Bölgesinde (Trabzon-Ordu-Giresun-Rize-Artvin-Gümüşhane) ortalama asgari ücret 1334 TL olacak. Ortalama ücretlerdeki artış sadece İstanbul, Kocaeli ve Ankara bölgelerinde yüzde 10'un altında kalıyor. Manisa, Kastamonu, Malatya ve Mardin bölgelerinde artışın yüzde 20’yi aştığı dikkat çekiyor. Türkiye genelinde ya da toplam ücretler itibariyle artış yüzde 9,7 olarak hesaplanıyor
 
 
“İHRACATDA DİBE ÇAKTIK!” 2. SAYFADA
[PAGE]
 
İHRACATDA DİBE ÇAKTIK!
 
İhracat, 2015 yılında kan kaybetti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2015’te ihracat bir önceki yıla göre yüzde 8,56 azalarak 157 milyar 390 milyon dolardan 143 milyar 921 milyon dolara geriledi.
 
Bu dönemde ithalat da %14,5 azalışla 242 milyar 177 milyon dolardan 207 milyar 61 milyon dolara düştü. Bakanlığın aralık ayı dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin bülteni yayımlandı. Dış ticaret hacmi geçen yılın ocak-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,16 gerileyerek, 399 milyar 567 milyon dolardan 350 milyar 982 milyon dolara indi. Dış ticaret açığı ise söz konusu dönemde yüzde 25,53 azalışla 63 milyar 141 milyon dolar olarak hesaplandı.
 
2014 yılında dış ticaret açığı 84 milyar 787 milyon dolar seviyesindeydi. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2014’te yüzde 65 iken geçen yıl yüzde 69,5’e yükseldi. Geçen yılın aralık ayında ihracat, 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 10,14, ithalat da yüzde 18,11 azaldı. Söz konusu dönemde ihracat 13 milyar 50 milyon dolardan 11 milyar 726 milyon dolara, ithalat da 21 milyar 788 milyon dolardan 17 milyar 842 milyon dolara geriledi.
 
Aralıkta dış ticaret hacmi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 15,13 azalarak 34 milyar 838 milyon dolardan, 29 milyar 568 milyon dolara düştü. Dış ticaretaçığı ise yüzde 30,01 düşüşle 6 milyar 116 milyon dolar olarak hesaplandı.
 
 
“2016 SAKIN 2015 GİBİ GEÇMESİN!” 3. SAYFADA
[PAGE]
 
2016 SAKIN 2015 GİBİ GEÇMESİN!
 
İki genel seçimin yaşandığı 2015 yılında Türkiye ekonomisi iyi bir yıl geçirmedi. Ekonominin yapısal sorunlarına seçim gerilimleri eklenince, 2015 yılı vatandaş için zor bir yıl oldu.
 
Bazı başlıklarını hatırlayalım. 2015’e yüksek bir işsizlik oranıyla girildi. Türkiye İstatistik Kurumu, ocak döneminde işsizlik oranın yüzde 11.3 seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu.Devamında bir ara tek hanelere düşüp ‘azalıyor galiba’ umudu yaratsa da temmuz 2015 dönemindeki işsiz sayısı 2009 krizindeki temmuz döneminden sonra en yüksek işsizliğin olduğu temmuz dönemi oldu.
 
Resmi rakamla işsiz sayısı 3 milyonu aştı. Ağustos ayında yüzde 10.1 tekrar çift haneyi gördü. Eylül ayına gelindiğinde yüzde 10.3’e yükselen oran ile işsizlik son 6 ayın zirvesine yükseldi.Suriyelilerin de etkisiyle artık işsizlik oranının uzun süre çift hane olması bekleniyor. Öte yandan gerçek işsizlik zaten oldukça yüksek.
 
Şöyle ki, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da (umutsuzlar ve diğer) dahil edildiğinde işsizlik oranı yüzde 16.6 çıkıyor. İşsiz sayısı da 5 milyon 389 bin kişiye ulaşıyor.
 
 
“TRABZON GÜZEL BİR EVLADINI DAHA KAYBETTİ!” 4. SAYFADA
[PAGE]
 
TRABZON GÜZEL BİR EVLADINI DAHA KAYBETTİ!
 
Trabzon güzel bir evladını Dr.Cengiz Kesim’i kaybetti. Bugün  iskenderpaşa Camiinde öğle namazına müteakip son yolculuğuna uğurlayacağımız Dr.Cengiz Kesim Trabzon’da SSK Başhekimliği ve Tabipler Odası Başkanlığı da yapmıştı.
 
Hasta ve hasta yakınları ile her süreçte güzel diyaloglar kuran Dr.Cengiz Kesim Trabzon’un sağlık politikalarında söz sahibi olan fikirlerini açık ve net paylaşan bir isimdi.Yakın dostu eski ADD Başkanı Nuri Aydın Cengiz Kesim’i şu sözlerle anlattı: “Yediden yetmişe herkese hizmet etti.
 
İyi bir aile babası,dost canlısı insandı” Bizlerde haber61.net ailesi olarak ailesine,yakınlarına,sevenlerine, sabır ve baş sağlığı diliyoruz.
 
 
“BALBAY HABER61.NET’E KONUŞTU!” 5. SAYFADA
[PAGE]
 
BALBAY HABER61.NET’E KONUŞTU!
 
16-17 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek 35. CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa aday olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kurultay öncesi delege temaslarını sürdürüyor.
 
Yılbaşı sürecini delegelerle telefon trafiği yaparak geçirdiğini belirten Balbay, “Delegelerin büyük bölümünde mevcut gidişle partinin büyüyemeyeceği kanısını gördüm. Önerilerimin ve hazırladığım manifestonun dikkatlerinde olduğunu söylediler. Görüşmelerinde, delegelerin kurultaya peşin hükümle gelmediğini, 15 günlük süreyi ortak akıl ile değerlendireceklerini gördüm. 200 imza ile kurultaya aday olacağım. Devamında bunun birkaç katı oy hedefi ile ipi göğüsleyeceğimi düşünüyorum” diye konuştu.
 
Haber61.net siyaset ajandasına konuşan Balbay “Ülke genelinde olduğu gibi Karadeniz İllerindeki başarımız da ortada.Artık bazı şeyler değişmeli,değişim içinde herkesin kararlı ve cesur olması gerek.Ben bu noktada samimi ve kararlıyım” dedi.
 
 
“ESKİ BAŞKAN ŞİKE ANITINI SORDU?”6. SAYFADA
[PAGE]
 
ESKİ BAŞKAN ŞİKE ANITINI SORDU?
 
Trabzon Belediyesi eski başkan yardımcısı Osman Necip Sevinç renkli bir kişiliğe sahiptir. Sözü-özü birdir. Söyleyecek bir şeyi varsa evelemez-gevelemez.
 
Başkan yardımcılığı sonrası mütevazi bir hayat sürmekte zaman-zaman da şehirle ve ülke gündemi ile ilgili düşüncelerini sosyal medyadan paylaşmakta. Osman Necip Sevinç şike sürecine dikkat çekerek   kişisel paylaşımından oldukça anlamlı bir paylaşım yaptı, Yorum sizin! “Sevgili Trabzonspor sevdalıları ve çok kıymetli Facebook arkadaşlarım. TS nin şampiyonluk kupası gelene kadar Türkiye’deki şike sürecine dikkat çekmek amacı ile tam 200 haftadır İstanbul da temiz futbol eylemleri yapan Trabzon fikir kulübüne selâm olsun. Peki bu süreçte biz ne yapıyoruz? Hele yerel gazetelerimiz, hangi etkinliğe taraftar dernekleri ile birlikte ön ayak oluyor.
 
ŞİKE ANITI yapacağım, yarışma açacağım...gibi oyalamalar ile 3 yıl önce beyanatta kalan sözler ile taraftarın gazını alan, Ankara’dan otur aşağıya talimatını alınca kıvırtanlara sözünü dahi hatırlatamayan bir basınımız varken, bu halimize de şükür. Öz cümle herkese soruyorum. ŞİKE ANITIMIZ NE OLDU. Sizde ilgililere sorun. Tam cevap alıp bu anıtı yapamazsak...daha açık konuşacağız, anlayana..”
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.