kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

İŞÇİLER İSYAN EDİYOR!   Hükümet’in TBMM’den geçen son torba kanunu kamuda çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan taşeron işçilerine büyük hayal kırıklığı getirdi.   “Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ismini t

Haber61.net Ajandası...

banner197
İŞÇİLER İSYAN EDİYOR!
 
Hükümet’in TBMM’den geçen son torba kanunu kamuda çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan taşeron işçilerine büyük hayal kırıklığı getirdi.
 
“Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ismini taşıyan ve asker harçlıklarını artıran düzenlemeye taşeronlarla ilgili madde de eklendi. Taşeron maddesiyle, seçim meydanlarında sık sık söz verilen kadro müjdesinin hayata geçirilmesi bekleniyordu. Ancak hükümet 1 milyonu aşkın işçiyi ters köşeye yatırdı, işçilerin haklarını düzenleyen maddenin uygulanma süresini yeniden 6 ay uzattı. Hükümet daha önce de yasayı 6 ay öteleyip 31 Aralık 2015’e ertelemişti.
 
Meclis Genel Kurulu’nda 30 Aralık akşamı kabul edilen yasa teklifine göre, kamudaki taşeron işçilerin sözleşmede belirtilen iş dışında başka işlerde çalışmasını yasaklayan ve cezalandıran yasa maddesi 30 Haziran 2016 tarihine kadar ertelendi. Yeni bir erteleme olmazsa, yılın ikinci yarısı boyunca kamudaki taşeron işçiler, sözleşmede tanımlanan iş dışında her türlü işlerde çalıştırılabilecek. Yasanın uygulanmasının uzatılması nedeniyle, taşeron işçiler örneğin temizlik işçisi olarak istihdam edilip asıl iş olan bilgisayar teknisyenliği görevini yürütecekler.
 
Böylece taşeron işçiler aslında kamuda kadrolu olarak yapmaları gereken işleri kölelik düzeninde sürdürmeye devam ettirilecek. İşçiler bu gelişme ile birlikte büyük şok yaşadı. Tepkilerini dile getiren işçiler sendikaları ve sevil toplum kuruluşlarını kendilerine destek verme çağrısı yaptı.
 
 
“BAKAN SOYLU ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLADI AMA!”2. SAYFADA
[PAGE]
 
BAKAN SOYLU ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLADI AMA!
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bu hafta içinde asgari ücret komisyonu toplantısında asgari ücretin net olarak 1300 lira olduğunu açıkladı. Asgari ücretin artmasıyla, çalışanlara verilen asgari geçim indirimi oranları da artış gösterdi.
 
Geçen yıl bekar bir çalışana verilen 90 TL'lik asgari geçim indirimi bu yıl 123,53 liraya yükseldi. Eşi çalışmayan ve evli olan kişilere aylık ücret 108 liradan 148 liraya çıktı. Eşi sigortalı olan çalışanlara verilen ücret ise aylık 90 liradan 123 liraya yükseldi. Eşi emekli olan kişilere verilen AGİ ise aylık 108 liradan 148 liraya yükseldi. AGİ ücretleri çalışanların bekâr, çocuklu, evli olmasına göre farklılık gösteriyor. AGİ'ler çalışanların ödeyeceği gelir vergisinden düşüyor.
 
Bu nedenle, bir çalışan için AGİ ne kadar yüksekse, gelir vergisinden indirilecek miktar da o kadar yüksek oluyor ve net maaşı o derece yükseliyor. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, 3 çocuklunun almış olduğu ücretin bin 72 lira 80 kuruş, brüt asgari ücret bin 270 lira 50 kuruş olurken, bunun işverene bin 496 lira 36 kuruşa mal olduğuna dikkati çekmişti.
 
Yapılan değerlendirmede sonrasında, asgari ücret bin 300 lira olduğunda, toplam brüt asgari ücretin bin 647 liraya, işverene toplam maliyetinin ise bin 935 lira 23 kuruşa yükseleceğini anlatan Soylu, "1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, 3 çocuklu bir ailenin alacağı asgari ücret bin 387 lira 45 kuruş, 2 çocuklu aile için net asgari ücret bin 362 lira 75 kuruş, bir çocuklu aile için de bin 344 lira 22 kuruş, evli olup çocuğu olmayan aileler için de bin 325 lira 69 kuruş olarak kararlaştırıldı. Bin 300 liralık netin işverene gerek vergiler gerekse SSK primleri açısından bir maliyet olduğu kaçınılmazdır" açıklamasında bulundu.
 
 
“ZAMLARI BAKIN NASIL YORUMLADILAR?” 3. SAYFADA
[PAGE]
ZAMLARI BAKIN NASIL YORUMLADILAR?
 
Maliye Bakanlığı’nın aralarından alkollü içecekler ile tütün ürünlerinin de bulunduğu bazı mallara uyguladığı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları arttırıldı.Dünden itibaren alkollü içeceklerin ÖTV’si yüzde 15, sigara ve tütün ürünlerinin ÖTV’si de yüzde 25 arttırıldı.
 
Vergi oranlarındaki bu artış nedeniyle rakıda en az yüzde 10 zam yapılması kaçınılmaz hale geldi.Gelen zamlara yönelik haber61.net siyaset ajandası olarak  vatandaşa görüşlerini sorduk.İşte ilginç cevaplar:Murat Kalyoncu:"Bu zamlardan sonra daha kimse meyhaneye de yanaşmaz.
 
İşletmeler kapatsınlar daha iyi valla" Deniz Gümüşçü:"Sahte rakı değil zamlar öldürecek galiba bizi" Hakan Sarı "İçkiye gelen zamlarda sorun yok.Yeter ki temel gıda ürünlerine zam gelmesin" Neriman Kılıç:"İçki yasak olmalı ne kadar zam yaparsan yap bu millet bir yerden para bulur yine içer" Fatoş Karslı:"İnsanların eğlenmesine alkol almasına bile bu ülkede tahammmül kalmamış"
 
 
“EMEKLİYE OCAKTA ÇİFT ZAM!” 4. SAYFADA
[PAGE]
EMEKLİYE OCAKTA ÇİFT ZAM!
 
Hükümet, 1 Kasım seçimleri öncesinde müjdesini verdiği 100 liralık zammı jet hızıyla hayata geçirdi. Böylece tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine Ocak'ta çifte zam göründü. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay, hem enflasyon zammı alacak hem de 100 liralık seyyanen artışı maaşında görecek.
 
Enflasyon zammının oranı ise 4 Ocak günü Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı enflasyon verisiyle ortaya çıkacak. 2015'in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon ne kadar çıkmışsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz'da da zam var.
 
Temmuz'da tüm SSK ve Bağ- Kur emeklileri 2016'nın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Temmuz'daki zam da enflasyona göre belirlenecek. Memur emeklileri, 2016 yılında da memurlarla aynı zamları alacak. Bu ay maaşlar toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 artırılacak. Ayrıca 2015 yılından enflasyon farkı oluşmuşsa, bu da Ocak'ta ödenen maaşlara yansıtılacak. Memur emeklileri, 2015'te yüzde 7.95 zam almıştı.
 
Şu ana kadar gerçekleşen enflasyon verileri de bu zam oranını aştı. Dolayısıyla memur emeklilerine de bu ay çifte zam göründü. Ancak enflasyon farkı konusunda kesin sonuç, 4 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle belli olacak. Memur emeklileri ayrıca, Temmuz'da memurlar gibi yüzde 5 zamdan yararlanacak. Yine enflasyon farkı imkanı da olacak.
 
 
“3 MİLYON GENÇ İSTİHDAM BEKLİYOR!” 5. SAYFADA
[PAGE]
3 MİLYON GENÇ İSTİHDAM BEKLİYOR!
 
Hükümet, küresel ekonomik sıkıntılara karşı istihdamda sözünü tuttu, 1 milyon gence iş kapısı açtı. Bununla da kalmayacak küçük ve orta boy işletmeler aracılığıyla üç yılda 3 milyon gence istihdam yaratılacak.
 
Türkiye İş Kurumu da (İŞKUR) işe yerleştirmede rekor kırdı. Kurum, 2015 yılı için öngördüğü 850 bin kişilik istihdam hedefini aşarak yılın son 11 ayında 950 bine yakın kişiyi işgücüne kattı. İŞKUR, üniversite öğrencilerine de deneyim kazandırmak ve gelir elde etmelerini sağlamak için yeni fırsatlar sunuyor.
 
Hakkâri'den Edirne'ye kadar tüm illerde iş bulma fırsatı yaratıyor. Gençler yaklaşık bin lira gelir elde ederken, mezun olduklarında da tecrübe kazanmış oluyor. Bu programa katılan gençlerin burs, öğrenim kredileri de kesilmiyor. İş kazası ve meslek hastalığı konusunda genel sağlık sigortası primini de devlet ödüyor.
 
Öte yandan işgücüne katılımı artırmak için istihdam büroları da yeniden yapılandırılıyor. Mesleklere göre sınıflandırmaya gidilen yeni sistemli aranan elemanın bulunması da kolaylaşacak. Part time, kısmi süreli çalışan işçiler de kayıt altına alınacak.
 
 
“SENDE BİZDENSİN YILMAZ VURAL!” 6. SAYFADA 
[PAGE]
 
SENDE BİZDENSİN YILMAZ VURAL!
 
Gençlerbirliği'nde 6 gün görev yaptıktan sonra kovulan teknik direktör Yılmaz Vural'ın “Türk antrenörleri hepiniz sürünün, Çingene miyiz biz” sözleri tartışma yarattı.
 
Bazı çingeneler bu sözlerle kendilerine hakaret edildiğini savunurken, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı"Yılmaz Vural, vermiş olduğu örneklerle bir anlamda bizim sesimiz olmuştur. Türkiye’de birinci sınıf vatandaş olmadığımız hala toplumun en mağdur bireyleri olduğumuzu ifade etmiştir" dedi. Şallı, Vural'a ironik bir dille sahip çıkarak "Sen de bizdensin arkadaş. Bizim gibi çaresizlerdensin” dedi.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cenk - 2 yıl önce
asgari ücret her iş kolunda neden farklı değil ki, adaletsizlik burada zaten, tükettiğimiz veya kullandığımız ürünler içinde asgari fiyat uygulansın, elektirik, benzin su yakacak ve doğal gaz için de asgari fiyat uygulansın, giyecekler yiyecekler de, kiralar da asgariden olsun, konut da asgari fiyatlardan satılsın, neden satılmıyorlar