kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLER NE OLACAK?   Türkiye’de resmi 3 milyon 103 bin işsiz varken, hükümet yüzbinlerce Suriyeli mültecilere çalışma izni vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de resmi olarak 3 milyon 103 bin işsiz varken sığınmacı olarak ülkemizde bulunan Suriyel

Haber61.net Ajandası...

banner197
TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLER NE OLACAK?
 
Türkiye’de resmi 3 milyon 103 bin işsiz varken, hükümet yüzbinlerce Suriyeli mültecilere çalışma izni vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de resmi olarak 3 milyon 103 bin işsiz varken sığınmacı olarak ülkemizde bulunan Suriyelilere iş kapıları açılıyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın Suriyeli öğretmen atamasının ardından Avrupa Birliği  Bakanı Volkan Bozkır da, Suriyelilerin iş piyasasına girmelerini de içeren bir paket hazırladıklarını, Başbakan Davutoğlu’nun muhalefet liderleriyle yapacağı görüşmede bunun ele alınacağını bildirdi. Resmi rakamlara göre sayıları 2 milyon 421 bine ulaşan mültecilere çalışma izni verilmesi için Bakanlar Kurulu kararı çıkartılacak.
 
Suriyelilerle ilgili adımın mesajını AB Bakanı Volkan Bozkır, önceki gün TBMM’de verdi. TBMM AB Uyum Komisyonu’na bilgi veren Bakan Bozkır, geri kabul anlaşmasını 1 Haziran 2016’dan itibaren 3 ay deneme olarak uygulayacaklarını açıkladı.
 
Ekim 2016’da AB’nin vizeyi kaldıracağını hatırlatan Bakan, “Eğer vize kalkmazsa biz de bunu durduracağız, hatta geri kabul anlaşmasını her anlaşma içinde yer alan bir maddeye göre fesih imkanımız var” ifadelerini kullandı. Hacettepe Üniversitesi, Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteci sayısı 2.4 milyona ulaştı. Çoğunluğu çocuk olan kaçak Suriyeli işçi sayısı da 400 bine ulaştı.
 
 
“AK PARTİ TRABZON’DAN ANKARA ÇIKARMASI!” 2. SAYFADA
[PAGE]
 
AK PARTİ TRABZON’DAN ANKARA ÇIKARMASI!
 
AK Parti Trabzon İl Teşkilatı ile birlikte AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları ile  çok sayıda partili Salı günü Ankara’ya akacak.
 
AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi’nin başkanlığındaki heyet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile AK Parti Trabzon Milletvekillerini makamlarında ziyaret ederek yeni dönemde hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunulacak. Geçtiğimiz hafta gerçekleşmesi beklenen ziyaret bütçe görüşmeleri nedeniyle  ertelenmişti.
 
 
“YENİ YILDA ZAM YAĞACAK!” 3. SAYFADA
[PAGE]
 
YENİ YILDA ZAM YAĞACAK!
 
Yılbaşından itibaren emlak vergisinden çevre temizlik vergisine, motorlu taşıtlar vergisinden harçlara kadar birçok vergi zamlı uygulanacak. Hükümet, 2016’da vatandaşa uygulayacağı yeni zam ve vergi artışlarını Resmi Gazete’de yayımladı.
 
Tebliğe göre 1 Ocak’tan itibaren vergi, harç ve hizmet bedelleri yeniden değerleme oranı olan yüzde 5.58 oranında zamlı uygulanmaya başlanacak. Yeni yılla birlikte motorlu taşıtlar vergisi, çevre temizlik vergisi, pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet, noter kağıtları, özel işlem vergileri, damga vergileri yüzde 5,58 oranında zamlanacak. Yeni zamlarla birlikte 2016’da en düşük motorlu 1-3 yaşındaki otomobillerin vergisi 591 liradan 623 liraya çıktı.
 
Yine 1-3 yaş grubunda motor silindir hacmi 1301-1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 945 liradan 997 liraya yükseldi. Silindir hacmi 1301-1600 cm3 arasında olup 4-6 yaş arasındaki taşıtların vergisi 709 liradan 748 liraya, 7-11 yaş arasındaki otomobillerin vergisi 412 liradan 435 liraya, 12-15 yaşındaki otomobillerin vergisi de 291 liradan 307 liraya çıktı.
 
 
“CHP TRABZON GÜNGÖR’E EMANET!” 4. SAYFADA
[PAGE]
 
CHP TRABZON GÜNGÖR’E EMANET!
 
CHP Trabzon İl Başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen Turgay Güngör oldu. Beş adaylı girilen seçimlerde diğer üç isim adaylıktan çekilince yarış mevcut başkan Güzide Önsel Uzun ile Turgay Güngör arasında geçti.
 
Atama ile CHP Trabzon İl Başkanı olan Güzide Önsel Uzun seçilmiş il başkanı olma noktasındaki hedefinde delegeden istediği desteği alamadı. İl Başkanlığına Turgay Güngör seçildi. Güngör dün gerçekleşen kongrede yaptığı konuşmaya sadık kalarak partiyi Trabzon’da istenen ve özlenen yere taşıyacağını söyledi.
 
Güngör konuşmasında şunları söylemişti: “Trabzon’da neden iki veya üç Milletvekili çıkaramıyoruz. O noktaya neden gelemiyoruz. Mutlaka 2-3’üncü milletvekili çıkarmak için büyük bir sorumluluk altına girmek zorundayız. Son yerel seçimlerde kaybettiğimiz Maçka ve Beşikdüzü gibi ilçelerin kazanılması bizler için çok önemlidir. Ancak bu belediyeleri neden kaybettik. Onlar kendi belediyeleriyle rant elde ederken bizim düzgün çalışan hiçbir şaibeye karışmayan belediyelerimiz neden kaybediliyor. Bunları kazanmak için bütün gücümüzü ortaya koyacağız. Sendikalarla derneklerle sivil toplum örgütleriyle kopukluk yaşanıyor. Biz halkımızı ve partimizi STK’larla buluşturacağız. Beni en çok rahatsız eden nokta Gençlik Örgütlenmesi. Trabzon’da 2 tane üniversite varken bu 500 öğrenciyi bir araya getiremiyorsak bizim bir eksiğimiz var. Bizim en şiddetli bir şekilde üzerine duracağız ve hedef olarak seçeceğimiz konulardan bir tanesi de budur. Mutlaka gençlik projesi oluşturacağız ve gençlerimizi partimizin içine çekeceğiz” 
 
“MİLYONLARCA KİŞİYİ SEVİNDİRECEK GELİŞME!” 5. SAYFADA
[PAGE]
 
MİLYONLARCA KİŞİYİ SEVİNDİRECEK GELİŞME!
 
Ocak ayı ile birlikte bütün SSK ve Bağ  Kur emeklilerine 100 TL seyyanen zam yapılacak. Yani bütün emeklilerin maaşına 100 TL eklenecek. Geçtiğimiz dönemde 1.000 TL’nin altındaki emekli maaşı alan kişilere 100 TL seyyanen zam uygulanmış ve 1.001 ila 1.099 TL arasındaki maaşlar da 1.100 TL’ye tamamlanmıştı. Şimdi emekli maaşının miktarı ne olursa olsun, bütün SSK ve Bağ  Kur emeklilerine 100 TL zam yapılacak. Dolayısıyla bütün emeklilerin bu zamdan yararlanması söz konusu olacak.
 
Ocakta 100 TL, Şubatta yeniden yeni bir 100 TL zam yapılmayacak. Örneğin maaşı 1.250 TL olan bir emeklinin maaşı Ocak ayında 1.350 TL’ye yükselecek ve Temmuz ayında enflasyon farkı maaşlara yansıtılıncaya kadar bu şekilde devam edecek.SSK ve Bağ  Kur emeklilerinin yanında, memur emeklileri de Ocak ayında zam alacak. Ocak ayında memur emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 6’lık zammı alacaklar. Toplu sözleşme kapsamındaki zam hem görevdeki memurlara, hem de memur emeklilerine uygulanıyor. 
 
Bunun yanında yılın ikinci altı ayındaki enflasyon oranı yüzde 3’ün üzerinde olursa enflasyon farkı da memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak. Memur emeklilerine 2015’in Ocak ayında yüzde 3, ve yine Temmuz ayında yüzde 3 zam uygulanmıştı. Bunun yanında yüzde 1,76’lık enflasyon farkı da Temmuz ayında maaşlara yansıtılmıştı. İkinci altı aylık enflasyon yüzde 3’ün üzerinde olursa, memur emeklileri yüzde 6’lık zamma ek olarak bir de enflasyon farkı alacaklar
 
 
“TAŞERONDA SONA YAKLAŞILDI!” 6. SAYFADA
[PAGE]
TAŞERONDA SONA YAKLAŞILDI!
 
AK Parti'nin en önemli seçim vaatlerinden biri de 'taşeron' diye adlandırılan alt işverenlerin işçilerinin kadro imkânına kavuşmasıydı. Bu konu yıllardır gündemdeydi ve mutlaka çözülmesi gerekiyordu. 2014'te çıkarılan yasayla özlük hakları güvenceye alındı. Maaş, izin ve tazminat haksızlıkları giderildi. İşçiler 11'inci ayda çıkarılıp 1'inci ayda tekrar işe alınarak tazminatları sıfırlanıyordu, bunun da önüne geçildi.
 
Başta belediyeler olmak üzere birçok kamu kurumunda 'işçi' kadrosunda zabıtalar, sekreterler, sağlık memurları, büro elemanları görüyoruz. Asıl işi yapmalarına rağmen alt işverenin elemanı olan bu çalışanlar, kanunda "muvazaa" denilen durumu oluşturuyor. Şimdi bu sorun da ortadan kalkıyor. Kadro sorununun çözümü Bakanlar Kurulu'nun hazırlayacağı listede kilitleniyor.
 
Listeyle hangi kamu kuruluşunun hangi hizmeti dışarıdan alabileceği belli olacak. Böylece kurumların asıl ve alt işleri ortaya çıkacak. Asıl işi yaptığı tespit edilenler ise kadroya alınacak. Taşeronla ilgili liste Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı ile işçi-memur sendikaları ve konfederasyonlarının görüşleri alınarak Maliye Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirleniyor. 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.