kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

YÜZÜMÜZ HEP TRABZON’A YÖNELİK OLACAK!   1 Kasım seçimlerinde Trabzon’da büyük başarı sağlayarak beş vekil çıkaran AK Parti’de moraller yerinde.   AK Parti Trabzon Milletvekilleri Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu,  Adnan Günnar ve Salih C

Haber61.net Ajandası...

banner197
YÜZÜMÜZ HEP TRABZON’A YÖNELİK OLACAK!
 
1 Kasım seçimlerinde Trabzon’da büyük başarı sağlayarak beş vekil çıkaran AK Parti’de moraller yerinde.
 
AK Parti Trabzon Milletvekilleri Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu,  Adnan Günnar ve Salih Cora mazbatalarını alarak artık yeni dönemde Trabzon Milletvekili olarak görev yapacaklar. Mazbata alma noktasında 7 Haziran’da bu heyecanı yenen dört vekilin yanında ilk kez 1 Kasım seçimlerinde vekil seçilen Av.Salih Cora’nın oldukça heyecanlı ama bir o kadar da mutlu olduğu gözlemlendi.
 
2011 yılından bu yana parti içinde yoğun bir mesai harcayan Salih Cora en sonunda vekil olmanın haklı gurunu yaşadı.. Mazbatalarını alan vekiller Haber61.net siyaset ajandasına yaptıkları değerlendirmede Trabzon’un verdiği desteğe ve güvene layık olmak için gece-gündüz çalışacaklarını ifade ettiler.
 
AK Parti Trabzon Milletvekili MKYK Üyesi Süleyman Soylu yüzlerinin her zaman Trabzon’a dönük olacağını gönül kapılarının ise oy versin-vermesin herkese açık olmaya devam edeceğini dile getirdi.
 
 
“MUHALEFETİN 2019 SON ŞANSI!” 2. SAYFADA
[PAGE]
MUHALEFETİN 2019 SON ŞANSI!
 
2014 yılında bir yerel seçim biri de Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere iki kere sandığa giden Türkiye, 2015’te iki kez genel seçim için oy kullandı.
 
Türkiye bu süreçte 4 yıl seçimsiz bir dönem yaşayacak.2019 yılında ise Türkiye’yi 3 seçim bekliyor. 2019 yılının bahar aylarında yerel seçim için sandığa gidecek Türkiye’yi 2019’un Ağustos ayında ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri bekliyor. Aynı yılın Kasım ayından önce de genel seçim yapılacak.
 
Hem seçimlerin bütçeye getirdiği ek yük,hem de bu üç seçim arasında birkaç ay olması nedeniyle yerel ve genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı gün yapılması gündeme gelebilir. Türkiye tek günde hem Cumhurbaşkanını, hem genel seçimleri hem de yerel seçimleri yapabilir. Bunun için Meclisin en geç 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin bir-kaç ay ötelenmesi gerekecek.
 
Böylece 2019 yılı Ağustos ayında gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında genel ve yerel seçim sandığı halkın önüne konulabilecek.1 Kasım seçim sonuçları sonrası Kurultay tartışmaları,Genel Başkanlık yarışı ve yapısal değişim tartışmaların yaşandığı CHP-MHP ve HDP’de 2019 seçimleri siyasi gelecekleri açısından oldukça önem arz ediyor
 
 
“MİLYONLARIN GÖZÜ-KULAĞI DAVUTOĞLU’NDA!” 3. SAYFADA
 
[PAGE]
MİLYONLARIN GÖZÜ-KULAĞI DAVUTOĞLU’NDA!
 
AK Parti, vaatlerini hızla hayata geçirmek için düğmeye bastı. İlk yasa emekliler için olacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira seyyanen zam yapılacak. SGDP kesintisinden de ek zam gelecek.İlk çıkarılan yasalardan biri emekliler için olacak. Yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, rutin zamlarına ek olarak 100 lira seyyanen artış yansıtılacak.
 
Böylece sayıları 8.9 milyonu bulan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, yıllık bin 200 lira ek gelire kavuşacak. Bu zamdan geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan 100 liralık seyyanen artışı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yararlanacak. Böylece bu emekliler de yıllık toplam 2 bin 400 lira ek gelire kavuşmuş olacak.Yapılacak düzenlemelerden biri de çalışan emekliler için olacak. Emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Kesinti, geçtiğimiz dönemde yüzde 15'ten yüzde 10'a çekilmişti.
 
Şimdi çıkacak yasayla tamamen kaldırılacak. Böylece emekli esnaflar, yüzde 10'luk bir avantaj yakalayacak. Maaşındaki kesintinin kalkmasıyla, gelir artışı sağlayacak. Örneğin maaşı bin lira olan çalışan emeklinin eline yüzde 10'luk kesintiyle 900 lira geçiyor. Emekli, kesintinin kalkmasıyla bin lira almaya başlayacak.
 
AK Parti, emeklileri uygun koşullarla ev sahibi yapmak için çalışmalarını hızlandıracak. TOKİ, emeklilere Türkiye'nin her yerinde ev imkanı sunmak için kolları sıvadı. Pek çok şehirde satışa sunduğu projelerde emeklilere özel kontenjan ayıran TOKİ, bu imkanı yaygınlaştıracak. Emekliler, 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek.
 
 
 
“KARADENİZ’DE HANGİ İL HANGİ ADAYIN YANINDA” 4. SAYFADA
 
[PAGE]
 
KARADENİZ’DE HANGİ İL HANGİ ADAYIN YANINDA
 
1 Kasım seçimlerinin ardından genel başkanlık tartışması başlayan CHP'de Umut Oran ve Muharrem İnce'nin ardından İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da adaylığını açıkladı.
 
CHP’de yönetim Ocak ayında yenilenmiş delegelerle olağan kurultay yapmayı planlarken, parti içi muhalefet mevcut delegelerle Olağanüstü kurultay yapılmasını öngörüyor. Peki hangisi olur ve ne zaman olur? CHP’nin bin 216 civarında delegesi bulunuyor. Olağanüstü Kurultay için delegenin en az beşte birinin, 243’ünün imzası gerekiyor. Ama bu imzayla toplanan kurultayda Genel Başkan istemezse seçim yapılamıyor.
 
Seçimli Olağanüstü Kurultay yapılması için ise 609 imza gerekiyor. Parti içi muhalefetin 609 imzaya ulaşması zor. Şu ana kadar üç adayın Genel Başkan adayı olarak çıktığı CHP’de bölge illerin tavrı da önemli.Trabzon’da örgütlerin önemli kısmı değişimden yana gözükse de delegelerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verileceği belirtiliyor.
 
Artvin’de Kılıçdaroğlu’dan yana tavır koyacak. Rize ve Giresun’da ise kafalar karışık. Gümüşhane ve Bayburt’ta da ise değişim talepleri ağırlık basıyor.
 
 
“ARTVİNLİ ESKİ BAKAN AÇIKLADI!” 5. SAYFADA
 
[PAGE]
ARTVİNLİ ESKİ BAKAN AÇIKLADI!
 
Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Artvin Yusufelili Faruk Çelik, asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Çelik, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık'ta toplanacak.
 
Hükümetin tavsiyesi komisyona iletilecek. Asgari ücret 1 Ocak 2016 itibarıyla 1300 lira olacak" dedi. AK Parti'nin seçim vaatlerinde asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılacağı belirtilmişti. Asgari ücret halen 1000 TL seviyesinde bulunuyor. İşveren sigorta işveren primi payıyla ilgili taleplerin öteden beri olduğunu dile getiren Çelik, "Biz geçtiğimiz dönem 5 puan indirim teşvikini uyguluyoruz. Şu anda uygulamada. 5 puan indirim uygulanıyor şu anda" açıklamasında bulundu.
 
 
“HANGİ TAŞERON İŞÇİLER KADRO ALACAK?” 6. SAYFADA
[PAGE]
HANGİ TAŞERON İŞÇİLER KADRO ALACAK?
 
Seçimden önce taşeron işçilere kadro vaadinde bulunan AK Parti'nin seçim galibiyetinin ardından, taşeron işçilerin gözü yeni kurulacak hükümete çevrildi.
 
Yeni Bakanlar Kurulunun asıl iş ve yardımcı işlerin neler olduğunu listeler halinde belirlemesinin ardından, asıl iş sınıfında olanlar kadroya alınma yolunda önemli bir aşamayı geride bırakmış olacak.Geçen yıl yasalaşan 6552 sayılı Torba Kanun'da, kamudaki taşeron işçilerden hangilerinin asıl işi, hangilerinin yardımcı işi yaptığını belirleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verilmişti.Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,yaptığı açıklamada, taşeron işçiliğin çalışma hayatının en önemli sorunlarının başında geldiğini belirterek, bu sorunun 800 bine yakın çalışanı direkt ilgilendirdiğini söyledi.
 
Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınacak olmasının taşeron işçi sorununu ortadan kaldırmasını ümit ettiklerini dile getiren Atalay, "Bakanlar Kurulu hangi işlerin asıl iş hangi işlerin yardımcı iş olduğuna, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi sendikaları ve çalışma hayatı alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir komisyona danışarak karar vermeli. Asıl işler listesi geniş tutulmalı. Kadro konusunda kamuoyunda oluşan umutları hayal kırıklığına dönüştürmemeli" dedi.
 
 
“KORAY AYDIN ADAY OLACAK MI?” 7. SAYFADA
[PAGE]
KORAY AYDIN ADAY OLACAK MI?
 
1 Kasım seçim sonuçlarının ardından Milliyetçi Hareket Partisi’nde muhalefet sessiz ama derinden çalışmalarına başladı. Parti içi muhalefet harekete geçmek için hafta sonunda yapılacak Merkez Yürütme Kurulu ve İl Başkanları toplantısını bekliyor.
 
Bu toplantılardan Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmeleri ve bundan sonrasına ilişkin tutumuna dair bilgi almayı bekleyen muhalif isimler gelecek hafta içinde harekete geçecek. Aday olacağı konuşulan  Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın. Aydın, nabız tutmaya devam ediyor.
 
Koray Aydın daha önce de Genel Başkanlık için Bahçeli’nin karşısına çıkmış bir isim. 2012 yılında yapılan kongrede adaylığını koyan Aydın 1214 delegeden 441’inin oyunu almıştı.
 
Aldığı oy oranı o dönem “parti içindeki rahatsızlığın yansıması” olarak değerlendirilmişti. Koray Aydın, adaylık konusunda henüz son kararını vermedi. Bazı delege ve il başkanlarıyla görüşen Aydın da hafta sonunda yapılacak toplantıların ardından bazı temaslarda bulunacak ve kesin kararını verecek.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.