kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

CHP TRABZON’DA HANGİ BAŞKAN İSYAN ETTİ!   CHP'nin son olağan kongresinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan 41 il başkanı, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. CHP'li 41 il başkanı 1 Kasım Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişki

Haber61.net Ajandası...

banner197
CHP TRABZON’DA HANGİ BAŞKAN İSYAN ETTİ!
 
CHP'nin son olağan kongresinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan 41 il başkanı, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. CHP'li 41 il başkanı 1 Kasım Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
41 il başkanı adına açıklama yapan CHP Ankara İl eski Başkanı Zeki Alçın, "1 Kasım seçimleri CHP için başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Tüm CHP'liler için yapılması gereken ilk şey hiçbir gerekçenin ardına sığınmadan başarısızlığı kabul edip çözüm üretmektir" dedi.41 İl Başkanı arasında Trabzon’dan eski il başkanı Necip Yıldız’da yer aldı.
 
CHP Trabzon eski il başkanı Necip Yıldız CHP’de değişimin şart olduğunu öne sürerek “Böyle gelmiş-böyle gider mantığı ile hareket edemeyiz. Yeter artık acil Genel Başkan değişimi gerek” dedi.  CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsen Uzun bu süreçte hepimize düşen aklı-selim davranmak ve kararlarımızı ona göre almaktır şeklinde kısa bir açıklama yaptı
 
 
“TÜRKEŞ PARTİSİNE GERİ DÖNER Mİ?” 2. SAYFADA
[PAGE]
TÜRKEŞ PARTİSİNE GERİ DÖNER Mİ?
 
MHP, Tuğrul Türkeş’in “MHP üyeliğinden kesin çıkarma cezasına” karşı, cezanın iptali istemiyle dava açtığını belirterek, “Yıldırım Tuğrul Türkeş halen AK Parti üyesi ve AK Parti milletvekilidir. Partimizle bir bağı kalmamıştır. Mezkur mahkemeye disiplin işlem dosyası gecikmeksizin gönderilecektir” açıklamasında bulundu.
 
MHP Genel Merkezi Basın Birimi’nden yapılan açıklamada, AKP Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş’in Ankara 8.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2015/476 E sayılı dosyası ile MHP Merkez Disiplin Kurulu Kararın’ın kendisi hakkında verdiği “MHP üyeliğinden kesin çıkarma cezasına” karşı, cezanın iptali istemiyle dava açtığı bildirildi. “Yıldırım Tuğrul Türkeş halen AKP üyesi ve AKP milletvekilidir” vurgusu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
“Kaldı ki Yıldırım Tuğrul Türkeş disiplin kurulu kararının dışında Partimize gönderdiği ve 18 Eylül 2015 tarihinde tebellüğ ettiğimiz Ankara 21.Noterliği’nin 16 Eylül 2015 tarih ve 9072 yevmiye numaralı yazısı ile Milliyetçi Hareket Partisi üyeliği ve TBMM grubu üyeliğinden istifa etmiştir. Partimizle bir bağı kalmamıştır. Ancak yine de mezkur mahkemeye disiplin işlem dosyası gecikmeksizin gönderilecektir.”
 
 
“SİYASAL YAPI AK PARTİ VE CHP’YE Mİ KALDI!” 3. SAYFADA
[PAGE]
SİYASAL YAPI AK PARTİ VE CHP’YE Mİ KALDI!
 
1 Kasım seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapan Prof. Dr. D. Ali Ercan, YSK’nın yurtiçi seçmen sayısının TÜİK verilerine kıyasla 1,5 milyon eksik olduğunu ortaya çıkardı. Bu durumun açıklamaya muhtaç olduğunun altını çizen Ercan, 1 Kasım seçimlerinde Kürtlerin yarısının HDP’yi desteklemediğine dikkat çektiği değerlendirmesinde, seçmene televizyon yarışmalarındaki şaşırtma tekniğinin uygulandığı görüşünü savundu.
 
Seçim sonuçları konusunda anket şirketlerinin tümünün yaklaşık yüzde 13 oranında yanıldığını da belirten Ercan, siyasal yapının ana ekseninin AK Parti-CHP olduğunu, MHP ve HDP’nin ise yüzde 10-15 bandında kalmaya devam edeceklerini kaydetti. Ercan’a göre seçim sistemi yüzünden diğer partilere verilen yaklaşık 4 milyon oyun da hesabına yazıldığı AKP, bu sayede fazladan 45 milletvekili çıkardı.Y SK yurtiçi seçmen sayısının TÜİK verilerine kıyasla 1,5 milyon eksik oluşu açıklanmaya muhtaç önemli bir sorundur.
 
Yeni bir nüfus sayımı mutlaka gereklidir. Seçim Yasası mutlaka değiştirilmelidir. Kürtlerin yarısı bu seçimde HDP ni desteklemedi. CHP’nin veya sosyal demokrat bir partinin Türkiye'de tek başına iktidar olması mümkün görünmüyor. De-facto 4 partili siyasal yapının ana ekseni AKP-CHP eksenidir. HDP ve MHP yüzde 10-15 bandında kalmaya devam edeceklerdir.”
 
 
“TRABZONLU BAŞKANDAN MÜJDE!” 4. SAYFADA
 
[PAGE]
TRABZONLU BAŞKANDAN MÜJDE!
 
Dar gelirli vatandaşın yanında  emeklilerin de konut edinmesini sağlamak için çalışma başlatan Başbakanlık Toplu  Konut İdaresi (TOKİ),  emeklilere şu ana kadar 3 bin 635 konut teslim etti.
 
Emekliler için 37 ilde konut projesi yürüten TOKİ, arazi sıkıntısının  yaşandığı İstanbul gibi büyük şehirlerde ise yapılan konutların yüzde 25'ini  emeklilere ayırıyor. TOKİ Başkanı Trabzonlu hemşerimiz Ergün Turan, TOKİ'nin  1984-2002 arasında 43 bin, 2002-2015 arasında ise 690 bin konut ürettiğini  belirterek, 2016 hedefini de 60 bin konuta çıkarttıklarını söyledi.
 
İdarenin 2002 baz alınarak yapılan 1 milyon konut hedefini ise 1  milyon 200 bine yükselttiğini vurgulayan Turan, 8 yıl içerisinde yaklaşık 500 bin  yeni konut üretileceğini, yaklaşık 3 milyon kişinin TOKİ binalarında oturacağını  ifade etti. TOKİ’nin emeklilere ev kazandırılması noktasında çalışma yürüteceği  pilot iller arasında Trabzon’da var.
 
 
 
“BÜLENT BAŞKANA HELAL OLSUN!” 5. SAYFADA
 
[PAGE]
BÜLENT BAŞKANA HELAL OLSUN!
 
Trabzon Düzköylü hemşerimiz Bülent Cumur son dönemde gurbette güzel işlere imza atıyor. Fransa’nın başkenti Paris’in Epinay kentinde uzun zamandır Paris Trabzonlular Derneği Başkanlığını yapıyor.
 
Sadece Trabzonlu değil Paris’te yaşayan bütün gurbetçilerimizle sıcak diyaloglar kuran, düzenlediği etkinliklerle dayanışma ve kaynaşma noktasında oldukça anlamlı işlere imza atan, Trabzon’un tarihini doğasını ve kültürünü Paris’te tanıtma noktasında sergiler açarak geceler organize eden Bülent Cumur tam bir kültür elçisi gibi çalışıyor. Bülent Cumur, Paris Trabzonlular Derneği’ne yeni bir lokal kazandırdı. Cumartesi günü gerçekleşen açılışa Paris Başkonsolusundan tutun belediye başkanlarına kadar çok sayıda yabancı konuk ve gurbetçi hemşerimiz katıldı.
 
Derneğin açılışında Trabzon yöresi ikramlar yapıldı. Gelen misafirler oldukça mutlu oldu. Fransa’nın başkenti Paris’te   153 avenu de la rebupliq 93800 Epinay Surseine hizmete giren Paris Trabzonlular Derneğin açılışına Paris Türk Başkonsolosu Emre Kadıoğlu, Konsolos Yardımcısı Rizeli hemşerimiz Müslüm Aygün’de katıldı. Oldukça samimi gerçekleşen sohbette bir ara Rizeli Aygün Bülent Cumur’a esprili bir şekilde  “Burada Rize’nin resimlerinde görmek isteriz, ne zaman Rize resimleri gelecek” diye takıldı. Cumur’da konsolos başkan yardımcısına “Ne zaman getirirseniz seve-seve takarız. Biz Rize ile aynı tavanın balıklarıyız. Sorun yok zaten Rize eskiden bizim ilçemizdi” şeklinde cevap verince kahkahalar havada uçuştu.
 
 
 
“MİLYONLARCA EMEKLİ BEKLEMEDE!” 6. SAYFADA
[PAGE]
MİLYONLARCA EMEKLİ BEKLEMEDE!
 
Zamlarını enflasyona endeksli alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayına ilişkin beklentileri arttı. 6 aylık Haziran- Aralık enflasyonunun yüzde 3'ün üzerinde çıkacağı öngörüsü ile de memur emeklilerine enflasyon farkı zammı görüldü. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak'ta 2015'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak.
 
Merkez Bankası'nın 2015'e ilişkin enflasyon tahmininin yükseltilmesiyle, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammının artacağı beklentisi ortaya çıktı. Merkez 2015 enflasyonu öngörüsünü ise 1 puan artışla yüzde 7.9'a yükseltti. Merkez'in 2016 yılı için Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) beklentisi ise yüzde 5 ile yüzde 8 aralığında ve orta notası yüzde 6.5 olarak tahmin edildi. Bankadan yapılan açıklamada, enflasyonun 2017 yılı sonunda ise yüzde 5'e yakın gerçekleşeceği, orta vadede ise yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı belirtildi.
 
Yine enflasyon tahmininin yukarı çekilmesiyle, memurlar ve memur emeklilerinin de fark umudu arttı. Memurlar ve memur emeklileri, Ocak ayında, toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 zam alacak, ancak 2015 yılından enflasyon farkı oluşursa bu da maaşlara yansıtılacak. Bu yıl memur ve memur emeklilerinin maaşı Ocak'ta yüzde 3 artırılmıştı.
 
Temmuz ayında da bir yüzde 3 zam daha yapılmış, ayrıca yılın ilk 6 aylık döneminden oluşan yüzde 1.76'lık enflasyon farkı maaşlara eklenmişti. Yine bu yılın ikinci 6 ayında enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, memur emeklileri enflasyon farkı alacak.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.