kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON’DA SON HAMLELER!   Yarın sandık başında olacağız. Demokrasinin olmazsa-olmazsı seçimlerde hür irademizi kullanıp oyumuzu kullanacağız. Türkiye artık seçimlere kilitlendi.   Trabzon cephesinde ise siyasi partiler ve milletvekili adayları bugün son

Haber61.net Ajandası...

banner197
TRABZON’DA SON HAMLELER!
 
Yarın sandık başında olacağız. Demokrasinin olmazsa-olmazsı seçimlerde hür irademizi kullanıp oyumuzu kullanacağız. Türkiye artık seçimlere kilitlendi.
 
Trabzon cephesinde ise siyasi partiler ve milletvekili adayları bugün son hamlesini yapacak.Seçim yarışının AK Parti-CHP ve MHP arasında geçmesi bekleniyor.
 
Her üç partinin vekil adayları bugün tam kadro özellikle Atatürk Alanı, Uzunsokak ve Maraş caddesinde vatandaşla buluşarak son kez oy isteyecekler.İlçeler ise artık teşkilatlara emanet. Üç partinin milletvekilleri Haber61.net’e yaptıkları değerlendirmede şunları söylediler:
 
AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu: “Ülkemizin geleceği, huzuru ve istikrarı için milletimiz AK Parti’ye destek verecek. Hedefimiz Trabzon’da 300 bin oy Türkiye’de 300 vekil”
 
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen:” Halkımıza güvenimiz sonsuz. Elbet de sandıkta gerekeni yapacaktır.Baskıdan-zulümden,terörden ve yoksulluktan bıkan vatandaşımız CHP’ye tek başına iktidar yapacaktır”
 
MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın:”Bu seçim ülkenin geleceği için hayati önem taşımakta. Allah’ın izniyle seçimlerden başımız dik çıkacak ve AK Parti’den kurtulacağız”
 
 
“SANDIKLARDA REKOR KIRILACAK!” 2. SAYFADA
[PAGE]
 
SANDIKLARDA REKOR KIRILACAK!
 
Türkiye 5 ay arayla ikinci kez sandığa gitmeye hazırlanırken, araştırmalar ülkede tam anlamıyla seçim havası olmasa bile 1 Kasım'da katılım oranının yüksek çıkacağına işaret ediyor.
 
Yüksek Seçim Kurulu verileri, son 4 seçimde katılım oranının giderek arttığını ortaya koyuyor. Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre 3 Kasım 2002 seçimlerinde katılım oranı yüzde 79.14 olarak belirlendi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bu oran yüzde 84'e yükseldi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde ise katılım oranı yüzde 83.16 oldu.
 
Son dönemin en yüksek katılımı, 7 Haziran 20015 seçimlerinde gerçekleşti. 56 milyon 608 bin 817 seçmenden 47 milyon 507 bin 467'si sandığa gitti. Katılım, kayıtlara yüzde 83.92 olarak yansıdı. Ancak, 7 Haziran seçimlerinde gümrük kapılarının yanı sıra yurtdışında da oy kullanıldı.
 
Yurtdışındaki katılımın yüzde 32.5'te kalması, ortalamayı düşürdü. Gurbetçi oyları çıkartıldığı zaman yurtiçi katılım yüzde 86.43 olarak belirlendi. 7 Haziran'da 1 milyon 41 bin gurbetçi oy kullanmıştı 1 Kasım için bu rakam 1 milyon 270 bini aştı. Bu artışın Türkiye geneli katılımı da etkilemesi bekleniyor.
 
 
“YÖK YENİ YÜZ ARAYIŞINDA!” 3. SAYFADA
[PAGE]
 
YÖK YENİ YÜZ ARAYIŞINDA!
 
YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıl üniversite tercih  kılavuzunda değişiklikler yapacaklarını belirterek, "Bu seneye yetiştirebilirsek  öğrencilerin gireceği programla ilgili, bölüm hocalarına o programın mezununa  kazandıracağı yetkinliği, bizzat görsel olarak sunduğu bir platform oluşturmak  istiyoruz.
 
Bu gerçekten de YÖK'ün yeni yüzü olacak" dedi.  Devlet üniversitelerine, 311 bini aşkın öğrencinin e-Kayıt sistemiyle  kaydolduğunu bildiren Saraç, uygulamanın maddi olarak ailelere büyük yarar  sağladığını dile getirdi.
 
Vakıf üniversitelerinin kayıt sırasında ücret aldığını anımsatan  Saraç, "Vakıf üniversitelerinin e-Kayıt'a geçmesini icbar etmek (zorlamak) değil,  teşvik etmek istiyoruz. Yani kendi iç düzeneklerini ona göre ayarlamalarını ve  süreç dahilinde e-Kayıt'a geçmelerini öğrencilere böyle bir kolaylığı  sağlamalarını da istiyoruz" bilgisini paylaştı.
 
 
 
“BIÇAK SIRTINDAKİ SEÇİM SÜRECİ” 4. SAYFADA
[PAGE]
BIÇAK SIRTINDAKİ SEÇİM SÜRECİ
 
Yarın yapılacak seçim öncesinde seçim sistemi ve bıçak sırtı denge durumu nedeniyle oy oranlarının yanı-sıra katılım, yurt dışı oyları, kıl payı kaybedilen kazanılan yerler, geçersiz oylar ve seçmen artışı gibi faktörler özel önem kazandı.
 
Önceki seçimde 18 milletvekili eksiği ile tek başına iktidarı yakalayamayan Ak Parti, 18 seçim çevresinde az farkla kaybettiği 18 milletvekilliğini kazanma arayışına girdi. Az farkla kaybedilen seçim çevreleri: Ak Parti, 7 Haziran’da, 2011 genel seçimlerine göre 48 seçim çevresinde 69 vekil kaybetmişti. Son vekili kaybettiği 32 seçim çevresi, kazandığı seçim çevresi sayısı 25’di. Sınırda kaybettiği 32 çevrenin 11’ini MHP, 17’sini CHP, 4 tanesini HDP kazanmıştı.
 
Sınırda kazandıkları ise MHP’den 10, HDP’den 6, CHP’den ise 9 seçim çevresiydi.Ak Parti'nin yüzde 0,01 ile yüzde 1,36 arası oy ile sınırda kaybettiği seçim çevresi sayısı 18, yüzde 0,21- yüzde 1,7 arasında sınırda kazandığı vekil sayısı ise 13’tür. Ak Parti'nin sınırda kazandığı 18 ve kaybettiği 13 olmak üzere toplam 31 bölge vardır.
 
Bu bölgeler Ak Parti için hayati önemdedir. Ak Parti 18 vekili, 18 seçim çevresinde (İstanbul-3, İstanbul 2, Ankara1, Balıkesir, Kayseri, Van, Giresun,Sivas, Erzincan, Eskişehir, Ordu, Samsun, Burdur, Gümüşhane, Aydın, Çanakkale, Kırıkkale ve Antalya) toplam yaklaşık 62 bin oy ile kaybetmiştir. Bu 18 seçim çevresinde yaklaşık 233 bin oy aldığında, yani Oyunu yüzde 1,24 arttırdığında 7 Haziran’a göre oy kaybetmemesi varsayımıyla yüzde 41,4 ile 276 vekil sayısını yakalayabilir.
 
 
 
“YENİ KURULACAK HÜKÜMETE İLK UYARI!” 5. SAYFADA
[PAGE]
YENİ KURULACAK HÜKÜMETE İLK UYARI!
 
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçimden sonra kurulacak yeni hükümete, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına yeni strateji ve tedbirlerle cevap vermesi çağrısında bulundu.
 
Türk işverenlerinin çatı örgütü TİSK, “Seçim sonrası kurulacak hükümet, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” uyarısını da yaptı.TİSK’in yayınladığı Ekim ayı Ekonomi Bülteni’nde, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel ekonomiye ilişkin saptamalarına da atıfta bulunularak, 2016’da dünya ülkelerinde genellikle büyüme oranının artacağı, işsizlik oranının azalacağı öngörüleri aktarıldı.
 
Bültende, “Türkiye açısından ise bu eğilimlerin tam tersine, büyümenin azalacağı, işsizlik oranının ise artacağı tahmin edildi. Uluslararası konjonktürün Türkiye’ye muhtemel etkisi, ekonomideki mevcut eğilimler ve reel sektörün yaşadığı sorunlar, bu tahminleri doğruluyor. Seçim sonrası kurulacak hükümet, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” denildi.
 
 
 
“23 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR!” 6. SAYFADA
 
23 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR!
 
Yeni hazırlanan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Yönetmelik Taslağı, 18 yaş altındakiler için bireysel emeklilik hesabı açılabilmesini öngörüyor.
 
Bu yaş grubunda yaklaşık 23 milyon kişi olduğunu hatırlatan AvivaSA CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, taslağın yürürlüğe girmesiyle çocuklarda ve gençlerde tasarruf bilincinin gelişeceğini, bu durumun da Türkiye’nin tasarruf açığının daraltılmasına katkı sağlayacağını söyledi.18 yaş altındakiler için Bireysel emeklilik hesabı açılabilmesin önünü açması beklenen yeni Bireysel Emeklilik Yönetmelik Taslağı sayesinde yüksek oranlarda katkı payı ödemek isteyen ancak en fazla brüt asgari ücret üzerinden devlet katkısı alabilenler, aile üyeleri için ayrı hesap açarak devlet katkısından daha fazla faydalanabilecek.
 
Çocuk sahibi olmanın tüketimi artırdığına vurgu yapan ancak ailelerin çocukları doğduktan sonra tasarruf ihtiyaçlarının da arttığını belirten Kurdaş, çocuk sahibi olan ailelerin hemen bir tasarruf hesabı açtıklarını ya da Hayat Sigortası başlattıklarını ve düzenli olarak kenara belli bir miktar para ayırdıklarını ifade etti.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.