kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

CUMHURİYETİN KIYMETİNİ BİLMEK!   Bu yıl, 92. yıldönümü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcında milletimizin “kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti” kurmak üzere “ya istiklâl ya ölüm” ilkesi ile başlattığı Milli

Haber61.net Ajandası...

banner197
CUMHURİYETİN KIYMETİNİ BİLMEK!
 
Bu yıl, 92. yıldönümü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcında milletimizin “kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti” kurmak üzere “ya istiklâl ya ölüm” ilkesi ile başlattığı Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşımız yer almaktadır.
 
Bu süreç içinde Erzurum ve Sivas Kongrelerini takiben 23 Nisan 1920’de, millî iradeye dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve bütün dünyaya karşı, yayınladığı beyanname ile “egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğunu” ve “Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde hiçbir makam bulunmadığını” ilân etmişti.
 
Gerçi bu meclis ve bu meclisin içinden çıkan ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti”, yapısı ve işleyişi yönünden, aslında ismi konmamış bir cumhuriyet yönetiminden farksızdı. Ama Millî Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitişini ve Lozan Antlaşması’yla bağımsızlığımızın bütün devletlerce onayını takiben, artık devlet yönetiminin daha açık biçimde isim alması gerekiyordu.
 
İşte 29 Ekim 1923 günü yapılan Anayasa değişikliği ile bu husus da yerine getirildi ve bu yıl 92. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet ilân edildi. Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden devlet şekli demektir; dolayısıyla devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim biçimidir. Bu rejimde Devlet Başkanı olan Cumhurbaşkanı da milletçe veya milletin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir. Cumhuriyet yönetimi bu niteliği ile şüphesiz ki demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulanmasını temin eden bir siyasi rejimdir.
 
Gençlerimizi ve her gelecek kuşak bilmelidir ki, bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet yönetimi, Atatürk’ün önderliğinde çok büyük fedakârlıklarla kazanılan bir ölüm kalım savaşından sonra gerçekleştirilmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehidin, binlerce gazinin harcı vardır. Bu bakımdan, kurulan bu büyük eserin her yönü ile gelişmesi, geliştirilmesi, doğabilecek her türlü tehlikeden titizlikle korunması, Cumhuriyet kuşaklarının Atatürk’e ve onun inkılâp arkadaşlarına borçlu olduğu kaçınılmaz bir görevdir. Cumhuriyet kuşakları, bu görevin bilinci içinde, kendilerine bırakılan emaneti daima koruyacaklar, Türkiye Cumhuriyeti’ni Büyük Önderin çizdiği yolda ebediyen yaşatacaklardır.
 
 
“İL BAŞKANLARINDAN SON AÇIKLAMALAR” 2.SAYFADA
[PAGE]
İL BAŞKANLARINDAN SON AÇIKLAMALAR
 
1 Kasım seçimleri için artık son 3 gün kaldı. Siyasi partilerin il başkanları Trabzon’daki seçim çalışmalarını ve beklentilerini haber61.net siyaset ajandası ile paylaştı.
 
AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi hedeflediklerine varma noktasında büyük bir gayret gösterdiklerinin altını çizerek “Bize gelen son anket çalışmaları ve kamuoyu araştırmaları bu gayretimizin karşılık bulduğunu ve milletimizin 1 Kasım seçimlerde bizi destekleyeceği yönünde. Bizlerde inşallah bu güvene ve desteğe layık olacak seçimler sonrası verdiğimiz sözleri yerine getirme noktasında daha çok çalışacağız” dedi.
 
CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun’da Trabzon’da seçmenin dört gözle sandığı beklediğini belirterek “Demokrasi, özgürlük, adalet, aş-iş ve ekmek isteyenler CHP’yi iktidara taşımak için sandık başında olacak. Trabzon halkına güvenimiz sonsuz. Yaşanan herşey ortada. Fazla söze gerek yok artık seçmen gereğini sandıkta yapacak, son sözü vatandaşımız söyleyecek” dedi.
 
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli’de seçimlerin adaletli bir ortamda yapılmadığını insanların baskı ve zulüm içinde köşeye sıkıştırılmak istendiğini belirterek “Ne olursa olsun bu halk bu zincirleri kıracak. Trabzon halkı teröre, yolsuzluğa ve şikecilere tepkisini sandıkta gösterecek” dedi.
 
 
“SÖZÜNE SADIK PARTİ OLMAK!” 3. SAYFADA
[PAGE]
SÖZÜNE SADIK PARTİ OLMAK!
 
Atılım Üniversitesi Lisans Araştırma Projeleri desteği ile 2014 yılında gerçekleştirilen, “hükümetlerin seçim vaatlerini yerine getirme oranları araştırması”, AK Parti iktidarının, 80 ihtilali sonrası kurulan tüm hükümetlerden daha fazla “sözüne sadık” olduğunu belgeledi.
 
Araştırma kapsamında, 1983-2012 yılları arasında tek başına veya koalisyonlar ile hükümette bulunmuş partilerin farklı alanlarda 420 vaadinin yerine getirilip getirilmediğine bakıldı. Vaatlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği TÜİK raporları, OECD, somut ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi uluslararası organizasyonların kaynaklarıyla test edildi. Çalışmanın sonucuna göre 1983-1991 dönemindeki ANAP’ın tek başına iktidarı, vaatlerinin yüzde 46.5’ini yerine getirdi.
 
Vaatlerinin yüzde 11.6’sını ise kısmen gerçekleştirdi.1991-2002 dönemindeki koalisyon hükümetleri döneminde ise seçim vaatlerinin ancak yüzde 28.8’i yerine getirilebildi. AK Parti’nin 2002-2011 yılları arasındaki iktidar döneminde ise seçim vaatlerinin yüzde 55.6’sı tam olarak uygulandı. Vaatlerin yüzde 14.6’sı ise 2011 yılında devam eden projeler nedeniyle “kısmen yerine getirildi” olarak gösterildi. Yüzde 29.9’u ise 2012’den bu yana gerçekleştirilmeye başlanan vaatlerden oluştu
 
 
“ETTE KANSER TARTIŞMASINA TEPKİ VAR!” 4. SAYFADA
[PAGE]
ETTE KANSER TARTIŞMASINA TEPKİ VAR!
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş etlerin sigara ve asbest gibi kansere yol açma ihtimali olduğunu bildirmesi ve kırmızı eti de kanserojenler arasında listelemesine dünyadaki büyük gıda birliklerinden sert tepki geldi. Dünyanın birçok yerinde et üreticileri ve birlikleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün işlenmiş et tüketimiyle ilgili ‘kanserojen’ uyarısı yapmasına sert tepki verdi.
 
Birlikler ve bazı bilim adamları kırmızı etin kansere neden olmadığı ve bu tip gıdaların sigara ile aynı risk grubunda gösterilmesinin hata olduğunu savunuyor. Ulusal Büyükbaş Hayvan Birliği de, bazı bilimsel araştırmalardan WHO ile ayrı düşen görüşlere yer verilen bir açıklama yayınladı. Açıklamada, kanserin, sebep olarak etin suçlanamayacağı kadar komplike bir hastalık olduğuna dikkat çekildi.
 
Sektörün önde gelen işletmelerinden Hormel, WHO raporunda. etin faydalarının göz ardı edildiğine vurgu yaptı ve ‘etin içerdiği birçok besin, yarattığı tehlikeden çok daha önemli boyutta’ ifadelerini kullandı. Trabzon Kasaplar Odası Başkanı Temel Korkmaz’da ette yapılan spekülasyondan dolayı büyük bir mağduriyet yaşadıklarını belirterek “Kabak bizim başımıza patlıyor, bu işten ekmek yiyen insanlar mağdur oluyor. Önüne gelen doğru-yanlış açıklamalar yapıyor” dedi.
 
 
“ÖĞRENCİLERİN YURT ÇİLESİ!” 5. SAYFADA
[PAGE]
 
ÖĞRENCİLERİN YURT ÇİLESİ!
 
Şehir dışında okuyan binlerce üniversite öğrencisi, Gençlik ve spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında barınmak için yedekte bekliyor. Yurtlara başvuran yedekte bekleyen öğrenciler için her hafta pazartesi günü yedek yerleştirmeler açıklanıyor. Bu hafta 8. döneme girildi ancak çoğu öğrencinin sırası bir basamak bile ilerlemedi.
 
Kimi öğrencilerin yedek sıraları 200’lerde, kimi de aylardır 2. yedek olarak bekliyor. Üniversitelerde açıköğretim ve uzaktan eğitim hariç yeni kayıt yaptıranlarla birlikte öğrenci sayısı 3,5 milyona ulaştı. Bu öğrencilerin yarısından fazlası kendi bulundukları şehirden farklı bir şehirde okuyor. Yaklaşık 455 bin öğrenciye yurt sağlandığı dikkate alındığında 1.2 milyon öğrencinin barınma sorunun devam ettiği görülüyor.
 
O nedenle her yıl yurtlara başvuran öğrencilerin büyük çoğunluğu yedeklerde 3-4 ay sıra bekliyor. Bu sürede öğrencilerin bir kısmı beklemekten vazgeçip ya özel yurtlara yerleşiyor ya da eve çıkıyorlar. Ancak maddi durumu yetersiz öğrencilerin sorunu daha büyük. Öyle ki kalacak yer bulamadığı için akrabalarının yanında hatta kafelerde kalanlar bile var. 
 
 
 
“HEMŞERİ DERNEKLERİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ” 6. SAYFADA
[PAGE]
HEMŞERİ DERNEKLERİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ
 
AK Parti İstanbul Milletvekili ve AK Parti İstanbul Eski İl Başkanı Trabzon Düzköylü Aziz Babuşçu, Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Merkezini ziyaret etti.
 
1 Kasım da yapılacak olan genel seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Babuşçu  Karadeniz insanının kolay aidiyet sağladığını, farklı aidiyetler arasında da birleştirici ve kucaklayıcı rol oynadığını vurgulayarak hemşeri sivil toplum kuruluşlarının önümüzdeki dönemlerde çok daha önemli misyonlar yüklenmesi konusuna dikkat çekti.  
 
Ziyarette TDF Genel Başkanı Mustafa Demir, TDF Siyaset Komisyonu Başkanı Yusuf Kızıldağ, Yönetim Kurulu üyeleri, TDF Kadın Kolları Başkanı Asuman Sula Durmuşoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, TDF Gençlik Kolları Başkan Vekili Şaban Can ve yönetim kurulu üyeleri, denetleme ve disiplin kurulu üyeleriyle basın mensupları ve delegeler hazır bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.