kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON’DA SEÇİM HAVASI YOK!   1 Kasım seçimlerine az bir zaman kaldı. Siyasi partiler ve Milletvekili adayları çalışmalarında artık sona geldi. Son sözü ise sandıkta vatandaş söyleyecek.   Yurdun birçok yerinde olduğu gibi Trabzon’da da seçim çalışmaları

Haber61.net Ajandası...

banner197
TRABZON’DA SEÇİM HAVASI YOK!
 
1 Kasım seçimlerine az bir zaman kaldı. Siyasi partiler ve Milletvekili adayları çalışmalarında artık sona geldi. Son sözü ise sandıkta vatandaş söyleyecek.
 
Yurdun birçok yerinde olduğu gibi Trabzon’da da seçim çalışmaları tatsız tuzsuz. Vatandaşın seçim kampanyalarına ilgisi yok. Milletvekili adayları da bu süreçten oldukça etkileniyor. Oy istemek için gittikleri vatandaş nezaketen kapısını açıyor ama gönülden bir karşılama yapmıyor. Artan terör olayları, ekonomide yaşanan sıkıntılar ve gelecek kaygısı vatandaşı bu şekilde düşünmeye devam ediyor.
 
Haber61 siyaset ajandası olarak yaklaşan seçimler öncesi Trabzon’da yaptığımız araştırmada şehirde kararsızların ve sandığa gitmeyeceklerin ciddi anlamda bir artış olduğunu gözlemledik. Trabzon’da seçmen genel anlamda siyasete mesafeli durmaya başladı. Şike sürecini de dikkate almak gerek. Özellikle Trabzonspor taraftarı şike sürecinde siyasilerin dik duramadığını Trabzonspor’un bu anlamda haksızlığa uğradığını düşünüyor
 
 
 
“SÜLEYMAN SOYLU KİMLERİ İKNA ETME PEŞİNDE?” 2. SAYFADA
[PAGE]
 
SÜLEYMAN SOYLU KİMLERİ İKNA ETME PEŞİNDE?
 
AK Parti’nin Trabzon’daki en büyük kozu Süleyman Soylu. AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu 1 kasım seçim sürecinde şehrin altını üstüne getirme noktasında kararlı.
 
Oldukça disiplinli bir seçim kampanyası yürüten Soylu’nun hedefinde hiç AK Parti’ye oy vermemiş kitle ile birlikte muhalefet partilerine oy veren gençler var. Özellikle MHP’den oy koparmak isteyen Soylu gençlerle bir araya geldiğinde “Milliyetçilik ve ülkenin bölünmez bütünlüğü noktasında aynı noktadayız.
 
Sizin kadar bizde bu hassasiyete önem veriyoruz” mesajı veriyor. Üniversite öğrencileri ile 1 Kasım seçimlerinde yeni oy kullanacak gençlerin oy verme noktasındaki kriterleri noktasında da özel bir çalışma yaptıran Süleyman Soylu “Ülkenin geleceği olan gençleri dinlemeli ve onların görüşlerini mutlaka dikkate almalıyız” mesajı veriyor.
 
AK Parti Trabzon’da gençler ve kadınlar üzerinden hedeflediği 300 bin oy peşinde.Bunda ne kadar başarılı olunup-olunmayacağını 1 Kasım’da göreceğiz.Bir hatırlatma yapalım 7 Haziran seçimlerinde gençlerin en çok oy verdiği iki parti vardı.Bu partilerin biri MHP diğeri ise HDP olmuştu.
 
 
 
“CHP VE MHP MİTİNG YAPMAYACAK!” 3. SAYFADA
[PAGE]
 
CHP VE MHP MİTİNG YAPMAYACAK!
 
CHP Ankara’da yaşanan kanlı terör saldırısı sonrası 1 Kasım seçimlerine kadar yurt genelindeki tüm mitingleri iptal etmişti. Eğer iptal kararı çıkmasaydı CHP Trabzon’da 23 Ekim’de miting yapacaktı.
 
MHP yurt genelinde mitinglere devam edecek. MHP Trabzon’da miting yapmayacağını ise daha önceden açıklamıştı. AK Parti ise mitinglerini” teröre karşı birlik ve beraberlik” adı altında değiştirdi.
 
AK Parti’nin 13 Ekim’de iptal edilen Trabzon mitingi 19 Ekim’de gerçekleşecek. Trabzon’da miting noktasında meydan AK Parti’ye kalmış durumda. Mitinglerin seçimlere yönelik elbette olumlu katkısı var. Ama şu süreçte seçmenin zaten kafası çok net. Ne mitinglere, ne asılan parti bayraklarına-afişlere ve broşürlere bakıyor.
 
Seçim bildirgelerini seçmen doğru dürüst okumadı. Kararsızlar ve sandığa gitmeyenleri kenarı koyarsak seçmen hangi partiye oy vereceği noktasında çok net. 7 Haziran’dan sonra yaşanan sürece bakarak oyunu kullanacak. Ben 1 Kasım seçimlerinin anketleri patlatacağını ve fena halde ters köşe yapacağına inanıyorum. Çünkü seçmenin eğilimi ve odaklanması Mecliste olan iki partiyi zirveye taşıyacak. Diğer iki parti çok ciddi oy kaybedecek. TBMM dışında kalan partiler ise büyük hayal kırıklığı yaşayacak
 
 
 
“SEÇİM SONRASI BU SORUNU BİTİRİN!” 4. SAYFADA
[PAGE]
 
SEÇİM SONRASI BU SORUNU BİTİRİN!
 
Türkiye’nin yıllardır çözülemeyen işsizlik sorunu giderek artıyor.Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre işsiz sayısı 103 bin kişi artarak 2 milyon 970 bine yükseldi..
 
Üç milyona yakın işsizimiz var. TÜİK’in verilerinde asıl dikkat çeken ise 15-24 yani gençler arasında artan işsizlik. Genç işsizlik oranı son dönemde 0.1 puan artarak yüzde 18.3 oldu. Yani beş gençten 1’i iş bulamıyor. DİSK’e göre iş aramayı bırakan umutsuzlar da dahil edildiğinde gerçek işsizlik sayısı 5.4’ü buluyor.
 
Bu hesaplamaya göre genç işsiz sayısının 1 milyona yaklaştığı hesaplanıyor. Ortaya çıkan tablo hiç parlak değil. Vatandaş 1 Kasım sonuçları sonrası göreve gelecek iktidarın bu soruna acil çözüm üretmesi şart olduğunun altını çiziyor.Terör ve işsizlik sorunu artık bu ülkenin kanayan yarası olmamalı.Yoksa bu işsizlik altında ülkenin geleceği ezilir!
 
 
 
“MEMURA ENFLASYON FARKI ŞOKU!” 5. SAYFADA
[PAGE]
 
MEMURA ENFLASYON FARKI ŞOKU!
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, '2013 toplu sözleşmesine göre 2015 yılında enflasyonun yüzde 7,9 çıkması durumunda memurlara yüzde 1,8 oranında enflasyon farkı verilmesi gerekirken yeni imzalanan toplu sözleşmeye göre verilmeyecek' dedi.
 
2015 yılı enflasyon farklarına ilişkin yazılı açıklama yapan Koncuk, "2015'de yıllık enflasyonun yüzde 9 çıkması durumunda 2013 toplu sözleşmesine göre yüzde 2,9 enflasyon farkı alması gereken bir memur, 2015 toplu sözleşmesine göre ancak yüzde 1,1 enflasyon farkı alabilecek.
 
Böylelikle memurlar her şart altında yüzde 1,8 zarar etmiş olacak." örneğini verdi. Koncuk, 2015 yılı enflasyonunun yüzde 8-10 aralığında gerçekleşeceği neredeyse kesin olduğuna göre aslında 2016 yılı için memurlara verilmesi öngörülen yüzde 6+5 zammın maliyetinin de nereden karşılandığı böylece ortaya çıkmış olduğunu belirtti.
 
 
 
“SON SEÇİM ANKETİNE GÖRE KİM ÖNDE?”
[PAGE]
 
SON SEÇİM ANKETİNE GÖRE KİM ÖNDE?
 
Türkiye uzun süredir ilk defa bir seçime bu kadar yoğun ve sıkıntılı bir gündemle giriyor. Bu ağır gündemin 1 Kasım seçimlerini nasıl etkileyeceği şu sıralar en çok merak edilen konulardan.
 
Ancak 7 Haziran seçimlerine yönelik anketleri en az hata payına sahip araştırma şirketlerinin son araştırmaları, oy dağılımında dramatik bir kırılmanın yaşanmadığına işaret ediyor. Bu şirketlerden biri olan MetroPOLL'ün, Prof. Dr. Özer Sencar başkanlığında yaptığı Türkiye'nin Nabzı Ekim 2015 araştırması da çok farklı bir tablo sunmadı.
 
28 ilde 2526 kişi ile yapılan araştırma, 4-5 Ekim tarihleri arasında, yani Ankara Katliamı yaşanmadan hemen önce tamamlandı. Araştırmanın Eylül ayında yapılan versiyonuna kıyasla, partilerin alacağı oylarda dikkate değer bir değişim görünmüyor.
 
Araştırmada bu tablonun nedenleri şöyle sıralanıyor:
 
- Ülke genelinde yaşanan gelişmeler seçmenlerin oy tercihlerinde az da olsa değişikliğe neden olsa da 7 Haziran seçim sonuçlarına kıyasla anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
 
- 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon görüşmeleri olumsuz sonuçlanmasına rağmen seçmenler siyasi partilerden "koalisyon kurma" taleplerini yinelemektedir.
 
- Partiler arası oy geçirgenliğinin anlamlı seviyede olmadığı Ekim ayı bulgularına göre Ak Parti'nin artan seviyesinin kaynağının özellikle 7 Haziran'da sandığa gitmemiş küskün AK Partili seçmen olduğu görülmektedir
 
- CHP Eylül ayında koalisyon görüşmelerindeki tavrı vesilesiyle yüzde 27,3 seviyesine çıkarmış olduğu oy oranını muhafaza edememiş görünmektedir. CHP'de gözlenen 1,3 puanlık yükselişin de ana kaynağının 7 Haziran'da sandığa gitmemiş fakat yerel seçimlerde CHP'ye oy vermiş seçmen olduğu tespit edilmiştir.
 
- MHP, Eylül ayında 1 puanlık bir destek kaybı yaşamış olsa da Ekim ayında 7 Haziran'da almış olduğu oy oranını muhafaza ettiği tespit edilmiştir.
 
- Benzer şekilde, HDP de 7 Haziran'da almış olduğu yüzde 13 oy seviyesini koruyor görünmektedir.
 
Bu oy dağılımına göre partilerin çıkarması muhtemel milletvekili sayılarını ise MetroPOLL şöyle hesapladı: AK Parti 261, CHP 135, MHP 77, HDP 77.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.