enbüyük

kebir

Haber61.net Ajandası...

ÜÇ GÜN YAS İKİ GÜN GREV!   Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), Ankara'daki katliamı protesto etmek için yarında

Haber61.net Ajandası...

ÜÇ GÜN YAS İKİ GÜN GREV!
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), Ankara'daki katliamı protesto etmek için yarından itibaren 3 gün yas ve pazartesi gününden itibaren iki gün grev kararı aldı.
 
TTB Genel Merkezi'nde, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan TTB Başkanı Beyazıt İlhan, "Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. Hiç kimse bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Bombaları tanıyoruz. 18 Mayıs'ta Adana ve Mersin'deki, 5 Haziran'da Diyarbakır'daki, 20 Temmuz'da Suruç'taki patlamalardan tanıyoruz, aynı seriden biliyoruz" dedi.
 
İlhan şunları söyledi:
 
“Başvurusu Ankara Valiliği'ne yapılmış, bütünüyle barışçıl bir miting için gelmiştik. Savaşa karşı barışı, baskı, şiddet ve zora karşı özgürlükleri, demokrasiyi, yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini hep birlikte yükseltmek için geldik. Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için yarından itibaren yastayız. 12 - 13 Ekim Pazartesi ve Salı günleri bütün Türkiye ’de grevdeyiz!Bütün sendikaları, bütün meslek örgütlerini, bütün siyasi partileri, örgütlü örgütsüz, hangi sendikanın üyesi olursa olsun bütün işçileri bütün kamu çalışanlarını, insanlığa sahip çıkan bütün yurttaşlarımızı katılmaya çağırıyoruz.
 
 
"GÖKMEN DALMAÇ'I SON YOLCULUĞUNA UĞURLAYACAĞIZ!" 2. SAYFADA
[PAGE]
 
GÖKMEN DALMAÇ'I SON YOLCULUĞUNA UĞURLAYACAĞIZ!
 
Ankara'da yaşanan ve tüm Türkiye'yi yasa boğan terör saldırısında yaşamanı kaybeden 41 yaşındaki Trabzonlu Gökmen Dalmaç  Eğitim-Sen eski Şube Sekreteriydi. Trabzon İHD'nin de eski başkanı olan Dalmaç'ın ölüm haberi ailesini ve dostlarını büyük üzüntüye boğdu.
 
Olay yerinde yaşamını kaybeden Dalmaç'ın arkadaşları büyük şok yaşarken gözyaşlarına boğulan arkadaşları çok sevdikleri Gökmen için bugün son görevlerini yapacaklar. Gökmen Dalmaç'ın İstanbul'da ikamet ettiği ve mitinge katılmak için Ankara'ya geldiği bildirildi.
 
Yaralanlar arasında bulunan Vedat Karabulut ve işçi Mehmet Aydın'ın tedavileri Ankara Numune Hastanesinde devam edilirken, Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçileri Sendikası (SES) Trabzon Şube Başkanı Ümit Pamuk'un ise vücuduna saplanan şarapnel parçaları çıkarıldıktan sonra Trabzon'da tedavisine devam edilmek üzere yola çıkarıldığı öğrenildi. 
 
 
"İL BAŞKANLARININ ORTAK AÇIKLAMASI" 3. SAYFADA
 
[PAGE]
 
 
İL BAŞKANLARININ ORTAK AÇIKLAMASI
 
Ankara’da yaşanan terör olayına tepkiler çığ gibi büyüyor. Trabzon’da siyasi partilerin il başkanları da tepkisi dile getirdi. AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun ve MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli ile dün yaşanan terör olaylarına tepki gösterdi.
 
Haydar Revi yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu dile getirirken Güzide Önsel Uzun hepimizin yüreği yandı söylenecek artık söz de kalmadı derken Muammer Demeli hain saldırı karşısında birlik ve beraberlik mesajı verdi. AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi “Ülkemizin birliğine, huzuruna ve istikrarına karşı koyanlar, çomak sokanlar ve kaos ortamı yaratmak isteyenler hiçbir zaman amacına ulaşamayacak. Devletimiz terörü bitirme noktasında kararlığını her fırsatta göstermektedir” dedi.
 
CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun’da amacı sadece barış-demokrasi ve huzur istemek için Ankara’da bir araya gelen emekçilere yönelik yapılan hain saldırının her boyutu ile aydınlatılmasını isteyerek “Bu gidişat iyi gidişat değil, herkes kaygı ve korku içinde yaşamakta” dedi.
 
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen “Bu ortamda nasıl seçim yapılacak” diye tepkisini ortaya koyarken AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta “Terörün son çırpınışları ezilip-tükenecekler” açıklamasında bulundu. MHP Trabzon 2.sıra milletvekili adayı Yavuz Aydın’da “Ülkeyi bu hale getirenler yaşanan bu tablodan memnun mu” diyerek farklı bir mesaj verdi.
 
 
 
"PARTİLERİN SANAT VE KÜLTÜRE BAKIŞI!" 4. SAYFADA
 
[PAGE]
PARTİLERİN SANAT VE KÜLTÜRE BAKIŞI!
 
1 Kasım 2015 seçimleri yaklaşırken partiler seçim bildirgelerini halka sundu. Partilerin seçim bildirgelerinde arkeoloji, müzecilik ve sanat tarihi hakkında neler yer aldığını merak ediyor musunuz?
 
İşte cevabı.
 
AK Parti:- Kütüphane, kültür merkezi ve müze gibi kültürel tesisler yerel yönetimlere devredilecek. Toplumsal bütünlüğü, kimlik ve aidiyet duygusunu güçlendirmek amacıyla kültürel ve sanatsal değerlerin eğitim kurumlarında ağırlıkla ele alınmasına önem verilecek.
 
Cami, kütüphane, medrese, saray, tarihi kamu binaları gibi bütün kültür varlıkların mimari çizimleri ve projelerin oluşturulması ve eserlerin hasar görmesi durumunda tekrar inşa edilecek şekilde bu tasarım ve projelerin arşivlenmesi sağlanacak.- Geleneksel ve çağdaş sanatçıların envanterinin çıkarılması, eserlerinin bir program dahilinde toplanması ve bu eserlerin sergilendiği müzeler oluşturulacak. Ankara ve İstanbul’da ulusal müze kompleksler kurularak, depolarda kalan bütün değerli eserler sergilenecek.
 
CHP:- Kültür Bakanlığı’nı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ayrı bir bakanlık haline getireceğiz. Kültür Bakanlığı’nın genel bütçe içindeki payını yükselteceğiz.- Koruma kurullarını etkin hale getirecek ve siyasetin etkisinden bağımsız kılacağız. - Çağdaş müzeciliği geliştirecek, kültürel mirasın ait olduğu coğrafyada korunması ilkesini uygulayacağız. - Müzelerin yönetiminin özerk bir yapıya kavuşturulmasını sağlayacağız. -Sanal müze çalışmalarına hız vereceğiz.- Turizm tahsislerini gözden geçirecek, haksız tahsisleri iptal edecek, doğal ve kültürel varlığımıza zarar veren uygulamalara son vereceğiz. 
 
MHP:- Asırlardan beri millî kültürümüzün temel değerleri olma niteliğini koruyan her sahadaki yazılı eserlerin yok olması önlenecek, bu eserler bugünkü yazı ve konuşma diliyle toplumumuza kazandırılacaktır.- Osmanlı Arşivinin tasnifi, düzenlenmesi ve tümüyle günümüz literatürüne kazandırılması sağlanacaktır.- Türk vakıf eserleri ortaya çıkartılacak, korunacak ve yaşatılacak; vakıflar devletçe desteklenip var oluş amacına uygun hale getirilecektir.- Ekonomi, hukuk, tarih, arkeoloji, sosyoloji ve din bilimleri gibi sosyal alanlarda araştırma faaliyetleri desteklenerek milletimizin sahip olduğu değerlerin ve zenginliklerin, devletimizin, dününe ve bugününe ilişkin fırsat, tehlike ve tehditlerin ortaya konulması suretiyle yaşadığımız çağın ve toplumsal gelişmelerin daha iyi anlaşılması sağlanacaktır.
 
 
 
"ZAMLAR ENFLASYONUN ALTINA EZİLDİ" 5. SAYFADA
 
[PAGE]
ZAMLAR ENFLASYONUN ALTINA EZİLDİ
 
Son bir yılda yaşanan kur artışı ve yüksek enflasyon vatandaşın sofrasını vurdu. Memur ve memur emeklilerinin 52 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düştü. Maaş zamları gıda enflasyonunun altında ezildi. Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda memur ve memur emeklilerinin 52 temel gıda maddesinde satın alma güçlerinin düştüğünü belirtti.
 
Çakar, yaptığı açıklamada, son bir yıllık sürede, gıdada fiyat artışının resmi enflasyon oranının çok üzerinde gerçekleştiğini ifade etti. Emeklilerin satın alma gücünün düştüğüne işaret eden Çakar, şunları kaydetti: “Son bir yıldaki gıda enflasyonu, çalışanları ve emeklileri ezdi. Tüm memur ve memur emeklileri ile emekli öğretmenlerin 52 temel gıda maddesinde, emekli işçilerin 46 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçilerin ise 37 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır. TÜİK'in 2014 Eylül ile 2015 yılı Eylül ayı gıda fiyat istatistiklerine göre, mercimekte yüzde 35,49, dana etinde yüzde 24,78, yumurtada yüzde 15,10, zeytinyağında yüzde 99,35, çayda yüzde 20,67, dolmalık biberde yüzde 37,97, taze fasulyede yüzde 27,27, patlıcanda yüzde 44,94, fındık içinde yüzde 38,23 artış olmuştur."
 
 
 
"CHP'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI" 6. SAYFADA
 
[PAGE]
CHP'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI
 
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) sonrası, Ankara'daki tren garı önünde meydana gelen ve 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklama yaptı. CHP MYK açıklamasında "Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız.
 
İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz" denildi.
 
 
"ÇAY-KUR'A NEDEN TRABZONLU BÜROKRAT ATANMIYOR?"
[PAGE]
 
ÇAY-KUR'A NEDEN TRABZONLU BÜROKRAT ATANMIYOR?
 
CHP Trabzon Milletvekili Avukat Haluk Pekşen, Çaykur Genel Müdür Yardımcılığı’na Trabzonlu bir bürokratın atanmaması konusunu TBMM gündemine taşıdı.
 
Haluk Pekşen, Başbakan Davutoğlu yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Çaykur’un kurulduğu günden bu yana teamül olarak her iktidar döneminde bir genel müdür yardımcılığı, Trabzon üreticilerinin temsilcisi olarak Trabzon’a kontenjan olarak verilmiştir. Trabzonlu genel müdür yardımcısı görevden alınınca, Trabzon’un kontenjanı teamüllere aykırı olarak Rize’ye verilmiştir.” dedi.
 
Haluk Pekşen’in önergedeki soruları şöyle:“1. Çaykur’un üç genel müdür yardımcısından birisinin Trabzon’dan atanması beklenirken, teamüllere aykırı olarak, Trabzon kontenjanına neden Trabzon’dan bir atama yapılmamıştır? 2. Trabzonlu çay üreticilerini temsilen Trabzonlu bir bürokratın üst düzey yönetici olarak atanması gerekmiyor muydu?3. Çaykur yönetimiyle ilgili gelenek neden bozulmuştur? 4. Trabzon’a yönelik bir önyargı mı oluşmuştur? 5. Çaykur’da Trabzon tırpanlandı yorumlarına yönelik olarak ne gibi bir düzeltme yapılacaktır?”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.