kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

AK PARTİ BIÇAK SIRTINDA!   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Baraj altında kalması risk değil" dediği HDP'nin anketlerdeki oy oranı en az yüzde 12 çıkıyor. 1 Kasım'da oy oranı yükselse bile partide yapılan hesaplamalarda 276 milletvekili sayısına ula

Haber61.net Ajandası...

banner197
AK PARTİ BIÇAK SIRTINDA!
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Baraj altında kalması risk değil" dediği HDP'nin anketlerdeki oy oranı en az yüzde 12 çıkıyor. 1 Kasım'da oy oranı yükselse bile partide yapılan hesaplamalarda 276 milletvekili sayısına ulaşılmasına kesin gözüyle bakılamıyor.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "1 Kasım'da tek başına iktidar göründü" sözünün dayandığı AK Parti'nin son anketine göre, partinin oy oranı yüzde 44'lere çıkmasına karşın HDP'nin oy oranı düşmüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "1 Kasım seçimlerinde HDP'nin baraj altında kalması bir risk oluşturmaz.
 
80 vekil çıkardılar da ne oldu, her tarafı yakıp yıkmadılar mı?" dediği HDP'nin oy oranı ise AK Parti'nin anketlerinde yüzde 12'nin altına düşmüyor. Başbakan Davutoğlu'na sunulan anketlerde, HDP'nin oy oranı yüzde 12-13 arasında çıkıyor. AK Parti yönetimi, HDP'nin oy oranının düşmemesi nedeniyle tek başına iktidar hesabını CHP, MHP, HDP ve SP'den partiye kayacak oylarla yapıyor.
 
CHP ve MHP'den birer, HDP ve SP'den yarımşar puan oyun partiye kayabileceği hesabını yapan AK Parti yöneticileri, bu durumda 7 Haziran'da 258 milletvekili çıkaran partinin 15-20 milletvekili daha çıkarabileceğini düşünüyor. Ancak güvenoyu için gereken 276 milletvekili de "bıçak sırtında" görülüyor.AK Parti yöneticileri, "1 Kasım'da öngördüğümüz şekilde bir tablo çıkar, diğer partilerden 3 puan kadar bir oy kapabilirsek milletvekili sayımız 273'te de kalabilir 278'i de bulabilir" görüşünü dile getiriyor.
 
AK Parti yönetimi, bu tablo nedeniyle çok az sayıda oyla bir milletvekilinin kaybedildiği illere yönelik olarak özel bir çalışma yapıyor. Bu illerde partinin sandık görevlilerinin çok daha dikkatli olmaları, parti teşkilatlarına da her kapıyı çalmaları, sürekli halkın içinde olmaları talimatı verildi.
 
 
 
“CHP’Lİ VEKİL ADAYLARINDAN 60 BİN TL DESTEK!” 2. SAYFADA
[PAGE]
 
CHP’Lİ VEKİL ADAYLARINDAN 60 BİN TL DESTEK!
 
Bu seçimde hazine yardımı alamadıkları için partiler 1 Kasıma kasaları boş giriyor. Vekil adaylarından başvuru için 5 bin TL alan CHP’nin seçilecek yerden listelere giren mevcut 128 milletvekilinden 60’ar bin TL “Kampanya destek” ücreti talep ettiği öğrenildi.
 
Bu parti kasasına vekillerin cebinden 7 milyon 600 bin TL girmesi anlamına geliyor. Ancak parti yönetiminin 60 bin TL talep etmesinin 7 Haziran2daki harcamaların ardından CHP’li vekilleri zor durumda bıraktığı,bazı vekillerin tüketici kredilerine başvurarak ya  da araçlarını satarak bu parayı ödemeye çalıştıkları iddia ediliyor.
 
CHP Trabzon 2.sıra Milletvekili adayı Yavuz Karan’da seçimler öncesi yaşanan ekonomik sorunlara işaret ederek “AK Parti için nasıl olsa sorun yok. Musluklar dolu akıyor ama muhalefet seçim kampanyası sürecinde oldukça büyük sıkıntı yaşıyor. Biz ne olursa olsun halkımızın sağ-duyusuna inanıyoruz. Bugünü değil yarınlarını düşünen vatandaşımız bu kötü gidişat karşısında dik bir duruş sergileyecek bu hükümetten ülkeyi kurtaracaktır. CHP İktidarında bazı hakça paylaşım egemen olacak işçi-memur ve emeklinin çilesi bitecektir” dedi.
 
 
“HASTALARDAN BIÇAK PARASINI DEVLET ALIYOR!” 3. SAYFADA
[PAGE]
 
HASTALARDAN BIÇAK PARASINI DEVLET ALIYOR!
 
CHP Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı MHP'li Sefer Aycan sağlık hizmetlerindeki gerçekleri anlattı.
 
Atıcı, “Bıçak parasını kaldırdık dediler ama şimdi bıçak parasını devlet alıyor” dedi. 1 ayrı noktada para alındığını söyleyen Atıcı, “Bıçak parasını kaldırdık dediler ama şimdi bıçak parasını devlet alıyor. 13 yıl önce 100 insanın 10'u parayla tedavi oluyordu. Şimdi 100 insan da bıçak parası ödüyor. Bıçak parası almadan hiçbir işlem yapmıyor hastaneler” dedi.  
 
Sağlık Bakanlığı'na bağlı 700'ün üzerinde kamu hastanesi, 550 civarında da özel hastane bulunduğunu ifade eden Aycan, açık büyüdükçe vatandaşın özel hastaneye teşvik edildiğini anlattı. “Ama gidene de ‘farkı sen karşılayacaksın' diyorlar. Dar gelirli, emekli insanlar bu farkları ödeyemediği için özel hastanelerden faydalanamıyor. Cerrahi operasyonlarda doktorla pazarlık yapılıyor. Bu sağlık hizmetlerinden yararlanmada eşitsizliğe neden oluyor. Sağlık hizmeti parası olanın alabildiği bir hizmet olmamalı” dedi.
 
MHP'li Aycan, özel hastanelerde fark ücreti ödememek için yapılmaya başlanan tamamlayıcı sigorta sistemini de eleştirdi. 
 
İktidarın kendi yakın ve yandaşları ile yeni bir havuz ve işbirliği oluşturulduğunu vurguladı. “Bu da yeni bir sigortacılık sektörü oldu. Hastanelerle işbirliği yapıyorlar. Sosyal devlete uygun bir model değil. İnsanlar arasında ayrım yapıyor. Ek para topluyor ve ek finansman sağlıyor” ifadelerini kullandı.
 
İktidarın 2010 yılından beri üniversite hastaneleri ile oynadığını dile getiren Aycan şunları söyledi:
 
“Özel hasta muayenelerini kaldırdılar. İstanbul'un iki büyük hastanesi Cerrahpaşa ve Çapa çökmüş durumda. Bin hocanın 600'ü ayrıldı. Ameliyatlar da yapılmayınca döner sermaye de dönmüyor. Eskiden hastanelerin bütçesi yüzde 70 kamu kaynaklarından yüzde 30 döner sermayeden karşılanırdı. Şimdi personel gideri haricinde bu hastanelere hiçbir kaynak aktarılmıyor.
 
Üniversite hastaneleri malzeme alamıyor. Kimse malzeme vermek istemiyor. Ameliyatlar gecikiyor, kaliteden ödün veriliyor.
 
 
 
“AK PARTİ’DE KAYAN OYLAR GERİ DÖNER Mİ?” 4. SAYFADA
[PAGE]
 
AK PARTİ’DE KAYAN OYLAR GERİ DÖNER Mİ?
 
Seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti Trabzon teşkilatlarında hedef 300 bin oy ve 6-0’lık bir sonuç. Peki bu hedef ne kadar gerçekçi.
 
Altıncı sıra adaylığı açıklandıktan sonra seçim  çalışmalarına hız veren Ortahisar bölgesinden partisine güç katacak isim olan Ergin Aydın bu hedefin hayal olmadığını belirterek “AK Parti bu seçimlerde beklentilerin üzerinde oy alacak ve tek başına iktidar olacak. Çünkü milletimiz artık muhalefetin kirli oyunlarını deşifre etti. Muhalefetin derdi ülkeyi yönetmek değil kaos içinde belirsizliğe sürüklemek. AK Parti teşkilatları olarak buna izin vermeyeceğiz. 7 Haziran’da öyle veya böyle muhalefete kayan oylarımız geri döndüğünde hem Trabzon’da hem ülke genelinde hedefimize ulaşacağız” dedi.
 
Başbakan Ahmet Davautoğlu’nun son açıklamasına göre; anketlerde Ak Parti’den kayan oyların döndüğüne dair işaretler var. Hiçbiri yüzde 43’ün altında değil, yüzde 44 olan var.. Yani trend değişmeye başladı. Mesele oy oranı değil de, Meclis’e 4 partinin girmiş olması. Geçmişte daha az oy oranı ile daha fazla milletvekili çıkartılıyordu. Şu anda daha olumlu bir trend var. Gelen her anket sonucu, bir öncekinden daha iyi.
 
 
 
“ISLAK MENDİL EKMEK KAZANCI OLDU!” 5. SAYFADA
[PAGE]
 
ISLAK MENDİL EKMEK KAZANCI OLDU!
 
Sanayi anlamında ciddi sıkıntı yaşayan istihdam yaratma noktasında ise kısır bir coğrafyaya sahip Trabzon’da işsizliğin önüne geçilme noktasında yeni çareler aranıyor.
 
Küçük çaplı işletmeler ve el sanatları üzerine açılan atölyeler bu anlamda kendi çapında iş alanı yaratıyor. Tıpkı Islak Mendil üretiminde olduğu gibi. Bölgenin Islak Mendilde tek üreticisi olan ve 25 kişi çalıştıran dolaylı olarak ta yüze yakın insana aş, ekmek fırsatı tanıyan a-pak ambalaj sahiplerinden işadamı-müteahhit Hami Mazlum Akoluk mevkiinde yeni fabrika binasına başladıklarını belirterek şunları söyledi:
 
“Islak mendille başladığımız ve diğer ürünlerle geliştirdiğimiz fabrikamız hizmet vermeye devam edecek, yeni iş imkanları yaratıp istihdam sağlayacağız. Burada önemli olan Trabzon’daki işletmelerin duyarlılığı. Onlar bize kol kanat olup destek olur, yerinden imal edilen hem kaliteli hem ucuz bu ürünlere sahip çıkarsa bize daha çok insana aş, iş, ekmek kapısı aralarız. Ama bir lokanta kalkıp da ıslak mendil ihtiyacını bile Trabzon dışından temin ederse bizim o zaman yapacak şeyimiz kalmıyor, şevkimiz kırılıyor.”
 
“AYDIN YOKSULLUĞA DİKKAT ÇEKTİ!” 6. SAYFADA
[PAGE]
 
AYDIN YOKSULLUĞA DİKKAT ÇEKTİ!
 
MHP Trabzon Milletvekili 2.sıra adayı Yavuz Aydın ülke insanın her geçen giderek daha yoksullaştığı ve alım gücünün düştüğünü belirterek “Okullar açıldı aileler perişan durumda. Trabzon’da Okul öncesi ana okula giden bir çocuğun sadece kitap masrafları 300 TL. Bunun ayakkabısı-çantası derken neredeyse bir asgari ücret tutuyor. Gariban vatandaş bunu nasıl ödeyecek, nasıl çocuklarını sağlıklı bir şekilde eğitecek biri çıksın bunu izah etsin” dedi. 
 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından yirmi sekiz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonucuna göre 2015 Eylül ayı itibariyle dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.361,29 TL olarak belirlendi. Bir önceki ay açlık sınırı 1.344,58 TL seviyesindeydi.
 
TÜRK-İŞ'ten yapılan açıklamaya göre, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.434,16 TL oldu. Bir önceki ay yoksulluk sınırı 4.379,73 TL seviyesinde bulunuyordu. TÜRK-İŞ hesaplamasına göre, sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı son bir ayda 17 TL arttı. 2015 yılının ilk dokuz ayı sonunda ise ailenin mutfak harcamasına 129 TL ek yük geldi. Ailenin aylık yaşam maliyetindeki artış ise yılbaşına göre 420 TL oldu.
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.