kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

MHP TRABZON’DA SIRALAMA DEĞİŞECEK Mİ? Erken seçime gidilirken partilerin mevcut vekil adaylarla mı yoksa listelerde değişiklik yaparak mı seçime gideceği noktasında belirsizlik yaşanıyor. Trabzon cephesinde ise MHP’nin 7 Haziran’daki listesini korumasını

Haber61.net Ajandası...

banner197

MHP TRABZON’DA SIRALAMA DEĞİŞECEK Mİ?

Erken seçime gidilirken partilerin mevcut vekil adaylarla mı yoksa listelerde değişiklik yaparak mı seçime gideceği noktasında belirsizlik yaşanıyor. Trabzon cephesinde ise MHP’nin 7 Haziran’daki listesini korumasını bekleniliyor.

MHP Trabzon’da birinci adayı yine Koray Aydın olacak. Dün katıldığı bir televizyon programında MHP'nin şartlarını tekrar anlatan TBMM Grup Başkanvekili ve MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, AK Parti'yi eleştirdi. Aydın, "AKP'nin neden dört şartı kabul etmediğine bakmak gerekir' dedi. Kanın durmasını isteyen herkes MHP'nin şartlarını kabul edebilir. Türkiye Saray'ın verdiği bir kararla seçime gidiyor.

Televizyondan izledim hayret ettim. Bunu Saray'ın yolunu bilmemek mi tayin ediyor.  Sen ne dersen de beni tanımadın sana yetki vermeyeceğim demek ne demek. Bunu anlamıyorum. Görev verirsem koalisyonu sağlarım benim de erken seçim hayallerim suya düşer diye düşünüyor sanırım.

Başbakan 43 günlük süreyi tiyatro oynar gibi oynadı. (Erken seçim için YSK'nın 1 Kasım önergesi için) Gerekli değerlendirmeleri yapıp buna cevap verilecektir. Bence Başbakan Ahmet Davutoğlu'na kalsaydı  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile koalisyonu kuracaktı” dedi.


“SEÇİM HÜKÜMETİ NASIL UYGULANACAK?” 2. SAYFADA

[PAGE]SEÇİM HÜKÜMETİ NASIL UYGULANACAK?

Türkiye “seçim hükümeti” ile tanışmaya hazırlanıyor. Peki nasıl olacak, ne zaman kurulacak, hangi kriterler baz alınacak.

Haber61.net siyaset ajandası bu sorulara cevap aradı.Seçim hükümeti ne zaman kurulacak? “Hükümetin kurulması için Anayasa’da ön görülen süre 23 Ağustos’ta dolacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24’ünde erken seçim kararı alması ve seçim kararının Resmi Gazetede yayımlanmasını takip eden 5 gün içinde seçim hükümeti kurulması bekleniyor” Başbakan kim olacak? “Cumhurbaşkanı, seçim kararının açıklanmasının ardından bir milletvekiline hükümeti kurma görevi verecek.

Bu görevin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verilmesi bekleniyor.” Bakanlık dağılımı nasıl olacak? Seçim hükümetinin bakanlık dağılımı, Anayasa’nın 114. Ve 116.maddelerine göre seçime geçildiği için TBMM Başkanı İsmet Yılmaz tarafından Beştepe’ye bildirilecek.

26 kişilik kabinede AK Parti’ye 11, CHP’ye 6 HDP ve MHP’ye üçer üye düşüyor” Partiler bakanlık vermezse ne olur?”CHP ve MHP seçim hükümetine bakan vermeyeceğini açıkladı. Bu partilere düşen bakanlıklara Anayasa gereğince Meclis içinden ya da dışından bağımsız olarak atanacak.

Mevcut tabloda en az 12 bakan olacak. Bağımsız bakanları Cumhurbaşkanı ve Başbakan belirleyecek” Seçim hükümetinin yetkileri sınırlı mı?”Seçim hükümeti ve bu hükümette yer alan bakanlarda güvenoyu almış hükümetlerde görev yapanlar kadar yetkili olacak. Bakanlıklarda atamamalar yapılabilecek, tasarruflarda bulunabilecek”


“HELAL OLSUN KILIÇDAROĞLU’NA!” 3. SAYFADA


[PAGE]

HELAL OLSUN KILIÇDAROĞLU’NA!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin iktidara gelmeleri halinde siyasetçi çocuklarının bedelli askerlik haklarını iptal edeceklerini söylemişti.

Hiç bir siyasetçinin çocuğunun ölmemesini arzu ettiklerini belirten Tekin “Tam tersine kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. 157 siyasetçinin çocuğu bedelli yasasından faydalanarak askere gitmedi. Bakan, milletvekili çocukları arasında bir tek kişi reddetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu hariç herkes bu yasadan faydalandı” dedi. İster kızalım, ister sevelim yanlışı var, doğrusu var. Fakat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konulardaki hassasiyeti gerçekten çok önemli. Hatırlayın kardeşi İzmir’de bir inşaatın gece bekçiliği yaparken haberlere konu olmuştu.

Şimdi de oğlu herkes gibi gidip aslanlar gibi askerliğini yapacak. Siyasetçiler bu noktada hepimize örnek olmalı, söylemleri ile uygulamaları noktasında tutarlık göstermeli. Ocaklara ateş düştüğü acılı günlerde hepimize düşen şey bu konuları şöyle enine-boyuna düşünmek olmalı.

Bir ayda 60 şehit verdik. Kınalı kuzuların hangi şartlarda büyütüldüğünü, yoksulluk ve çaresizliğe karşı ailelerin nasıl savaştıklarını şöyle bir kez daha aklınızdan geçirin ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız


“HABER61.NET’İN ÇAĞRISINA DUYARSIZ KALINMADI!” 4. SAYFADA

[PAGE]


HABER61.NET’İN ÇAĞRISINA DUYARSIZ KALINMADI!

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere ilişkin yasağın kapsamını genişleten yeni bir genelge hazırladı. Okul kantinlerinde kola ve gazlı içeceklerin ardından kek, gofret, şeker ve enerji içeceği gibi ürünlerde satılmayacak.

Haber61.net siyaset ajandasının geçen eğitim döneminde gündeme taşıdığı konu ile ilgili alınan bu karara velilerden tam destek var. Öğrenciler okulda çiğ meyve, kuru meyve, tuzsuz kuruyemiş, taze meyve suyu, ayran, süt, peynir ve haşlanmış yumurta ile beslenecek.

Aileler uygulamanın doğru olduğunu fakat denetleme noktasında gerekli hassasiyet gösterilip gösterilmeyeceği noktasında ise kararsız ve kaygıların olduğunu ifade ettiler


“AK PARTİ ERKEN SEÇİMDE BAŞARILI OLUR MU?” 5. SAYFADA

[PAGE]


AK PARTİ ERKEN SEÇİMDE BAŞARILI OLUR MU?

Trabzon Eski il genel meclis üyesi ve başkan vekillerinden Dursun Yüksel AK Partinin erken seçimde eğer hatalardan dönmemesi durumunda başarısız olacağını belirterek şu uyarıda bulundu:

"Partimiz AK parti bir kasımda tekrar seçime gidiyor. Benim âcizane önerilerim... 2002 ruhuna kesinlikle dönülmeli. Adaylar çok ince eleyip, sık dokunarak yeniden belirlenmeli.. Yeni oy kullanan gençlere bu iyi anlatılmalı. Üç dönem kuralı bitmeli. Teşkilatlarda ve partideki dalkavuklardan bir an önce kurtulmalı..

Teşkilatlarda sadece birilerinin yerlerini korumaları adına küstürülen eski teşkilat mensupları mutlaka bir şekilde onure edilip kazanılmalı. Vatandaşın cebine yansıyacak ekonomik tedbirler açıklanmalı. Teşkilatlar üzerine çöken rehavet, dava şuuru tekrar aşılanarak verilip, sahaya dava değerlerini anlayarak, artık bundan sonra menfaatçiler barınamayacak gerçeği kesinlikle yerleşmeli.

Kibir ve büyük görme egosu kesinlikle partide kimsede kalmamalı,varsa diskalifiye edilmeli.. Ve son olarak seçim sabahına kadar uyku, dinlenme, iş, izin ve tüm mazeretler kaldırılmalı, saha bir an bile boş bırakılmamalı”


“MEMURUN UMUDU TÜKENDİ! SON KARAR HAKEM HEYETİNDE” 6. SAYFADA

[PAGE]MEMURUN UMUDU TÜKENDİ! SON KARAR HAKEM HEYETİNDE

Milyonlarca memurun 3 Ağustos’ta başlayan zam pazarlığı hafta sonu bitiyor. Memur temsilcileri, 2016 için toplam yüzde 16 zam talep ederken, hükümet 2016 yılı için önce yüzde 4+4 ardından yüzde 5+4 teklif etti.

Son günde hükümetin teklifini bir miktar daha arttırması bekleniyor. Anlaşma olmazsa Hakem Heyeti’nin belirleyeceği zam geçerli olacak. Hükümetle yapılacak zam pazarlığı bu hafta sonu bitiyor. Hükümetin son açıkladığı teklifini bir miktar daha arttırması bekleniyor. Anlaşma sağlanamaması halinde ise Hakem Heyeti’nin belirleyeceği zam geçerli olacak.

Memurlarla maaş zamları için pazarlık Ağustos ayı başında başladı. Memur-Sen’in 2016 için 8+8 zam ve taban aylığa 150 lira, 2017 için 7+7 oransal zam ve taban aylığa 100 lira artış, Türkiye Kamu-Sen 2016’da yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira zam, KESK ise en düşük memur maaşının 2 bin 900 liraya yükseltilmesi ile aile, çocuk ve yemek yardımı talebiyle oturduğu masaya hükümet ise ilk aşamada 2016 için yüzde 4+4, 2017 için de yüzde 3+3 teklifini getirdi.

Teklif edilen zam oranlarının tüm konfederasyonların tepkisini çekmesi üzerine, hükümet 2016 yılı zam oranını revize etti. Yeni teklifte 2016 yılı için zam oranı yüzde 5+4 olurken; 2017 oranları ise yüzde 3+3 olarak korundu. Bu hafta sonu itibariyle bitecek olan toplu görüşmelerde hükümetin yeni bir teklif daha getirmesi bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de hafta içinde yaptığı açıklamada, tekliflerini yükseltecekleri mesajını verdi.

Çelik, “Kamu tarafı olarak verdiğimiz teklif ne ilk ne de son. Şu anda iki taraf arasında da esneme var. Belli bir noktaya doğru hareket ediliyor” dedi. Çelik’in yükseleceğini belirttiği yeni teklifte de uzlaşı olmaması durumunda sendikalarla hükümet arasında uzlaşmazlık zaptı tutulacak ve konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Hakem Kurulu’nun çalışmalarını ise en geç ağustos ayının son gününe kadar tamamlaması gerekiyor.

Eylül ayı başında da memurların zam oranları belirlenmiş olacak. Hakem Kurulu’nun zam ve sosyal-ekonomik haklarla ilgili karar Resmi Gazete’de de yayımlanacak.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.