kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

CHP İKİ BAKANLIKTA ISRARLI! CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün görüşeceği Başbakan Ahmet Davutoğlu ile koalisyon konusunda Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarında ısrarcı olacağı belirtildi. Bu iki bakanlık dışında Çalışma Bakanlığı’nın da tale

Haber61.net Ajandası...

banner197

CHP İKİ BAKANLIKTA ISRARLI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün görüşeceği Başbakan Ahmet Davutoğlu ile koalisyon konusunda Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarında ısrarcı olacağı belirtildi. Bu iki bakanlık dışında Çalışma Bakanlığı’nın da talep edileceği Adalet ve İçişleri arasında da tercih yapılacağı bildirildi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapacağı görüşme öncesi kurmayları ile toplanarak görüş alış verişinde bulundu. Bugünkü görüşmesinin ardından yarın MYK’sını, Çarşamba günü de olağanüstü grubunu toplayıp milletvekillerini bilgilendirilecek. Koalisyon konusunda karar verme yetkisi olan Parti Meclisi de önümüzdeki hafta toplantıya çağırılacak.

CHP, Davutoğlu ile yapılacak kritik toplantıda koalisyon şartı olan 14 ilkeyi kapsayan 5 sorun başlığının çözülmesi kaydıyla “Büyük Koalisyon’’ için sıcak yaklaşım sergiliyor. Görüşmede en büyük fikir ayrılığı, 17-25 başta olmak üzere yolsuzluklar ve Cumhurbaşkanının Anayasal çizgisine ilişkin konu başlıklarında yaşanacak. Acilen çözülmesi gerektiği vurgulanan, “Eğitim, Dış politika, Kürt sorunu, Yeni Anayasa ve Ekonomi” konu başlıklarında da tarafların çok yakın olmadığı konuşuluyor.

Kulislerde özellikle eğitim ve dış politikanın iki partinin uzlaşmaya en uzak olduğu noktalar olduğu belirtilirken, bakanlıkların paylaşımında gözetilecek hassas dengelerin Büyük Koalisyon’u mümkün kılabileceği değerlendiriliyor. Adalet ya da İçişleri bakanlıkları CHP’nin seçim vaatlerini gerçekleştirmesi için önem taşıyor.

“MEMUR VE EMEKLİ’YE ENFLASYON OYUNU” 2. SAYFADA

[PAGE]
 

MEMUR VE EMEKLİ’YE ENFLASYON OYUNU

9 milyon SSK ve Bağ-Kur Emeklisi son altı aylık enflasyona göre zam alıyor. Memur ve emeklisinin zam farkı da enflasyona göre belirleniyor. Her ne hikmetse zammın alınacağı aylarda enflasyon düşük çıkıyor.

Bu yüzden milyonlarca kişinin alacağı fark daha az oluyor. Haziran ayında da benzer bir durum olmuştu.İlk beş aylık enflasyon yüzde 5.30’a çıkmış ancak Haziran enflasyonu yüzde 0.51 gerileyince 6 aylık enflasyon yüzde 4.76’ya inmişti.

Temel gıda maddelerine peş peşe zamların geldiği bir dönemde enflasyonun düşük çıkması siyasileri harekete geçirdi. CHP memur ve emeklilerin maaşlarının enflasyona ezdirilmemesi için TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.


“ERBAŞARAN’DAN ZAMMA TEPKİ” 3. SAYFADA

[PAGE]
 

ERBAŞARAN’DAN ZAMMA TEPKİ

Ete uygulanan zam oranı ile köfte ve etli yemeklere şok zamları beraberinde getirdi. Vatandaş artık ağız tadıyla dışarıda köfte keyfide yapamayacak. Faroz’da hizmet veren Hacıoğlu Restaurant’ın sahibi işadamı Ömer Erbaşaran son dönemde ete yapılan zamlara tepkili.

İşletme olarak zamlara karşı sonuna kadar direneceklerini vatandaşa aynı fiyat aynı kalite ile köfte yedireceklerini belirten Erbaşaran “Özellikle dar-gelirli vatandaşlarımız kolay para kazanmıyor. Yapılan zamlar insanların yemek yeme zevkini hiçe saymaktır” dedi.

Arap turizmin de bölgeye çok ciddi bir kazanım sağladığını fakat fiyat uygulaması başta olmak üzere bazı konularda ciddi ayrımcılık yaşandığını belirten Erbaşaran “Böyle giderse bu işin bedelini şehir olarak ağır öderiz. İşletmemizde Yerli ve yabancı turist kim olursa olsun fiyatlarımız sabittir.İnsanları cüzdanlarına göre değil vicdanlarına göre seviyor ve sayıyoruz” şeklinde konuştu.


“ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ OYUNU ARTIRIR MI?” 4. SAYFADA

[PAGE]
 

ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ OYUNU ARTIRIR MI?

KONDA Genel Müdürü Bekir olası bir erken seçimde AK Parti’nin oylarının artmayacağını, HDP’nin oylarının ise yüzde 10 barajının üzerinde olacağını düşünüyor.

İşte o açıklama: “Alınan oy oranlarında büyük değişimler olmaz ama siyasi sonuçlar bakımından büyük değişiklikler olabilir. Ben AK Parti’nin oyunun artmayacağı kanaatindeyim. Bunu bir araştırmaya dayanarak söylemiyorum. Meslektaşlarımın yayınladığı anketlere bakıyorum. Özellikle AK Parti’ye anket yapan şirketlerin sonuçlarına bakıyorum, onlar da "değişmedi’’ diyor.

"Değişiyor’’ diyen de yok. Bir yandan da şöyle bir durum var: 450-500 bin seçmen yer değiştirdiğinde bu yüzde 1’lik bir orana denk geliyor. AK Parti’nin 7 Haziran oyu yüzde 40.7, yüzde 1’lik düşüş yüzde 39.7 demek. Yüzde 1’lik yükseliş de yüzde 41.7 demek. Fark yüzde 1’de olsa bu iki oran da farklı siyasi sonuçlar üretir. Yükselme moral olarak AKP’ye güven verir, "toparlanıyorlar’’ yorumlarına yol açar ama düşüş ‘’uçağın burnu aşağıya doğru döndü artık toparlanamıyorlar’’ sonucu üretir.

Her iki sonuç da önemli siyasi gelişmelere yol açar. 7 Haziran seçimlerinde 3-4 milyon seçmenin tercihindeki değişimin ürettiği sonuç ortada. O yüzden yüzdelerin büyüklüklerine çok takılmamak lazım. MHP ya da CHP’de yüzde 1’lik değişim büyük siyasi sonuç üretmiyor ama AKP ve HDP’deki küçük değişimler büyük siyasi sonuç üretmeye aday. Siyaset kutuplaşmaya ve kimliklere sıkıştığı için yüzde 1’ler bile önemli hale geldi. 500 bin kişi fikir değiştirdiği zaman büyük dalga üretebiliyor”


“KOALİSYON KURULMA İHTİMALİ YÜKSEK!” 5. SAYFADA

[PAGE]
 

KOALİSYON KURULMA İHTİMALİ YÜKSEK!

Hükümet kurma sürecinde, AK Parti ile CHP heyetlerinin, "istikşafi" görüşmeleri tamamlamasının ardından, Genel Başkanlar Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu, bugün saat 18.00'de Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya gelecek.Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi.

AK Parti cephesi temkinli,CHP cephesi ise görüşmelerden umutlu. CHP İstanbul Milletvekili hemşerimiz Akif Hamzaçebi haber61.net siyaset ajandasına yaptığı açıklamada partisinin baştan beri olumlu bir tutum sergilediğini belirterek “CHP ülke gerçeklerini göz önünde tutarak atılması gereken her adımı atma noktasında hassasiyet göstermiş, üzerine düşeni yapmıştır.Yıkıcı değil yapıcı bir anlayışla koalisyon görüşmelerinde bu noktaya geldik. Milletimiz bu süreçte kimin ne kadar samimi olduğunu görmüştür” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ise "Bugünkü görüşmelerden olumlu bir şeylerin çıkması" temennisinde bulundu. AK Parti ile CHP arasındaki ön görüşmelerde, "koalisyon olamaz" diye bir şeyin çıkmadığını belirten Bekaroğlu, şöyle dedi:"Bugün siyasi irade konuşacak. Görüşmelerde bir problem yok, CHP böyle bir koalisyona var. Başbakan da böyle bir koalisyonu istiyor. Türkiye'nin durumu ortada, çatışma, terör, ekonominin durumu, her şey ortada.

Dolayısıyla geniş tabanlı bir koalisyon hükümetinin, Türkiye için yararlı olacağını düşünenlerdenim. İki büyük partinin her konuda anlaşması gerekmiyor, zaten mümkün değil, doğru da olmaz. Ama Türkiye'nin temel sorunlarını çözme konusunda anlaşabilirler, bu konuda bir engel yok. Bu beklentilerle CHP, ön görüşmeleri sürdürdü. Başlıkların hepsinde anlaşma yapılmadı ama birbirlerini keşfederken partiler, önemli işleri birlikte yapabilecekleri konusunda bir sıkıntı çıkmadı."


“GEL DE AÇ KALMA GEL DE YAŞA!” 6. SAYFADA

[PAGE]
 

GEL DE AÇ KALMA GEL DE YAŞA!

Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nda, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 112,84 lira, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 284,66 lira olarak belirlendi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,20 oranında artarak bin 630,23 lira olurken, 4 kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı bin 674,58 lira hesaplandı. Araştırmada, 4 kişilik ailenin sağlıklı biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama tutarı günlük 34,26 lira olarak belirlendi.

Temmuzda 4 kişilik ailenin gıda harcaması toplamı bin 27,77 lirayı bulurken, ortalama 2 bin 407,22 lira ücret alan bir memurun, ailesi için yaptığı gıda harcaması maaşının yüzde 42,07'ini oluşturdu. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı değerlendirmede, memur ve emeklilerin ortalama refah seviyesine ulaşması için maaşlarının yüzde 78 oranında artırılmasını istedi.?


“BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA!” 7. SAYFADA

[PAGE]
 

BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA!

Ülke genelinde gerek il gerekse ilçe belediyelerinin borç yükü ürkütücü boyutlara ulaştı. Belediyelerin devlete olan sigorta prim borçlarının toplamının 4 milyar 881 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Toplam bin 396 belediyeden yalnızca 337’sinin SGK’ya prim borcu bulunmuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan değerlendirme notuna göre 30 Nisan 2015 itibariyle ülke genelindeki bin 396 belediyeden bin 59’unun prim borcu olduğu tespit edildi. 23 büşükşehir, 43 il, 420 büyükşehir ilçe, 307 ilçe, 266 belde belediyesinin toplam borç tutarı 4 milyar 880 milyon 921 bin lira olarak gerçekleşti.

Büyükşehir belediyelerinin toplam borç miktarı ise 756 milyon 255 bin lira oldu. 30 büyükşehir belediyesinden Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin’in sigorta prim borcu bulunmazken, 23 büyükşehir belediyesinin borçlu olduğu belirlendi.Trabzon’un borcu ise 410 bin lira..!

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.