kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON’UN TERCİHİ KOALİSYONDAN YANA!Koalisyon görüşmelerindeki 45 günlük sürenin tamamlanmasına iki hafta kala haber61.net siyaset ajandası Trabzon’da vatandaşın sürece yönelik görüşlerini aldık. Son dönemde artan terör olayları, ekonomideki istikrarsızl

Haber61.net Ajandası...

banner197

TRABZON’UN TERCİHİ KOALİSYONDAN YANA!

Koalisyon görüşmelerindeki 45 günlük sürenin tamamlanmasına iki hafta kala haber61.net siyaset ajandası Trabzon’da vatandaşın sürece yönelik görüşlerini aldık. Son dönemde artan terör olayları, ekonomideki istikrarsızlık ve geleceğe güvenle bakma noktasındaki kaygılar vatandaşın kafasını allak bullak etmiş durumda.

Koalisyon görüşmeleri boyunca AK Parti ile CHP’nin uyumlu bir dönem geçirmesine dikkat çeken vatandaşlar “Şimdi uzlaşma ve anlaşma zamanı. MHP’nin desteği ile AK Parti-CHP 63.hükümeti kurup hemen ülke sorunlarına karşı birlikte mücadele versinler” dediler. İşte vatandaşın gözünden koalisyona dair görüşler:  

Mahmut Kuru: “Erken seçim olmasın. Yeniden seçim ekonomide büyük kayıplar yaşamamıza neden olur. Partiler uzlaşsın ve güçlü bir koalisyon hükümeti kurularak hem terör hem de ekonomi de ülkeyi düzlüğe çıkarsınlar”

Vildan Deretaşı:”Uzlaşmaktan-anlaşmaktan neden bu kadar korkuyor ve kaçıyoruz.7 Haziran’da kararımızı verdik, hala neyin zorlaması yapılıyor. Erken seçim olsa tablo değişmez. Hükümet kurulsun ve artık herkes şapkasının önüne koyarak daha çok evladımızı kaybetmeden ülkeye sahip çıkılsın”

Murat Selim Kara: “MHP’nin baştan kapıları kapatması doğru değildi. AK Parti-MHP koalisyonu olabilirdi. Ama bu saatten sonra zor. Artık tek seçenek var AK Parti-CHP hükümeti. MHP’de dışarıdan destek vermeli. Üç parti anlaşmazsa bakın millet gider yine tepki oylarını HDP’ye verir benden söylemesi”


“AK PARTİ VE CHP 10 MADDE ÜZERİNDE ANLAŞTI!” 2. SAYFADA

[PAGE]

AK PARTİ VE CHP 10 MADDE ÜZERİNDE ANLAŞTI!

CHP’nin koalisyon görüşmelerine başlamadan önce “evrensel hukuk kuralları” olarak kamuoyuna deklare ettiği 14 maddelik koalisyon ilkelerinden onunda, ayrıntılarında bazı görüşler farklı olsa da prensipte iki partinin uzlaşmaya çok yaklaştığı ifade ediliyor.

AK Parti’nin kendi öneri ve görüşlerini saklı tutmak kaydıyla yeşil ışık yaktığı ve uzlaşmaya yakın durduğu 1o madde şunlar:

Özgürlükçü ve demokratik bir anayasa

-Türkiye’nin 12 Eylül darbe hukukundan bütünüyle arındırılması

-Hukuk devletinin tüm kurum ve gerekleri ile birlikte tesis edilmesi

-Siyasi ahlak yasasının çıkarılması

-Vergi denetimin siyasal araç olmaktan çıkarılması

-Kamu Maliyesinin şeffaf hale getirilmesi

-Yolsuzlukların üzerine gidilmesi

-Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi

-Özgürlük alanlarının genişletilmesi

-Medya üzerindeki baskılara son verilmesi


“TRABZON’DA NE UCUZ?” 3. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA NE UCUZ?

Trabzon gün geçtikçe daha pahalı bir şehir haline gelmeye başladı. Gün geçmiyor ki fiyatlarda oynama olmasın, artış yaşanmasın. Lokantalarda yemek fiyatlarından kafelerdeki çay fiyatına, kiralardan tutun araç kiralamaya kadar her şey adeta ateş pahası.

Yerli ve yabancı turist sayısındaki artışı dikkate alan esnaf “bu süreci ne kadar iyi atlatırsam o kadar yanıma kar” anlayışını benimserken şehir insanı fiyatlara büyük tepki gösteriyor.

Trabzon’da yaz sezonu sadece şehir merkezlerinde değil otel ve dinlenme tesisleri bulunan tüm yerlerde aynı mağduriyet yaşanmakta. Turizm yetkilileri fiyatlar eğer böyle giderse başta Araplar olmak üzere yerli ve yabancı turist noktasında ileride sıkıntı yaşarız diyerek işletmeleri ve esnafı daha duyarlı olmaya çağırdılar.

Bu arada et fiyatındaki artışın özellikle lokanta ve restoranlarda yemek fiyatlarına yansıması beraberinde başka bir tartışmayı daha gündeme taşıdı. TESOB Başkanı Metin Kara her kurban bayramı öncesi et fiyatlarındaki artışın spekülasyondan ibaret olduğunu belirterek “Transfer borsası gibi ette de adeta menajerler devrede. Ortalığı bulandırmak fiyatları yukarı çekmek için adeta yarış içinde olanlar var. Et fiyatındaki artışın önüne geçmek için küçükbaş hayvan üreticilerin mutlaka desteklenmesi şart” dedi.

“RİZELİ BURAK’IN ÖLÜMÜ YENİ TARTIŞMA BAŞLATTI!” 4. SAYFADA

[PAGE]

RİZELİ BURAK’IN ÖLÜMÜ YENİ TARTIŞMA BAŞLATTI!

Rize’de geçirdiği mide küçültme ameliyatı operasyonundan sonra hayatını kaybeden 17 yaşındaki Burak Petek’in ardından gözler yine obezite cerrahisi yani mide ameliyatına çevrildi.

Son bir yıl içinde mide ameliyatı sonrası yaşamını kaybedenlerin sayısı 9.Obezite tedavisindeki mide küçültme, kelepçe ya da balon yöntemlerdeki ölüm oranın binde 3 olduğunu belirten Prof.Dr.Umut Barboros “Türkiye’de ise bu oranlar yüzde 3’lere çıkmış durumda. Dünyadakinin on katı. Türkiye’de ölümlerin bu kadar yüksek olmasının sebebi cerrahların ve merkezlerin bu işi eğitim almadan yapıyorlar olmaları.

Sağlık Bakanlığı bu konu hakkında “mükemmeliyet Merkezleri” oluşturmaya çalışıyor dedi. 25 yıldır obezite cerrahisi ile uğraşan Opr.Dr.Mehmet Görgün ise bu alandaki ameliyatların artış göstermesinin sebebinin obezitenin başka bir tedavisi olmamasından kaynaklandığını belirtti.


“TRABZONLU ESKİ VEKİL ERKEN SEÇİMİ YORUMLADI!” 5. SAYFADA

[PAGE]

TRABZONLU ESKİ VEKİL ERKEN SEÇİMİ YORUMLADI!

Hükümetin kurulması için tanınan 45 günlük sürenin 23 Ağustos'ta dolacak olması ve halen bir hükümet formülünün bulunmaması erken seçim olasılığını yeniden gündemin üst sıralarına taşıdı.

AK Parti'nin her iki parti ile koalisyon oluşturamaması durumunda, azınlık hükümeti ile seçime gidilmesi bekleniyor. Azınlık hükümetine MHP'nin destek vermesi durumunda ise iki partinin üzerinde anlaştıkları tarihte seçimler yenilenecek.

Bu durumda ise seçimlerin kış şartları altında değil bahar aylarında yapılabileceği konuşuluyor. AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi  eski Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde yasa gereği tanınan 90 günlük sürede seçim hazırlıklarının ve kampanyaların yapıldığını hatırlattı.

Bunun dışında TBMM'nin seçimlerin yenilenmesine yani erken seçime karar vermesi halinde yasalarda belirtilen sürenin kısalabileceğini vurgulayan Malkoç, şöyle konuştu: "Ne kadar kısalır, 75 güne, 60 güne inebilir. Daha önce YSK en kısa takvimi 50 gün içerisinde de yapmış, yetiştirmiştir. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı'nın karar vermesi halinde süre 90 gün orada kanunda açık hüküm var.

Ancak TBMM erken seçim kararı alırsa o zaman bu süre kısalabilir, 45-50 güne kadar kısaltılabilir. Bu kısaltmayla ilgili değerlendirme yapılırken mutlaka YSK görüşü alınır. Sıkışık bir takvim olur ama 50 günde yapabilir. YSK, teknik olarak zaten her zaman seçime hazır, tecrübesi de var orada problem yok. Teknik ve maddi olarak hazır.“KONUT VE KİRA PARASI BİZİ TÜKETİYOR!” 6. SAYFADA
 

[PAGE]


KONUT VE KİRA PARASI BİZİ TÜKETİYOR!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılına ilişkin "Hane halkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımladı.  Buna göre, Türkiye genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,8 ile konut ve kira harcamaları aldı, harcamaların yüzde 19,7'si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu.

Hane halkları, toplam harcamalarının yüzde 2,1'ini sağlık harcamalarına, yüzde 2,4'ünü ise eğitim hizmetleri harcamalarına ayırdı. Hane halkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2013'te 2 bin 572 lira iken, 2014 yılında 2 bin 848 lira olarak tahmin edildi. Harcama türlerinin payı ise 2013 yılına göre önemli ölçüde değişmedi.

Araştırmanın 2013 ve 2014 yılı sonuçları karşılaştırıldığında, 2013 yılında yüzde 19,9 olan gıda ve alkolsüz içeceklerin payı 2014'te yüzde 19,7 oldu, giyim ve ayakkabı harcamalarının payı ise yüzde 5,3'ten yüzde 5,1'e geriledi.

Geçen yıl bir önceki yıla göre, konut ve kira harcamalarının payı yüzde 25'ten yüzde 24,8'e, haberleşme harcamalarının payı yüzde 4'ten yüzde 3,7'ye, kültür ve eğlence harcamalarının payı ise yüzde 3,1'den yüzde 3'e düştü.

Alkollü içecek, sigara ve tütün harcamalarının yüzde 4,2, sağlık harcamalarının yüzde 2,1, eğitim hizmetlerinin yüzde 2,4 ve çeşitli mal ve hizmet harcamalarının yüzde 4,3 olan payları geçen yıl değişmedi. Diğer yandan 2013'te yüzde 6,6 olan mobilya ve ev eşyası harcamaları payı, geçen yıl yüzde 6,8, yüzde 17,4 olan ulaştırma harcamaları payı yüzde 17,8 ve yüzde 5,9 olan lokanta ve otel harcamaları payı ise yüzde 6 oldu.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İpek - 2 yıl önce
yaz mevsimini yaşıyoruz, malum herkes gibi bizim de misafirlerimiz geldi ilk aklımıza gelen Trabzon meydan parkı idi ve misafirlerimizle birer bardak çay içelim dedik ama karşılaştığımız fiyat bizi şaşırtı, bu şehirde bir bardak çayın fiyatı nasıl bu kadar oluyor anlamıyoruz, oy alırken parası olanlardan mı oy alıyorlar, bu yüksek çay fiyatını kınıyoruz, misafirimizle çoluk çocuğumuzla içtiğimiz bir bardak çayı zehir etmeye hiç kimsenin hakkı yok, bu meydan parkı üç beş yıldır yok, yıllardır var ama bu fiyatlar son bir kaç yıldır can yakıyor