kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TRABZON HAVALİMANI DAHA CAZİP OLMALI!Türkiye havalimanlarından ‘gelip-geçen’ transit yolcular Türk turizmi için büyük bir kayıp olmaya devam ediyor.TUROB Başkanı Timur Bayındır, “İlk 6 ayda İstanbul havalimanlarından geçen yaklaşık 6.4 milyon transit dış

Haber61.net Ajandası...

banner197

TRABZON HAVALİMANI DAHA CAZİP OLMALI!

Türkiye havalimanlarından ‘gelip-geçen’ transit yolcular Türk turizmi için büyük bir kayıp olmaya devam ediyor.

TUROB Başkanı Timur Bayındır, “İlk 6 ayda İstanbul havalimanlarından geçen yaklaşık 6.4 milyon transit dış hat yolcusu, bir şişe su dahi içmeden havalimanlarımızdan başka ülkelere gitti” dedi. Ocak-Haziran 2015 dönemi Türkiye Havalimanları verilerinden hareketle bir rapor hazırladı.

TUROB’un raporuna göre, Ocak-Haziran 2015 döneminde İstanbul’un iki büyük havalimanından gelen-giden toplam yolcu sayısı, 19 milyon 508 bini Atatürk Havalimanı’ndan olmak üzere toplam 23 milyon 811 kişiye ulaştı. Toplam yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 8.3 arttı. Tekil yolcu sayısı ise 11 milyon 905 bin kişi olarak gerçekleşti.

Bu tekil yolcuların 6 milyon 418 bin kişisini de transit yolcular oluşturdu. DHMİ istatistiklerinde havalimanlarını kullanan yolcular geliş ve gidişlerinde ayrı -ayrı sayılıyor. Yoğunluğun yaşandığı fakat ekonomik anlamda getirisi olmayan Trabzon Havalimanı verimli olamayan havalimanları arasında yerini aldı. Bayındır bu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Dünya turizminde söz sahibi ülkeler arasında yer almak isteyen Türkiye’nin öncelikli olarak havalimanlarını daha verimli kullanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.


“İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİME KARŞI!” 2. SAYFADA

[PAGE]

İŞ DÜNYASI ERKEN SEÇİME KARŞI!

Son iki yılı seçimler nedeniyle frene basarak geçiren sanayici, terör ortamının yeniden alevlenmesiyle 2015’i ‘kayıp yıl’ olarak tarif etti.2016 için acil harekete geçilmesi, hükümetin kurularak güven ve huzur ortamının yeniden sağlanmasını isteyen sanayici, adeta tüm siyasilere bir çağrı yaparak “2016 da kayıp yıl olmasın” dedi.

Hızla hükümet kurulması gerektiğini ve Türkiye’nin içinde bulunduğu belirsizlik ortamından bir an önce çıkmasını isteyen iş dünyası temsilcileri, “Kaybedilen zamanın telafi edilmesi için de şimdiden 2016 yılı için hedefler ve politikalar revize edilmeli; cari açık, istihdam, faiz oranları, ihracat, teşvik, inovasyon ve Ar-Ge, yabancı yatırımcılara yönelik politikalara ağırlık verilmeli” açıklamalarını yaptılar.

İŞ dünyasının siyasilerden beş önemli talebi var.

1 - Seçimler nedeniyle beklemedeydik, şimdi hükümet için beklemedeyiz. Bir an önce güçlü bir koalisyon kurulsun, bekleme bitsin.

2 - Üretmek için güven ortamı şart. Güven ve huzur ortamı hukuksal zeminde sağlansın. Terör son bulsun.

3-  Dövizdeki artış ihracatı olumlu etkiler diye düşünülse de özel sektörün döviz borçları var. 2016'ya da sıkıntı yansır. Acil önlem alınsın.

4 - Türkiye'ye 2014'teki gibi 2.9'luk büyümeler yetmez. Türkiye tekrar enerjisini ekonomik büyümeye verecek tedbirler alsın.

5 - Sanayici olarak yatırımlarımızın arkasındayız. 2016'yı kazanmak için vakit var. Küresel ekonomideki kırılganlıkları telafi edecek politikalar ve hedefler konulsun.


“AK PARTİ HERKESİ TERS KÖŞE YAPACAK!” 3. SAYFADA

[PAGE]

AK PARTİ HERKESİ TERS KÖŞE YAPACAK!

63.Hükümetin AK Parti ile CHP arasında kurulup kurulmayacağı artık bugün-yarın netleşiyor. Artık koalisyon senaryoları üzerinde ihtimaller azalıyor. Ya AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyük koalisyonu kuracak yada erken seçime gidilecek. AK Parti-MHP koalisyon hükümeti olasılığı ise oldukça güç görünüyor.

AK Parti ileride sağ tabandan gelecek “CHP ile hükümet kurdunuz” eleştirisinden kaçtığı için CHP koalisyonuna çok sıcak bakmıyor. DSP ile 1999’da koalisyona girdiği için 2002 yılından bu yana MHP’yi eleştiren AK Parti bu eleştirilerin kendisine döneceğinden de çekiniyor. Tabanın arzu ettiği AK Parti-MHP koalisyon hükümeti bu noktada çıkmazda. HDP ile ise zaten baştan kapılar kapanmıştı.

Geriye azınlık veya seçim hükümeti kalıyor. Peki başka formül yok mu? AK Parti hiçbir partinin desteğine ihtiyaç duymadan herkesi ters köşeye yatıracak bir formül peşinde. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Davutoğlu,45 günün dolacağı 24 Ağustos’tan birkaç-gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hükümet listesini sunmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı bunu onaylarsa Meclis Olağanüstü toplantıya çağrılıp bir hafta içinde de güvenoyuna başvurulabilir. Eğer gizli oylama yapılır ve diğer partilerden 18 milletvekili hükümete güvenoyu desteği verirse, ilkbahara kadar azınlık hükümeti yol alır. Güvenoyu almasa seçime götüren yine AK Parti olur. Ayrıca seçim hükümeti kurulması bu yolla engellendiği gibi bakanlık alması istenmeyen HDP’nin de önü kesilmiş olur.


“MEMURUN TALEPLERİ KARŞILIK GÖRECEK Mİ?” 4. SAYFADA

[PAGE]

MEMURUN TALEPLERİ KARŞILIK GÖRECEK Mİ?

Toplu sözleşmede sadece zamlar değil, konfederasyonların memurlar için evlilik, kreş, ulaşım, yemek yardımı gibi pek çok talebi de karara bağlanacak.

Yaklaşık 3 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisinin gözü, 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde. Bu ay içinde tamamlanacak toplu sözleşmede sadece 2 yıllık zamlar değil, gelirleri artıracak çok sayıda talep de masaya yatırılacak.

Konfederasyonlar; memurlara ödenen doğum, eş, çocuk gibi yardımlarda önemli oranda artış yapılmasını istiyor. Yeni yardım talepleri de var.

İşte o talepler:

-Doğum: Halen 207 lira 71 kuruş olan doğum ödeneği, 830 lira 80 kuruş olsun.

-Ölüm: Halen memur için bin 592, eş ve çocuk için 796 lira ödeme yapılıyor. Bu rakam ikiye katlanarak, memur için 3 bin 184, eş ve çocuk için bin 592 liraya yükseltilsin.

-Evlenme: En yüksek memur aylığının 5 katı evlenme yardımı verilsin. Çocukların evliliği halinde rakam en yüksek memur aylığının 2 katı olsun. Halen en yüksek memur maaşı aile ve çocuk yardımı dahil 8 bin 462 lira. Bu rakama göre evlenme yardımı talebi, memur için 42 bin 310, çocukları için 16 bin 924 liraya tekabül ediyor.

-Eş-çocuk: Eş yardımı 275 lira olsun. Çocuk yardımı her yaş için 75 liraya çıksın.

-Kreş: Büyükşehirlerde 300, diğer kentlerde 250 lira kreş yardımı ödensin.-Yiyecek: Yemek olmayan işyerlerinde öğün başına 6 lira verilsin.

-Giyecek: 125 lira verilsin. Ulaşım: Servis yoksa, günlük 5 lira ulaşım yardımı verilsin.

-İkramiye: Dini bayramlarda 2 maaş bayram ikramiyesi ödensin.
 

“MHP AK PARTİ'NİN TEKLİFİNE NASIL CEVAP VERECEK?” 5. SAYFADA

[PAGE]

MHP AK PARTİ'NİN TEKLİFİNE NASIL CEVAP VERECEK?

AK Parti, CHP ile görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa MHP'ye iki seçenekli koalisyon paketi sunacaK. AK Parti öncelikli olarak MHP'ye koalisyon kurmak istediğini söyleyecek.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim gününden bu yana sürdürdüğü 'koalisyon istemiyorum' ısrarı devam ederse, tekrar seçimde kurulacak olan seçim hükümetinde HDP'nin yer almasını istemeyen AK Parti ikinci seçenek olarak seçim tarihi belli azınlık hükümeti teklifini götürecek.

AK Parti, MHP'ye ya kasımda ya da mayısta seçim yapılacağını belirterek kurulacak AK Parti azınlık hükümetine destek isteyecek. Kulislerde, koalisyon olmazsa MHP'nin de AK Parti gibi seçim hükümetinde HDP'nin yer almaması için buna sıcak bakacağı belirtiliyor.

Bunun için MHP'nin AK Parti'ye güvensizlik oyu vermek yerine çekimser kalarak AK Parti azınlık hükümetini destekleyeceği belirtiliyor. Olası bir AK Parti -MHP koalisyonunda ise AK Parti'nin öncelikli konuları da belli oldu. AK Parti'nin ister koalisyon olsun ister azınlık hükümeti kurulsun MHP'ye götüreceği teklifin başlıkları da netleşmeye başladı.

Buna göre AK Parti, seçim barajının düşürülmesini, 1991 seçimlerinde olduğu gibi hem milletvekili hem de partiye oy verilmesini sağlayan tercihli seçim sistemi değişikliği yapılmasını önerecek. AK Parti, belediye meclisi kararı ile yapılan son zamanlarda HDP'nin elinde bulunan belediyeler kanalıyla şehir ve köy isimlerinde yaptıkları değişikliklerin de önüne geçmek istiyor.

Bunun için MHP'ye götürülecek teklifler arasında bir yasal değişikliğe gidilerek belediyelerden bu yetkinin alınması ve Bakanlar Kurulu'na yetkinin verilmesi de yer alacak. AK Parti, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu'nda da bir takım değişiklikler yapılması teklifini götürecek.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.