kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

GENEL SEÇİMLERİN ANALİZİ!7 Haziran Genel seçim sonuçları üzerine yorumlar yapılmaya devam ediliyor.Partilerde kendi içlerinde sonuçları sorguluyor.Peki ne oldu oylarda geçiş nasıl gelişti ve bundan sonraki süreçte neler olur?AK Parti 7 Haziran’da 2011 Gen

Haber61.net Ajandası...

banner197

GENEL SEÇİMLERİN ANALİZİ!

7 Haziran Genel seçim sonuçları üzerine yorumlar yapılmaya devam ediliyor.Partilerde kendi içlerinde sonuçları sorguluyor.Peki ne oldu oylarda geçiş nasıl gelişti ve bundan sonraki süreçte neler olur?

AK Parti 7 Haziran’da 2011 Genel seçimlerine göre yaklaşık 2.5 milyon,yani yüzde 12 oranında oy kaybetti.Türkiye Genelindeki oy oranı yüzde 9 azaldı.AK Parti en çok oy kaybeden parti konumunda.

Doğal seçmen artışına bakılırsa yaklaşık 3 milyon 800 bin yeni seçmenin yaklaşık yüzde 49 oranında AK Parti’ye vermesi beklenirken,bu gerçekleşmemiş,tersine 2011 genel seçimlerine göre 2.5 milyon oy kaybetti.

Dolayısı ile doğal seçmen artışı ile birlikte AK Parti’nin toplam oy kaybı 2.5 milyon seçmen değil yaklaşık 4 milyon seçmendir.AK Parti’nin 4 milyon oy kaybının yaklaşık 1.5 milyonunun HDP’ye, 400 binin ise Saadet Partisine gittiği söylenebilir.

CHP’nin 7 Haziran’da yaklaşık 3 milyon 800 bin seçmen artışına rağmen sayısal olarak çok düşük bir oranda yaklaşık 362 bin yüzde 3 oy artması ile dikkat çekti.

Burada doğal seçmen artışı içinde 2011 genel seçimlerindeki oy oranını bile muhafaza edebilseydi, yaklaşık 1 milyon oy artışı gerçekleştirebilirdi. Dolayısı ile 626 bin civarında net oy kaybı görülmekte


“ERKEN SEÇİM OLURSA MHP’NİN OYU ARTAR MI?” 2. SAYFADA

[PAGE]

ERKEN SEÇİM OLURSA MHP’NİN OYU ARTAR MI?

Genel seçimlerde MHP beklediği oyu alamadı. 2011 genel seçimlerine göre yaklaşık 2 milyon oy artışı ile oylarını her ne kadar yüzde 34 artırarak ülke genelinde yüzde 3.3’lük artışla oy oranını yüzde 16’ya çıkarsa da MHP yinede hedeflerinden çok uzak kaldı.

2011 Genel seçimlerine ve doğal seçmen artışına göre yaklaşık 500 bin oy artması olağanken,1.5 milyondan daha fazla oy artışı sağlandı.

MHP’ye oy geçişi en çok AK Parti’den oldu. Koalisyon görüşmelerinde kilit parti konumunda olan MHP bir taraftan erken seçim kozunu gösteriyor diğer taraftan ise koalisyona yeşil ışık yakıyor. Peki erken seçim olursa MHP nasıl bir oy alır 7 Haziran genel seçimlerinde hedeflenen tek başına iktidar hedefine ulaşılır mı?

TBMM Meclis Başkanvekili ve MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın haber61.net siyaset ajandasına yaptığı özel açıklamada bu sorunun cevabını şu şekilde verdi:” MHP ülke çıkarlarını her şeyin önünde gören bir anlayışa sahiptir.2011 yılından beri çözüm sürecinin ihanet süreci olduğunu her yerde bağıra-bağıra söyledik.

Mevcut hükümet bizi anlamak istemedi.Şimdi gelinen noktada onlarda ne kadar büyük yanlış yaptıklarının farkında.Bunu nasıl halka anlatacaklar,nasıl hesap verecekler.MHP bu sürecin en dik duran partisidir.Erken yada normal ilk seçimde MHP tek başına iktidar olacaktır” dedi.


“SAADET PARTİSİ DERİNDEN GELİYOR!” 3. SAYFADA

[PAGE]

SAADET PARTİSİ DERİNDEN GELİYOR!

Saadet Partisi 7 Haziran Genel seçimlerine Büyük Birlik Partisi(BBP) ile “Milli İttifak” kurarak girmişti. Beklenen başarı gelmedi ama ülke genelinde oylar arttı. 74 ilde en çok oy artışı olan parti konumunda olan Saadet Partisi 2011’deki 550 bin oyunu 900 bine çıkardı.

400 bin oyun büyük kısmı elbette AK Parti cephesinden geldi.Büyük Birlik Partisi’ni de elbette hesaba katmak gerek. Saadet Partisi’nin Trabzon’daki önemli isimlerinden biri olan Dursun Ali Düzenli Saadet Partisinin yarın seçim olacak gibi çalışmalarını sürdüğünü belirterek “En güçlü en programlı sistemi olan partiyiz.

Ülkenin bu süreçte kaos yaşamamasını istemiyoruz.Koalisyondan yanayız ama erken seçim kaçınılmaz olursa bu anlamda en hazır parti biziz.Bunu herkes bilsin” dedi.


“MEMURUN TALEPLERİ BUHAR OLUYOR!” 4. SAYFADA

[PAGE]

MEMURUN TALEPLERİ BUHAR OLUYOR!

Hükümet ile memur arasındaki zam pazarlığında konfederasyonlar adına yine tek belirleyici olan Memur-Sen’in talepleri arasında ise geçmiş yıllara ait kayıplar yok.

Bu nedenle her bir memur ve emeklinin 2014’ten kalan 912 liralık enflasyon kaybı ve 2015 yılından kalan bin 524 liralık zararı ile birlikte toplam 2 bin 436 lirası buhar olacak.
Memur ve memur emeklilerinin gözü pazartesi günü başlayacak toplusözleşme görüşmelerinde.

KESK’in yeni hükümet kurulamadığı için görüşmelerin ekim ayına ertelenmesi isteği kabul görmedi. Bunun için yasa değişikliği yapılması gerekiyordu. Ancak hükümet adım atmadı. Memur-Sen taleplerini Devlet Personel Başkanlığı’na sundu. Ancak bu talepler içerisinde 2014-2015 yıllarındaki kayıplar yok.

2016 yılında yüzde 8+8 zam talep eden Memur-Sen, 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 lira zam + 2015 yılı büyüme oranının yüzde 50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı artışı+enflasyon farkı istedi. Memur-Sen 2017 için de yüzde 7+7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL zam + 2017’de üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı artışı + enflasyon farkı talep etti.

Memurlar 2015’te de yüzde 3+3 zam aldı. Buna karşın kamu işçileri yüzde 5 + 6 zam öngören toplusözleşme imzaladı. İşçiler yıllık 500 lira da denge tazminatı aldı. Türkiye Kamu-Sen’in hesabına göre, Aralık 2014’te eline 2 bin 500 lira geçen bir memurun maaşı yüzde 3 artışla 2 bin 575 liraya yükselirken, aynı tarihte yine 2 bin 500 lira alan bir kamu işçisinin maaşı 2 bin 625 lira oldu.

Memurun maaşı enflasyon farkı ile birlikte temmuzda 2 bin 697.6 liraya yükselmişken işçinin maaşı ise 2 bin 782.5 liraya çıktı. Kamu işçisi ile memur maaşı karşılaştırıldığında memurun aylık zararı 127 lira oldu. Bu da yıllık bin 524 lira zarar anlamına geliyor. 2014 ve 2015’teki toplam kayıp ise 2 bin 436 liraya ulaşıyor


“TRABZON’U ARAP TURİZMİ KURTARIYOR!” 5. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’U ARAP TURİZMİ KURTARIYOR!

 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye 'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Haziran'da yüzde 4.89 düşüşle 4.12 milyon kişiye geriledi. Böylece, yılın ilk yarısında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 2.25 azalmayla 14.89 milyon kişiye düştü.

Verilere göre, Rusya'dan gelen turist sayısında yılın ilk altı ayında yüzde 25'in üzerinde düşüşle, geçen yıldaki 2 milyon kişiden, bu yılın aynı döneminde 1.45 milyon kişiye geriledi. Rusya'dan gelen turistlerdeki azalma Haziran ayında ise yüzde 19'da kaldı.
Bakanlık verilerine göre, Fransa'dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı ilk yarıda yüzde 22.3 gerilerken, İtalya'daki düşüş yüzde 19.5 oldu.

Böylece, yılın ilk altı ayında Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 14.16 paya denk gelen 2.11 milyon kişi ile birinci, Rusya yüzde 9.77 paya denk gelen 1.45 milyon ile ikinci, İngiltere ise yüzde 6.38 pay ve 950,313 kişi ile üçüncü sırada yer aldı.Türkiye'nin 2014'te 46.5 milyar dolar olan cari açığının yüzde 53'üne karşılık gelen 25 milyar dolarlık net turizm geliri ile yarısından fazlası turizm gelirleriyle karşılandı.

Ancak, turizm sektörünün temsilcileri, bu yıl net turizm geliri hedefinin 30 milyar dolar dolayında olmasına karşılık, geçen yılın gelirlerini yakalamanın da giderek zorlaştığına dikkat çekiyorlar. Trabzon ve bölgemizde ise Arap turizmi sayesinde turizm işletmeleri ayakta kalıyor ve turizmden istenen pay alınıyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.