Haber61.net Ajandası...

ÜÇ DÖNEME TAKILANLAR GERİ DÖNÜYOR!Siyaset, “koalisyon mu kurulacak erken seçime mi gidilecek” belirsizliğine kilitlenmişken, erken seçim noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrı büyük önem arz ediyor Siyaset kulislerinde dile getirilen iddia

Haber61.net Ajandası...

ÜÇ DÖNEME TAKILANLAR GERİ DÖNÜYOR!

Siyaset, “koalisyon mu kurulacak erken seçime mi gidilecek” belirsizliğine kilitlenmişken, erken seçim noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrı büyük önem arz ediyor Siyaset kulislerinde dile getirilen iddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisiyle vedalaşmaya giden 3 dönemliklere “Merak etmeyin. Bir yere gitmiyorsunuz” dedi.

Kulislerde konuşulan iddiaya göre 7 Haziran Seçimleri’nden bir süre sonra, Erdoğan’ın birlikte yola çıktığı Bülent Arınç ve eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de olduğu bir grup “3 dönemlik” AK Partili, “helalleşmek” için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gittiler. Ancak Erdoğan’ın bu gruba, “Merak etmeyin. Bir yere gitmiyorsunuz. Bekleyin” dedi. 

Erdoğan’ın bu mesajının, erken seçime yönelik beklentisinden kaynaklandığı belirtildi.Üç döneme takılan isimler arasında yer alan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen AK Parti Trabzon eski Milletvekili Faruk Nafiz Özak ile AK Parti Ankara eski Milletvekili Prof.Dr.Cevdet Erdöl’ün erken seçim kararı alınması ile birlikte aktif siyasete yeniden dönecekleri belirtildi.


“TRABZON’DA SEÇMEN ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?” 2. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA SEÇMEN ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?

Koalisyon görüşmelerinde bu hafta çok önemli bir sürece giriyoruz. Bugün yeniden başlayacak AK Parti ile CHP arasındaki görüşmelerin bu hafta içimde netlik kazanması bekleniyor.

Çarşamba yada Cuma günü önemli açıklama gelebilir.Önümüzde iki seçenek var.Ya AK Parti ile CHP koalisyon kuracak yada erken seçim kararı alınarak 7 Haziran Genel seçimleri bir anlamda tekrarlanacak.

Erken seçim kararı alınırsa 90 gün içinde yeniden sandığa gidilmesi söz konusu.Peki vatandaş erken seçimden yana mı? Seçmen seçimlerin yenilenmesini istiyor mu? Ülkenin böylesine hassas bir süreçten geçtiği dönemde haber61.net siyaset ajandasına konuşan vatandaşların ortak tepkisi siyasetçilerin uzlaşarak 63.hükümeti bir an önce kurmalarından yana.

Bir başka deyişle vatandaş şu aşamada erken seçime çok sıcak bakmıyor.

Vildan Meltem Kara: ”Erken seçimin ülkenin geleceği için bir kayıp olacağını düşünüyorum. Mecliste bir çözüm bulunması ve hükümetin bir an önce kurulmasını istiyoruz”

Akın Yetimoğlu:”Terör belasına karşı hepimizin birlik ve beraberlik içinde olması gerek.Şimdi zaman uzlaşma ve bir olma zamanı. Seçimler yeni bir boşluk yaratma anlamına gelir.Erken seçime karşıyım”

Hüseyin Kavzaoğlu:”Demokraside elbet son sözün millerin söylemesi en doğrusu.7 Haziran Genel seçimlerde millet sandıkta son sözü söyledi.Sandıktan koalisyon çıktı.Vatandaş tek başına kimseye yetki vermedi.Siyasetçiler bunu iyi okumalı”

Emrullah Kınalı:”AK Parti ve CHP anlaşsın. Ekonomi başta olmak üzere demokratikleşme ve yeni Anayasa noktasında gereken yapılsın”“TRABZON’DA ÇOCUKLAR YÜZME ÖĞRENMELİ!” 3. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA ÇOCUKLAR YÜZME ÖĞRENMELİ!

Of Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje kapsamında 7-12 yaş arası çocuklar profesyonel yüzme hocaları eşliğinde yüzme eğitimi alıyorlar.

Okulların tatile girmesiyle birlikte kayıtları alınan çocukları deniz kenarında hem yüzme öğreniyorlar hem de eğleniyorlar. Doğrusu bu çok anlamlı ve aslında geç kalınmış bir uygulama.

Göreve geldiği günden bu yana Of’a hizmet noktasında başta eğitim çalışmaları olmak üzere önemli bir duyarlılık ve başarı sağlayan Of Kaymakamı Eren Arslan’ı tebrik etmek gerek. İlçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyeleri bu anlamda öncü olmalı. Çocuklarımız hem denizle barışmalı hem de özellikle boğulma vakaları karşında çocuklara daha bilinçli yüzmeyi öğretmeli.

Çocuklarımızın yaz tatillerini değerlendirmeleri noktasında Yüzme Kursu Projesini hayata geçirdiklerini belirten Of Kaymakamı Eren Arslan’da bu noktada şunları söyledi: "Bugün yaşanan boğulma olaylarının bir çoğu yüzme bilmemekten kaynaklanmaktadır. Bu manada çocuklarımızın küçük yaşta yüzmeyi öğrenmeleri büyük önem arz etmektedir. Ailelerimizin bu projeye gösterdikleri ilgiden ve alakadan dolayı her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.


“RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ!” 4. SAYFADA

[PAGE]

RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ!

Türkiye, Şanlıurfa Suruç’ta yaşanan katliam ve önceki gün Kilis’te yaşanan saldırının ardından IŞİD terörünü konuşuyor.

Ancak bu örgütle ilgili ’istihbari’ çalışma yaklaşık 2 yıldır yapılıyor. 3 yıl önce dünyanın tanımaya başladığı IŞİD’in, Türkiye’de Van, Adıyaman, Bingöl başta olmak üzere İstanbul’da ’hücre tipi’ örgütlendikleri, diğer radikal dinci örgütlerin aksine ’gevşek’ bir yapısı olmadığının altı çiziliyor.

1990’lı yıllarda Hizbullah’ın bu modeli denediği ama bu yapının devlet içerisinde bazı güçler tarafından ‘kontrol altında tutulduğu’ için müdahalelerin yapılabildiğine vurgu yapılıyor. IŞİD’inse, silahlı sol örgütler gibi ‘uyuyan hücreleri’ olduğu ve bu hücrelerde üçten fazla militanın olmadığı belirtiliyor.

Eğer bir yapı çökertilse bile diğer yapıya ulaşılamadığı ifade ediliyor. Raporlarda, Türkiye’de 3 bin civarında üyesi olduğu ve bu kişilerin Irak, Suriye gibi ülkelerde eğitim aldıklarına dikkat çekiliyor.Türkiye’deki El-Kaide, El Nusra ya da IŞİD örgütlenmesiyle ilgili iki yıl önce hazırlanan bir raporda dikkat çekici.

Yıl 2013. İstihbarat birimleri devletin zirvesine bir rapor sunar. Rapora göre, büyük kentlerde çalınan kamyonet ve panelvan tipi araçlar ’klonlanmış’ plakalarla güney illerimize götürülür. Jandarma İstihbarat bu durumu kamera kayıtlarıyla saptar. Kayıtlara göre, birden fazla araçta aynı plakanın takılı olduğu görülür.

Bu araçlar güney illerine gittikten sonra geri dönmez, terör örgütleri El-Kaide, Nusra, IŞİD tarafından Suriye’ye götürülür ve bombalı saldırılarda kullanılmak için çalışma yapılır. Yapılan bazı operasyonlarda 12 kamyonet ve binek araçlar yakalanır. Bu hırsızlığı yapanlarsa yakalanır ama serbest bırakılır. O çalışmayı yapan istihbarat görevlileri de açığa alınır


“BORCU OLAN BAĞ-KUR’LUYA SON ÇAĞRI!” 5. SAYFADA

[PAGE]

BORCU OLAN BAĞ-KUR’LUYA SON ÇAĞRI!

12 ay ve daha fazla prim borcu olan Bağ-Kur'luların esnaf, temmuz sonuna kadar borçlarını ödemeleri durumunda, bu süreleri emekliliklerine ekleyebileceği belirtildi.

Haber61.net siyaset ajandasının ısrarla takip ettiği süreçte sona gelindi.Temmuzun sonuna yaklaşıyoruz, borcu olanlar elini çabuk tutsun. Nisan sonu itibarıyla 12 aydan daha kısa süre borcu bulunan Bağ-Kur’lular ise bu yapılandırmadan yararlanamayacak.

Bağ-Kur’lunun emekli olabilmesi için prim borcunun bulunmaması şart. Emeklilik için gerekli şartları sağlayan bir kişi SGK’ya başvurduğunda prim ödemesi yeterli olmasına rağmen emekli olamayabilir.Emekli olmasına yetecek kadar primi ödedikten sonra kendi işini yapmaya devam eden ve prim ödeyemeyen bir kişi prim borcu bulunması nedeniyle emekli olamaz.

Borç yapılandırması sonrası bu durumdaki kişiler için emeklilik yolu açılacak. Ayrıca 3 yıldır prim borcu bulunan ve emekliliği için 1 yıl prim ödemesi yeterli olan kişiler de bu düzenleme sonrası emekli olabilecek. Örneğin, emeklilik için 10 ayı kalan bir Bağ-Kur’lu 24 aydır prim ödeyememiş ise, bu borcun 10 ayını ödeyip, kalan 14 ayını sildirerek emekli olabilecek.

14 aylık prim borcu, sigortalılık süresi ile birlikte silineceği için bu kişinin prim ödemesi gerekmeyecek ve 14 aylık sigortalılık süresi de silinecek. Dolayısıyla, Bağ-Kur’lular ne zaman emekli olabileceklerini SGK’nın internet sitesinden takip etmeli.


“HDP TRABZON VEKİLİNE DAVA AÇTI!” 6. SAYFADA

[PAGE]

HDP TRABZON VEKİLİNE DAVA AÇTI!

Terör örgütü PKK’ye verdiği dersek nedeniyle kapatılması gündeme gelen HDP,  Ak Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu’nun, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’a yönelik, “ağza alınmayacak hakaretlerde bulunduğu” iddiasıyla hukuki işlem başlatıldığını açıkladı.

HDP’nin açıklamasında Soylu’nun ad ve soyadının, “Süleyman S.” biçiminde yazılması dikkati çekerken şu görüşlere yer verildi:"Son olarak, Genel Başkan Yardımcısı Süleyman S. A  haber  Kanalı’nda telefonla katıldığı bir programda, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş için burada ifade edemeyeceğimiz, ağza alınmayacak çok ağır hakaretlerde bulunmuştur.

Tecavüz ordusu IŞİD için tek kelime etme cesaretini gösteremeyip HDP’ye saldırarak, hakaretler yağdırmayı marifet sayan bu şahsı kendi tükenmişliği ve seviyesizliğiyle baş başa bırakıyoruz. Öfke ve nefret kusan bu zevata söylediği tüm sözleri aynen iade ediyoruz. Eş Genel Başkanımıza hakaret edilmesine aracılık eden A Haber Kanalı’nı kınıyoruz.

Hem hakaret eden Süleyman S. hem de ilgili televizyon kanalı hakkında hukuki işlem başlatılmıştır. "Hakkındaki iddiaların gülünç olduğunu belirten AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu ülkenin böylesine hassas süreçten geçtiği bir dönemde bize düşen ülkemizin çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda hareket etmektir.Hakkımızdaki iddialar hukuk çerçevesinde gerekli cevaplar verilir dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.