Haber61.net Ajandası...

BAHÇEKAPILI VE HAMZAÇEBİ HABER61.NET’E KONUŞTUMilletvekilleri dün yemin ederek işbaşı yaptı. Yemin töreninin ardından hem koalisyon trafiği hem de Meclis Başkanlığı yarışı başlamış oldu.Başkent kulislerinde, Meclis’te çoğunluğu bulunan AKP’nin, koalisyon

Haber61.net Ajandası...

BAHÇEKAPILI VE HAMZAÇEBİ HABER61.NET’E KONUŞTU

Milletvekilleri dün yemin ederek işbaşı yaptı. Yemin töreninin ardından hem koalisyon trafiği hem de Meclis Başkanlığı yarışı başlamış oldu.

Başkent kulislerinde, Meclis’te çoğunluğu bulunan AKP’nin, koalisyon hükümeti kurmaya daha yakın olduğu MHP’ye Meclis Başkanlığı için jest yapacağı dillendiriliyor. Dün yapılan yemin töreninin ardından 5 gün içinde Meclis Başkanı olmak isteyen vekiller dilekçelerini, TBMM Başkanlık Divanı’na iletecek.

Meclis Başkanlığı için ilk tur oylama 28 Haziran’da yapılacak. Oylamalarda milletvekilleri gizli oy ile tercihlerini belirleyecek. Oylamanın seyrine göre diğer turlar, 5 gün içerisinde yapılacak. TBMM’nin 26. başkanının en geç 2 Temmuz’a kadar seçilmesi bekleniyor.

Kulislerde isimleri TBMM Başkanlığı için geçen Trabzonlu iki isim haber61.net siyaset ajandasına konuştu. Meclis Başkanlığı için AK Parti cephesinde en güçlü aday olan Trabzon Maçka doğumlu Ayşenur Bahçekapılı ile Trabzon Arakll’lı Akif Hamzaçebi haber61.net’e konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bahçekapılı “sorumluluk verilir meclis bu göreve layık görürse en iyi şekilde yerine getiririm” açıklaması yaparken CHP İstanbul Milletvekili Hamzaçebi’de “Partimizin takdiri nasıl uygun olursa ona göre hareket ereceğiz, İlkelerimiz makam ve koltuktan daha önemli” dedi.


“MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY BELLİ!” 2. SAYFADA

[PAGE]

MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY BELLİ!

 TBMM Başkanlığı için her partinin aday çıkarması bekleniyor. İlk iki turda Meclis Başkanlığı seçimi için gerekli üye tam sayısının üçte ikilik çoğunluğu olan 367 sayısına, hiçbir partinin adayının ulaşması beklenmiyor.

Salt çoğunluk olan 276 sayısının aranacağı 3. turda yeni Meclis başkanının seçilmesi bekleniyor. AK Parti’de Meclis Başkanlığı için Ayşenur Bahçekapılı, Ahmet İyimaya, Numan Kurtulmuş, Nabi Avcı, Mustafa Şentop’un isimleri geçiyor.

AKP, kimi aday göstereceğine bu hafta yapacağı toplantılarda belirleyecek. HDP’nin TBMM Başkanlığı için adayı eski AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat oldu.  CHP’de ise Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’un ismi ön plana çıktı. CHP’de TBMM Başkanlığı için adı geçen adaylar arasında Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey de bulunuyor.

CHP’de seçimlerin ardından, yemin töreninde TBMM’ye başkanlık eden  Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın TBMM Başkanlığı için aday olarak gösterilmesi fikri,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası değişti. CHP adayını bugün açıklayacak. MHP’de ise TBMM başkanlığı için ibre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu’na döndü.

İhsanoğlu’nun yanı sıra Murat Başesgioğlu, Ruhsar Demirel, Yusuf Halaçoğlu’nun isimleri de TBMM Başkanlığı için geçiyor. MHP lideri Bahçeli, seçim sonrasında adı Meclis başkanlığı için anılan İstanbul Milletvekili Meral Akşener’in aday göstermeyeceklerini ifade etmişti.


“TRABZON BÜROKRASİNDE DEĞİŞİM YAŞANACAK!” 3. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON BÜROKRASİNDE DEĞİŞİM YAŞANACAK!

Tek partinin iktidar olabilmesinde olanak sağlayacak oy oranına ulaşılamayan 7 Haziran Milletvekilliği genel seçimlerinin ardından koalisyon hükümeti için kulis faaliyetleri yoğunlaşırken, bürokraside olası bir koalisyon sonrası nasıl değişimler yaşanacağı tartışması gündeme geldi.

Değişimin yaşanacağı iller arasında Trabzon’da var.Trabzon bürokrasisindeki değişimin bayram sonrası hayata geçmesi bekleniyor.Haber61.siyaset ajandasına ulaşan bir bilgiye göre Trabzon’da yaşanacak bürokrasi değişimin çok köklü olacağı yönünde.Bazı müdürlerin isimleri kırmızı kalemle çizildi.İsim yazarak bir polemik konusu oluşturmak niyetinde değiliz ama kısa sürede yukarıda yazdıklarımız hayata geçecek


“ATAMAN AİLESİNİN KOALİSYONU!” 4. SAYFADA

[PAGE]

ATAMAN AİLESİNİN KOALİSYONU!

Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki 25 köylük Şeyhdoda Aşireti’nin varisi “hanımağa lakaplı” Suna Kepoğlu ile 2008 yılında evlenen Trabzon siyaset ve iş dünyasının önemli simalarından Atilla Ataman oğlunun sünnet ve iftar törenine ilgi görülmeye değerdi..

Ataman çiftinin büyük heyecan ve mutluluk yaşadığı gecede Trabzon Valisi Abdil Celil Öz,eski AK Parti Milletvekili Faruk Özak, Emniyet Müdürü Murat Köksal,Alay Komutanı  Turgay Aras, Şalpazarı Kaymakamı Cafer Sönmez, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Firar Aydın, AK Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Hatice Öztürk, işadamları Bekir Bülbüloğlu, Yılmaz Büyükaydın, Adnan Bayram,Yavuz Usta, Hadi Seymen, Hasan Öztürk, TGC Trabzon Başkanı Turgut Özdemir, TSYD Başkanı Murat Taşkın, Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi ile birlikte çok sayıda davetli ve misafir katıldı. Suna Kepoğlu  ve Atilla Ataman Doğru Yol Partisi çatısı altında siyaset yaparken tanışmışlar evlenmişler.

Ataman çifti siyasetten kopmuş sayılmaz. Suna Kepoğlu  Ataman 7 Haziran Genel seçimleri öncesi AK Parti’den Diyarbakır Milletvekili aday adayı olmuştu. Gecede de ülke gündemini konuştuk kendileri ile. Ataman ailesinin yorumu ilginç oldu. ”Biz Diyarbakır ile Trabzon arasında sevgi köprüsü kurduk hayatımızı birleştirdik. Sevgini önüne hiçbir engel geçemez. Siyasi partilerimizin tek sevdası bu ülke ise anlaşarak koalisyon kurabilirler.”


“ALAY KOMUTANI TRABZON’A VEDA EDİYOR” 5. SAYFADA

[PAGE]

ALAY KOMUTANI TRABZON’A VEDA EDİYOR

3 yıldan beri Trabzon’da hizmet veren mütevazi kişiliği ve samimiyeti ile herkesin gönlünde ayrı bir yer kazanan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras  komutanı şehre veda ediyor.

Hatay’a tayini çıkan Trabzon Alay Komutanı  Aras veda ziyaretlerini sürdürüyor.Cumartesi günü Trabzon’dan ayrılacak olan Alay komutanı  Turgay Aras bugün Trabzon Gazeteciler Cemiyetini de ziyaret ederek basınla vedalaşacak.

Yaşanan son olaylar ile oldukça hassas bir il olan Hatay’da göreve başlayacak olan Alay Komutanı Aras görev yaptığı süre içinde Trabzon’un insanına doğasına ve tarihine olan hayranlığın her geçen gün katlanarak arttığını belirterek “Trabzon’u asla unutmam mümkün değil şehirle bağımı koparmayacak,tatil içinde tercihim yine burası olacak” dedi.


“MASAYI DAĞITAN ERKEN SEÇİMDE KAYBEDER!” 6. SAYFADA

[PAGE]

MASAYI DAĞITAN ERKEN SEÇİMDE KAYBEDER!

Araştırmalar ve anketler olası bir erken seçimde ise AK Parti’nin tek başına iktidar olacağını gösteriyor.  Seçmenin ‘uzlaşın’ çağrısına rağmen koalisyon için olmadık şartlar ileri süren muhalefete tepki büyüyor.

Türkiye’yi belirsizlik ortamına sürüklemeye çalışan muhalefet partilerini uzmanlar da uyarıyor: Masayı dağıtan erken seçimde kaybeder. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo sonrası AK Parti’nin uzak ara gerisinde kalan siyasi partilerin koalisyona girmemek için uydurdukları bahaneler vatandaştan tepki topluyor.

İş dünyası başta olmak üzere hemen herkes bir an önce hükümetin kurulmasını ve belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor. Ancak CHP, MHP ve HDP yayımladıkları birbiriyle çelişen kırmızı çizgileriyle koalisyona yanaşmıyor.

AK Parti’nin çağrılarına rağmen çözümsüzlüğü politika edinen muhalefetin tavrı, erken seçim ihtimalini her gün biraz daha güçlü hale getiriyor. Peki, koalisyon kurulamaz ve erken seçime gidilirse ne olur? Uzmanlar, koalisyona yanaşmayan ve masayı dağıtanların seçimde kaybedeceği görüşünde birleşiyor.


“O BORÇLAR SİLİNMEYE BAŞLIYOR!” 7. SAYFADA

[PAGE]

O BORÇLAR SİLİNMEYE BAŞLIYOR!

Haber61.net siyaset ajandasının ısrarla takip ettiği ve gündeme taşıdığı prim borcu noktasında müjdeli haber geldi. Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun prim borcu 31 Temmuz itibarıyla siliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dilekçe ile müracaat edenlerin emeklilik ve hastane hizmetlerinin açılması için teknik tüm hazırlıkları tamamladı.

SGK, 30 Nisan itibarıyla 12 ay ve daha fazla prim borçlarını silerek, hizmetleri donduracak. İleride ödeme yapılarak bu süreler canlandırılabilecek. Uzmanlar, silinecek Bağ-Kur sürelerinden hepsine ihtiyacı olmayanlara, 31 Temmuz'a kadar ihtiyacı olan kadarını ödemesini öneriyor.

Aksi halde ihtiyaç olduğunda, silinen sürenin tamamını canlandırmak gerekecek. Borcunu daha önce çıkan yapılandırmalardan yararlanarak taksitlendirenler de dilekçe ile uygulamadan yararlanabiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.