Haber61.net Ajandası...

15 KASIM’DA ERKEN SEÇİM OLUR MU?Her ne kadar gündemde AK Parti-MHP koalisyonu iddiaları konuşulsa da koalisyon görüşmeleri öncesi kırmızıçizgilerini deklare eden MHP, çizgisini sürdürmekte kararlı görünüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Eğer ülke

Haber61.net Ajandası...

15 KASIM’DA ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Her ne kadar gündemde AK Parti-MHP koalisyonu iddiaları konuşulsa da koalisyon görüşmeleri öncesi kırmızıçizgilerini deklare eden MHP, çizgisini sürdürmekte kararlı görünüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Eğer ülkede hükümet krizi yaşanırsa, millet iradesine başvurmak en sağlıklı yoldur. Böyle bir şey düşünüyorsanız 15 Kasım bunun için uygun tarihtir.

Eğer herkes istiyorsa biz de istiyoruz” açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Ramazan bayramına kadar hükümet kurulmazsa erken seçim kaçınılmaz olacak. Erken seçim noktasında Bahçeli’nin açıkladığı tarih üzerinden başlayacak tartışmalar önümüzdeki günlerde farklı bir hal alacak görünüyor.


“GÖKTAŞ’IN AÇIKLAMALARI NE ANLAM TAŞIYOR?” 2. SAYFADA

[PAGE]

GÖKTAŞ’IN AÇIKLAMALARI NE ANLAM TAŞIYOR?

AK Parti Trabzon eski Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında yaptığı açıklama siyaset kulislerinde tartışma yarattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de Cemil Çiçek'in odasında önceki gün yaklaşık 50 dakika süren bir görüşme gerçekleştirmişti. Ankara gündemini hareketlendiren sürpriz görüşmeyi Cemil Çiçek'in organize etmişti.

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Meclis Başkanı’nın makamında bir süre daha Cemil Çiçek ile kalmıştı. Bu sırada görüşmeye Ak Parti’nin deneyimli isimlerinden Abdülkadir Aksu, Salih Kapusuz, Necati Çetinkaya ve Kemalettin Göktaş da katılmıştı.

AK Parti Trabzon eski Milletvekili Kemalettin Göktaş,  görüşme sonrası yaptığı açıklamada "Türkiye'de siyaset kurumu bir gün Sayın Gül ile buluşacak" dedi. Göktaş’ın bu açıklaması siyaset kulislerinde farklı değerlendirmelere yol açtı.

Gül’ün yeni bir siyasi oluşum içinde mi olduğu yoksa AK Parti çatısı altında mücadeleye devam  edip-etmeyeceği noktasında önümüzdeki günlerde çok daha farklı gelişmeler yaşanacak gözüküyor.Abdullah Gül’e olan yakınlığı ile bilinen eski AK Parti Trabzon Milletvekili Kemallettin Göktaş’ın bu süreçte önemli bir misyon yüklendiğini belirtmekte fayda var.


“AK PARTİ-MHP TAMAM GİBİ!” 3. SAYFADA

[PAGE]

AK PARTİ-MHP TAMAM GİBİ!

Seçimlerden sonra hükümet kurma çalışmalarının ve formüllerin konuşulduğu Ankara'da bir yandan da partiler arasında gayriresmi görüşmeler hızlandı. Kulislerde ibrenin Ak Parti-MHP koalisyonuna döndüğü konuşulmaya başlandı.

AK Parti'de uzun istişareler sonucu koalisyon için yol haritası belirlendi. Gayriresmi temaslar neticesinde MHP'den olumlu sinyal alan AK Parti, MHP ile olası koalisyon için çalışmalarına hız verdi. Koalisyon görüşmelerinde olumlu gelişme sağlanması halinde MHP'ye verilecek bakanlıklar da kulislerde konuşulmaya başlandı. CHP'nin oy kaybetmesine rağmen açıkladığı 14 madde ile uzlaşmaz tutumu nedeniyle ibre AK Parti-MHP'den yana.

MHP'den gelen olumlu sinyaller, AK Parti'yi harekete geçirdi. Gayriresmi temasların yoğunlaştığı iki parti arasında temel ilkeler ve bakanlık dağılımları konuşulmaya başlandı. Olası bir AK Parti-MHP hükümetinde İçişleri, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve spor Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir Başbakan Yardımcılığı'nın MHP'ye verilebileceği Ankara kulislerinde konuşuluyor.


“TRABZON’DAN DESTEK VAR MI?” 4. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DAN DESTEK VAR MI?

AK Parti-MHP hükümet koalisyonuna Trabzon cephesi de sıcak bakıyor. Hem AK Parti Trabzon teşkilatlarından hem de MHP Trabzon teşkilatlarından koalisyona destek var. Her iki partinin önemli isimleri haber61.net siyaset ajandasına yaptıkları açıklamada koalisyon görüşmelerinde en sağlıklı hükümetin bu şekilde kurulacağını dile getirdiler.

Sokaktaki vatandaşın görüşü ise hem destekli hem de temkinli. AK Parti-MHP koalisyonu iddialarını Trabzon sokaklarında vatandaşa sorduk.

İşte cevaplar:

Aydın Karasüleyman: "Hükümet kurma süreci bayrama kadar devam eder, bana göre en mantıklı formül CHP-MHP ve HDP olmalıydı”

Barış Akyüz:”CHP’nin koalisyon görüşmelerinde saf dışı bırakılmasını doğru bulmuyorum”

Metin Eser:”AK Parti-MHP koalisyonu doğru. Ama başbakanlık dönüşümlü olmalı”

Ferhat Kalendar: "Başka çare yok en doğrusu AK Parti-MHP. Fakat bu hükümet uzun ömürlü olmaz. 2 sene sonra kesin seçim olur”


“TRABZON’DA VEKİLERİN SALI HEYECANI!” 5. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA VEKİLERİN SALI HEYECANI!

TBMM Genel Kurulu 23 Haziran saat 15.00'te çağrısız olarak kendiliğinden toplanacak. En yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın başkanlık edeceği oturumda milletvekilleri yemin edecek.

Yemin maratonunun ardından Meclis 5 günlük ara verecek. Bu arada ise Meclis Başkanlığı adaylık başvuruları yapılacak. Takip eden beş günde ise Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirilecek ve Başkanlık Divanı oluşturulacak.Vekillerin yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Davutoğlu'na hükümet kurma görevini vermesi bekleniyor.

Kulislerde Erdoğan'ın sürecin hızlı işlemesi için Meclis Başkanlığı seçimlerini beklemeyeceği konuşuluyor. Bu durumda Meclis'te Başkanlık seçimleri ve Başkanlık Divanı'nın oluşumu süreci izlenirken, bir yandan da Davutoğlu'nun, Haziran'ın son haftasında siyasi parti liderleriyle görüşme trafiğine başlaması bekleniyor.

TBMM’ye ilk kez Trabzon Milletvekili olarak girecek olan Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Haluk Pekşen’i Salı günü heyecanı sarmış durumda. MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın ise vekiller arasında en tecrübeli isim olarak mecliste yemin ederek görevlerine başlayacak.


“2015 YILINDA KAYBETTİĞİMİZ ÜNLÜLER!” 6. SAYFADA

[PAGE]

2015 YILINDA KAYBETTİĞİMİZ ÜNLÜLER!

2015 yılının henüz ilk yarısındayız ancak birçok sevilen ünlü, sanatçı, siyasetçi, yazar aramızdan ayrıldı. Kayahan'dan Zeki Alasya'ya bu yıl aramızdan ayrılanlar. Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Mahir Kaynak 14 Şubat günü (81), evinde hayatını kaybetti. Kaynak, kendisini anlatırken ''Benim çok sırrım yoktur ama bu konuda asla konuşmam'' demişti.

Türkiye'nin ilk kadın şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş, 94 yaşında hayatını kaybetti.Şeneş, aralarında 'Haykıracak Nefesim', 'Uykusuz Her Gece', 'Bir Başkadır Benim Memleketim',Issız Adam filmiyle geniş kitlelere ulaşan 'Anlamazdın' gibi 300'e yakın şarkıyı Türk pop müziği tarihine yazdırmıştı.

TÜRK romanının büyük ustası yazar Yaşar Kemal, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türk romanının büyük ustası Yaşar Kemal, Çukurovalı Aşık Ali'nin kendisi için söylediği "Sen bu yaşta böyleysen ileride Karacaoğlan gibi olursun" kehanetini adeta yaşamıyla gerçekleştirdi. Büyük yazar, 71 yıllık yazın hayatına, 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü, 1 şiir alanında eser sığdırdı. Yazar, Fransa'nın "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légiond'Honneur Nişanı"nın da aralarında bulunduğu 38 ödül kazandı.

Ünlü sanatçı Erol Büyükburç, 12 Mart 2015'te evinin yatak odasında ölü olarak bulundu. 1936'da Adana'da doğan Erol Büyükburç 60'lı yılların en sevilen Pop Starı'ydı. İlk albümü Sevgi Çiçekleri 1975 yılında müzik marketlerinde yerini alırken, 1981 yılnda ise Sen Varsın adlı albümü çıktı.

29 Mart 1949 senesinde dünyaya gelen Kayahan, pop şarkıcısı, beste ve söz yazarlığı yaptı. 1991 senesinde çıkarmış olduğu ‘Yemin Ettim’ albümü, satış rekorları kırdığı gibi kendisinin de oldukça ün yapmasını sağladı. Sonrasında yine bir rekora imza atan Kayahan, ‘Odalarda Işıksızım’ albümünü çıkarması, başarısının göstergesi olduğundan gurur verici olmuştur.

Türk sinemasının usta isimlerinden Zeki Alasya 8 Mayıs günü 72 yaşında aramızdan ayrıldı. 18 Nisan 1943 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi. Sanat hayatına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı.

10 Mayıs’ta eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren’i kaybettik.Evren 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askerî darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi. 7 Kasım 1982’de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. 9 Kasım 1989’da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

Karikatürist, gazeteci Bedri Koraman, Muğla’nın Bodrum ilçesinde Torba Mahallesi, Abdi İpekçi Tatil Sitesi'ndeki evinde 30 Mayıs günü fenalaştı ve hayatını kaybetti. Usta karikatürist yaptığı eserlerle geride büyük bir iz bıraktı.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 31 Mayıs günü 85 yaşında hayatını kaybetti.

Teknesiyle dünyanın çevresini dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro, 5 Haziran'da Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Sümer Tilmaç’ı 12 Haziran’da kaybettik.  1948 yılında Malatya'da doğan Sümer Tilmaç, 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynadı.

1 Kasım 1924'te Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy isimli köyünde dünyaya geline Demirel, Türk siyasetine damga vuran önemli isimlerden bir tanesi oldu.9.Cumhurbaşkanı Demirel’i ise 17 Haziran’da kaybettik.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.