kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

TEKİRDAĞ’DA TRABZON FIRTINASI ESTİ60 bine yakın Karadenizli hemşerimizin yaşadığı Tekirdağ ilimizde her yıl geleneksel olarak gerçekleşen yayla şenliklerine bu yılda müthiş bir ilgi gösterildi. Karadeniz İlleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tara

Haber61.net Ajandası...

banner197

TEKİRDAĞ’DA TRABZON FIRTINASI ESTİ

60 bine yakın Karadenizli hemşerimizin yaşadığı Tekirdağ ilimizde her yıl geleneksel olarak gerçekleşen yayla şenliklerine bu yılda müthiş bir ilgi gösterildi. Karadeniz İlleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleşen 12.Geleneksel Kadırga Yayla Şenliklerine Trabzon damgasını vurdu.

Başta Düzköylü ve Akçaabatlı hemşerilerimiz 3 gün süren şenlikler boyunca hem özlem giderdi hem de gecenin ilerleyen saatlerine kadar horon oynayarak günlük yaşamın stresini üzerlerinden attılar. Zeynep Birinci, Sait Uçar, Süreyya Bostan gibi Karadenizli sanatçıların yanı sıra birçok mahalli sanatçımız sahnede konser verirken beş bine yakın hemşerimizin oluşturduğu horon halkası ile 180 bin nüfuslu Tekirdağ’da Trabzon ve Karadeniz fırtınası esti.

12-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen12.Geleneksel Kadırga Yayla Şenliklerini Trabzon basınından sadece haber61.net takip etti. Karadeniz İlleri Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Muharrem Akyüz katılım ve desteklerinden dolayı haber61.net yayın danışmanımız Ahmet Külekçi’ye teşekkür etti. Etkinlerin son gününde hemşerilerimizi Tekirdağ Valisi ve Tekirdağ Belediye başkanı da yalnız bırakmadı.

 

“TRABZON’DA HANGİ MÜDÜR AYNI GÖREVİDEN ALINDI?” 2. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA HANGİ MÜDÜR AYNI GÖREVİDEN ALINDI?

2012’de Trabzon İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü olarak göreve başlayan Sabri Topbaş 2 yıl aradan sonra 2014 yılında görevden alınmış, merkeze çekilmişti. Mahkeme kararı ile tekrar görevine geri dönen Sabri Topbaş bugün göreve başlamadan tekrar görevden alınarak Ankara’ya tayin edildi.

Trabzon Tarım İl Müdürlüğü görevini halen Cavit Gülbay yürütüyor. Trabzon İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş ile birlikte Sinop İl Gıda, Tarım, Hayvancılık Müdürü Erol Saraçoğulları başka bir göreve atanmak üzere görevden alınırken, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi (Hazine) Emin Darıcı'nın da görevine son verilmişti.

Yapılan yeterlilik sınavında başarı gösteren Tuba Melikoğlu, Hamdi Altun, Suna Karademir, İsmail Uçar, Emin Uysal, Cafer Atasever, Aslı Karakuş, Mustafa Uslu, Elif Bayazit, Metin Topyıldız, Zeynep Yılmaz Avcı, Ahmet Özkan, Gül Esra Sarıca ve Seda Uçkun'nun da 5'inci derece kadrolu Müfettişliklere atamaları yapılmıştı.


“AK PARTİ TEŞKİLATLARINA MORAL OPERASYONU!” 3. SAYFADA

[PAGE]

AK PARTİ TEŞKİLATLARINA MORAL OPERASYONU!

Ak Parti’de üst üste yapılan toplantılarda teşkilata “Halkı koalisyona hazırlayın” denilirken, olası bir erken seçim için de hazırlıkların sürdürülmesi istendi. Ak Parti, 7 Haziran seçimleri sonrasında parti tabanındaki moralsizliğin giderilmesi ve yeniden teşkilatların moral kazanabilmesi amacıyla yaklaşan ramazanda seferberlik başlatacak. Tüm teşkilatlarıyla birlikte sahada olacak Ak Parti, seçim öncesindeki tempoyu korumaya çalışacak.

İl başkanları, belediye başkanları, kadın ve gençlik kolları ile yapılan toplantılarda da iki ana sorunun cevabı arandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu hafta boyu sürdürdüğü istişare toplantılarında, il başkanları belediye başkanları, gençlik ve kadın kollarını dinledi. Koalisyon, azınlık hükümeti veya erken seçim, her türlü ihtimalin söz konusu olduğunu belirten Davutoğlu, “Bütün şartları zorlayıp hükümeti kurmaya çalışacağız. Ancak muhalefetin diretmesi durumunda, yarın erken seçim olacakmış gibi çalışmanız gerekiyor” dedi.


“CHP TRABZON’DA SICAK GÜNDEM!” 4. SAYFADA

[PAGE]

CHP TRABZON’DA SICAK GÜNDEM!

7 Haziran Genel seçimlerinde Trabzon yerelinde istediği başarıyı elde edemeyen CHP Trabzon teşkilatlarında gündem kongre takvimin açıklanması ile birlikte çok daha farklı bir süreç alacak.

CHP Trabzon’da yoluna mevcut kadrolarla mı gidecek yoksa il - Ortahisar ve ilçe teşkilatlarında radikal değişimler mi yaşanacak. CHP Trabzon Milletvekili Av.Haluk Pekşen’in kafasında örgütlerin yenilenmesi ve değişim noktasında stratejisini belirliyor. İlçe başkanları ve partililerle bir araya gelen Pekşen nasıl bir yol haritası çizileceği noktasında bir karar alacak.

CHP’nin hem doğu hem de batı da bir türlü istediği başarıyı yakalayamaması üzerine bir rapor hazırlatan Haluk Pekşen’in çok kekin hamleler yapacağı ve bazı isimlerle CHP’nin Trabzon’da yeni vitrinini oluşturacağı belirtildi.

CHP’de kritik Parti Meclisi toplantısı bugün yapılacak. Toplantıda seçim sonucu ortaya çıkan tablo ile seçim sonuçları değerlendirilecek. Halen PM üyesi plan eski CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu’nun toplantıya katılıp-katılmayacağı da merak konusu. Bu arada bu hafta içerisinde kongre takviminin ulaştığı başta Trabzon olmak üzere Doğu Karadeniz illerindeki CHP teşkilatları, hızlı bir biçimde ilçe delegelerini belirleyecek.

İlçe kongrelerinin yapılmasının ardından, il kongresi yapılacak. Genel Sekreter Tekin ilçe ve il kongrelerinin ardından kasım-aralık gibi büyük kurultayın yapılacağına işaret etti. Bilindiği üzere geçen yıl yapılması gereken olağan kongreler, CHP Genel Merkezi’nden gelen talimat doğrultusunda 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nden sonra yapılmak üzere ertelenmişti.

CHP teşkilatları seçimdeki durumu da göz önünde bulundurarak, sandığa gidecek ve ilçe, il başkanlarını seçecek. Teşkilatlar son olarak sandığa giderek parti genel başkanını belirleyecek.


“HAYDAR REVİ VE EKİBİ BAŞARILI OLDU MU?” 5. SAYFADA

[PAGE]

HAYDAR REVİ VE EKİBİ BAŞARILI OLDU MU?

AK Parti Genel merkezinde seçim sonuçları üzerine değerlendirmeler yapılmaya devam edilirken illerde de teşkilatlar hem seçim sonuçları üzerine hem de gelecek adına tartışmalara ve toplantılara devam ediyor.

Trabzon’da ise seçim sonuçları üzerine yapılan değerlendirmede ortak görüş “Hedefimiz 6-0 dı ama olmadı. Ama yine de milletvekili sayımızı korumasını bildik. Bu seçimlerden başarılı çıktık” şeklinde. AK Parti Trabzon İl Teşkilatı seçimlerde kendilerini başarılı görüyor. Ortahisar ve ilçe teşkilatları ise üzerimize düşeni yaptık diyerek “başarılı olduk” savunması yapıyor. İşin özeti AK Parti teşkilatlarına göre her şey yolunda ve başarı geldi şeklinde.

Peki partililer ve vatandaşlar AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş ile ilçe başkanlarının başarısı yâda başarısızlığı noktasında neler düşünüyor? Gerçekten 7 Haziran seçimlerinde Trabzon teşkilatları başarılı oldu mu? Bu süreçle ilgili yapılan çok özel bir anket ve değerlendirme çalışması var. Kısa sürede bu çalışmam tamamlanacak.

Oldukça ilginç ayrıntılar ve şikâyetler var. Partinin sürekli aynı isimlerin hegemonyası üzerine yönetilmesinden, kalıp bir anlayışından çıkılamamasına kadın ve gençlik kolların performansı ile seçimde görev yapan SKM’ye kadar birçok konu üzerinde partililerin önemli tespitleri var. Bu tespitleri zaman-zaman bu köşeden paylaşmaya devam edeceğiz.


“VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?” 6. SAYFADA

[PAGE]

VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?

7 Haziran seçimleri sonrası açıkladığı sonuçlar nedeniyle kamuoyundan özür dileyen araştırma şirketi ORC, 9-11 Haziran 2015 tarihleri arasında Trabzon dahil 30 büyükşehirde toplam 2350 kişi ile yüz yüz görüşerek yaptığı anketle kamuoyunun seçim sonuçları ile ilgili düşüncelerini ölçtü.

Ankette, AK Parti seçmeninin yüzde 79,7’si ve MHP seçmeninin yüzde 74,5’i erken seçime gidilmeli derken, HDP seçmeninin yüzde 87,6’sı ve CHP seçmeninin de yüzde 79,8’i erken seçime gitmeyip koalisyon hükümeti kurulması görüşü ağırlık kazandı. Anketteki bir diğer soru son günlerin en çok merak edilen nasıl bir koalisyon hükümeti kurulacağı ile ilgiliydi.

Ankette de kamuoyundaki gibi AK Parti-MHP koalisyonu ihtimali ağırlıklı görüş olarak ifade edildi. Ankete katılanların yüzde 35’i AK Parti + MHP Koalisyonunu isterken, yüzde 20,1’i de CHP+MHP+HDP koalisyonunu arzuladığını dile getirdi. Bunu yüzde 15’lik oran ile AK Parti azınlık hükümeti tercihi takip ederken basın da sıkça gündeme getirilen alternatiflerden birisi olan AK Parti +CHP alternatifi yüzde 8,5’lik oranda kaldı.


“MHP ÜÇ ŞARTINDAN GERİ ADIM ATMAYACAK!” 7. SAYFADA

[PAGE]

MHP ÜÇ ŞARTINDAN GERİ ADIM ATMAYACAK!

Se­çim so­nuç­la­rı­nı ve koa­lis­yon se­çe­nek­le­ri­ni de­ğer­len­dir­mek için is­ti­şa­re­le­ri­ni de­vam et­ti­ren MHP’­de yol ha­ri­ta­sı net­le­şi­yor. Bir ön­ce­ki se­çi­me gö­re 2 mil­yon ci­va­rın­da ar­tan oy­la­rı mu­ha­fa­za et­mek ve bir son­ra­ki se­çi­me da­ha güç­lü gir­mek is­te­yen MHP yan­lış adım at­ma­mak için iti­dal­li dav­ra­nı­yor.

HDP ile yan ya­na ol­ma­ya­ca­ğını açık­la­yan, AKP ile koa­lis­yon için ise 3 şart öne sü­ren MHP’­nin önün­de 3 yol var. AKP ve MHP koa­lis­yo­nu­na me­sa­fe­li olan par­ti ta­ba­nın­da HDP’­nin dı­şa­rı­dan des­tek­le­ye­ce­ği bir CHP-MHP koa­lis­yo­nu ön­ce­lik olur­ken, son ter­cih er­ken se­çim. Di­ğer par­ti­le­rin ken­di ara­la­rın­da bir çö­züm üret­me­si ise MHP’­nin ön­ce­li­ği. An­cak bu se­çe­nek­le­re iliş­kin de par­ti içe­ri­sin­de çe­kin­ce­ler mev­cut.

MHP, Cumhurbaşkanı'nın görevlendirme yapmasının ardından görüşme için gelecek Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 3 ön şart sunacak. MHP’nin birinci önceliği çözüm süreci. AKP’nin süreçten tamamen vazgeçmesi MHP’nin kırmızıçizgisi. İkinci talebi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal sınırlarına çekilmesi. Saray’dan çıkıp köşke geri dönmesi. Üçüncü şart da yolsuzluk soruşturmasına adları karışan 4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmesi. MHP, Yüce Divan konusunda koalisyon seçeneğinden bağımsız TBMM’de gerekli çalışmayı yapma kararlığında.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.