kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

MHP TRABZON’DA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTIMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımı ile gerçekleşen “Bizimle Yürü Trabzon” mitingi müthiş bir ilgi gördü.MHP Trabzon Milletvekili adayları ve teşkilatlar mitingle büyük moral buldu.”Miting kalabalığı sandığa y

Haber61.net Ajandası...

banner197

MHP TRABZON’DA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımı ile gerçekleşen “Bizimle Yürü Trabzon” mitingi müthiş bir ilgi gördü.MHP Trabzon Milletvekili adayları ve teşkilatlar mitingle büyük moral buldu.

”Miting kalabalığı sandığa yansırsa büyük bir oy patlaması yaparız” diyen MHP’liler bugünden itibaren seçimlere bakış açısında büyük bir değişim yaşanacak gibi gözüküyor.MHP Trabzon Milletvekili ve birinci sıra adayı Koray Aydın dün gerçekleşen mitingin Trabzon tarihine görülmemiş bir kalabalık ve coşku ile yapılmış bir miting olduğunun altını çizerek “Taşıma ile değil gönül ve yürekle alana gelerek bizlere destek veren,bizimle yürüme noktasında kararlığını gösteren hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de Trabzon İl-Ortahisar ve İlçe teşkilatlarına teşekkür ederek Trabzon’dan büyük keyif ve mutluluk duyarak ayrılıyorum dediği belirtildi.


“HANGİ İLÇELERDE HANGİ PARTİ ÖNDE?” 2. SAYFADA

[PAGE]

HANGİ İLÇELERDE HANGİ PARTİ ÖNDE?

Trabzon’da sadece merkez Ortahisar değil  ilçelerden gelecek oylar genel seçimlerin kaderini belirleyecek. Bazı kilit ilçeler ise anahtar konumunda. Bu ilçelerin başını Akçaabat ilçesi çekiyor.

100 bine yakın seçmene sahip Akçaabat’ta bütün siyasi partiler ve milletvekili adayları tam gaz çalışmalarını sürdürüyor. Son yerel seçimde AK Parti Akçaabat’ta başarısını korurken MHP ikinci parti olmuş CHP ise hayal kırıklığı yaşamıştı. CHP bu sefer Akçaabat’ta oldukça iddialı ve seçimlere asılıyor.

CHP Trabzon İkinci sıra milletvekili adayı Ali Türen Öztürk Akçaabat’ın tüm mahallelerini karış-karış gezdi. AK Partililer ise mevcut belediye başkanı Şefik Türkmen’in ağırlığına güvenerek ilçede seçim çalışmalarını sürdürüyor. Birinci sıra adayı Süleyman Soylu’ya göre AK Parti Akçaabat’ta rekor bir oy alacak. MHP ise yerel seçimdeki başarısını genel seçimlere taşıyarak Akçaabat’ta birinci parti olmak niyetinde.

İlçeler baz alındığında AK Parti’nin sıkıntılı olduğu ilçeler sıralamasında son yerel seçimler bakıldığında sadece Düzköy ve Şalpazarı var. İki ilçede seçimi kaybeden AK Parti henüz bu ilçelerde istediği oy oranını yakalamış değil. Düzköy’de CHP’nin Şalpazarı ilçesinde ise MHP’nin ciddi ağırlığı var.

AK Parti’nin sadece bu iki ilçede değil Akçaabat, Tonya, Vakfıkebir, Beşikdüzü, Maçka ve Yomra’da oy kaybına uğrama ihtimali var. MHP Trabzon ikinci sıra adayı Yavuz Aydın liman bölgesinde öne çıkarken CHP Trabzon birinci sıra adayı Haluk Pekşen’in de Yomra ve Maçka’dan beklenin üzerinde oy alacağı tahmin ediliyor. Milletvekili adayları ile birlikte ilçe mitinglerine başlayan AK Parti’nin Hayrat, Köprübaşı, Of, Sürmene, Arsin ve Araklı’da ise rekor oy alması bekleniyor.

Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Vakfıkebir, Şalpazarı ve Tonya’da AK Parti’nin iki önemli aday ismi Muhammet Balta ve Salih Cora’nın göstereceği performans liman bölgesinde seçimin kaderini değiştirecek gibi gözüküyor.


“SANDIĞA GİTMEYENLERİN SAYISI 10 MİLYON!” 3. SAYFADA

[PAGE]

SANDIĞA GİTMEYENLERİN SAYISI 10 MİLYON!

7 Haziran Genel seçimlerinde en çok merak edilen konuların başında da sandığa gitmeyen kararsızların nasıl bir tavır takınacağı üzerine olacak.

2011 Genel seçimlerinde kayıtlı seçmen sayısı 50 milyon 237 bin kişiydi.43 milyon 785 kişi sandığa giderek oy kullandı.7 milyona yakın seçmen sandığa gitmedi. AK Parti 2011 seçimlerinde 21 milyon 320 bin kişinin oyunu aldı. Bağımsız adaylara 2 milyon 800 bin oy çıktı. CHP 11 milyon, MHP ise 5.5 milyon oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kayıtlı seçmen sayısı 52 milyon 894 bine çıktı.Seçime katılım sayısı sadece yüzde 77 oldu ve 40 milyon kişi sandığa gitti.2011’de 7 milyon olan sandığa gitmeme rakamı bu seçimde 10 milyona çıktı. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam.7 Haziran genel seçimlerine  katılım oranının 46 milyonun üzerinde olması bekleniyor.

HDP’nin barajı aşması için 4 milyon 650 bin oya ihtiyacı var.AK Parti’nin yüzde 45 oy alması için ise 20 milyon 835 bin kişinin oyunu alması gerekiyor. Genel seçimlerde bütün dengeler HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı noktasında gidip geliyor. HDP barajı aşamazsa kazanan AK Parti olacak.


“SEÇMENİN OYUNU ALMAK İÇİN BÜYÜK YARIŞ!” 4. SAYFADA

[PAGE]

SEÇMENİN OYUNU ALMAK İÇİN BÜYÜK YARIŞ!

AK Parti, CHP, MHP ve HDP iktidara gelmeleri halinde uygulamaya koyacakları programlar üzerinde çok iddialı vaatlerde bulundular. Sosyal yardım alanlar, öğrenciler, asgari ücretliler, emekliler ve çiftçiler seçimin en büyük vaatlerinin verildiği grupları oluşturuyor.

77 milyonluk Türkiye’de 53 milyon seçmen olduğu düşünülürse, söz konusu gruplara mensup 18 yaşından büyüklerin sayısı 30 milyon kişiyi buluyor. Türkiye’de tamamının seçmen olduğu kabul edilen emekli maaşı ve o kapsamda aylık alan 10.7 milyon kişi bulunuyor.18 yaşından büyük üniversite ve lise öğrencilerinin sayısı ise 6.5 milyon kabul ediliyor.

Sosyal yardımlar hane olarak hesaplanıyor.3 milyon hanenin yararlandığı ve çocuk sayısı dikkate alındığında seçmen olanların sayısı 6 milyon kabul ediliyor. Türkiye’de 4 milyon 900 bin asgari ücretli bulunuyor.Bununla birlikte yaklaşık 500 binin 18 yaş altı olduğu kabul ediliyor.Bu kapsamda 4 milyon 400 seçmen partilerin radarına giriyor.Çiftçi sayısı ise köydeki nüfus gibi görünse de geçimini bu yoldan sağlayanların sayısı net değil.Ancak devlet, destek ve yardımları için kayıt yaptıranların sayısı 2.5 milyonu buluyor


“FINDIKTA REKOLTE 585 BİN TONA ÇIKIYOR!” 5. SAYFADA

[PAGE]

FINDIKTA REKOLTE 585 BİN TONA ÇIKIYOR!

Merkez Bankasının Para Politikası Kurlarına göre gıda ve alkolsüz içecekler gurubunda enflasyon yüzde 14.36’ya ulaştı.Taze ve meyve ve sebzede enflasyon yüzde 26.27 ile en yüksek olan grup.Gıda üretiminin yüzde 10 artması fiyatları durdurmaya yetmeli.Meyve üretiminde ise bu yıl yüzde 6.1 artış beklenmekte.En çok artacak ürün yüzde 108 ile kayısı ve yüzde 42 ile fındık.Fındıkta bu yıl rekoltenin 585 bin tona yükselmesi bekleniyor.

Yıllık üretim,yıllık tüketim ve ihracata yetecek düzeyde ancak stoklar erimiş durumda.Bir de üretici hemen fındığını satışa sunmayabilir.Ancak üretimin normalleşmesi ve fiyatların hızlıca artışı dikkate alınınca üreticilerin ellerini çabuk tutma yanlısı olacakları tahmin edilebilir.


“OY VERME İŞLEMİ İÇİN SON 3 GÜN!” 6. SAYFADA

[PAGE]

OY VERME İŞLEMİ İÇİN SON 3 GÜN!

Yurt dışındaki 112 noktada kurulan sandıklarda 8 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi 31 Mayıs’ta sona erecek.Genel seçimlere katılım noktasında gurbetçiler şuana kadar gerekli duyarlılığı göstermiş sayılmazlar.

Dün itibarıyla 2 milyon 869 bin 942 gurbetçi seçmenden 650 bini oy kullandı.Halen 4 seçmenden biri oy kullandı,seçime katılım oranı yüzde 23’e ulaştı.10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde gurbetçi seçmenlere randevu sistemiyle konsolosluklarda oy kullanma imkanı tanınmıştı.

Randevu sistemindeki aksaklıklar nedeniyle katılım yüzde 8.7’de kalmış o dönem 2 milyon 798 bin seçmenden 230 bin 938 bini sandığa gitmişti.Yurt dışındaki sandıkların kapanmasının ardından oylar uçakla Türkiye’ye getirilecek ve muhafaza altına alınacak.Oylar oran hesaplamasının ardından 81 ile paylaştırılacak.


“TRABZON’DAN SONRA ŞİMDİ SIRA İSTANBUL’DA MI?” 7. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DAN SONRA ŞİMDİ SIRA İSTANBUL’DA MI?

Trabzon’da Ayasofya’nın cami olmasından sonra şimdi de İstanbul’daki Ayasofya cami mi oluyor? 2015 genel seçimlerine sayılı günler kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyada ses getirecek bir sürprize imza atabilir.

Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Ayasofya ile ilgili müjdeyi yarın gerçekleşecek Fetih Şöleni'nde verecek ve hemen akabinde özel bir programla, cuma namazında Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılışı gerçekleştirilecek.

1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilerek ibadete açılan ve 1935 yılından itibaren de müzeye çevrilen Ayasofya'nın yeniden ibadete açılacağı iddiasıyla ilgili şu ana kadar Cumhurbaşkanlığı'ndan bir açıklama gelmedi.7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala olası kritik karar seçmeni nasıl etkiler? Zamanlama eleştiri konusu olsa da kamuoyunun büyük kesiminde memnuniyete neden olacağı konuşuluyor.
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.