kebir reklamı

Haber61.net Ajandası...

SOYLU ASLINDA TRABZON’A NİYETLİ DEĞİLDİ!Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptığı dönemde siyasette yıldızı parlayan daha sonra AK Parti’ye geçtikten sonra siyaset merdivenlerinde hızlı bir yükselişe geçen Süleyman Soylu AK Parti’nin Trabzon birinci sıra Mi

Haber61.net Ajandası...

banner197

SOYLU ASLINDA TRABZON’A NİYETLİ DEĞİLDİ!

Demokrat Parti Genel Başkanlığı yaptığı dönemde siyasette yıldızı parlayan daha sonra AK Parti’ye geçtikten sonra siyaset merdivenlerinde hızlı bir yükselişe geçen Süleyman Soylu AK Parti’nin Trabzon birinci sıra Milletvekili adayı gösterilmesi üzerine yorumlar yapılmaya devam ediyor. Elbette Soylu’nun birinci aday gösterilmesi parti açısından ve kamuoyu açısından farklı şekilde yorumlanabilir.

“Destekleyenler,iyi olmuş”  diyenler kadar” hayal kırıklığı “yaşadık diyenlerde var.Aslında Süleyman Soylu Trabzon’dan aday gösterilmesi noktasında ne ısrarcı oldu ne de niyetli.Yaşanan süreç onu bu noktaya getirdi.

Soylu kısa zamanda Trabzon’a gelerek seçim çalışmalarına start verecek, birinci sıra sorumluluğu ile hareket edecek. Soylu’nun geçmiş dönemde olduğu gibi şimdi de aynı çatı altında yol arkadaşlığı yaptığı isimler Süleyman Aydoğdu, Ahmet Uğur Zihni ve Hatice-Hasan Öztürk çifti en büyük destekçileri olacak. Soylu hem siyaset hem de sosyal yaşam noktasında bu isimlerle ilişkisini ve irtibatını hiç kesmedi.


“BÜTÜN YÜK BALTA’NIN OMUZLARINDA OLACAK!”2. SAYFADA

[PAGE]

BÜTÜN YÜK BALTA’NIN OMUZLARINDA OLACAK!

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcılığından istifa ederek AK Parti Trabzon Milletvekili aday-adayı olan Muhammet Balta teşkilatların ve kamuoyunun beklentisi doğrultusunda sıralamada yerini aldı.

AK Parti Trabzon 2.sıra Milletvekili adayı olan Balta genel seçimler öncesi Trabzon’da bir anlamda “ağabey” sorumluluğu almış olacak. Güler yüzü ve samimiyeti, insanlarla kurduğu iletişim, disiplinli ve çalışkan kimliği ile siyasette de kendini kabul ettiren en başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam güvenini kazanan Muhammet Balta 25.Dönem Trabzon Milletvekili olarak Meclise girmeye artık çok yakın.

AK Partinin Trabzon’da hedefi ortada.Bu hedefe ulaşılması noktasında Muhammet Balta’ya da önemli sorumluluk düşüyor.Balta aday-adayı olup listeye giremeyenlerle, teşkilatlarla, yeni-eski kim varsa herkesle bir araya gelerek AK Parti’nin Trabzon’da başarılı olması için gayret gösterecek.Bu arada aday-adaylık sürecinde Balta’nın ekibi de güzel işlere imza attı.Murat Üçüncü ve Oğuz Özbakan’ın bu anlamda hakkını teslim etmek gerek


“SİYASET AJANDASINDAN TAM İSABET!”3. SAYFADA

[PAGE]

SİYASET AJANDASINDAN TAM İSABET!

7 Haziran Genel seçimleri öncesi siyasetin nabzını tutan ve gelişmeleri okurları ile paylaşan Haber61.net siyaset ajandası partilerin Trabzon Milletvekili aday tahmini noktasında yanılmadı.

Süleyman Soylu’nun Trabzon’da birinci sırada yer alacağını günler önce ilk kez siyaset ajandası yazarken CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu’nun eğilim yoklamasına katılmaması durumunda hiçbir yerden aday gösterilmeyeceğini ilk kez duyurmuştu. AK Parti eski Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar’ın kesin olarak listede yer alacağını 3 yada 4.sıradan aday gösterileceğini de sadece haber61 net  siyaset ajandası yazmıştı.

Siyaset ajandası MHP’de ilk iki sıra nokrasında tam isabette bulunarak Trabzon listesini Koray Aydın’ın yapacağını ve Yavuz Aydın’ı ikinci sıraya yazacağını dile getirmişti. Siyaset ajandası Safiye Seymenoğlu ve Aydın Bıyıklıoğlu’nun yeniden aday gösterilmeyeceğini bir çok defa bu köşeden açık ve net dile getirmişti.Türkiye için büyük önem taşıyan Genel seçimler öncesi yaşananları siyaset ajandasından takip edin en önce en sağlıklı ve doğru haberi öğrenin


“MHP’DE TOKMAK BAHÇELİ’NİN ELİNDE!” 4. SAYFADA

[PAGE]

MHP’DE TOKMAK BAHÇELİ’NİN ELİNDE!

Kongrede partililerden güçlü bir güvenoyu alan MHP Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli, milletvekili aday listelerinde radikal değişimler yaptı.

Mevcut Milletvekillerinden 19’u listede yer almazken,aday gösterilen 33 milletvekili ise yeniden Meclise girme şansı yakaladı.Bu isimlerden biri de MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın.Koray Aydın yeniden MHP Trabzon birinci sıra aday gösterilmesi ile ilgili siyaset ajandasına yaptığı açıklamada “MHP’nin bu seçimlere nasıl damgasını vuracağını,milletimizin desteği ile nasıl iktidar olacağımızı görmek için artık az bir zaman kaldı.Vatandaş dört gözle sandığı bekliyor” dedi.

Bahçeli Koray Aydın gibi kendisine rakip olan bir başka isim Ümit Özdağ’ı da Gaziantep 1.sıra adayı yaptı. MHP’de partinin tanınmış simaları Faruk Bal, Tunca Toskay, Sümer Oral, Sinan Oğan, Özcan Yeniçeri, Yusuf Ziya İrbeç ve Engin Alan listelerde yer bulamadı.MHP ağırlıklı olarak üniversite mezunlarına ağırlık verdi.

319 üniversite mezunu,77 yüksek lisanslı ve 22 doktoralı isim MHP’den aday oldu.Meslek dağılımında ise ağırlık 61 doktor,49 mühendis 51 avukat şeklinde gerçekleşti.


“TRABZON’DA MUHALEFETİN NEDEN KADIN ADAYI YOK?” 5. SAYFADA

[PAGE]

TRABZON’DA MUHALEFETİN NEDEN KADIN ADAYI YOK?

Trabzon’da seçmen kitlenin yarıya yakınını kadın ve gençler temsil ediyor. Hal böyle iken CHP ve MHP Trabzon Milletvekili aday sıralamasında kadınlara yer vermedi. CHP Trabzon’da kadın aday-adayı dahi çıkmazken MHP’de 2011 seçimlerinde 3.sıra adayı olan 2015 Genel seçimlerinde ise MHP Trabzon Milletvekili aday-adayı olan emekli öğretmen Hayriye Nurcan Yazıcı listede yer almadı.

Yazıcı’nın listede yer bulmaması sürpriz olarak karşılanırken AK Parti’de 3.sıraya Av.Ayşe Sula Köseoğlu’nun koyulması AK Parti’nin Trabzon’da yeninden kadın vekil çıkarma niyetini ortaya koymuş oldu. Ayşe Sula Köseoğlu’nun listede seçilebilecek yerden aday gösterilmesi parti tabanında olumlu bir karşılık bulurken Köseoğlu’na ilk destek meslektaşlarından geldi. Avukat camiası AK Parti listelerinde yer alan Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora ile CHP listesinde yer alan Haluk Pekşen’e başarı dileklerini iletti.

Bu arada CHP Trabzon’da kadın milletvekili adayı göstermedi ama yurt genelindeki listelere kadınlar damgasını vurdu. CHP’nin milletvekili aday listesinde 16 seçim çevresinde kadınlar ilk sırada yer aldı. Toplamda 104 kadın aday gösterildi. AK Parti’de ise 550 adayın 99’u kadınlardan oluştu. 2011’de başvuruların 78’i kadındı.AK Parti’nin şu an 45 kadın Milletvekili bulunuyor.

 


“GENEL SEÇİM ÖNCESİ PARTİLERDE BÜYÜK DEĞİŞİM!” 6. SAYFADA

[PAGE]

GENEL SEÇİM ÖNCESİ PARTİLERDE BÜYÜK DEĞİŞİM!

Milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim eden partilerde bir önceki genel seçimden bu yana göze çarpan köklü değişimler olduğu görüldü. İşte onlardan bazıları;AK Parti’de 175, CHP’de 66, MHP’de 20, HDP’de 15 vekil liste dışı kaldı.

4 parti bu kez 510 kadını aday gösterdi. Bu sayı 2011’de 268’di99 kadın adayın 42’si başörtülü. Leyla Şahin Konya’da 6. sıradan aday. 3 dönem kuralına takılan 70 vekilin yanı sıra 105 isim aday gösterilmedi. Arınç’la karşı karşıya gelen Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek aday değil.En büyük sürpriz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın İstanbul 1. bölge 6. sıradan adaylığı oldu. Yine Erdoğan’a yakın Mücahit Arslan, Aydın Ünal ve Ertan Aydın listede. Kılıçdaroğlu’nun karşısında Nesrin Ulema var.

CHP’de 103 kadın listede, 30’u seçilebilecek yerde. Umut Oran, Güldal Mumcu, Kamer Genç dahil 66 vekil aday gösterilmedi. Şafak Pavey ikna edildi. İstanbul’da ikinci bölgede liste başı Ermeni asıllı Selina Doğan oldu. Ankara’da İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan liste başı. Sivas katliamında ölen Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok İzmir’de liste başı. Roman Özcan Purcu sürpriz oldu.

Kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke’nin ardından ikinci. Listede 53 kadın var. Cumhurbaşkanlığı seçiminin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu İstanbul 2. bölge 1. sıra adayı. Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz Uşak’tan ilk sırada. Meral Akşener İstanbul’da liste başı. HDP 268 kadın adayla zirvede. Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel ve Hasip Kaplan dahil 15 vekil aday değil.

Ak Parti kurucusu Dengir Mir Mehmet Fırat Mersin’den ilk sırada aday gösterildi. Yasağı biten Leyla Zana Ağrı’dan aday. Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Ertuğrul Kürkçü ve Sırrı Süreyya Önder gibi bilinen tüm isimler Batı’dan aday. Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan Urfa’dan aday. Altan Tan da son anda D.Bakır’dan aday gösterildi.


“ASIM AYKAN O MESAJI VERDİİ!” 7. SAYFADA

[PAGE]

ASIM AYKAN O MESAJI VERDİİ!

AK Parti Trabzon aday-adaylarından eski Trabzon belediye başkanı ve eski Milletvekili Asım Aykan’ın listede yer almamasından sonra Aykan’ın tavrı merak ediliyordu. Aykan anlamlı bir mesajla  bu merakı şu açıklama ile giderdi.

AK Partimizden aday adayı olduğumuz süreçte halkımızın ve sivil toplum örgütlerimizin şahsımıza göstermiş oldukları candan ilgi ve alakaya şükranlarımı sunuyorum. 7 Haziran seçimi ülkemiz için hayati ehemmiyettedir, partimiz Trabzon'da 6-0 hedefini koymuştur.

Ülke genelinde 400 hedefine ulaşmak için şehrimizden en az 5 milletvekili çıkarmamız gerekir. Aday gösterilen arkadaşlarımıza hayırlı olsun diyor,çalışmalarında başarılar diliyorum.Trabzon'a hizmet bizim için her zaman bir ibadet ve sevda olmuştur, bu ölçümüz hiçbir zaman değişmeyecektir. Bütün teşkilat mensuplarımız ve değerli halkımızı en derin saygılarımla selamlıyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.