Haber61.net Ajandası...

BAYKAL SİYASET AJANDASINA KONUŞTUTrabzon CHP teşkilatlarında " kontenjanlı ön seçim tartışmaları" büyük bir kriz oluştururken eski Genel Başkanlardan deniz Baykal'dan önemli bir açıklama geldi.CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili ve Milletvekili ad

Haber61.net Ajandası...

BAYKAL SİYASET AJANDASINA KONUŞTU

Trabzon CHP teşkilatlarında " kontenjanlı ön seçim tartışmaları" büyük bir kriz oluştururken eski Genel Başkanlardan deniz Baykal'dan önemli bir açıklama geldi.

CHP eski Genel Başkanı Antalya Milletvekili ve Milletvekili aday adayı Deniz Baykal ülkenin içinde olduğu durumun oldukça sıkıntılı olduğunu belirterek "Mutlak suretle bu iktidarın değişmesi şart. Her şey her geçen gün daha kötüye gidiyor" dedi.

Antalya'dan CHP aday adayı olarak ön seçime giren Baykal haber61.net siyaset ajandasına yaptığı açıklamada "teşkilatların vereceği kararı her zaman dikkate almak gerek. Önseçimin kaçınılmaz bir gereklilik olduğu kanısındayım. Ama hakim gözetiminde resmi önseçim yapılmalı" dedi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da kendisini birinci sıraya koyup, ikinci sırayı kontenjandan belirleme teklifini kabul etmeyen Baykal, önseçim yapılması konusunda ısrarcı olmuştu. Eski CHP Lideri Deniz Baykal 20 Temmuz 1938'de dünyaya geldi. Baykal şu anda 76 yaşında ama genç partililere taş çıkartan enerji ve görünüme sahip.


“FINDIKÇILARDAN SİYASETE “BORSA” RESTİ!” 2. SAYFADA

[PAGE]

FINDIKÇILARDAN SİYASETE “BORSA” RESTİ!

Türkiye ekonomisine her yıl milyarca dolarlık katkı sağlayan tarım sektöründe 7 milyon 165 bin kişi çalışıyor. Farklı iklim özellikleri dolayısıyla yüzlerce çeşit ürünün üretildiği Türkiye’de nüfusun büyük bölümünün geçim kaynağını fındık bahçeleri oluşturuyor.

Türkiye, dünya fındık üretim ve ihracatının büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. Ülke üretimin yüzde 98’i Ordu, Giresun, Trabzon, Sakarya, Artvin, Rize, Bartın, Kocaeli ve Sinop’ta yapılıyor. Dünya fındık üretiminin ve ihracatın yüzde 75’ini karşılamasına rağmen Türkiye’nin fiyat belirleme noktasında etkin olamadığını belirten Ordu Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Akmaz “Fiyat ve fındık politikasını belirlemek için Fındık İhtisas Borsası Ordu ve Giresun bölgesine kurulmalı” mesajını verdi .

Fındığın ithalat girdisi olmadan yılda yaklaşık 8 milyon insanın geçim kaynağını oluşturduğunu belirten Kaymaz, Ordu ilinin Türkiye fındık üretiminin yüzde 30’unu tek başına karşıladığına dikkat çekti. Bölge de fındık üreticiliği yapanlar fındık borsası noktasında siyasetin duyarsız kalmasına isyan ederek sandıkta hesaplaşırız restini çekiyorlar.


“GAZETECİLER MECLİSE GİRME YARIŞINDA!” 3. SAYFADA

[PAGE]

GAZETECİLER MECLİSE GİRME YARIŞINDA!

AK Parti’de adaylık başvuru süreci bitti, hangi isimlerin adaylık için başvurduğu netleşti. Ancak CHP, MHP ve HDP’de ise süren adaylık başvuruları sebebiyle kimlerin başvurduğu henüz kesinlik kazanmadı.

Aday adayları başvurusunda gazetecilerin ağırlığı dikkatlerden kaçmadı.Basın camiasından aday olanlarını başını ise AK Parti’den Trabzon’dan aday adayı olan Basın İlan Kurum Genel Müdürü Mehmet Atalay çekiyor.

AK Parti’den diğer adayı adayı gazeteciler şunlar: Kemal Öztürk (Sakarya) AA eski Genel Müdürü Yeni Şafak yazarı, Halime Kökçe (İstanbul), Star gazetesi, Hüseyin Yayman (Hatay), Vatan gazetesi, Mahmut Övür (İstanbul) Sabah gazetesi, Markar Eseyan (İstanbul) Yeni Şafak, Mehmet Atalay (Trabzon) Basın İlan Kurumu Genel Müdürü idi, eski spor yazarı, Muhsin Kızılkaya Habertürk gazetesi, Nuri Elibol (Tokat) Türkiye gazetesi Ankara Temsilcisi Rahim Er (İstanbul) Türkiye gazetesi, Resul Kurt (İstanbul)  Star gazetesi, Bilal Çetin “Türk Siyasetinde Bir Kasımpaşalı: Recep Tayyip Erdoğan” kitabının yazarı.Halen Meclis’te bulunan Şamil Tayyar (Gaziantep) ve Mehmet Metiner’in (Adıyaman) ise yeniden aday gösterileceği hesaba katılırsa, avukat ve mühendislerden sonra gazeteciler ağırlıklı grup oluşturacağa benziyor.

CHP’de ise Atilla Sertel (İzmir) Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı, Tuncay Özkan (İzmir) Kanaltürk'ün eski sahibi,Umut Veli Develi (İstanbul) Kent Yaşam Gazetesinin eski sahibi , Ali Öztunç (İstanbul) RTÜK üyesi, Necdet Saraç (İstanbul), Eren Erdem (İstanbul), Enis Berberoğlu (İstanbul) Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni ve CHP Genel Başkan Yardımcısı, Tayfun Talipoğlu (Aydın) TV programcısı,Sıtkı Dinç Çoban (İstanbul) Gürsel Tekin'in basın danışmanı, eski İstanbul İl Gençlik Kolu başkanlarından. Barış Yarkadaş (İstanbul) Gerçekgündem internet sitesinin sahibiŞaban Sevinç (Samsun) Halk TV Genel Müdürü, Çiğdem Anad (İstanbul) Televizyon programcısı, Ahmet Oruçoğlu (Antalya) Cumhuriyet Gazetesi Antalya Temsilcisi ve Radyo Box Yönetim Kurulu Başkanı.

 

“TEŞKİLAT AVANTAJI OLAN ADAY ADAYLARI!” 4. SAYFADA

[PAGE]

TEŞKİLAT AVANTAJI OLAN ADAY ADAYLARI!

AK Parti Trabzon Milletvekili aday-adayları bugün teşkilat huzurunda. AK Parti çatısı altında siyaset yapan, bu partiye emek veren, teşkilatlarında görev alan partililer son sözü sandıkta söyleyecek.

Teşkilatları gezerek "neden milletvekili aday adayı olduklarını" anlatmaya çalışan aday-adayları için deyim yerindeyse bugün karne günü.19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda saat 10.00'da başlayacak temayül yoklamasında yaklaşık 2 bin 500 partili ilk 6 aday noktasında tercihlerini yapacak.

Aday adayları noktasında teşkilatlara daha yakın isimler elbette avantajlı.  Çevre ve Şehircilik eski bakan yardımcısı eski il başkanı Muhammet Balta ile birlikte Ergin Aydın, Mazhar Yıldırımhan, Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu bu anlamda avantaja sahip. Bürokrasiden gelerek aday adayı olan partililere teşkilatlar ne kadar uzak olsa da değerlendirme noktasında onlarda gereken ilgi ve desteği görüyorlar.

AK Parti eski Trabzon İl Başkanı ve aday adayı Adnan Günnar ise temayülde yer almayacak. Günnar ile birlikte Temayül yoklamasına milletvekilleri Aydın Bıyıklıoğlu ve Safiye Seymenoğlu, Asım Aykan, Nevzat Çabuk ve Mesut İskenderoğlu girmeyecek. Temayül sayım ve döküm işlemleri  Genel Merkez’de görevlendirilen isimler tarafından yapılacak ve sonuçları kamuoyuna açıklanmayacak.

 
“AK PARTİ'DE ÜÇ DÖNEM KURALI KALKAR MI?” 5. SAYFADA

[PAGE]

AK PARTİ'DE ÜÇ DÖNEM KURALI KALKAR MI?

Aralarında eski bakanların da bulunduğu bazı 3 dönemlik milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yemekte buluştu.

Geçmiş günlere ilişkin uzun sohbetlerin yapıldığı yemekte milletvekilleri, ‘3 dönem yasağının’ partiye zarar vereceğini, partinin geçmiş ile geleceği arasında bağı kurmak için bazı isimlerin siyasete devam etmesinin önemini anlattı. Partinin kuruluş felsefesi ve siyaset anlayışının geleceğe taşınması için buna ihtiyaç olduğu dile getirildi. Konu açıldığında keskin bir tavır sergileyen Erdoğan, daha sonra yumuşadı, “Bu konuyu benimle değil Başbakan’la konuşun, onun karar vermesi gerekir” dedi.

AK Parti’de aralarında bakanların da bulunduğu 68 milletvekili, parti tüzüğü gereğince siyasete en az bir dönem veda edecek. 68 kişi, adaylık başvurusu yapmadı. Siyasi kulislerde ise bu projenin gerçekleşme olasılığı yüksek görünmüyor. Davutoğlu’nun kendisi için dezavantaj yaratacağı düşüncesiyle buna sıcak bakmayacağı belirtiliyor. Ancak istenirse, takvim ve parti tüzüğü açısından yapılabilir.

Ayrıca, yerel mahkemeden bir kararın da yasağın kalkması sonucunu doğuracağı yorumları yapılıyor. Bunun olması durumunda listelerin YSK’ya teslimi için verilen son gün olan 7 Nisan’a kadar, bu isimlerin adaylık için başvuru olanağı bulunduğu dile getiriliyor. Bu durumda bile siyasete devam etme kararı alacak veya listelere konulacak kişilerin sayısının 15-20’yi geçmeyeceği de ifade ediliyor.

Aralarında eski bakan AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak ile AK Parti Ankara Milletvekili hemşerimiz Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün de olduğu şu önemli isimler üç döneme takılıyor: Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Binali Yıldırım, Mehdi Eker, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, Recep Akdağ, Faruk Çelik, Ömer Çelik, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Burhan Kuzu, Nimet Baş, Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Salih Kapusuz. AK Parti'deki yeni dönemde olmayacak milletvekilleri belli oldu. 3 dönem kuralına takılan 72 vekile ek olarak 9 milletvekili daha yeniden aday olmak istemeyerek başvuruda bulunmadı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.